Wtorek, 9 marzec 2021

¨Podatnicy płacili za namową i wpadli w fiskalną pułapkę¨
¨Gdzie mieszkańcy gmin płaca podatki¨
¨Na decyzje o ugodach trzeba poczekać¨
¨Bon mieszkaniowy w Nowym Polskim Ładzie¨
¨Wyjaśnienia do specyfikacji przetargowych na nowych zasadach¨
¨Co mówią sądy o przekształceniach użytkowania wieczystego budynków we własność¨
¨Powiaty obawiają się wyłudzania ekoharaczy¨
¨Niebezpiecznie? jak na budowie¨
¨Rusza budowa kołobrzeskiego osiedla¨

Więcej poniżej.

¨Rzeczpospolita¨ zamieszcza tekst pod hasłem: ¨Nowy pomysł na mieszkania¨. Program Mieszkanie+ to klapa, sytuację ma zmienić mariaż gmin z państwem sypiącym pieniędzmi z budżetu. Jarosław Gowin, wicepremier i szef resortu rozwoju przekonuje w wywiadzie dla ¨Rz¨, że nowe Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe (SIM) sprawdzą się lepiej niż program Mieszkanie+. W skrócie samorządy mają gigantyczne zasoby ziemi pod budowę, ale często brak im pieniędzy. Gminy wniosą grunty do SIM, a państwo zapewni większość środków. Jak podkreśla Gowin, właśnie powstaje kilkanaście SIM z potencjałem budowy 20 tys. lokali. Dotychczasowy dorobek uruchomionego w 2016 r. Mieszkania+ to 26 tys. lokali, głównie w budowie- czytamy na pierwszej stronie głównego wydania.  W obszernej rozmowie ¨SIM zastąpi Mieszkanie+, pierwsze skrzypce zagrają samorządy¨ odnotowano: Polski rynek mieszkaniowy to domena deweloperów i inwestorów indywidualnych. Jak podaje GUS, w 2020 r. ruszyli oni z budową odpowiednio 130 tys. i 90 tys. lokali. Na pozostałe formy budownictwa: społeczne czynszowe, spółdzielcze i komunalne, przypadło zaledwie 3,3 tys. Do rozpoczętego w 2016 r. programu Mieszkanie+ ¨przykleiła się¨ liczba 100 tys. lokali, która miała wiele interpretacji, ale na koniec 2020 r. w ramach tej inicjatywy było 26 tys. lokali. Na pytanie dlaczego kolejne, nowe otwarcie polityki mieszkaniowej miałoby przynieść przełom, rozmówca ¨Rz¨odpowiada, że na bazie doświadczeń (i mankamentów) Mieszkania+ resort rozwoju przygotował nowy pakiet mieszkaniowy. Jego fundamentem są SIM i ścisła współpraca z samorządami. Model polega na tym, że gmina inwestuje w budowę mieszkań poprzez SIM- y (mogą to być również działające TBS), a państwo zapewnia środki na inwestycję. Po pierwsze, bezzwrotnie 3 mln zł na stworzenie SIM- u, po drugie bezzwrotny grant z BGK w wysokości 33 proc. kosztów inwestycji. Po trzecie, bezzwrotne 10 proc. kosztów inwestycji finansowane z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. Resztę SIM lub TBS może zapewnić sobie z niskooprocentowanego kredytu z BGK oraz wkładu własnego lokatorów. Jeżeli wkład ten wyniesie powyżej 20 proc. kosztów budowy mieszkania, lokator będzie miał możliwość dojścia do własności. Pełny tekst rozmowy- na 23 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 10.03.2021.).

¨Prawo co dnia¨ przypomina z kolei: ¨Wydatki na ekologię dają duże oszczędności¨. Blisko 3 mld zł odliczyły od dochodu osoby korzystające z nowej ulgi termomodernizacyjnej. Ulga okazuje się hitem rozliczeń. Podatnicy po raz pierwszy korzystali z niej w zeznaniu za 2019 r. Pozwala odliczyć od dochodu do 53 tys. zł wydatków na inwestycje ekologiczne, np. ocieplenie domu, nowy piec czy panele fotowoltaiczne. Z ulgi skorzystało 196 tys. osób, które odliczyły łącznie 2,8 mld zł (średnio 14,4 tys. zł na osobę). Więcej szczegółów- na 10 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 10.03.2021.).

¨Prawo co dnia¨ informuje też: ¨Grunty rolne nie dla każdego zainteresowanego¨. Ograniczenia w obrocie ziemią mają być przedłużone do 30 kwietnia 2026 r. We wtorek Rada Ministrów zaakceptowała projekt ustawy o zmianie ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. 30 kwietnia 2021 r. upłynie czas wstrzymania ustawą z 14 kwietnia 2016 r. sprzedaży nieruchomości rolnych. Wraz z jej wejściem w życie podstawowym sposobem zagospodarowania nieruchomości zasobu stała się dzierżawa. Projekt nowej ustawy przedłuża okres wstrzymania sprzedaży tych nieruchomości o kolejne pięć lat, czyli do 30 kwietnia 2026 r., a także zwiększenie z 2 do 5 ha powierzchni nieruchomości rolnych, wobec których wstrzymanie sprzedaży nie będzie miało zastosowania- czytamy na 11 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 10.03.2021.).

Obok ¨Prawo co dnia¨ informuje: ¨Za sprawny hydrant odpowiada spółka¨. Najemca części domu może być zobowiązany do zapewnienia całemu budynkowi wymaganej ilości wody do zewnętrznego gaszenia pożaru. W opisywanej sprawie komendant straży pożarnej nakazał spółce, jako najemcy części budynku, by zapewniła przeciwpożarowe zaopatrzenie w wodę dla całego obiektu. Spółka, nie zgadzając się z tym, wskazała na gminę. W sporze gliwicki WSA  ocenił jednak, iż z umowy najmu części budynku wynika, że to na najemcy spoczywa obowiązek wyposażenia obiektu lub terenu w wymagane prawem urządzenia przeciwpożarowe oraz zapewnienia ich sprawnego funkcjonowania. Więcej- również na 11 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 10.03.2021.).

¨Prawo co dnia¨  także krótko: ¨Zamieszkaj na swoim¨. Będą podstawy prawne do działalności społecznych agencji najmu. We wtorek rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Jej celem jest złagodzenie skutków spowodowanych epidemią ograniczeń dla sektora mieszkaniowego. Zostaną uregulowane zasady powstawania i działalności społecznych agencji najmu, jako pośrednika łączącego rynek mieszkań komercyjnych i najemców o dochodach niewystarczających na wynajem. Agencje mają się specjalizować w wynajmowaniu mieszkań na rynku, głównie od osób fizycznych. Dzierżawa nieruchomości na rzecz agencji będzie zwolniona z VAT, a najemcy będą korzystać z dopłat do czynszu z programu ¨Mieszkanie na start¨- czytamy na 12 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 10.03.2021.).

W ¨Rz¨ czytamy również: ¨Miejsce pracy: biuro, dom, hotel, dworzec, galeria¨. Dziś można pracować niemal z każdego miejsca na świecie. Pandemia zamieniła w biura nie tylko nasze domy. Elastyczne stanowiska pracy pojawiają się w obiektach handlowych, hotelach czy na dworcach. Na 1,5 tys. mkw. 267 biurek, 14 sal konferencyjnych, budki telefoniczne, pokoje do nagrywania filmów i podkastów, strefa relaksu. To oferta Chilispaces.com w bydgoskim biurowcu Preludium. Elastyczne biura wchodzą nie tylko do mniejszych miast. Zaczynają się też pojawiać w obiektach innych niż biurowe. Pandemia zamieniła rynek biur. Rola siedziby głównej maleje, rośnie popyt na biura rozproszone. Do biura wpuści cyfrowa karta. Więcej miejsc, gdzie można wykonywać obowiązki zawodowe, pojawi się na dworcach, w galeriach, hotelach. Nowym trendem może być tzw. office to go- gotowe przestrzenie do pracy dostępne w wielu miejscach- czytamy. Więcej- na 18 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 10.03.2021.).

¨Rz¨ zastanawia się również: ¨Kiedy stolica zakaże palenia węglem?¨. Minął rok, odkąd prezydent Warszawy zapowiedział wprowadzenie zakazu palenia węglem. Na razie skończyło się na słowach. Nowego prawa nie widać, w powijakach jest też akcja wymiany kotłów niespełniających podstawowych norm. Te, według już obowiązujących zapisów uchwały antysmogowej dla Mazowsza, muszą zniknąć z miasta do końca przyszłego roku. Według działaczy Polskiego Alarmu Smogowego, w stolicy nadal jest ok. 15- 16 tys. kopciuchów. W 2020 r. z miejskiej kasy udało się wymienić zaledwie 526 z nich- czytamy na 19 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 10.03.2021.).

¨Dziennik Gazeta Prawna¨ zamieszcza z kolei tekst: ¨Spieniężenie darowanego udziału w nieruchomości. Z PIT czy bez?¨. Kto otrzymał w darowiźnie część domu i w zamian za spłatę przekazał ją drugiemu współwłaścicielowi przed upływem 5 lat, musi zapłacić podatek dochodowy, nawet gdy wartość spłaty jest niższa niż wartość otrzymanej darowizny- stwierdził dyrektor KIS. Innego zdania jest NSA. Problem dotyczy zwykle obdarowanych, bo w przypadku spadkobierców sprawa jest jasna, przynajmniej od 2019 r. Orzeczenie NSA z 3 marca 2020 r. w sprawie zniesienia współwłasności nieruchomości poprzez spłatę jednego obdarowanego przez drugiego, było korzystne dla podatnika. Sąd orzekł, że w takiej sytuacji- gdy wartość spłaty nie przekracza wartości darowizny- nie można mówić o przysporzeniu majątkowym, a tym samym nie ma PIT. Więcej szczegółów- na drugiej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 10.03.2021.).

¨DGP¨ informuje też: ¨Limit w ryczałcie jest jeden dla małżeństwa¨. Małżonkowie, którzy wynajmują nieruchomość, zapłacą 12,5- proc. zryczałtowany podatek już po osiągnięciu wspólnie 100 tys. zł przychodu rocznie. Limit ten nie przysługuje każdemu z nich odrębnie- potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Nie jest przy tym istotne, czy przedmiot najmu należy do majątku wspólnego, czy do majątku odrębnego małżonków- podkreślił. Więcej- na trzeciej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 03.10.2021.).

¨DGP¨ zauważa również: ¨Ulga termomodernizacyjna także na dom letniskowy¨. Można odliczyć wydatki na zakup i montaż paneli fotowoltaicznych zamontowanych w domku letniskowym, jeżeli służy on do mieszkania, a nie jedynie zaspokajania potrzeb związanych z rekreacja i wypoczynkiem- wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Spytał o to właściciel działki rekreacyjnej, na której zgodnie z pozwoleniem został wybudowany dom letniskowy. Podatnik zapewnił, że budynek spełnia wszystkie wymogi całorocznego budynku mieszkalnego, konstrukcyjnie stanowi samodzielną całość. Co do zasady jednak o tym, czy budynek można uznać za letniskowy, decyduje jego przeznaczenie- stwierdził dyrektor KIS. Dlatego podkreślił, że dla oceny możliwości skorzystania z ulgi istotne jest ustalenie, czy w danym budynku podatnik będzie realizował swoje cele mieszkaniowe- czytamy także na trzeciej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 10.03.2021.).

¨DGP¨ informuje w innym miejscu: ¨Odwołania na nowych zasadach¨. Firmy mogą kwestionować wszystkie decyzje zamawiających w przetargach poniżej progów unijnych. Nawet tych wszczętych pod rządami starych przepisów. W świetle obowiązujących od początku roku nowych przepisów pzp, przy zamówieniach poniżej progów unijnych można kwestionować wszystkie decyzje zamawiających, o ile oczywiście zamawiający ma lub miał interes w uzyskaniu zamówienia oraz poniósł szkodę w wyniku naruszenia przepisów. Co istotne, nie ma znaczenia, kiedy wszczęto sam przetarg- nawet jeśli stało się to przed 1 stycznia 2021 r. i jest prowadzony na podstawie starych regulacji, to do odwołania  mogą mieć już zastosowanie nowe. W myśl ustawy wprowadzającej nowe pzp decyduje moment wszczęcia postępowania odwoławczego- czytamy. Więcej- na czwartej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 10.03.2021.).

¨DGP¨ zauważa też: ¨UOKiK ma wątpliwości co do intencji deweloperów¨. Rozwiązania projektu ustawy dotyczące Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego nie ograniczą działalności deweloperów i nie stanowią dla branży nadmiernego obciążenia. Zwiększają natomiast bezpieczeństwo nabywców oraz wprowadzają przejrzystość praw i obowiązków obu stron umowy- tak UOKiK odpowiada ¨DGP¨ na krytykę projektu ze strony deweloperów. Urząd zapewnia, że projekt dwukrotnie podlegał uzgodnieniom, opiniowaniu i konsultacjom publicznym. UOKiK po raz kolejny podkreśla również, że w kwestii składek na DFG bardzo poszedł deweloperom na rękę. Pierwotnie otwarte rachunki powiernicze miały zostać zlikwidowane, jednak po protestach deweloperów zdecydowano się na ich zachowanie z zabezpieczeniem w postaci DFG. Poza tym początkowo proponowano maksymalną składkę na fundusz na poziomie 5 proc., obecnie jest to maksymalnie 2 proc., w praktyce ma być dużo mniej- 1 proc. przy otwartych rachunkach. Przy czym wysokość składki wyznaczana ma być na podstawie aktualnej sytuacji na rynku, w drodze rozporządzenia MRPiT. Więcej szczegółów- na piątej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 10.03.2021.).

¨Samorząd i Administracja¨ w ¨DGP¨ obszernie radzi też: ¨Czas się przygotować na zmiany w ustawie o dodatkach mieszkaniowych¨. Ustawą z 10 grudnia 2020 r. o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa, która została ogłoszona 4 stycznia 2021 r., wprowadzono zmiany do wielu regulacji związanych z zaspokajaniem potrzeb mieszkaniowych. Wśród nich znalazła się ustawa o dodatkach mieszkaniowych. Większość przepisów wejdzie w życie dopiero od 1 lipca 2021 r.. Tak długi okres vacatio legis powinien pozwolić samorządom na dostosowanie ich wewnętrznych struktur do licznych modyfikacji. Zdaniem ustawodawcy dzięki zmianom systemu przyznawania dodatków mieszkaniowych będzie bardziej sprawny, a wsparcie faktycznie trafi do tych, którym ono przysługuje. Więcej szczegółów- na czwartej i piątej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 10.03.2021.).

Zobacz również