Wtorek, 9 czerwca 2020

¨Goście nie chcą nosić maseczek i trzymać dystansu¨
¨Trzeba podać konkretne przesłanki¨
¨Elektroniczne procedury w samorządach¨

Więcej poniżej.

¨Prawo co dnia¨ we wtorkowej ¨Rzeczpospolitej¨ zauważa: ¨Goście nie chcą nosić maseczek i trzymać dystansu¨. Przebywający w hotelach zachowują się tak, jakby koronawirus zniknął. Nie noszą m.in. maseczek. Z tego powodu hotel może ich wyprosić i nie zwrócić pieniędzy. Im bliżej sezonu turystycznego, tym mniej obostrzeń sanitarnych w hotelach. Nie brakuje jednak problemów. Okazuje się, że największym utrapieniem są goście. Wielu z nich nie przestrzega zasad bezpieczeństwa, choć informacje na ten temat znajdują się w hotelach na każdym kroku. Każdy hotel posiada swój regulamin. Wynajmujący pokój podpisuje umowę cywilnoprawną z hotelem. Regulaminy przewidują, że konsekwencje związane np. z uporczywym nienoszeniem maseczek czy brakiem dystansu społecznego ponosi gość. Oznacza to, że hotelarz może wyprosić go z hotelu oraz nie zwrócić mu pieniędzy, które zapłacił za pobyt- czytamy na 10 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨- 09.06.2020.).

¨Prawo co dnia¨ informuje również: ¨Trzeba podać konkretne przesłanki¨. Do niezwłocznego zajęcia nieruchomości nie wystarczy samo powołanie się na ważny interes gospodarczy czy społeczny. Na wniosek spółki energetycznej starosta powiatu Strzelce Opolskie zezwolił na niezwłoczne zajęcie nieruchomości, należącej do Adama N. i nadał decyzji rygor natychmiastowej wykonalności. Przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz przepisy k.p.a. uprawniają do wydania takiego zezwolenia w określonych przypadkach. Decyzję starosty uchylił wojewoda opolski z powodu wątpliwości, czy rzeczywiście- jak to określają przepisy- w omawianej sprawie występuje konieczność ochrony zdrowia lub życia ludzkiego, zabezpieczenia gospodarstwa narodowego przed ciężkimi stratami, inny interes społeczny, ważny interes gospodarczy lub wyjątkowo ważny interes strony. Argumenty spółki są ogólnikowe i nie zostały zweryfikowane. Do wydania zezwolenia na niezwłoczne zajęcie nieruchomości nie wystarczy samo powołanie się na ważny interes gospodarczy czy społeczny, ale konieczne jest wskazanie konkretnych, a nie hipotetycznych przesłanek- stwierdził wojewoda. Jego stanowisko poparł WSA. Wypada dodać, że postępowanie było prowadzone bez udziału właściciela nieruchomości, co już samo wystarczyłoby do uchylenia decyzji. Więcej- na 11 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨- 09.06.2020.).

¨Dobra Administracja¨ w ¨Rz¨ zamieszcza z kolei tekst pod hasłem: ¨Elektroniczne procedury w samorządach¨. Tarcza antykryzysowa 4.0. finansowo nie pomaga samorządom. Jedynie wprowadza ułatwienia proceduralne- mówi Marek Wójcik, pełnomocnik zarządu ds. legislacyjnych Związku Miast Polskich. Prace nad miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego będą mogły się toczyć także online. Takie rozwiązanie zawiera tarcza antykryzysowa 4.0., którą w czwartek uchwalił Sejm. W ocenie rozmówcy ¨Rz¨ dobrze się stało, że COVID- 19 przyspieszył wprowadzenie rozwiązań wspierających tworzenie planów przy pomocy narzędzi informatycznych. Przy czym samorządy będą mogły- a nie musiały stosować e- procedury. Obowiązku nie będzie.

Zobacz również