Wtorek, 8 listopad 2022
¨Firmy odzyskają koszty zakupów domów i mieszkań¨
¨Nowe technologie mają uprościć procedury na budowie¨
¨Wspólnota nie płaci od zarobku z najmu¨
¨Seniorzy tez mają prawo do likwidacji barier architektonicznych¨
¨Coraz trudniej będzie dostać tani kredyt¨
¨Dokąd zawędrują jeszcze stopy procentowe?¨
¨O hipotekę będzie jeszcze trudniej¨
¨Miasta dowiedzą się, ilu turystów korzysta z najmu krótkoterminowego¨
¨Ulgę zlikwidowano, a zamieszanie zostało¨
¨Chaos trwa, a demony Polskiego Ładu nie dają o sobie zapomnieć¨
¨Pytanie o niekonstytucyjne pułapki w prawie budowlanym¨
¨Tanie mieszkania do kupienia w Szczecinie. Zobacz, od jakiej ceny kupisz trzypokojowe mieszkanie w Szczecinie¨
Więcej poniżej.
¨Prawo co dnia¨ we wtorkowej ¨Rzeczpospolitej¨ odnotowuje: ¨Firmy odzyskają koszty zakupów domów i mieszkań¨. Wydatki na kupno budynku mieszkalnego rozliczymy w kosztach, ale dopiero przy jego sprzedaży. Przedsiębiorcy nie mogą się pogodzić z wprowadzonym przez Polski Ład zakazem amortyzacji domów i mieszkań. Zasypują fiskusa wnioskami o interpretacje. Negatywne odpowiedzi skarżą do sądów. Na razie przegrywają. ¨Rz¨ ma jednak dla nich pocieszającą informację: skarbówka zgadza się, że zakazane koszty odzyskają przy sprzedaży nieruchomości. Ostatecznie więc podatkowe rachunki się wyrównają. Tyle że koszty będą przesunięte w czasie, rozliczone nie w trakcie używania mieszkania/ domu, ale dopiero przy liczeniu dochodu ze sprzedaży. W 2023 r. zakaz amortyzacji obejmie wszystkie nieruchomości mieszkalne (teraz można jeszcze rozliczać te, które zostały nabyte bądź wytworzone przed 1 stycznia 2022 r.). Firmy (a także wynajmujący prywatnie, którzy zresztą i tak muszą przejść na ryczałt) nie zaliczą więc wydatków na nabycie domów i mieszkań do podatkowych kosztów poprzez odpisy amortyzacyjne. Czy te wydatki definitywnie przepadają? Nie. Niezamortyzowana wartość początkowa budynków lub lokali mieszkalnych może stanowić koszt ich zbycia na rzecz podmiotu trzeciego- stwierdził fiskus w interpretacji dotyczącej spółki działającej w branży hotelowo- gastronomicznej, która zarabia również na wynajmie. Podobnie było w sprawie spółki, która przeprowadziła inwestycje w dzierżawionym budynku. W 2023 r. nie będzie ich już mogła amortyzować, koszty rozliczy jednak przy sprzedaży. Interpretacje dotyczą spółek rozliczających się CIT. Trochę inne są zasady rozliczeń mieszkań i domów przedsiębiorców płacących PIT. Oni też od przyszłego roku nie będą mogli ich amortyzować. Przedsiębiorcy płacący PIT nie wykazują sprzedaży nieruchomości mieszkalnych w firmie (chyba że są dla nich towarem handlowym). Transakcję rozliczają jako osoby prywatne. Jeżeli do sprzedaży dojdzie po pięciu latach od nabycia, nie trzeba w ogóle płacić podatku. Wydatki na nabycie mieszkania/ domu ostatecznie rozliczą w kosztach zarówno przedsiębiorcy płacący CIT, jak i PIT. W obliczu wysokiej inflacji i rosnących cen nieruchomości odsunięcie rozliczenia kosztów do momentu sprzedaży może być dla wielu mało satysfakcjonującym rozwiązaniem- czytamy na 10 stronie głównego wydania.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 08.11.2022.).
¨Prawo co dnia¨ zauważa też: ¨Nowe technologie mają uprościć procedury na budowie¨. Od 1 czerwca 2023 r. na dużych inwestycjach, a od 2026 r. także przy powstawaniu domów jednorodzinnych, będzie obowiązywał dziennik budowy online. Cyfryzacja budownictwa ma sprawić, że proces budowlano- inwestycyjny będzie prostszy. Uchwalane po kawałku kolejne nowelizacje prawa budowlanego zmierzają do jego uporządkowania, skrócenia procedur, terminów wydawania decyzji, ale też do większej transparentności. Stąd projektowane regulacje, które mają np. przenieść cały obieg dokumentacji do świata cyfrowego. Elektronizacja procedur oraz działalność organów administracji publicznej , w tym obligatoryjny obieg dokumentów drogą cyfrową, to jedna z najważniejszych zmian. Jak mówią eksperci, będzie dotyczyła każdego projektu budowlanego. Tak realizowanego przez profesjonalnego inwestora, jak i kogoś, kto postanowił wybudować dla siebie dom do 70 mkw. w uproszczonej procedurze. Więcej szczegółów- na 11 stronie głównego wydania.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 08.11.2022.).
¨Prawo co dnia¨ zauważa też: ¨Wspólnota nie płaci od zarobku z najmu¨. Dach bloku mieszkalnego, w którym znajdują się wyłącznie mieszkania, to element zasobu mieszkaniowego. Środki z jego wynajęcia pod maszt telefonii cyfrowej korzystają ze zwolnienia z podatku. WSA w Gdańsku uwzględnił skargę wspólnoty mieszkaniowej, która spierała się z fiskusem o prawo do zwolnienia w CIT. Konkretnie chodziło o zyski z wynajmu. Wspólnota wyjaśniła, że ma podpisaną umowę najmu części nieruchomości ze spółką, tzn. części powierzchni dachu i pomieszczenia technicznego w budynku mieszkalnym pozostającym w zarządzie wspólnoty. Najemca na wynajętej powierzchni zamontował maszt telefonii cyfrowej. Z wniosku o interpretację wynikało, że umowa daje wspólnocie co roku ponad 20 tys. zł przychodu. Wspólnota podkreślała jednak, że wszelkie pożytki z najmu dachu i pomieszczenia gospodarczego są przeznaczane na pokrycie utrzymania nieruchomości wspólnej. Dlatego uważała, że należności z umowy najmu i uzyskiwany z niego dochód podlegają zwolnieniu. Fiskus nie potwierdził prawa do preferencji. W jego ocenie należności, o które pytała wspólnota, to nie przychód z gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Wspólnota zaskarżyła interpretację, a WSA nie zostawił na wykładni fiskusa suchej nitki. Przypomniał, że dach budynku mieszkalnego, w którym są wyłącznie lokale mieszkalne, jest elementem zasobu mieszkaniowego. Podobnie jak pomieszczenie techniczne. Więcej- na 12 stronie głównego wydania.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 08.11.2022.).
¨Prawo co dnia¨ przypomina również: ¨Seniorzy tez mają prawo do likwidacji barier architektonicznych¨. Samorządy nie mogą modyfikować reguł przyznawania środków z PFRON. Zasady ich wypłaty określają ustawa i rozporządzenie. Dzieci i osoby w wieku produkcyjnym nie mogą mieć pierwszeństwa przed seniorami w uzyskaniu dofinansowania do likwidacji barier architektonicznych- orzekł WSA w Białymstoku. Zarząd powiatu białostockiego wprowadził szczegółowe zasady ubiegania się o dostępne środki z PFRON. Jednak, jak wynika z orzecznictwa sądowego, brak jest ku temu podstawy prawnej. Ani rada powiatu, ani jego zarząd nie zostały upoważnione do uszczegóławiania warunków i trybu przyznawania dofinansowania osobom niepełnosprawnym ze środków PFRON. Zarząd powiatu, wprowadzając dodatkową regulację uchwałą, naruszył więc konstytucję. W rozpatrywanej sprawie sąd przyznał, że powiat nie miał podstaw, by modyfikować procedury dotyczące realizacji środków z PFRON. Zarząd nie miał też kompetencji, by decydować o kolejności rozpatrywania złożonych wniosków. Tymczasem w uchwale wprowadzono niedozwolone, bo nieprzewidziane w rozporządzeniu ministra pracy i polityki społecznej, kryterium pierwszeństwa rozpatrywania wniosków o dofinansowanie dla dzieci i osób w wieku produkcyjnym. W ten sposób złamano zasadę równości wobec prawa- czytamy także na 12 stronie głównego wydania.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 08.11.2022.).
¨Rz¨ ocenia w innym miejscu: ¨Coraz trudniej będzie dostać tani kredyt¨. Banki planują zaostrzyć kryteria pożyczania i dla gospodarstw domowych, i dla firm. Przede wszystkim przez rosnące ryzyko, że kredyty będą gorzej spłacane. W samym III kw. br. Polakom ubiegającym się o kredyt mieszkaniowy było troszeczkę łatwiej niż np. kwartał wcześniej. Część banków złagodziła nieco warunki, obniżając wymagania odnośnie wysokości wkładu własnego, wydłużając maksymalny okres kredytowania czy zmniejszając swoją marżę. Ale w porównaniu z sytuacją rok wcześniej o kredyt w Polsce wciąż jest bardzo ciężko, a patrząc na przewidywania na IV kw. br. będzie jeszcze gorzej. Z badań ankietowych NBP wynika, że banki zapowiadają dalsze zaostrzanie kryteriów na hipoteki. Jednocześnie oczekują dalszego spadku popytu w tym zakresie. Eksperci wyliczają więc, że negatywnie na bieżącą ocenę zdolności kredytowej gospodarstw domowych wpływa oczywiście wysokość głównej stopy procentowej banku centralnego, która sięgnęła już 6,75 proc. A także rekomendacje KNF o stosowaniu tzw. 5- proc. buforu (przed kwietniem było to o połowę mniej) przy wyliczaniu zdolności kredytowej. Potencjalni kredytobiorcy muszą mieć więc takie dochody, by stać ich było na obsługę kredytu z oprocentowaniem na poziomie nawet 13- 15 proc. W tym kontekście ważne są tez koszty utrzymania Polaków. A te istotnie rosną, wraz z galopująca inflacją. Sami bankowcy ankietowani przez NBP przyznają, że do ograniczenia dostępności ich usług dla Polaków skłania banki m.in. pogorszenie się prognoz sytuacji gospodarczej oraz jakości portfela kredytów mieszkaniowych. Więcej szczegółów- na 16 stronie części ekonomicznej głównego wydania.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 08.11.2022.).
Niżej ¨Rz¨ zastanawia się: ¨Dokąd zawędrują jeszcze stopy procentowe?¨. Ekonomiści nie są zgodni co do tego, jaką decyzję podejmie w środę Rada Polityki Pieniężnej. Jeszcze bardziej niepewne są jej kolejne postanowienia. W tę środę, inaczej niż miesiąc temu, RPP zdecyduje się na podwyżkę stopy referencyjnej NBP. Takie były oczekiwania 14 spośród 21 zespołów analitycznych i indywidualnych ekonomistów ankietowanych przez ¨Rz¨ pod koniec października. Większość zakładała przy tym podwyżkę o 0,25 pkt proc., do 7 proc. Pozostałych siedem zespołów oczekiwało, że stopa referencyjna utrzymana zostanie na obecnym poziomie- 6,75 proc. Więcej szczegółów- także na 16 stronie części ekonomicznej głównego wydania.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 08.11.2022.).
¨Dziennik Gazeta Prawna¨ odnotowuje również: ¨O hipotekę będzie jeszcze trudniej¨. Banki zapowiadają dalsze zaostrzanie polityki pożyczkowej. Po wprowadzeniu wakacji kredytowych spadła liczba nowych umów Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Gdyby nie podwyżki stóp procentowych i związane z tym podniesienie oprocentowania w III kw., dostępność hipotek byłaby na podobnym poziomie jak w poprzednich trzech miesiącach. Tak wynika z opublikowanych w poniedziałek wyników ankiety wśród przewodniczących komitetów kredytowych w bankach. Narodowy Bank Polski co kwartał pyta osoby odpowiedzialne za udzielanie kredytów o ocenę bieżącej sytuacji i przewidywania na najbliższe trzy miesiące. Po czterech kwartałach, w których wyraźna była przewaga banków informujących o ograniczaniu dostępności hipotek, tym razem sytuacja się poprawiła. Nadal większy był udział banków deklarujących zaostrzanie kryteriów kredytów, ale ich przewaga nad tymi, które mówiły o łagodzeniu, była niewielka. A pytane o warunki przyznawania kredytów banki w większości mówiły o ich poprawie. Końcówka roku będzie jednak stała pod znakiem ograniczania dostępności kredytów mieszkaniowych. Będzie to szósty z rzędu taki kwartał. I piąty z rzędu, w którym bankowcy spodziewają się zmniejszenia popytu ze strony klientów. Wśród wyjaśnień zaostrzania polityki kredytowej w III kw. pierwszy raz od wiosny 2020 r. pojawiła się ¨zmiana udziału kredytów zagrożonych w portfelu kredytów mieszkaniowych¨. Statystyki wskazują jednak, że sytuacja jest pod kontrolą. Część przedstawicieli sektora bankowego utrzymywanie się wysokiej jakości hipotek przypisuje wakacjom kredytowym, które pozwalają wstrzymać się w tym i w przyszłym roku łącznie z ośmioma ratami hipotek. Po wejściu w życie przepisów dotyczących moratorium na spłatę hipotek pojawiła się jeszcze jedna tendencja: wyraźny spadek zainteresowania Funduszem Wsparcia Kredytobiorców- czytamy na dziewiątej stronie głównego wydania.
(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 08.11.2022.).
¨DGP¨ informuje w innym miejscu: ¨Miasta dowiedzą się, ilu turystów korzysta z najmu krótkoterminowego¨. Komisja Europejska opublikowała wczoraj projekt rozporządzenia w sprawie zbierania i udostępniania danych dotyczących najmu krótkoterminowego. Chce ujednolicić wymogi rejestracyjne dla właścicieli wynajmowanych mieszkań, dać władzom lokalnym informacje o ofertach z ich obszaru i zobowiązać platformy rezerwacyjne do kontroli, czy umieszczane na nich oferty zostały zgłoszone właściwym organom. Jak wyjaśnia komisja, przepisy mają ułatwić państwom, regionom i miastom gromadzenie danych o najmie prowadzonym za pośrednictwem portali takich jak Airbnb. Zdobyte informacje pomogą władzom w prowadzeniu skutecznej i proporcjonalnej polityki wobec branży najmu krótkoterminowego ? twierdzą pomysłodawcy. Według danych KE sektor ten odpowiada już za jedną czwartą wszystkich ofert zakwaterowania dla turystów w Unii. Projekt skupia się na rejestracji ofert najmu krótkoterminowego umieszczanych na platformach internetowych. Decyzja o tym, czy takiej rejestracji wymagać, będzie zależeć od państw członkowskich. Jeśli władze krajowe wprowadzą taki obowiązek, właściciele mieszkań oferowanych na krótkotrwały najem będą musieli udostępniać władzom informacje w zakresie jednolitym w całej UE. Chodzi m.in. o adres mieszkania, maksymalną liczbę gości, informację, czy lokal jest miejscem zamieszkania także dla gospodarza, oraz dane identyfikacyjne umieszczającego ofertę. Państwowe lub samorządowe instytucje będą uprawnione do weryfikowania deklaracji przesyłanych przez gospodarzy. Jeśli dane okażą się nieprawdziwe lub niekompletne i nie zostaną poprawione mimo wezwania, właściwy organ będzie mógł nakazać platformie rezerwacyjnej usunięcie oferty. Projekt milczy na temat ograniczeń w prowadzeniu najmu krótkoterminowego. Rozporządzenie nie da więc miastom uprawnień do np. ustalania limitów liczby mieszkań przeznaczonych dla turystów. Nie pojawią się też żadne nowe wymogi dotyczące bezpieczeństwa i warunków technicznych takich lokali. Te kwestie nadal pozostają w kompetencji państw członkowskich. Więcej szczegółów- na pierwszej stronie głównej wkładki prawnej.
(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 08.11.2022.).
¨DGP¨ zauważa też: ¨Ulgę zlikwidowano, a zamieszanie zostało¨. Pracodawcy i księgowi powinni byli w lipcu ponownie przeliczyć dochody pracowników, począwszy od 1 stycznia 2022 r.- tym razem bez uwzględniania ulgi dla klasy średniej. Takiej informacji udziela telefonicznie Krajowa Informacja Skarbowa. ¨DGP¨ zapytał, z którego przepisu wynika obowiązek wycofania ulgi, ale w odpowiedzi usłyszał, że nie ma wprost takiej regulacji, są natomiast wewnętrzne wytyczne dla skarbówki. Powołują się na nie również wykładowcy na szkoleniach dla księgowych i kadrowych. Sami wytycznych nie widzieli, ale słyszeli, że takie są. ¨DGP¨ zwrócił się więc wczoraj z oficjalnym pytaniem do Ministerstwa Finansów, czy faktycznie pracodawcy powinni byli w lipcu przeliczyć dochody pracowników od początku roku bez uwzględniania ulgi dla klasy średniej, jeżeli ją wcześniej (tj. w pierwszej połowie br.) zastosowali. Na odpowiedź redakcja wytrwale czeka. Niżej ¨DGP¨ zauważa: ¨Chaos trwa, a demony Polskiego Ładu nie dają o sobie zapomnieć¨. Cytowana w tekście Małgorzata Samborska, doradczyni podatkowa zauważa: W komunikacie z 13 stycznia 2022 r. Ministerstwo Finansów zapewniało, że ¨żadne nieświadome błędy (w tym popełnione przez księgowych) związane z nowymi regulacjami nie spotkają się z sankcjami. Całość tekstów- na drugiej i trzeciej stronie głównej wkładki prawnej.
(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 08.11.2022.).
¨DGP¨ zamieszcza również tekst pod hasłem: ¨Pytanie o niekonstytucyjne pułapki w prawie budowlanym¨. Do Trybunału Konstytucyjnego trafiła właśnie skarga, która może mieć istotne znaczenie dla inwestorów. Chodzi o rozstrzygnięcie kwestii, czy przepisy pozwalające na rozbiórkę obiektów legalnie postawionych na terenie danej nieruchomości naruszają konstytucyjną zasadę zaufania obywateli do państwa i czy generalnie są zgodne z ustawą zasadniczą. Sprawa miała swój początek już sześć lat temu, kiedy spółka zgłosiła zamiar rozpoczęcia robót budowlanych polegających m.in. na postawieniu szyldu informacyjnego na terenie działki. Sprzeciw zgłosił wówczas organ administracji architektoniczno-budowlanej, jednak został on uchylony decyzją wojewody. Ponieważ rozstrzygnięcie było ostateczne, spółka przystąpiła do działania, stawiając m.in. sporych rozmiarów szyld reklamowy. Po kilku miesiącach ten sam organ, który wcześniej zgłaszał swoje zastrzeżenia, przeprowadził kontrolę robót budowlanych, a w kwietniu 2017 r. wydał nakaz przeprowadzenia rozbiórki szyldu. Powołał się przy tym m.in. na niezgodność z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, w którym znalazł się zakaz umieszczania na terenie działek reklam wolno stojących. Inwestor odwołał się od rozstrzygnięcia, a sprawę rozpatrywał ostatecznie Naczelny Sąd Administracyjny. Skarga kasacyjna została jednak oddalona. Dlaczego sprawa trafiła do TK? Jak wskazano w uzasadnieniu skargi konstytucyjnej, zasadnicze wątpliwości ? zdaniem skarżącej ? mogą budzić przepisy, które pozwalają na wydanie nakazu rozbiórki po uzyskaniu ostatecznego i prawidłowego zezwolenia ze strony państwowego organu. Tym bardziej że przeprowadzenie robót wymaga nie tylko nakładu pracy, lecz także poniesionych kosztów. Więcej- na czwartej stronie głównej wkładki prawnej.
(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 08.11.2022.).
¨Głos Szczeciński¨ poinformował: ¨Tanie mieszkania do kupienia w Szczecinie. Zobacz, od jakiej ceny kupisz trzypokojowe mieszkanie w Szczecinie¨. Ofert jest sporo, ale ceny tych mieszkań rosną najszybciej. Żeby mieć realny wybór, bez konieczności zawierania daleko idących kompromisów, warto mieć do dyspozycji kilka ofert mieszkań. W zestawieniu wybrano najciekawsze oferty dostępne w serwisie otodom.pl. Obecna sytuacja na rynku nieruchomości to zupełna odwrotność tego, co mogliśmy zaobserwować jeszcze 2021 roku. Gdy kredyty były bardziej dostępne zarówno klienci indywidualni, jak i inwestorzy dosłownie walczyli o mieszkania. Obecnie obserwujemy odwrotną sytuację. Zainteresowanie nowymi mieszkaniami jest niewielkie, a na rynku wtórnym również ruch spadł. Chociaż rynek nieruchomości teraz ostygł, to eksperci podkreślają, że tak jak boom na szybki zakup mieszkań był chwilowy, tak całkowite zatrzymanie również nie będzie trwać wiecznie. Osoby decydujące się na zakup mieszkania na rynku wtórnym teraz mogą liczyć na lepsze oferty, ale ta sytuacja może się zmienić wraz z zatrzymaniem podnoszenia stóp procentowych- czytamy na łamach ¨Głosu¨.
(Źródło: ¨Głos Szczeciński¨– 08.11.2022.).