Wtorek, 4 maja 2021
¨Wynajmujący pokoje zapłacą prosty podatek¨
¨Czy można uchylić plan zagospodarowania¨
¨Poprawa efektywności energetycznej budynków¨
¨Trybunał nie zabrał bankom nadziei¨
¨Po wakacjach przepis na REIT- y po polsku¨
¨Transakcje nieruchomościowe staną się prostsze¨
¨Kto zanieczyszcza, ten płaci¨
¨Mało gruntów, droga stal- to wpłynie na ceny mieszkań¨
Więcej poniżej.
¨Prawo co dnia¨ we wtorkowej ¨Rzeczpospolitej¨ odnotowuje: ¨Wynajmujący pokoje zapłacą prosty podatek¨. Właściciel nieruchomości rozliczy się w formie karty, nawet jeśli korzysta z portali rezerwacyjnych. Dobra wiadomość dla wynajmujących, którzy wznawiają działalność po odmrożeniu gospodarki. Skarbówka potwierdza, że mogą rozliczyć się w prosty sposób. Korzystanie z usług portali rezerwacyjnych nie przeszkadza przedsiębiorcy w rozliczaniu karty- czytamy. Więcej- na dziewiątej stronie głównego wydania.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 04.05.2021.).
¨Dobra Administracja¨ w ¨Rz¨ zamieszcza z kolei tekst: ¨Czy można uchylić plan zagospodarowania¨. Rady gmin próbują niekiedy uchylić obowiązujące plany miejscowe bez zastąpienia ich nowymi aktami prawnymi. Takie zabiegi są jednak wątpliwe prawnie. Najczęściej zabieg ten ma na celu obejście ustaleń studium, które uniemożliwia zmianę planu zagospodarowania na potrzeby kolejnej inwestycji. Wówczas rady gmin podejmują próby zmiany ustaleń planu miejscowego poprzez uchylenie obowiązujących ustaleń planistycznych. Takie działanie jest bardzo często uznawane przez wojewodów za istotne naruszenie zasad sporządzania planów miejscowych. W ostatnich latach pojawiło się kilka wyroków sądów administracyjnych, w których potwierdzono legalność rozstrzygnięć nadzorczych stwierdzających nieważność uchwał uchylających plany miejscowe. Więcej szczegółów- na trzeciej stronie dodatku.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 04.05.2021.).
¨Dobra Administracja¨ informuje również: ¨Poprawa efektywności energetycznej budynków¨. Od 24 do 31 maja będzie prowadzony nabór wniosków adresowany do podmiotów działających na obszarze Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Zielona Góra, które mają w planach przeprowadzenie kompleksowej termomodernizacji obiektu publicznego. Działanie 3.2.3. ¨Efektywność energetyczna- ZIT Zielona Góra- tego działania dotyczy konkurs ogłoszony przez zarząd województwa lubuskiego. I to właśnie on daje szansę uzyskania pieniędzy na przeprowadzenie termomodernizacji obiektów w celu zmniejszenia ich energochłonności oraz zastosowania nowych źródeł energii opartych na wykorzystaniu zasobów odnawialnych. Więcej- na czwartej stronie dodatku.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 04.05.2021.).
¨Rz¨ zauważa w innym miejscu: ¨Trybunał nie zabrał bankom nadziei¨. Nie została wyjaśniona jedna z kluczowych spraw frankowego sporu, czyli to, czy w razie unieważnienia umowy kredytu mieszkaniowego bankom należy się opłata za udzielenie kapitału. Musi rozstrzygnąć ją Sąd Najwyższy. Wyrok TSUE pozostawił bankom nadzieję. W miarę powszechne jest przekonanie, że Trybunał jest bardziej prokonsumencki niż polskie sądy i skoro nie skorzystał z okazji, aby wykluczyć, w razie unieważnienia umowy, możliwość płacenia przez konsumentów za to, że dysponują pieniędzy, to uznano, że polskie sądy będą przyznawać bankom wynagrodzenie za korzystanie z kapitału. Jednak do tej pory w nielicznych wyrokach dotyczących tej sprawy nie decydowały się na taki krok- komentuje jeden z analityków finansowych. Dodaje, że po czwartkowym wyroku TSUE nadal aktualne jest stwierdzenie z uzasadnienia wyroku SN z grudnia 2019 r., że unijne orzecznictwo nie wyklucza wysuwania przez banki tego rodzaju roszczeń- czytamy na 15 stronie części ekonomicznej głównego wydania.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 04.05.2021.).
¨Rz¨ informuje również: ¨Po wakacjach przepis na REIT- y po polsku¨. Międzyresortowy zespół powinien do września przygotować założenia wyczekiwanej przez rynek ustawy. Jesienią mogą ruszyć prace legislacyjne nad ustawą o polskich REIT- ach, czyli spółkach, których sensem istnienia jest wypłacanie udziałowcom zysków z gospodarowania nieruchomościami. Premier powołał międzyresortowy zespół, którego zadaniem jest przygotowanie założeń projektu ustawy, którą rząd będzie mógł skierować do prac w parlamencie. Koordynatorem jest resort rozwoju. Szczegóły- na 16 stronie części ekonomicznej głównego wydania.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 04.05.2021.).
¨Dziennik Gazeta Prawna¨ odnotowuje z kolei: ¨Transakcje nieruchomościowe staną się prostsze¨. Sprzedawca i nabywca nieruchomości nie będą musieli przesyłać fiskusowi oświadczenia, że rezygnują ze zwolnienia z VAT. Będą mogli zapisać to w akcie notarialnym. To drobna, ale ważna zmiana zarówno dla podatników, jak i notariuszy. Na razie to wstępny projekt, który ma być elementem pakietu SLIM VAT 2, czyli w sumie 15 rozwiązań ułatwiających rozliczenia podatkowe- czytamy w ramach wstępu. Więcej- na drugiej stronie głównej wkładki prawnej.
(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 04.05.2021.).
¨DGP¨ informuje też: ¨Kto zanieczyszcza, ten płaci¨. Opłatę opakowaniową uiszczaną przez wprowadzających na rynek, obowiązkowy udział recyklatu w butelkach PET, uszczelnienie systemu i reformę organizacji odzysku ma wprowadzić nowa ustawa dotycząca rozszerzonej odpowiedzialności producenta. Projekt przepisów przewiduje też zróżnicowanie stawek opłat w odniesieniu do rodzaju wprowadzanych opakowań. Przygotowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw, w miniony piątek trafił do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Planowany termin przyjęcia projektu przez rząd to II i IV kw. roku. Więcej- na czwartej stronie głównej wkładki prawnej.
(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 04.05.2021.).
¨DGP¨ zauważa również: ¨Mało gruntów, droga stal- to wpłynie na ceny mieszkań¨. Ceny złomu stalowego i ropy naftowej wzrosły między listopadem ub.r. a marcem 2021 aż o 60 proc. – wyliczają ekonomiści PKO BP. Dla branży budowlanej ma to duże znaczenie, bo zarówno stal, jak i wytwarzane na bazie ropy tworzywa sztuczne to istotne dla niej materiały. Ekspert Polskiego Związku Firm Deweloperskich wskazuje, że obawy przed rosnącymi cenami materiałów są coraz bardziej widoczne w branży. Jeszcze na początku 2020 r. 70 proc. firm nie widziało takiego ryzyka, dziś 2/3 przedsiębiorstw zaczyna liczyć się ze wzrostem kosztów, co może przełożyć się na stawki za mkw. mieszkania. Inny kosztogenny czynnik to ceny gruntów- równie trudno dostępnych w ostatnim czasie. Teraz dodatkowym czynnikiem jest mocny wzrost zainteresowania działkami budowlanymi. Firma HRE Investments wyliczyła, że popyt na działki budowlane w I kw. był o 67 proc. większy niż rok wcześniej (w porównaniu do stanu przed pandemią). Ekonomiści PKO BP na podstawie wniosków o kredyty, jakie składają klienci banku policzyli, że już w ciągu poprzedniego roku tzw. mediana (środkowa wartość z przedziału cen, po odrzuceniu wartości skrajnych) ceny mkw. gruntu pod zabudowę mieszkaniową wzrosła o jedną piątą w przypadku ziemi w powiatach grodzkich. Rachuby banku wskazują przy tym, że wolniej drożały działki w miastach wojewódzkich oraz powiatach ziemskich- czytamy. Więcej- na 10 stronie głównego wydania.
(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 04.05.2021.).