Wtorek, 5 maja 2020

¨Najemca dostanie 1500 zł dopłaty do czynszu¨
¨Spółka może żądać danych lokatorów¨
¨W wymianie starych pieców pomoże bank¨
¨Przed wydaniem nakazu rozbiórki należało przeanalizować wszystkie miejscowe plany¨
¨Wakacje kredytowe uregulowane ustawą?¨
¨Pomoc dla dłużników za pieniądze wierzycieli¨
¨Ratunek dla dłużników¨

Więcej poniżej.

¨Prawo do dnia¨ we wtorkowej ¨Rzeczpospolitej¨ odnotowuje: ¨Najemca dostanie 1500 zł dopłaty do czynszu¨. Rząd chce dopłacać do czynszu najemcom, którym z powodu pandemii zmniejszyły się dochody. Planuje również wyższe premie remontowe dla gmin. Ministerstwo Rozwoju pracuje nad pakietem zmian mieszkaniowych. W poniedziałek przedstawiła je wicepremier Jadwiga Emilewicz. Najemcy, którzy uzyskają dodatek mieszkaniowy, od lipca mogą liczyć na dodatkowe środki, nawet do 1500 zł miesięcznie przez pół roku, na pokrycie do 75 proc. czynszu. Pod warunkiem, że ich dochód w porównaniu z 2019 r. spadł o co najmniej 25 proc. Rząd chce przeznaczyć na ten cel w tym roku ok. 420 mln zł. Będą też wyższe granty z Funduszu Dopłat BGK dla gmin na budowę mieszkań w towarzystwach budownictwa społecznego. Z 20 proc. kosztów inwestycji resort rozwoju chce je zwiekszyć nawet do 35 proc. Będą też środki na dofinansowanie budowy mieszkań komunalnych, wynoszące nawet do 50 proc. kosztów inwestycji. Rząd chce również wprowadzić premie remontowe na budynki TBS starsze niż 25 lat. Dziś wolno z tych środków korzystać na remont budynków wybudowanych przed 1961 r. Według wicepremier ułatwieniem dla osób wynajmujących mieszkania w TBS będzie możliwość zamiany umowy najmu na umowę najmu zawierającą rozliczenie partycypacji (tzw. wakacje czynszowe). Obecnie najemca (lub partycypant) może odzyskać wpłaconą partycypację w kosztach budowy wynajmowanego lokalu wyłącznie po zakończeniu najmu i opuszczeniu lokalu. Po zmianach mieszkańcy sami zdecydują, kiedy i w jaki sposób odzyskają wkład partycypacyjny. Nie muszą czekać do zakończenia umowy najmu, ale stopniowo odbiorą swój wkład w czynszu- będą płacić mniej. Szykują się też zmiany w Krajowym Zasobie Nieruchomości. Ministerstwo Rozwoju chce znacznie poszerzyć wykorzystanie jego potencjału w zwiększeniu zasobu społecznych mieszkań czynszowych- czytamy na 11 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 05.05.2020.).

Niżej ¨Prawo co dnia¨ informuje: ¨Spółka może żądać danych lokatorów¨. Właściciel ma interes prawny w ustaleniu, czy i kto faktycznie mieszka w danym lokalu lub jest w nim zameldowany. Stwarza go konstytucyjny obowiązek ochrony własności. O takie dane z rejestru mieszkańców wystąpiła do Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Opola spółka z o.o. Chodziło o wskazanie z imienia i nazwiska wszystkich osób zameldowanych w lokalu stanowiącym jej własność. Prezydent Opola odmówił jednak udostępnienia danych, ponieważ spółka nie wykazała interesu prawnego. Odwołanie do wojewody nie zmieniło tego stanowiska. Rozpatrując skargę WSA powołał się na przepisy ustawy o ewidencji ludności. Zdaniem sądu organy obu instancji błędnie przyjęły, że spółka nie posiada w tej sprawie interesu prawnego. Więcej- także na 11 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 05.05.2020.).

¨Prawo co dnia¨ zauważa też: ¨W wymianie starych pieców pomoże bank¨. Za kilka dni będzie można aplikować o środki na wymianę kopciuchów na nowych zasadach. Nawet 30 tys. zł otrzymają instalujący panele słoneczne. Od 15 maja rusza nabór wniosków na wymianę starych pieców węglowych w rządowym programie ¨Czyste powietrze¨, prowadzony na nowych zasadach. O dofinansowanie będzie można starać się za pośrednictwem banku. Skrócą się również terminy na rozpatrzenie wniosków. Program w nowej odsłonie miał wejść w życie dużo wcześniej. Plany pokrzyżowała jednak pandemia. Szczegóły- na 11 stronie głównego wydania ¨Rz¨.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 05.05.2020.).

¨Dobra Administracja¨ w ¨Rz¨ przypomina z kolei: ¨Przed wydaniem nakazu rozbiórki należało przeanalizować wszystkie miejscowe plany¨. W Polsce może istnieć nawet pół miliona obiektów, wybudowanych nielegalnie. Uchwalona w lutym nowelizacja prawa budowlanego, która ma wejść w życie 19 września 2020 r. przewiduje m.in. uproszczoną legalizację samowoli budowlanych, powstałych co najmniej 20 lat temu. Ale póki co sprawy o rozbiórkę samowoli budowlanych toczą się według przepisów stosowanych dotychczas- czytamy w ramach wstępu. Więcej- na czwartej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 05.05.2020.).

W innym miejscu ¨Rz¨ zastanawia się: ¨Wakacje kredytowe uregulowane ustawą?¨. Rząd proponuje, aby z zawieszenia spłaty rat skorzystał każdy: automatycznie i bez względu na sytuację finansową. Odgórne uregulowanie wakacji kredytowych, czyli zawieszenia płatności rat, znalazło się w projekcie ustawy, do którego dotarła ¨Rz¨. Z harmonogramu prac Sejmu wynika, że poslowie zajmą się nim we wtorek po południu. Jednak przyjęcie projektu nie jest przesądzone. Szczegóły- na 18 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 05.05.2020.).

¨Dziennik Gazeta Prawna¨ odnotowuje z kolei: ¨Pomoc dla dłużników za pieniądze wierzycieli¨. Zakaz licytowania lokali mieszkalnych nie pozostanie bez wpływu na gospodarkę- ostrzegają komornicy. W trzeciej wersji tarczy antykryzysowej znalazły się kolejne ułatwienia dla dłużników. Do przepisów antylichwiarskich (uniemożliwiających przejmowanie mieszkań za dług będący ułamkiem ich wartości) dodano zakaz licytacji nieruchomości służących zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych dłużnika. Ma on dotyczyć wszystkich lokali, nie tylko tych będących zastawem pożyczek na lichwiarskie procenty. Przepis obowiązywać będzie w stanie epidemii, stanu zagrożenia epidemicznego i 90 dni po jego zakończeniu- czytamy na pierwszej stronie głównego wydania. ¨DGP¨ wraca do sprawy w kolejnym tekście: ¨Ratunek dla dłużników¨. Zakaz prowadzenia licytacji nieruchomości mieszkalnych i podwyższenie kwoty wolnej od zajęcia- tak rząd zamierza pomóc dłużnikom. Kosztem wierzycieli. Więcej- na pierwszej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 05.05.2020.).

Zobacz również