Wtorek, 5 kwietnia 2022

¨Zmiany w Polskim Ładzie dla większości są korzystne¨
¨Noclegownie zamiast łóżek covidowych¨
¨Dla RPP decydujące będzie tempo wzrostu płac¨
¨Nowe zasady dla umów o poprawę efektywności energetycznej¨
¨Poprawki nie wpływają na rozliczenie VAT¨
¨Da się jeszcze tanio kupić mieszkanie? Flipperzy: okazje były, są i będą¨
¨Turzyńskie oficyny jeszcze poczekają¨

Więcej poniżej.

¨Prawo co dnia¨ we wtorkowej ¨Rzeczpospolitej¨ odnotowuje: ¨Zmiany w Polskim Ładzie  dla większości są korzystne¨. Osoby z zarobkiem do 10 tys. zł brutto  zyskają w porównaniu z 2021 r. , a do 18 tys. zł stracą mniej. Od 1 lipca 2022 r. podatników czeka kolejna rewolucja w PIT. Rząd zdecydował się na nią zaledwie po trzech miesiącach  obowiązywania Polskiego Ładu. Będzie to już trzecia zmiana zasad rozliczenia w trakcie roku podatkowego. Co to oznacza dla pracowników? Z wyliczeń firmy doradczej EY, przygotowanych dla ¨Rz¨, wynika, że dla większości zmiana będzie korzystna lub neutralna. Stracą osoby zarabiające kilkanaście tysięcy złotych brutto, ale zasady wdrażane od lipca będą dla nich korzystniejsze niż pierwsza wersja Polskiego Ładu- czytamy w ramach wstępu. Więcej szczegółów- na 10 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 05.04.2022.).

¨Prawo co dnia¨ zauważa też: ¨Noclegownie zamiast łóżek covidowych¨. Lekarze powrócili na poprzednie miejsca pracy, a sprzęt rozdysponowano. To koniec szpitali tymczasowych. Nie ma już szpitali tymczasowych ani oddziałów covidowych. Część szpitali zamieniono na noclegownie dla uchodźców. Jak dalej czytamy, dobiega również końca działalność szpitala tymczasowego we Wrocławiu. Budynek przy ul. Rakietowej jest brany pod uwagę jako potencjalne miejsce zakwaterowania uchodźców- odnotowano. Więcej- na 11 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 05.04.2022.).

¨Rz¨ zauważa w innym miejscu: ¨Dla RPP decydujące będzie tempo wzrostu płac¨. Prezes NBP już w marcu mówił, żeby nie przywiązywać się do 4,5 proc. jako docelowego poziomu stopy referencyjnej NBP. Dzisiaj nawet 7 proc. nie jest abstrakcją. Jeszcze w czwartek, gdy ¨Rz¨ zbierała prognozy na kwiecień, większość uczestników comiesięcznej ankiety ekonomicznej ¨Parkietu¨ spodziewała się na środowym posiedzeniu RPP podwyżki stopy referencyjnej NBP o 0,75 pkt proc., do 4 proc. Niezależnie od tego, co zrobi w środę RPP, nie zakończy to cyklu zaostrzania polityki pieniężnej. Dlatego ciekawsze niż to, w jakim rytmie rada będzie podnosiła stopy jest pytanie, do jakiego poziomu je doprowadzi. Obecnie ekonomiści przeciętnie przewidują, że stopa referencyjna NBP zakończy ten rok na poziomie 5- 5,5 proc. Część z nich nadal ma w swoim scenariuszach obniżki w 2023 r., gdy gospodarka prawdopodobnie wyraźniej zwolni. Więcej szczegółów- na 16 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 05.04.2022.).

¨Dobra Administracja¨ w ¨Rz¨ zamieszcza z kolei obszerny tekst: ¨Nowe zasady dla umów o poprawę efektywności energetycznej¨. Kontrakty o poprawę efektywności energetycznej to nie tylko narzędzie do obniżenia wydatków na energię elektryczną, ale również szansa na modernizację publicznej infrastruktury. W celu upowszechnienia tego typu kontraktów, ustawodawca wprowadził w życie nowe regulacje, które powinny usunąć wątpliwości dotyczące sposobu klasyfikacji wydatków strony publicznej wynikających z realizacji takich umów pod kątem  ich wpływu na dług publiczny i deficyt budżetowy- czytamy w ramach wstępu. Więcej- na trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 05.04.2022.).

¨Dziennik Gazeta Prawna¨ zauważa z kolei: ¨Poprawki nie wpływają na rozliczenie VAT¨. Obowiązek podatkowy w VAT powstaje z chwilą faktycznego wykonania usługi projektowej, niezależnie od tego, czy inwestor zażądał poprawek ? stwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Spytała o to spółka świadcząca usługę projektową na rzecz zamawiającego. Realizacja usługi została podzielona na kilka pakietów, a zamawiający potwierdzał wykonanie każdego z nich protokołem odbiorczym. 20 kwietnia 2021 r. spółka przekazała ostatni pakiet. Zrobiła to już wcześniej dwukrotnie ? 25 lutego 2021 r. i 31 marca 2021 r., ale za każdym razem zmawiający żądał poprawek i powtórzenia procedury odbioru. Ostatecznie protokół odbioru usługi został podpisany przez zamawiającego 26 maja 2021 r. Następnego dnia spółka wystawiła fakturę. Chciała się upewnić, że za datę określającą moment powstania obowiązku podatkowego powinna przyjąć 20 kwietnia 2021 r. Wtedy bowiem ? jak tłumaczyła ? przekazała zamawiającemu ostatni pakiet i tym samym zgłosiła mu zakończenie prac.  Innego zdania był dyrektor KIS. Stwierdził, że usługa projektowa została wykonana już z chwilą, gdy spółka po raz pierwszy przekazała ostatni pakiet, czyli 25 lutego 2021 r. W interpretacji dyrektor KIS nie odniósł się jednak do wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z 2 maja 2019 r. TSUE orzekł, że usługa budowlana (kontrakt FIDIC) może zostać uznana za wykonaną dopiero z chwilą podpisania protokołu zdawczo-odbiorczego, a nie już z chwilą przedstawienia inwestycji do odbioru przez wykonawcę- czytamy na drugiej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 05.04.2022.).

¨Gazeta Wyborcza¨ zamieszcza z kolei tekst: ¨Da się jeszcze tanio kupić mieszkanie? Flipperzy: okazje były, są i będą¨. Jedni flipperzy zasypują skrzynki i wycieraczki mieszkańców ulotkami, podając się za nowożeńców czy rodziny z dziećmi, inni czekają cierpliwie na telefony od osób, które gotowe są taniej sprzedać mieszkania. Tych wcale nie brakuje pomimo stałego wzrostu cen nieruchomości. Ceny na rynku nieruchomości rosły w 2021 r. w tempie dwucyfrowym. W tym roku analitycy spodziewają się wzrostów w granicach 8-9 proc. Z danych Expandera i Rentier.io wynika, że w styczniu 2022 r. ceny mieszkań w niektórych miastach  były o 7- 10 proc. wyższe  niż jeszcze we wrześniu 2021 r. Najnowszy odczyt pokazuje, że tendencja się nie zmieniła. Ceny podane w ofertach aktywnych w dniu 15 marca były wyższe niż 23 lutego, czyli przed wybuchem wojny w Ukrainie- odnotowano na łamach ¨Gazety¨.

(Źródło: ¨Gazeta Wyborcza¨– 05.04.2022.).

¨Kurier Szczeciński¨ odnotowuje: ¨Turzyńskie oficyny jeszcze poczekają¨. O kolejny miesiąc Szczecińskie TBS przesunęło termin na składanie ofert przez firmy gotowe podjąć się kompleksowej modernizacji z rozbudową zespołu trzech oficyn  w kwartale zabudowy na Turzynie przy ul. Bolesława Śmiałego 34, 35 i 36.  Elementem przedsięwzięcia ma być też nowe zagospodarowanie zrujnowanego dziedzińca między nimi i przyległymi kamienicami frontowymi. To drugi przetarg rozpisany przez spółkę na tę inwestycję. W poprzednim, który przeprowadzono wiosną ub.r., chętny na całe zadanie był, ale tylko jeden. W dodatku zaproponował swe usługi za cenę grubo przewyższającą kwotę, jaką na realizację dysponował STBS. Wówczas spółka zamierzała wydać do 12 907 425 zł brutto. Tymczasem spółka HD Construction ze Szczecina skalkulowała wynagrodzenie na 17 428 000 zł, deklarując 5- letnią gwarancję i realizację projektu w terminie 660 dni od momentu przekazania placu budowy- czytamy na łamach ¨Kuriera¨.

(Źródło: ¨Kurier Szczeciński¨– 05.04.2022.).

Zobacz również