Wtorek, 3 listopada 2020
¨Wizyta w magistracie tylko dla wybranych¨
¨Właściciel domu może mieć własną oczyszczalnię ścieków¨
Startup pomoże sprzedać mieszkanie¨
¨Koronawirus spowalnia budowy w całym kraju¨
¨Wynajmujemy biuro¨
¨Rekordowa liczba mieszkań w budowie. A i tak budowlanka ma kłopoty¨
Więcej poniżej.
¨Prawo co dnia¨ we wtorkowej ¨Rzeczpospolitej¨ odnotowuje: ¨Wizyta w magistracie tylko dla wybranych¨. Od wtorku urzędy pracują zdalnie. Rząd nie zadbał jednak o wcześniejsze przygotowanie przepisów. W piątek rząd zdecydował, że urzędy mają pracować zdalnie. Jak zwykle jednak zabrakło konkretnych rozwiązań. W poniedziałek do godz 16, do której zazwyczaj pracują urzędy, nie opublikowano rozporządzenia w tej sprawie. Z tych powodów zabrakło też informacji na stronach internetowych urzędów. Samorządy uspokajają, że nie czekając na uregulowania rządowe, reorganizują się. To jednak potrwa, Mieszkańcy są natomiast pełni obaw. Nie wiedzą, czy załatwią swoją sprawę, odbiorą dowód, zarejestrują samochód, czy dostaną warunki zabudowy. Do tej pory było ciężko. A teraz może graniczyć z cudem- czytamy na dziewiątej stronie głównego wydania.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 03.11.2020.).
¨Prawo co dnia¨ informuje też: ¨Właściciel domu może mieć własną oczyszczalnię ścieków¨. Miejscowy plan musi respektować postanowienia innych aktów prawnych powszechnie obowiązujących. Właściciel nieruchomości, który zgłosił zamiar montażu przydomowej oczyszczalni ścieków, spotkał się ze sprzeciwem starosty, podtrzymanym przez wojewodę opolskiego. Oba organy poinformowały, że nie ma takiej możliwości, chociaż przydomowe ekologiczne oczyszczalnie ścieków znakomicie sprawdzają się w gospodarstwach bez kanalizacji. Miejscowy plan zagospodarowania zakazuje na objętym nim terenie odprowadzania ścieków do m.in. przydomowych oczyszczalni. Zgłoszona inwestycja nie może powstać, ponieważ narusza ustalenia planu. Na nic się więc zdało pismo prezesa zarządu spółki komunalnej, informujące, że spółka nie ma technicznej możliwości przyłączenia nieruchomości do istniejącej sieci. W skardze do WSA w Opolu właściciel nieruchomości zarzucił, iż sprzeczne z przepisami ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, i przy braku możliwości przyłączenia działki do kanalizacji sanitarnej, uznano za niedopuszczalne wykonanie przydomowej oczyszczalni. WSA uchylił zaskarżone decyzje. Zwrócił uwagę, że organy administracji ograniczyły się do porównania zgłoszenia zamiaru budowy oczyszczalni z miejscowym planem. Uchwała planistyczna musi jednak respektować postanowienia innych aktów prawnych, w tym przypadku ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach- stwierdził sąd administracyjny. Więcej- na 10 stronie głównego wydania.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 03.11.2020.).
¨Rzeczpospolita cyfrowa¨ zauważa z kolei: ¨Startup pomoże sprzedać mieszkanie¨. Homly pozyskał 1,5 mln zł finansowania na rozwój działalności polegającej na handlu nieruchomościami w nowatorskiej formule ¨instant buying¨ i oferowania możliwości inwestowania na tym rynku. Nowy startup ze Szczecina stworzył platformę, na której w paru krokach można sprzedać mieszkanie, Homly kupuje bowiem nieruchomości od właścicieli prywatnych i deweloperów. Spółka działa w modelu ¨instant buying¨ (szybki zakup z formalnościami ograniczonymi do minimum)- dzięki temu całą transakcję można sfinalizować w siedem dni. Firma finalizuje właśnie prace nad wprowadzeniem na rynek drugiej usługi, polegającej na oferowaniu prywatnym inwestorom możliwości inwestowania w realizowane przez Homly projekty mieszkaniowe. W sumie od inwestorów startup pozyskał 1,5 mln zł. Więcej szczegółów- na drugiej stronie dodatku.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 03.11.2020.).
¨Rz¨ także krótko: Coraz dłużej trzeba zarabiać na mieszkanie. W Polsce, podobnie jak większości europejskich krajów, ceny mieszkań rosły w ostatnich latach szybciej niż pensje- zbadał HRE Investments. Na przykład w Luksemburgu oraz w Austrii mieszkania drożały około cztery razy szybciej niż rosły wynagrodzenia. W Polsce rynek nieruchomości jest bardziej stabilny- choć mieszkania drożeją już od 2014 r. i jak wynika z danych Eurostatu, w tym czasie stawki za metr wzrosły o 38 proc. Nasze dochody natomiast wzrosły w tym czasie o 32 proc.- czytamy na 17 stronie części ekonomicznej głównego wydania.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 03.11.2020.).
¨Dziennik Gazeta Prawna¨ zauważa z kolei: ¨Koronawirus spowalnia budowy w całym kraju¨. COVID- 19 coraz częściej powoduje problemy kadrowe w firmach budowlanych. Najgorzej jest z realizacją niektórych tuneli. W ostatnich dniach koronawirus spowodował kłopoty na budowie dwukilometrowego tunelu, który powstaje na zakopiance, czyli trasie ekspresowej S7. Ognisko zakażeń pojawiło się także na budowie warszawskiego metra. Kłopoty dotyczą też inwestycji infrastrukturalnych we Wrocławiu i na Górnym Śląsku. Mimo spodziewanych opóźnień, branża budowlana jest jedną z tych, które dość łagodnie odczuwają skutki epidemii- odnotowano na szóstej stronie głównego wydania.
(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 03.11.2020.).
¨Gazeta Wyborcza¨ w dodatku ¨Mój Biznes¨ zamieszcza tekst: ¨Wynajmujemy biuro¨. Okazuje się, że epidemia to dobry czas na wynajęcie atrakcyjnego biura. Gdy tylko model pracy zdalnej udowodnił swoją efektywność dla realizacji działań biznesowych, w największych firmach rozpoczął się proces weryfikacji faktycznego zapotrzebowania na przestrzeń oraz warunków najmu. Wiele z nich już renegocjuje obecnie swoje umowy. Wynajmujący, by nie stracić klientów, dostosowują wymagania finansowe do trudności, przez które przechodzą najemcy lub pozwalają na podnajem powierzchni. W efekcie dostępność oferty dla małych i średnich firm wzrosła. Nawet właściciele domów czy dużych mieszkań na wynajem decydują się na wyjście z ofertą do klienta biznesowego, co jeszcze niedawno wydawało się nie do pomyślenia- czytamy na czwartej stronie dodatku.
(Źródło: ¨Gazeta Wyborcza¨– 03.11.2020.).
¨Głos Szczeciński¨ informuje: ¨Rekordowa liczba mieszkań w budowie. A i tak budowlanka ma kłopoty¨.Według danych GUS we wrześniu w budownictwie mieszkaniowym mimo pandemii padł rekord. Rząd spodziewa się, że kolejny odnotujemy pod koniec roku. Od 205 r., gdy GUS zaczął gromadzić dane na temat budownictwa mieszkaniowego, nie było miesiąca tak dobrego jak wrzesień w0w0 r., jeśli chodzi o rozpoczęte budynki mieszkalne. Mimo pandemii ruszyła w naszym kraju budowa 26 232 nowych mieszkań (GUS rozumie pod tym pojęciem mieszkania i domy). To wynik o 21,6 proc. lepszy niż przed rokiem, o 34,8 proc. lepszy niż dwa lata temu, o 54,4 proc. lepszy niż trzy lata wcześniej i o 68,5 proc. lepszy niż cztery lata temu. Tak duża mieszkań w budowie zaskakuje w obliczu pandemii. Nowe inwestycje rozpoczynali we wrześniu przede wszystkim deweloperzy, którzy ruszyli z budową 17 007 mieszkań (35 proc. więcej niż przed rokiem). Na drugim miejscu znaleźli się inwestorzy indywidualni, którzy rozpoczęli prace przy budowie 8902 mieszkań (4,1 proc. więcej niż przed rokiem). Za resztę lokali odpowiadało m.in. budownictwo spółdzielcze, komunalne i zakładowe. Wrzesień 2020 r. okazał się też dobry, jeśli chodzi o mieszkania oddane do użytkowania. GUS odnotował ich 20 719. Według szacunków Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii w całym 2020 r. zostanie oddanych ok. 220 tys. mieszkań- odnotowano na 11 stronie ¨Głosu¨.
(Źródło: ¨Głos Szczeciński¨– 03.11.2020.).