Wtorek, 29 marzec 2022

¨Księgowych czeka kolejna rewolucja. Już za kwartał¨
¨Wojna wszystko zmienia¨
¨Budowlane skutki wojny¨
¨Korekta Polskiego Ładu. Zmiany ważne dla płatników¨
¨Które przepisy zmienią się już za kwartał, a które zaczną obowiązywać od 2023 r.¨
¨Ruszyła walka o warszawski rynek odpadów¨
¨Za opóźnienie eksmisji należy się rekompensata¨
¨Miasta apelują o ochronę dla spalarni przed kosztami emisji¨

Więcej poniżej.

¨Prawo co dnia¨ we wtorkowej ¨Rzeczpospolitej¨ zapowiada: ¨Księgowych czeka kolejna rewolucja. Już za kwartał¨. Nowe zasady rozliczania pensji to zmiana programów i procedur. Wszystko spadnie na księgowość. Obniżka stawki PIT, nowa kwota zmniejszająca podatek, koniec ulgi dla klasy średniej, odliczenie składki zdrowotnej u niektórych przedsiębiorców- to wszystko ma obowiązywać już od 1 lipca 2022 r. Zmiany są korzystne dla podatników, ale po raz kolejny przysporzą mnóstwa pracy księgowym. Obecnie księgowi muszą liczyć pensje na dwa sposoby. Najpierw zgodnie z Polskim Ładem, czyli według nowej skali, stosując jedną dwunastą kwoty zmniejszającej podatek (425 zł), odliczając ulgę dla klasy średniej oraz bez odpisywania składki zdrowotnej. Potem na zasadach obowiązujących w zeszłym roku: stosując starą skalę, z inną kwotą zmniejszającą PIT (43,76 zł), bez ulgi dla klasy średniej i z odliczeniem składki zdrowotnej. Następnie muszą wybrać korzystniejszą dla pracownika metodę. Tak żeby na Polskim Ładzie nie stracił. Księgowi podkreślają, że na wdrożenie nowych zmian znowu będzie za mało czasu. Projekt został opublikowany w czwartek 24 marca i jest konsultowany. Przed nim cały proces legislacyjny- czytamy na ósmej stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 29.03.2022.).

Dodatek ¨Rz¨¨Rzecz o Prawie¨ zamieszcza z kolei tekst: ¨Wojna wszystko zmienia¨. W Polsce potrzeba więcej mieszkań. I zmian w prawie. Wojna na Ukrainie zmieniła także nasz  świat. Przyjęliśmy już ponad 2 mln uchodźców. A do nich dołączą następni, ich rodziny…Polska stanęła przed ogromnym wyzwaniem humanitarnym. I mimo że nie byliśmy przygotowani na taki exodus, to jednak radzimy sobie. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu społecznemu. Nadzwyczajna sytuacja wymaga nadzwyczajnych działań. Także prawnych. Procedowana w ekspresowym tempie specustawa ukraińska to dopiero początek legislacyjnych, jakie nas czekają. I dalej czytamy: W Polsce brakuje domów. Sytuacja na rynku nieruchomości  mieszkalnych jaka jest- każdy widzi. Mieszkania są wciąż droższe, atrakcyjnych lokali jak na lekarstwo. Powodem jest nie tylko inflacja. To także wynik stanu prawnego. Tymczasem prawo ma nie tylko podążać za potrzebami. Powinno je wyprzedzać. Tylko wtedy będziemy mieli wysyp nowych i tańszych mieszkań dla Polaków i Ukraińców. Więcej szczegółów- na pierwszej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 29.03.2022.).

¨Dziennik Gazeta Prawna¨ odnotowuje natomiast ¨Budowlane skutki wojny¨. Przedsiębiorstwa, które przed 24 lutego wzięły udział w przetargach na roboty drogowe, wycofują swoje oferty. Firmy boją się fali upadłości, do której mają przyczynić się ogromne skoki cen asfaltu, stali i betonu oraz odpływ pracowników ze wschodu. Urząd Zamówień Publicznych uznał, że trwający konflikt w Ukrainie to ¨zjawisko nadzwyczajne i niespodziewane¨, którego nie dało się przewidzieć. tym samym przyznał, że w przypadku zleceń przetargowych ma zastosowanie art. 455 prawa zamówień publicznych. Przewiduje on, że w nadzwyczajnych sytuacjach można zmieniać umowę, czyli np. jej wartość lub czas obowiązywania. branża uważa, że potrzebne są dodatkowe mechanizmy, które pozwolą reagować na wzrost kosztów- czytamy na pierwszej stronie głównego wydania. ¨DGP¨ wraca do sprawy w kolejnym tekście: ¨Wojna wpływa na umowy budowlane¨. Z powodu skoku cen materiałów część firm wycofuje oferty w przetargach. Według UZP wojna w Ukrainie może uzasadnić zmianę umowy, również wynagrodzenia. Przedsiębiorstwa budowlane boją się fali upadłości jak w 2012 r., do czego mają przyczynić się wywołane agresją Rosji na Ukrainę ogromne skoki cen materiałów ? głównie asfaltu, stali i betonu ? oraz odpływ pracowników ze Wschodu. Ten pierwszy jest o 50 proc. droższy niż w styczniu i o 90 proc. droższy niż rok temu, co powiązane jest ze wzrostem cen ropy. Jest też problem ze stalą, którą w dużym stopniu importowaliśmy z Ukrainy, ale także z Rosji. W efekcie ceny niektórych wyrobów hutniczych wzrosły w kilka tygodni o 50?60 procent. Firmy z ostrożnym optymizmem przyjęły najnowsze stanowisko Urzędu Zamówień Publicznych. Jasno wskazuje on, że trwający teraz konflikt w Ukrainie to ¨zjawisko nadzwyczajne i  niespodziewane¨, którego nie dało się przewidzieć i wpływa ono na sytuację rynkową w Polsce. W efekcie w przypadku zleceń przetargowych ma zastosowanie art. 455 ustawy ? Prawo zamówień publicznych, który przewiduje, że w takich nadzwyczajnych sytuacjach można zmieniać umowę, czyli np. jej wartość czy czas obowiązywania. Więcej szczegółów- na 13 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 29.03.2022.).

¨DGP¨ zamieszcza również obszerny tekst: ¨Korekta Polskiego Ładu. Zmiany ważne dla płatników¨. Od lipca płatnicy przestaną podwójnie liczyć i porównywać zaliczki na PIT według zasad z 2021 r. i z 2022 r.- zakłada Ministerstwo Finansów. Potrzebny będzie tylko odpowiedni przepis, bo na razie nie ma go w projekcie zaprezentowanym 24 marca br. To najprawdopodobniej niedopatrzenie, które w trakcie dalszych prac nad projektem będzie musiało zostać usunięte. O planowanym uchyleniu art. 53a ustawy o PIT można natomiast przeczytać w uzasadnieniu do opublikowanego projektu. Chodzi o przepis, który dopiero co, 10 marca br., wszedł w życie. Został on wprowadzony nowelizacją z 24 lutego 2022 r., która przeniosła do ustawy o PIT mechanizm podwójnego liczenia zaliczek. Więcej szczegółów- na drugiej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 29.03.2022.).

¨DGP¨ informuje w innym miejscu: ¨Które przepisy zmienią się już za kwartał, a które zaczną obowiązywać od 2023 r.¨. Zasadniczo większość korekt w Polskim Ładzie zacznie obowiązywać od 1 lipca 2022 r. i będzie miała zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych od początku tego roku. Tak będzie m.in. z obniżką z 17 proc. do 12 proc. dolnej stawki skali podatkowej. Równolegle zostaną wykreślone przepisy o uldze dla klasy średniej, które weszły w życie raptem trzy miesiące temu. Szczegóły- na trzeciej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 29.03.2022.).

¨DGP¨ zauważa też: ¨Ruszyła walka o warszawski rynek odpadów¨. Przed Krajową Izbą Odwoławczą rozpoczęła się bezprecedensowa walka o bez mała miliardowy kontrakt na wywóz warszawskich śmieci. Kilkadziesiąt firm próbuje podważyć decyzję władz miasta o zleceniu tej usługi bez przetargu Miejskiemu Przedsiębiorstwu Oczyszczania. Stolica zamierza skorzystać z procedury in-house, która ? po spełnieniu określonych warunków ? pozwala z wolnej ręki udzielać zamówień własnym spółkom komunalnym. Taką właśnie spółką jest wspomniane MPO. Dotychczas musiało ono rywalizować z komercyjnymi firmami o zlecenia miasta. Warszawa już w 2018 r. chciała wykorzystać procedurę in-house, ale zostało to zablokowane przez przedsiębiorców. Teraz miasto próbuje ponownie. Umowa na lata 2022?2026 ma opiewać na ok. 974 mln zł. Chodzi o odbiór śmieci z dziewięciu dzielnic, co oznaczałoby, że rynek dla komercyjnych usług zostanie bardzo mocno zawężony. Nic więc dziwnego, że prywatne firmy planują walczyć o zablokowanie tego trybu. Do Krajowej Izby Odwoławczej wpłynęło 11 odwołań (jedno zwrócono z powodu nieuiszczenia wpisu). Do tych odwołań zgłoszono 30 przystąpień, co oznacza prawdopodobnie największą sprawę w historii KIO. Kilkudziesięciu pełnomocników stron nie byłoby w stanie pomieścić się na zwykłej sali rozpraw, dlatego sprawa toczy się w sali konferencyjnej. Więcej szczegółów- na czwartej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 29.03.2022.).

¨DGP¨ informuje również: ¨Za opóźnienie eksmisji należy się rekompensata¨. Obciążając właściciela ciężarem dowodu, że wynająłby mieszkanie, gdyby gmina znalazła lokal zastępczy dla obecnego lokatora, Polska naruszyła jego prawo do korzystania z własności ? orzekł Europejski Trybunał Praw Człowieka. Sprawa dotyczyła wynajmującego mieszkanie próbującego pozbyć się najemcy, który nie płacił czynszu ani należności za media. Wynajmujący uzyskał nawet korzystny wyrok w tej sprawie, ale na podstawie ustawy o ochronie praw lokatorów  sąd wstrzymał eksmisję do czasu zapewnienia przez urząd miasta lokalu zastępczego. Ponieważ zajęło to aż 4,5 roku, właściciel mieszkania wniósł pozew przeciw Skarbowi Państwa o odszkodowanie za tę zwłokę. Podniósł, że zostało naruszone jego prawo do spokojnego korzystania z własności zagwarantowane w art. 1 protokołu nr 1 do Europejskiej konwencji praw człowieka. Polski rząd odpowiedział, że skarga jest niedopuszczalna, gdyż nie wyczerpano drogi krajowej ? skarżący mógł jeszcze pozwać o odszkodowanie samego najemcę. W odpowiedzi wynajmujący wskazał, że nie miałoby to sensu, skoro ten jest niewypłacalny. Do tego argumentu przychylił się trybunał w Strasburgu. W związku z tym ETPC nakazał Polsce wypłatę 14,6 tys. euro za szkody majątkowe i niemajątkowe oraz 5,7 tys. euro tytułem zwrotu kosztów postępowania w terminie trzech miesięcy, od kiedy wyrok stanie się ostateczny- czytamy na szóstej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 29.03.2022.).

¨DGP¨ zauważa w innym miejscu: ¨Miasta apelują o ochronę dla spalarni przed kosztami emisji¨. Unia Metropolii Polskich chce, aby Komisja Europejska zagwarantowała, że instalacje termicznego przekształcania odpadów komunalnych nie zostaną objęte unijnym systemem handlu uprawnień do emisji (EU ETS). Unia Metropolii Polskich (UMP) działa tu ramię w ramię z Ministerstwem Klimatu i Środowiska, które w ostatnich latach wspiera budowę nowych spalarni odpadów komunalnych, mimo pojawiających się kolejnych przeszkód w ramach polityki unijnej nastawionej na wspieranie zielonych inwestycji. Z ich katalogu instalacje termicznego przekształcania odpadów komunalnych (ITPOK) zostały wyłączone. Szczegóły- na dziewiątej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 29.03.2022.).

Zobacz również