Wtorek, 28 kwietnia 2020

¨Przetargi po nowemu mają pomóc firmom¨
¨Prezesi nie będą mogli już wszystkiego¨
¨Tarcza 3.0 odblokuje proces inwestycyjny¨
¨Więcej czasu na opłatę za użytkowanie wieczyste¨
¨Aaa, dam mieszkanie na kwarantannę¨

Więcej poniżej.

¨Prawo co dnia¨ we wtorkowej ¨Rzeczpospolitej¨ odnotowuje: ¨Przetargi po nowemu mają pomóc firmom¨. Z powodu pandemii będzie można zmieniać umowy dotyczące zamówień publicznych oraz nie zaliczać kar umownych. Rząd chce, by nie dochodziło do dużych opóźnień w prowadzeniu inwestycji. Proponuje więc zmiany w prawie zamówień publicznych. Zawiera je projekt tarczy antykryzysowej 3.0. Krajowa Izba Odwoławcza zacznie orzekać. Będzie można zmieniać treść umów i nie zostaną naliczone w czasie pandemii kary umowne. Więcej szczegółów- na 12 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 28.04.2020.).

¨Dziennik Gazeta Prawna¨ zauważa z kolei: ¨Prezesi nie będą mogli już wszystkiego¨. Organy statutowe spółdzielni mieszkaniowych będą mogły obradować zdalnie. Takie rozwiązanie przewiduje projekt specustawy, nazywanej tarczą 3.0, nad którą pracuje obecnie rząd. To informacja ważna dla władz spółdzielni, gdyż wskutek legislacyjnego błędu popełnionego przy przyjmowaniu pierwszej tarczy, rządzący nieświadomie wzmocnili prezesów. W obowiązującej już ustawie wprowadzono bowiem przepisy umożliwiające radom nadzorczym i zarządom zdalne obradowanie. Epidemia koronawirusa spowodowała jednak, że organy statutowe niewymienione w ustawie, m.in. rady osiedla,  zostały sparaliżowane. Z jednej strony nie mogły się spotykać zdalnie. Z drugiej, teoretycznie mogły, lecz przeszkadzały im w tym wprowadzone obostrzenia odnośnie zgromadzeń.  Dla prezesów sytuacja, w której spółdzielczy aktywiści nie mogli podejmować jakichkolwiek decyzji, okazała się wygodna. Dostrzegło to Ministerstwo Sprawiedliwości. Jego ¨wsad¨ do tarczy przewiduje, że przepisy regulujące funkcjonowanie spółdzielni w czasie pandemii odnoszą się też do organów niewymienionych w specustawie.  Więcej- na piątej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 28.04.2020.).

¨DGP¨ informuje też: ¨Tarcza 3.0 odblokuje proces inwestycyjny¨. Częściowe ¨odmrożenie¨ zawieszonych do tej pory terminów procesowych toczących się postępowań administracyjnych zakłada wstępny projekt tarczy 3.0. Zgodnie z nim przepisów o wstrzymaniu rozpoczęcia i zawieszenia biegu terminów procesowych nie stosuje się do części postępowań administracyjnych. Wstrzymanie rozpoczęcia i zawieszenia biegu terminów nie będzie również dotyczyło skarg na decyzje lub postanowienia wydane w tych postępowaniach. Na konieczność odblokowania procesu inwestycyjnego zwracała wcześniej uwagę branża deweloperska, ostrzegając, że dalsze wstrzymywanie biegu terminów administracyjnych może wpłynąć na ciągłość realizowanych prac. Szczegóły- na szóstej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 28.04.2020.).

¨DGP¨ zauważa też: ¨Więcej czasu na opłatę za użytkowanie wieczyste¨. Obniżenie wysokości opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste dla przedsiębiorców, organizacji pozarządowych oraz państwowych osób prawnych, u których w związku z epidemią koronawirusa wystąpił spadek obrotów gospodarczych, przewiduje projekt nowej specustawy nazywany tarczą 3.0. Proponowane przez Ministerstwo Rozwoju regulacje przewidują również nowy termin wnoszenia opłaty rocznej za 2020 r. z tytułu użytkowania wieczystego- 31 stycznia 2021. r. Opłata ma być pomniejszona proporcjonalnie do liczby dni w roku, w których obowiązywał stan zagrożenia epidemicznego oraz stan epidemii. Warunkiem uzyskania ulgi będzie zgłoszenie jej wniesienia w pomniejszonej wysokości staroście lub prezydentowi miasta przed upływem nowego terminu. Podmiot ubiegający się o obniżkę nie będzie mógł mieć zaległości w regulowaniu zobowiązań podatkowych. Więcej- także na szóstej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 28.04.2020.).

¨Gazeta Wyborcza¨ na stronie ¨Prosto z miasta¨ zamieszcza krótki tekst: ¨Aaa, dam mieszkanie na kwarantannę¨, gdzie czytamy: Lokale wyposażone są we wszystko, co potrzebne do życia. Wliczona dezynfekcja, czyszczenie i ozonowanie. Cena nawet 2 tys. zł za 14 dni. ¨Gazeta¨ cytuje wypowiedź wiceprezesa Polskiego Stowarzyszenia Wynajmu Krótkoterminowego: Za parę miesięcy zostanie tylko szara strefa, czyli ci, którzy wynajmują nielegalnie.  I dalej : Dotychczas wynajmujący mieszkania na krótki czas żyli z turystów. Teraz ich nie ma. Dlatego branża ta- podobnie jak inne- wyczekuje kolejnych informacji o łagodzeniu przez rząd obostrzeń epidemicznych. Te wprowadzane są bardzo powoli. Na razie wynajmujący cieszą się z nielicznych wyjątków od zakazów. Mogą już na przykład wynająć lokal osobom z podróży służbowej albo tym, które przyjeżdżają na leczenie, bądź przywożą kogoś na zabieg do szpitala. Więcej- na 11 stronie ¨Gazety¨.

(Źródło: ¨Gazeta Wyborcza¨– 28.04.2020.).

Zobacz również