Wtorek, 26 listopad 2019

Na razie nie będzie daniny od handlu, ale obowiązuje ta od wynajętej powierzchni, Rzeczpospolita
Samorządy stracą opłatę miejscową i uzdrowiskową, Rzeczpospolita
Fiskus daje ulgę na montaż klimatyzacji, Rzeczpospolita
Etyczna odpowiedź na Airbnb, Rzeczpospolita
Samorządy szukają sposobów by nie utonąć w śmieciach, Rzeczpospolita
PPP: wspólny język, wspólne korzyści, Rzeczpospolita
Nadchodzi samorządowa drożyzna, Dziennik Gazeta Prawna
Gminy w kryzysie bezdomności, Dziennik Gazeta Prawna
Montaż zagłówków do łózka z 8 proc. VAT, Dziennik Gazeta Prawna
Wspólnoty muszą chronić dane dłużników, Dziennik Gazeta Prawna
W Szczecinie mieszkania na wynajem podrożały w ciągu roku aż o 20 procent, Głos Szczeciński

Więcej poniżej.

 

"Prawo co dnia" we wtorkowej "Rzeczpospolitej" odnotowuje: "Na razie nie będzie daniny od handlu, ale obowiązuje ta od wynajętej powierzchni". Ministerstwo Finansów chce na pół roku odłożyć obowiązywanie podatku od supermarketów. Jak dowiedziała się "Rz", ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej ma być znowelizowana w ten sposób, by miał on zastosowanie do przychodów z handlu osiągniętych dopiero od 1 lipca 2020 r. Ustawa ta teoretycznie obowiązuje od 1 września 2016 r., ale kilkukrotnie przesuwano jej faktyczne skutki za sprawą sporu polskiego rządu z Komisją Europejską. Gdy zarysował się ów spór, rząd postanowił wprowadzić tylnymi drzwiami inną daninę o podobnych skutkach. Od 2018 r. nałożył podatek od wynajmu powierzchni na cele biurowe i handlowe. Od 1 stycznia 2019 r., po kolejnych zarzutach o nierówne traktowanie, daninę tę rozciągnięto na każdy wynajem na cele gospodarcze. To osobliwa danina, bo przepisy o niej znalazły się w ustawie o podatkach dochodowych. Jednak podstawą opodatkowania nie jest dochód, ale wartość wynajętego budynku. Więcej szczegółów- na 10 stronie głównego wydania.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 26.11.2019.).

 

"Prawo co dnia" informuje też: "Samorządy stracą opłatę miejscową i uzdrowiskową". Zmiany mają pomóc w rozwoju turystyki w Polsce. Przeciwko nim protestują gminy. Stracą obecne wpływy, bo nowa danina trafi na specjalny rządowy fundusz. Taki plan ma Ministerstwo Sportu. Chce zastąpić dotychczasowe opłaty jedną opłatą turystyczną. Propozycję ostro krytykują przede wszystkim gminy uzdrowiskowe, które nie mają nic przeciwko temu, by opłatę miejscową zastąpić podatkiem turystycznym, ale pod warunkiem, że pieniądze z tej daniny będą pobierać miejscowości turystyczne i trafią do ich budżetów- czytamy. Szczegóły- na 11 stronie głównego wydania.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 26.11.2019.).

 

"Prawo co dnia" zauważa w innym miejscu: "Fiskus daje ulgę na montaż klimatyzacji". Wydatek na zakup urządzenia, które ułatwia osobie niepełnosprawnej wykonywanie czynności życiowych, można odliczyć od dochodu. Skarbówka wielokrotnie już potwierdzała, że wymiana pieca i systemu ogrzewania to wydatek ułatwiający życie osoby niepełnosprawnej. Teraz dodaje, że niepełnosprawnemu przysługuje także ulga na montaż systemu chłodzącego mieszkanie. Mówi o tym interpretacja wydana w sprawie podatniczki, która jest osobą niepełnosprawną od 2015 r. Ze względu na stan zdrowia bardzo źle znosi upały, dlatego w 2018 r. zdecydowała się na zakup klimatyzacji. Zapytała, czy może skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że tak. Skoro jednak kobieta nie odliczyła wydatku w zeznaniu PIT za 2018 r., musi złożyć korektę. To dlatego, że wydatki na cele rehabilitacyjne mogą podlegać odliczeniu od dochodu jedynie w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione. Więcej szczegółów- na 12 stronie głównego wydania.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 26.11.2019.).

 

W kolejnym dodatku – "Rzeczpospolita cyfrowa" znajdziemy natomiast tekst: "Etyczna odpowiedź na Airbnb". Fairbnb, nowa platforma, na której można wyszukiwać tanie, krótkoterminowe noclegi dla turystów, wyrasta na konkurenta Airbnb. Nie rywalizuje jednak cenami, ale innym podejściem do relacji z miastami. Platforma zapewnia, że nie zależy jej tylko na zysku, ale na przejrzystości, współwłasności i wartości dodanej dla dzielnic. Założyli ją aktywiści miejscy. Wystartowała w kwietniu tego roku. Korzysta z tego, że Airbnb, największa platforma służąca do krótkoterminowego wynajmu mieszkań i apartamentów, ma kłopoty. Platforma jest skonfliktowana z hotelarzami, urzędami miast i mieszkańcami. W Berlinie jest oskarżana o windowanie cen najmu mieszkań, w Barcelonie o zalanie miasta falą turystów. Z kolei mieszkańcy Paryża skarżą się na malejący rynek mieszkań, zajmowanych pod masowy wynajem- zwłaszcza w centrum. Także w Polsce Airbnb nie jest mile widziany przez wiele miast. W Krakowie radni chcą ustalić sztywne zasady współpracy z platformą i ograniczyć wynajem. Wszystko to jest zdaniem twórców Fairbnb do uniknięcia, wystarczy współpracować z lokalnymi władzami. Nowa platforma obiecuje nie tylko transparentny wynajem, ale także dzielenie się dochodami z miastem i rejestrację przybyłych gości. Fairbnb ma być współwłasnością mieszkańców i to oni, oraz władze dzielnic i miast mieliby decydować, na co przeznaczać zarobione z wynajmu krótkoterminowego pieniądze. Lokalne władze będą mogły też sprawdzić, czy faktycznie osoba oferująca na wynajem mieszkanie nie łamie zasad platformy. Szczegóły- na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 26.11.2019.).

 

"Dobra Administracja" w "Rz" zwraca z kolei uwagę: "Samorządy szukają sposobów by nie utonąć w śmieciach". Nowelizacja, która weszła w życie 6 września zniosła regionalizację w odbiorze odpadów. Jednym ułatwiła życie, innym utrudniła. Nowe obowiązki to wyższe koszty i wyższe opłaty za wywóz śmieci. Od 6 września br. obowiązuje nowelizacja z 19 lipca 2019 r. ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Na jej podstawie rady gmin zobowiązane są dostosować uchwały do nowych rozwiązań. Poza wyjątkami przewidzianymi w ustawie, samorządy mają na to 12 miesięcy od wejścia w życie nowelizacji. W regulaminach utrzymania czystości i porządku na terenie gminy muszą określić nowe wymagania, m.in. w zakresie selektywnego zbierania i odbierania odpadów- czytamy w ramach wstępu. Więcej- na pierwszej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 26.11.2019.).

 

"Dobra Administracja" zachęca też (ze wsparciem państwa) – "PPP: wspólny język, wspólne korzyści". Zadaniem podmiotu publicznego jest zaspokajanie potrzeb publicznych z zachowaniem zasad racjonalnego gospodarowania finansami publicznymi, którymi dysponuje. Celem partnera prywatnego jest przede wszystkim osiągnięcie zysku i satysfakcjonującej pozycji rynkowej w ramach swojej działalności. Partnerstwo publiczno- prywatne stanowi płaszczyznę współpracy, gdzie między tymi z pozoru sprzecznymi ze soba celami, obie strony mogą znaleźć "przestrzeń", w której każda z nich swój cel osiąga. Fundamentem współpracy w ramach PPP powinny być bowiem korzyści, jakie powstają przy realizacji przedsięwzięcia dla podmiotu publicznego, podmiotu prywatnego i społeczeństwa- rozpoczęła obiecująco autorka tekstu, wywodząca się z Ministerstwa Funudszy i Polityki Regionalnej. Lektura dla zainteresowanych- na trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 26.11.2019.).

 

"Dziennik Gazeta Prawna" przestrzega natomiast: "Nadchodzi samorządowa drożyzna". Wzrost cen biletów, opłat za wywóz śmieci, wodę i ścieki, czesnego za pobyt dzieci w żłobkach. Lokalne władze, coraz bardziej przyparte do finansowego muru, szykują falę podwyżek na 2020 r. Najwyższy skok dotyczy stawek za wywóz śmieci. W Warszawie czy Gdańsku opłaty za tę usługę zostaną podwojone. W Lublinie prawdopodobnie wzrosną opłaty za bursy dla dzieci. Więcej za żłobki zapłacą mieszkańcy Torunia. Wyższe ceny biletów komunikacji miejskiej zapowiedziały władze Poznania, Białegostoku i Częstochowy. Zwiększą się też koszty parkowania w centrach miast, czy stawki podatków od nieruchomości (np. we Wrocławiu). Władze Łodzi nie wykluczają z kolei, że zdrożeje woda i odbiór ścieków. Lekko licząc, dla przeciętnego gospodarstwa domowego miesięczne koszty utrzymania wzrosną o kilkadziesiąt złotych. I pochłoną potencjalne zyski z np. niższej stawki PIT luib wzrostu pensji minimalnej. Samorządy twierdzą, że podwyżki opłat są nieuchronnym efektem kolejnych decyzji ustawodawcy (zmiany w PIT, w którym samorządy mają swój udział, podwyżka pensji minimalnej oznaczająca wzrost kosztów, sytuacja w oświacie) oraz ogólnej sytuacji gospodarczej (np. wzrost cen energii, kosztów pracy i materiałów budowlanych). PiS przypomina, że wpływy samorządów z PIT rosną, a ich sytuacja finansowa jest stabilna- czytamy na pierwszej stronie głównego wydania. "DGP" dalej snuje ten wątek w kolejnym tekście pod jednoznacznym hasłem: "To będzie bardzo drogi rok"- na drugiej stronie głównego wydania.

(Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"- 26.11.2019.).

 

"DGP" zauważa też: "Gminy w kryzysie bezdomności". Samorządy szukają oszczędności. Urzędnicy mówią, że są bezradni. To samo słychać w schroniskach. Na 1428 miejsc zapewnianych przez Warszawę w placówkach dla osób bezdomnych 392 to miejsca z usługami opiekuńczymi. Brakuje środków na modernizację placówek i tworzenie nowych. A rozporządzenie resortu rodziny narzuca konkretne standardy dotyczące noclegowni i schronisk. Na ich wprowadzenie został rok. Chodzi m.in. o powiększenie przestrzeni dla jednego podopiecznego i zatrudnienie większej liczby pracowników. Zgodnie z nowymi wytycznymi opieka nad chorymi bezdomnymi nie może funkcjonować bez profesjonalnych opiekunów medycznych i pielęgniarek. Tymczasem są placówki, które od miesięcy bezskutecznie szukają ludzi do pracy- czytamy. Więcej- na ósmej stronie głównego wydania.

(Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"- 26.11.2019.).

 

"DGP" informuje również: "Montaż zagłówków do łózka z 8 proc. VAT". Montaż paneli tapicerowanych można uznać za modernizację. Skoro są one trwale połączone z lokalem oraz spełnione są inne warunki, to ma zastosowanie preferencyjna stawka VAT- orzekł WSA w Warszawie. Podatniczka tłumaczyła, że produkowane przez nią panele tapicerowane, montowane w sypialniach (jako forma zagłówka łóżka) oraz w pokojach dziecięcych, są przyklejane bezpośrednio do ściany, za pomocą specjalnego kleju montażowego. Dzięki temu pomieszczenie zostaje też dodatkowo wyciszone. Demontaż paneli jest możliwy, ale powoduje uszkodzenia ściany oraz zniszczenie paneli. Usługi są wykonywane w budynkach objętych społecznym programem mieszkaniowym. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał jednak, że podatniczka musi stosować stawkę 23 proc. VAT. Nie zgodził się z tym warszawski WSA. Uznał, że montaż paneli można uznać za modernizację. Poza tym z opisu stanu faktycznego wynikało, iż montaż paneli powoduje trwałe połączenie z lokalem. Spełnione są więc zdaniem sądu warunki do zastosowania 8- proc. stawki VAT. Więcej szczegółów- na trzeciej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"- 26.11.2019.).

 

"Firma i Prawo" w "DGP" przypomina natomiast: "Wspólnoty muszą chronić dane dłużników". Wspólnoty mieszkaniowe informujące swoich członków o zadłużeniu lokalu muszą uważać, jak to robią. Pism z tego typu informacjami nie mogą wrzucać do skrzynki pocztowej, jeżeli wcześniej nie zadbają o odpowiednie zabezpieczenie- takie, które gwarantuje, że korespondencja rzeczywiście trafi do właściciela lokalu, a nie np. osoby wynajmującej od niego lokal- jak czytamy w newsletterze rozesłanym do inspektorów danych- "rodzi to ryzyko naruszenia danych osobowych". Organ poinformował też, że do wspólnoty, która w ten sposób doręczyła pismo, skierował już wystąpienie. Zażądał w nim wprowadzenie rozwiązań mających zapobiegać nieprawidłowościom w przyszłości. UODO przypomina, że kwestie związane z odpowiednim zabezpieczeniem przesyłek wynikają z art. 27 ustawy o własności lokali. Zgodnie z nim każdy właściciel lokalu ma prawo i obowiązek współdziałania w zarządzie nieruchomością wspólną. Zdaniem UODO oznacza to, że możliwość uzyskiwania informacji o zadłużeniach poszczególnych lokali ma tylko właściciel lokalu. Zapobiegawczo wspólnoty oraz spółdzielnie mogą pomyśleć o wprowadzeniu odpowiednich zmian w statutach- czytamy na pierwszej stronie dodatku. Obszerny tekst poświęcony tej kwestii, "Firma i Prawo" zamieszcza także pod hasłem: "Wrzucanie informacji o zadłużeniu członków wspólnoty do skrzynek pocztowych pod lupą UODO". Administrator musi zadbać o to, by korespondencja faktycznie trafiała wyłącznie do właścicieli lokali. W przeciwnym razie naraża się na ryzyko naruszenia ochrony danych osobowych. Tekst istotny dla zarządców wspólnot- na trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"- 26.11.2019.).

 

"Głos Szczeciński" zauważa: "W Szczecinie mieszkania na wynajem podrożały w ciągu roku aż o 20 procent". Przeciętny koszt wynajmu mieszkania o powierzchni ok. 40 mkw. w Szczecinie wynosi w listopadzie 1581 zł. To prawie 40 zł za mkw. Plasuje to Szczecin w gronie miast, gdzie stawki za wynajem są najwyższe (Warszawa 57 zł za mkw., Wrocław 45 zł za mkw., Kraków 43 zł za mkw.). Jednocześnie to w Szczecinie rentowność inwestycji w mieszkanie, gdzie jest ono wynajmowane na 12 miesięcy, jest prawie najwyższa w Polsce i wynosi 7,9 proc. Dane te wynikają z raportu Expandera i Rentier.io, które na bieżąco monitorują rynek nieruchomości w całym kraju. Koszty najmu w zdecydowanej większości miast były wyższe niż przed rokiem, wzrastając średnio o 5 proc., a więc w znacznie mniejszym stopniu niż ceny mieszkań. Wyjątkiem jest jednak Szczecin z kosztami najmu wyższymi o 20 proc. W rezultacie Szczecin awansował na trzecią pozycję w rankingu miast, w których najbardziej opłaca się kupić mieszkanie na własność. Bowiem jednocześnie rata kredytu w Szczecinie jest aż o 416 zł niższa od kosztów najmu. Rata kredytu na zakup mieszkania o powierzchni ok. 40 mkw. z 10- proc. wkładem własnym to w Szczecinie ok. 1165 zł. Więcej szczegółów- na piątej stronie "Głosu".

(Źródło: "Głos Szczeciński"- 26.11.2019.).

 

Zobacz również