Wtorek, 24 październik 2017

Przed branżą budowlaną wyboista droga, Rzeczpospolita
Trzeba wiedzieć, jak pytać o wycenę, Rzeczpospolita
Są sposoby na nowy podatek od nieruchomości, Dziennik Gazeta Prawna
Chłopi obawiają się, że ziemia rolna będzie przejmowana przez biznes, Dziennik Gazeta Prawna
Groźne nieszczelności i kłopoty z kontrolerami, Głos Szczeciński
Chcą zamurować im bramę, Dziennik Stargardzki

Więcej poniżej.

 

Wtorkowa "Rzeczpospolita" stawia prognozę: "Przed branżą budowlaną wyboista droga". Krótko- i średnioterminowe perspektywy dla sektora w Polsce wyglądają korzystnie- oceniają analitycy Credit Agricole. Jest jednak wiele czynników ryzyka. Po fatalnym dla budownictwa 2016 r. rynek wyraźnie odbija. Jak wskazują analitycy CA w najnowszej edycji raportu MAKRO- mapa, w sierpniu br. roczna odsezonowa dynamika produkcji budowlano- montażowej była na najwyższym poziomie od stycznia 2012 r., czyli okresu boomu budowlanego związanego z Euro 2012. Analitycy wskazują, że wzrost produkcji budowlano- montażowej w Polsce będzie wspierany przez rosnącą absorpcję środków unijnych, zwiększenie publicznych nakładów na infrastrukturę oraz kontynuację ożywienia w budownictwie mieszkaniowym. Ich zdaniem, biorąc pod uwagę te czynniki, perspektywy branży budowlanej są pozytywne nie tylko w krótkim i średnim okresie- czytamy na trzeciej stronie części ekonomicznej.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 24.10.2017.).

 

"Prawo co dnia" w "Rz" zauważa: "Trzeba wiedzieć, jak pytać o wycenę". Właściciel nieruchomości przejętej pod autostradę nie może żądać udostępnienia mu operatu szacunkowego na podstawie przepisów o dostępie do informacji publicznej. WSA we Wrocławiu wydał niekorzystny wyrok dla mieszkańca tego miasta. Powołując się na prawo dostępu do informacji publicznej, żądał udostępnienia operatu szacunkowego oraz innych dokumentów dotyczących jego nieruchomości. Przez jego działkę miała bowiem przebiegać płatna autostrada. WSA przesądził jednak, że nie ma on prawa stawiać takich żądań. Więcej szczegółów- na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 24.10.2017.).

 

"Dziennik Gazeta Prawna" odkrywa natomiast: "Są sposoby na nowy podatek od nieruchomości". Będzie można uniknąć daniny od biurowców oraz centrów handlowych- twierdzą eksperci. Wystarczy na przykład wyodrębnić centrale wentylacyjne czy rozdzielnie elektryczne. Zdaniem doradców będzie to jeden ze sposobów na obniżenie wartości budynku poniżej 10 mln zł i dzięki temu uniknięcie nowej daniny. Wprowadzenie tzw. podatku minimalnego od biurowców i galerii handlowych przewiduje projekt nowelizacji ustaw o PIT, CIT i ryczałcie ewidencjonowanym, który jest już w Sejmie. Nową daninę mają płacić właściciele budynków biurowych oraz handlowo- usługowych, takich jak centra handlowe, domy towarowe, samodzielne sklepy. Chodzi jednak wyłącznie o budynki o wartości początkowej przekraczającej 10 mln zł. Eksperci podatkowi podkreślają, że zgodnie z projektem daninę trzeba będzie płacić od każdej nieruchomości z osobna. Pod uwagę trzeba będzie bowiem brać wartość początkową każdego środka trwałego (liczba pojedyncza). Zatem autor projektu nie oczekuje od podatników, aby sumowali wartości poszczególnych lokali składających się na jeden budynek, bo nie stanowią one jednego środka trwałego. W konsekwencji, nawet gdy ogólna wartość obiektu przekroczy 10 mln zł, to żaden ze składających się na niego środków trwałych nie będzie miał takiej wartości początkowej. Może to doprowadzić do tego, że podatnicy, przyjmując do używania środki trwałe, będą wyodrębniać np. centrale wentylacyjne czy rozdzielnie elektryczne. Szczegóły- na drugiej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"- 24.10.2017.).

 

"DGP" zauważa: "Chłopi obawiają się, że ziemia rolna będzie przejmowana przez biznes". Projekt ustawy o zasadach wspierania nowych inwestycji opracowany przez ministra rozwoju i finansów przewiduje rozszerzenie możliwości korzystania przez firmy z przywilejów (głównie podatkowych), które dotąd były dostępne wyłącznie dla podmiotów działających w specjalnych strefach ekonomicznych. Po zmianach z ułatwień będzie można skorzystać praktycznie na terenie całego kraju. Tam, gdzie firmy upatrują szansę na łatwiejsze inwestowanie, rolnicy dostrzegają zagrożenie swoich interesów. Zdaniem Krajowej Rady Izb Rolniczych rozszerzenie stref ekonomicznych doprowadzi do niekontrolowanego przejmowania gruntów rolnych- czytamy na szóstej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"- 24.10.2017.).

 

"Głos Szczeciński" odnotowuje: "Groźne nieszczelności i kłopoty z kontrolerami". Stan instalacji gazowych w wielu szczecińskich mieszkaniach jest fatalny. Centrum wygląda bardzo dobrze, ale na Niebuszewie i w okolicach instalacje gazowe wyglądają bardzo źle. Nieszczelne instalacje gazowe mogą być przyczyną takich wybuchów, jak ten, do którego doszło w czwartek przy ul. Gdyńskiej w Szczecinie. Przeglądy instalacji powinny być przeprowadzane raz w roku. I to obowiązkiem zarządcy lub właściciela budynku jest zgłoszenie takiego przeglądu firmie, która ma do tego uprawnienia- czytamy na pierwszej stronie "Głosu".

(Źródło: "Głos Szczeciński"- 24.10.2017.).

 

"Dziennik Stargardzki" interweniuje w sprawie mieszkańców budynku przy ul. Wojska Polskiego 91. W tekście "Chcą zamurować im bramę" czytamy: Do redakcji o pomoc zwrócił się mieszkaniec ul. Wojska Polskiego 91 B. Mężczyzna jest niepełnosprawny, a przed kilkoma dniami zaniepokoiła go informacja, że niektórzy lokatorzy sąsiedniego budynku, chcą aby brama wejściowa na podwórze, gdzie znajdują się budynki A i B, była zamykana. Problem w tym, że jest to jedyna brama umożliwiająca opuszczenie podwórka. Przy ul. Wojska Polskiego 91znajduje się budynek, w którym mieści się jedna brama wejściowa na klatkę (od głównej ulicy) oraz druga brama wewnątrz budynku, przez którą można się dostać na podwórze, gdzie znajdują się budynki Wojska Polskiego 91 A i B. Budynki A i B wciąż należą do Stargardzkiego TBS, natomiast mieszkania w budynku nr 91 zostały przez TBS sprzedane. Część lokatorów, którzy wykupili mieszkania, chce aby brama wejściowa była zamykana. Wiązać się to może z ogromnymi utrudnieniami dla mieszkańców budynków A i B. Więcej szczegółów, z zapowiedzią interwencji redakcji w Stargardzkim TBS- na piątej stronie "Dziennika".

(Źródło: "Dziennik Stargardzki"- 24.10.2017.)

 

Zobacz również