Wtorek, 24 grudnia 2019

 

Deweloperzy: wchodzimy do programu Mieszkanie+, Rzeczpospolita
Wynajmujący bez konta w wykazie, Rzeczpospolita
Co nas czeka w 2020 roku na rynku mieszkaniowym, Głos Szczeciński
Będą powstawać kolejne mieszkania, Głos Szczeciński
Będzie można wymienić piece. To inwestycja dla mieszkańców, Głos Szczeciński
Reklama na własnym balkonie – nie zawsze jest to możliwe, Głos Szczeciński
Drożeje utrzymanie mieszkania, Głos Szczeciński

Więcej poniżej.

 

"Prawo co dnia" w wigilijnym wydaniu "Rzeczpospolitej" przynosi istotną deklarację – "Deweloperzy: wchodzimy do programu Mieszkanie+". Inwestorzy chcą kupować grunty państwowe w zamian za pulę lokali pod wynajem. Ministerstwo Rozwoju chce, by deweloperzy budowali w ramach rządowego programu Mieszkanie+. Liczy na to, że dzięki nim szybciej uda się osiągnąć 100 tys. mieszkań pod wynajem. Do tej pory udało się wybudować 867 lokali, a kolejnych 1907 jest realizowanych. Deweloperzy gotowi są do rozmów o konkretach. Na biurko szefowej resortu trafił właśnie raport Polskiego Związku Firm Deweloperskich o barierach inwestycyjnych, które trzeba usunąć, by udział prywatnych inwestorów w programie był realny. Raport dotyczy także barier na rynku inwestycji. Ministerstwo Rozwoju zapowiada zmiany. Wiceminister Robert Nowicki w rozmowie z "Rz" zapowiedział powołanie specjalnego zespołu, który przyjrzy się przepisom i wytypuje te do zmiany. Z ankiety PZFD, na którą odpowiedziało 111 deweloperów, wynika, że dwie bariery są najważniejsze. Brak dostępu do gruntów budowlanych oraz nadmierne skomplikowanie formalności inwestycyjnych. Odkąd powstał Krajowy Zasób Nieruchomości, wszystkie grunty państwowe trafiają do KZN. Hektary gruntów pod inwestycje są więc zamrożone. Deweloperzy proponują, by zarówno KZN, jak i spółki zaczęły zbywać grunty na przetargach. KZN powinien przy tym wystawiać działki na sprzedaż w zamian za przekazanie określonej liczby mieszkań o skonkretyzowanych parametrach- czytamy. Analitycy nie mają wątpliwości: jeśli deweloperzy wejdą do programu Mieszkanie+, na pewno on przyspieszy. Dziś główną barierą jest deficyt gruntów oraz formalności administracyjne, ilość decyzji, które trzeba uzyskać przed rozpoczęciem budowy jest bowiem ogromna. Więcej szczegółów- na 15 stronie głównego wydania.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 24.12.2019.).

 

"Prawo co dnia" zauważa też: "Wynajmujący bez konta w wykazie". Kontrahenci nie chcą płacić za lokal, jeśli rachunku bankowego właściciela nie ma na białej liście. Kolejny problem z wykazem podatników VAT, tzw. białą listą. Działa od 1 września br., a od 1 stycznia 2020 r. za wpłaty na rachunek, którego nie ma w wykazie, będą sankcje. Okazuje się, że z tego powodu kłopoty mają nie tylko przedsiębiorcy, ale także wynajmujący, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej. Według resortu finansów z punktu widzenia prawa bankowego nie ma zastrzeżeń, aby banki nie mogły zakładać rachunków rozliczeniowych osobom, które nie posiadają wpisu do CEIDG. Tym samym osoby fizyczne dokonujące wynajmu nieruchomości, jako prowadzące działalność zarobkową na własny rachunek, nieposiadające wpisu do ewidencji, mają możliwość otwarcia i prowadzenia przez bank rachunku rozliczeniowego. Z kolei Związek Banków Polskich odpowiada na to: "kwestia otwierania przez banki rachunków dla podatników czynnych VAT, którzy nie mają wpisu do CEIDG, jest faktycznie problematyczna. Aktualne przepisy wymagają dopracowania legislacyjnego…". Koło się więc zamyka. Jedyne co pozostaje, to przekonanie kontrahenta, że za przelewy na dotychczasowy rachunek bankowy nic mu nie grozi. Jeśli wynajmujący faktycznie nie jest przedsiębiorcą, najemca nie ma się czego obawiać- tłumaczy ekspert. Więcej- na 17 stronie głównego wydania.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 24.12.2019.).

 

"Głos Szczeciński" stawia prognozę: "Co nas czeka w 2020 roku na rynku mieszkaniowym". Wszyscy boją się drożyzny- zarówno ci, którzy planują kupić mieszkanie, jak i sami deweloperzy. Wzrosną więc też ceny mieszkań na rynku wtórnym. A że ceny gruntów także mają wzrosnąć, stawki za nowe domy też pójdą w górę. Deweloperzy najbardziej obawiają się jednak wzrostu kosztów robocizny, bo od stycznia wyższa ma też być płaca minimalna. W tej chwili w Szczecinie za mieszkanie dwupokojowe na rynku wtórnym o pow. ok. 40 mkw., trzeba zapłacić już ok. 350 tys. zł. Jeszcze pół roku temu podobne mieszkanie można było kupić za niecałe 300 tys. zł. Zdaniem ekspertów mieszkania na rynku wtórnym będą w przyszłym roku nadal drożeć, i to przede wszystkim te z dobrą lokalizacją i w dobrym stanie. Urządzone, czyli takie, które od razu nadają się na wynajem. Na rynku pierwotnym ceny już tak nie powinny galopować jak w 2019 r. Nowe lokale już są bowiem drogie, podobnie jak kredyty, bo banki podnoszą ceny. Coraz mniej nowych mieszkań buduje się też w ciekawych i atrakcyjnych lokalizacjach z uwagi na brak gruntów pod budownictwo w centrach miast. Obecnie w Szczecinie za mieszkanie w stanie deweloperskim trzeba średnio zapłacić już 6,8 tys. zł za mkw. Jak przewidują specjaliści w drugiej połowie 2020 r. można liczyć na spadki cen za mieszkania. Ale nie będą to bardzo duże obniżki. Według wyliczeń serwisu wielkiebudowanie.pl, w ciągu roku koszt budowy domu w Polsce wzrósł średnio od 7,4 do 9,8 proc. Fachowcy zwracają uwagę, że już teraz bardziej opłaca się kupić w Szczecinie dom niż go budować. Taki dom to koszt ok. 500 tys. zł za ok. 100 mkw.- czytamy na szóstej stronie "Głosu".

(Źródło: "Głos Szczeciński"- 24.12.2019.).

 

"Głos" informuje w innym miejscu: "Będą powstawać kolejne mieszkania". W związku z dużym zainteresowaniem mieszkaniami czynszowymi na wynajem przy ul. Kontradmirała Włodzimierza Steyera, spółka Locum wraz z Gminą Miasto Świnoujście planuje realizować kolejne przedsięwzięcia. W związku z nowymi planami, konieczne jest zbadanie preferencji rodzin zainteresowanych mieszkaniami czynszowymi na wynajem. Spółka zaprasza do wypełnienia ankiety. Wśród pytań znajdą się zarówno te dotyczące metrażu mieszkań, a także rodzaju umowy- "zwykłego" najmu bądź najmu z dojściem do własności. Zebrane informacje mają być przydatne przy planowaniu kolejnych inwestycji- czytamy na 14 stronie "Głosu".

(Źródło: "Głos Szczeciński"- 24.12.2019.).

 

"Głos" odnotowuje też: "Będzie można wymienić piece. To inwestycja dla mieszkańców". Świnoujście otrzymało ponad milion złotych dofinansowania na wymianę pieców i kotłów węglowych oraz termomodernizację budynków mieszkalnych. Niemal 450 tys. zł miasto dołoży z własnego budżetu. Wszystkie pieniądze trafią do tych mieszkańców, którzy nie są w stanie samodzielnie pokryć całości kosztów wymiany ogrzewania czy termomodernizacji swoich domów. O dotację starało się 48 gmin, a na termomodernizację i ogrzewanie 63 gminy. Wnioski złożone przez władze Świnoujścia zajęły odpowiednio pierwsze i drugie miejsce. Dofinansowanie pochodzi z Zachodniopomorskiego Programu Antysmogowego (RPO Województwa Zachodniopomorskiego 2014- 2020). Więcej szczegółów- także na 14 stronie "Głosu".

(Źródło: "Głos Szczeciński"- 24.12.2019.).

 

"Głos" zamieszcza również tekst pod hasłem: "Reklama na własnym balkonie- nie zawsze jest to możliwe". Wiele osób szuka sposobów na uzyskanie comiesięcznego dochodu. Taką szansę daje umieszczenie reklamy na własnym balkonie czy działce. Nie zawsze jednak jest to możliwe, a czasem niezgodne z przepisami. Niektórzy wynajmują mieszkania, a swój dochód zwiększają, podpisując umowy na najem powierzchni balkonu pod reklamę. Jeśli mieszkanie zlokalizowane jest w atrakcyjnym miejscu, przy przelotowej trasie, a baner byłby dobrze wyeksponowany, dochód mógłby być spory. Sytuacja nie jest jednak wcale jednoznaczna. Balkon, choć należy do jego właściciela, przynależy jednocześnie do wspólnoty mieszkaniowej. Jako że brakuje konkretnych przepisów prawnych, o wszystkim decydują zapisy w staturach i regulaminach wspólnoty, podobnie sytuacja wygląda w zasobach spółdzielni mieszkaniowej. Udostępniający miejsce pod reklamę na swoim balkonie musi również wziąć pod uwagę, że wspólnota może zażądać- skoro to część wspólna- udziału w zyskach z takiego najmu. Więcej szczegółów- na 19 stronie "Głosu".

(Źródło: "Głos Szczeciński"- 24.12.2019.).

 

Niżej "Głos" odnotowuje: "Drożeje utrzymanie mieszkania". Najnowsze dane sugerują, ze na utrzymanie domu statystyczna polska rodzina wydaje przeciętnie 922,5 zł- wynika z szacunków HRE Investments. Szacunki te dotyczą statystycznej 3- osobowej rodziny. Kwota 922,5 zł uwzględnia wydatki na ogrzewanie, nośniki energii, ale też inne media, czynsze płacone przez najemców, wywóz nieczystości, zakupy AGD i mebli, ale też naprawy i remonty. Więcej o statystycznej kwocie wydatków statystycznej rodziny- także na 19 stronie "Głosu".

(Źródło: "Głos Szczeciński"- 24.12.2019.).

 

Zobacz również