Wtorek, 20 wrzesień 2022

¨Ustawy prądem napędzane¨
¨Pakiet energetyczny. Będzie kolejna odsłona¨
¨Portal eKRS ma się dalej rozwijać. Dojdą kolejne funkcjonalności¨
¨Pomoc dla nadodrzańskich firm będzie jednorazowa¨
¨Mieszkania Plus na dawnej stacji na Pomorzanach. Drugie w województwie zachodniopomorskim! Ma tam powstać 800 tanich mieszkań na wynajem¨

Więcej poniżej.

¨Dziennik Gazeta Prawna¨ odnotowuje: ¨Ustawy prądem napędzane¨. Rząd chce stworzyć mechanizmy chroniące klientów przed wysokimi cenami nie tylko prądu, lecz także gazu. Rząd ogłosił już strategię osłony przed podwyżkami cen energii, ale jednocześnie pracuje nad podobnymi rozwiązaniami w sprawie gazu. Jak wynika z  informacji ¨DGP¨, brane są tu pod uwagę dwa scenariusze. Jeden to ograniczony wzrost taryf. Drugi zakłada zamrożenie taryfy do pewnego poziomu zużycia. Problem w tym, że koszty tych rozwiązań, oszacowane w przypadku energii elektrycznej na 30 mld zł, w przypadku gazu są znacznie większe. Do tego dochodzą wciąż olbrzymie wahania cen na rynku błękitnego paliwa. Rząd szykuje też mechanizmy, które mają doprowadzić do obniżki cen energii ? zarówno na rynku, jak i dla odbiorców indywidualnych. W tym tygodniu w wykazie prac rządu może się pojawić projekt ustawy, który będzie miał na celu wdrożenie zeszłotygodniowych zapowiedzi premiera Morawieckiego o stałej cenie za energię elektryczną do limitu 2000 kWh rocznie (z wyjątkami, gdzie wyniesie on 2600 kWh, np. w przypadku gospodarstw domowych z osobami niepełnosprawnymi). Projekt ma też na celu ustalenie dopłat dla osób ogrzewających swoje domy prądem. Ich wysokość ma być nie mniejsza niż 1 tys. zł, choć rozmówcy ¨DGP¨ z rządu nie wykluczają, że będą większe. Ostateczna wysokość będzie zależna od tego, co zatwierdzi URE. Rozważane jest, by ten dodatek był wypłacany od stycznia, bo wtedy będą już znane taryfy i ewentualne podwyżki. Z kolei dziś na posiedzeniu rządu może stanąć pakiet rozwiązań pomocowych dla kilkuset firm z sektora energochłonnego- czytamy na pierwszej stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 20.09.2022.).

¨DGP¨ wraca do sprawy w kolejnym tekście: ¨Pakiet energetyczny. Będzie kolejna odsłona¨. Gabinet Morawieckiego pracuje nad dużym pakietem rozwiązań osłonowych przed wysokimi cenami energii i gazu. W  planach jest przyjęcie co najmniej pięciu aktów prawnych, których celem byłoby zapewnienie osłon dla odbiorców albo próba obniżenia rynkowych cen energii. W tej ostatniej sprawie rząd szykuje rozporządzenie, które ukaże się w najbliższych dniach. Oprócz tego trwają rozmowy z UE i możliwy jest projekt ustawy dotyczący limitów cenowych na rynku energii. Rozporządzenie ma dotyczyć rynku bilansującego energii elektrycznej. Jest konsultowane od zeszłego tygodnia i zakłada m.in., że na tym rynku cena będzie wyznaczana w zależności od surowca stosowanego przez wytwórcę. Regulacja wprowadza także maksymalną cenę i  określa sposób jej ustalania. To pierwsze z planowanych rozwiązań. W  sprawie kolejnego rząd czeka na wynik rozmów w  UE, która także dyskutuje pomysły dotyczące cen energii i gazu.  Jak podkreśla jeden z rozmówców ¨DGP¨, pomysły unijne idą raczej w  kierunku redystrybucji nadmiarowych zysków spółek do odbiorców, a nie w  kierunku obniżek cen energii. Więcej szczegółów- na drugiej stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 20.09.2022.).

¨DGP¨ informuje również w innym miejscu: ¨Portal eKRS ma się dalej rozwijać. Dojdą kolejne funkcjonalności¨. Większa integracja z bazą PESEL, łatwiejszy dostęp do numeru przypisanego aktom notarialnym oraz prostsze wycofywanie złożonych wniosków- Ministerstwo Sprawiedliwości analizuje wprowadzenie takich zmian w Krajowym Rejestrze Sądowym. Resort sprawiedliwości chce podjąć prace na poziomie legislacyjnym, technicznym i organizacyjnym w celu szerszej integracji eKRS z bazą PESEL ? dowiedział się ¨DGP¨. Ministerstwo ma przeprowadzić analizy, w jakich jeszcze obszarach znalazłaby zastosowanie większa integracja z bazą PESEL. Istniejąca już częściowa integracja pozwala na weryfikację informacji wpisywanych przez wnioskodawców w e- formularzach. Po wcześniejszych tekstach ¨DGP¨ na temat rozwoju eKRS część czytelników postulowała także wprowadzenie obowiązku umieszczania numeru przypisywanego przez Centralne Repozytorium Elektronicznych Wypisów Aktów Notarialnych (CREWAN) na każdym akcie notarialnym. Obecnie jest tak, że numer CREWAN generowany jest dopiero po umieszczeniu aktu notarialnego we wspomnianym repozytorium. W praktyce więc pełnomocnicy i przedsiębiorcy otrzymują numer CREWAN w formie osobnego dokumentu. Czasem trzeba na niego czekać kilka godzin, ale jeśli notariusz ma dużo pracy, to nawet kilka dni. Ministerstwo Sprawiedliwości dostrzega ten kłopot. Od przedstawicieli resortu słyszymy jednak, że wprowadzenie obowiązku umieszczania numeru CREWAN w treści aktu notarialnego wymagałoby

zmiany art. 92 ustawy z 14 lutego 1991 r. ? Prawo o notariacie, który stanowi, co znajduje się w treści aktu.  To istotna zmiana w funkcjonowaniu KRS oraz CREWAN, który jest we właściwości Krajowej Rady Notarialnej. Ministerstwo Sprawiedliwości przeprowadzi jednak poszerzoną analizę tego zagadnienia na poziomie legislacyjnym i technicznym- czytamy. Więcej- na czwartej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 20.09.2022.).

¨DGP¨ w dodatku ¨Firma i Prawo¨ informuje z kolei: ¨Pomoc dla nadodrzańskich firm będzie jednorazowa¨. Katastrofa ekologiczna na Odrze uderzyła nie tylko w ekosystemy, lecz także w biznes funkcjonujący wokół tej rzeki. Sejm zdecydował, że poszkodowane firmy otrzymają świadczenie w wysokości 3010 zł za każdego ubezpieczonego zgłoszonego do 31 lipca 2022 r. do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. To świadczenie będzie przysługiwało nadodrzańskim przedsiębiorcom na mocy uchwalonej w ubiegłym tygodniu przez Sejm ustawy z 2 września 2022 r. o szczególnym wsparciu podmiotów poszkodowanych w związku z sytuacją ekologiczną na rzece Odrze. Obecnie czeka ona na podpis prezydenta. Ma wejść w życie z mocą od 1 sierpnia 2022 r. Poszkodowani przedsiębiorcy, aby otrzymać jednorazowe wsparcie, będą musieli być płatnikami składek, w rozumieniu art. 4 pkt 2 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, niebędącymi jednostką budżetową lub samorządowym zakładem budżetowym. Kluczowe będzie rozporządzenie wydawane na podstawie art. 4 ustawy, w którym zostaną określone zarówno kody działalności przeważającej, jak i lista powiatów, na obszarze których znajdują się gminy, w których na dzień 31 lipca 2022 r. była prowadzona pozarolnicza działalność. Według projektu rozporządzenia na stronie RCL będą to następujące powiaty: głogowski, górowski, legnicki, Legnica (miasto na prawach powiatu), lubiński, oławski, średzki, trzebnicki, wołowski, wrocławski, Wrocław (miasto na prawach powiatu), krośnieński, nowosolski, słubicki, sulęciński, wschowski, zielonogórski, Zielona Góra (miasto na prawach powiatu), brzeski, kędzierzyńsko- kozielski, krapkowicki, opolski, Opole (miasto na prawach powiatu), raciborski, wodzisławski, goleniowski, gryfiński, kamieński, myśliborski, policki, sławieński, Szczecin (miasto na prawach powiatu), Świnoujście (miasto na prawach powiatu). Więcej szczegółów- na trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 20.09.2022.).

¨Głos Szczeciński¨ odnotowuje: ¨Mieszkania Plus na dawnej stacji na Pomorzanach. Drugie w województwie zachodniopomorskim! Ma tam powstać 800 tanich mieszkań na wynajem¨. Dziewięć budynków i 800 lokali. Tak wyglądają plany dotyczące pierwszego osiedla z programu ¨Mieszkanie Plus¨ w Szczecinie. To atrakcyjny teren, bo dobrze skomunikowany. Kiedyś należał do PKP. Znajduje się między ulicami: Starkiewicza i Grudziądzką na Pomorzanach. Blisko stąd do przystanków komunikacji miejskiej, szpitala, sklepów. Polski Fundusz Rozwoju Nieruchomości planuje realizację osiedla mieszkaniowego. Sześciohektarowy obszar dawnego dworca towarowego Pomorzany pozwala na wybudowanie około 800 lokali. Zgodnie z wstępnymi założeniami, osiedle będzie składało się z dziewięciu budynków z mieszkaniami na wynajem, a także części rekreacyjno- usługowej. Na terenie, który wskazało PKP, znajduje się wiata peronowa oraz dawne budynki magazynowe, które zostaną zaadaptowane do nowych funkcji -informuje Ewa Syta, rzecznik prasowy PFR Nieruchomości. Tu znajdowała się pierwsza stacja Pomorzany wybudowana w latach 90. XIX wieku. Wykorzystywana była głównie jako dworzec towarowy. Do dziś pozostały budynki, które przypominają o kolejowej przeszłości dzielnicy. Jak ustalił ¨Głos¨ będą podlegały rewitalizacji. Szczecińskie osiedle będzie drugim, które w ramach programu ¨Mieszkanie Plus¨ powstanie w województwie zachodniopomorskim. Obecnie w Sianowie trwa budowa 168 mieszkań ujętych w programie ¨Mieszkanie Plus¨. Będą to lokale od jedno- do czteropokojowych, które zostaną wykończone ¨pod klucz¨. W pierwszym kwartale 2023 roku mieszkania mają być przekazane mieszkańcom Sianowa. ¨Mieszkanie Plus¨ to program rządowy, które zapewnia tani wynajem mieszkań z możliwością ich wykupu- czytamy we wtorkowym wydaniu ¨Głosu¨.

(Źródło: ¨Głos Szczeciński¨– 20.09.2022.).

¨Kurier Szczeciński¨ informuje natomiast: ¨Nowe domy komunalne powstają w Postominie¨. To pierwsza taka inwestycja na terenie gminy Postomino. W należącym do niej Pieńkowie powstają domy z mieszkaniami komunalnymi. W malowniczym obiekcie, który już nabrał kształtów, będzie 26 lokali mieszkalnych o powierzchni od 26 do 64 mkw. Mieszkania mają być gotowe na początku przyszłego roku. W tej chwili realizowane są prace przy układaniu instalacji elektrycznych. Obiekt jest też docieplany. Układane jest poszycie dachu. Obok malowniczego bloku powstaną ścieżki z małą architekturą oraz parking. Będzie też plac zabaw z plenerową siłownią i służącą integracji altaną. Inwestycja pochłonie 7 mln zł. Ponad 5,6 mln zł samorząd gminny pozyskał z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego.

(Źródło: ¨Kurier Szczeciński¨– 20.09.2022.).

Zobacz również