Wtorek, 2 czerwca 2020

¨Tarcza 4.0- jakie zmiany czekają samorządy?¨
¨Dostępność kredytów może się pogorszyć¨
¨Przy wyprowadzce z TBS jest podatek¨
¨Wzrosną opłaty za mieszkania. Dziesiątki tys. zł na odkażanie¨
¨Przybywa podań o mieszkania komunalne¨

Więcej poniżej.

¨Dobra Administracja¨– dodatek wtorkowej ¨Rzeczpospolitej¨ zastanawia się: ¨Tarcza 4.0- jakie zmiany czekają samorządy?¨. Kompletny zestaw przepisów dla jednostek samorządu terytorialnego w zakresie zwiększenia ich elastyczności wydatkowej na czas pandemii jest procedowany w Sejmie. Co nowe przepisy zmienią i czy będą stanowić realną pomoc dla jednostek samorządu terytorialnego?- o tym na pierwszej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 02.06.2020.).

¨Rz¨ w innym miejscu zauważa: ¨Dostępność kredytów może się pogorszyć¨. W obliczu wyższego ryzyka kredytowego i niższych zysków po cięciu stóp przez Radę Polityki Pieniężnej banki mogą przykręcić kurek z pieniędzmi. Ekonomiści sceptycznie przyjęli ostatnią obniżkę stóp procentowych przez RPP do 0,1 proc., co przy inflacji sięgającej 3,5 proc. i podatku bankowym o 0,44 proc. czyni realne stopy w Polsce jednymi z najbardziej ujemnych na świecie. Z pewnością skorzysta na tym rząd (niższe koszty zwiększanego teraz zadłużenia), ale NBP argumentuje, że łagodzenie polityki pieniężnej oddziałuje w kierunku wzmocnienia stabilności systemu finansowego przez pozytywny wpływ na sytuację kredytobiorców (mniejszy koszt pieniądza miałby wesprzeć jakość spłaty kredytów). Sęk w tym, że odpisy i tak prawdopodobnie skokowo urosną, a lekkie zmniejszenie kosztów długu przyniesie niewielką korzyść. Szczegóły- na 18 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 02.06.2020.).

¨Dziennik Gazeta Prawna¨ przypomina z kolei: ¨Przy wyprowadzce z TBS jest podatek¨. Od zwaloryzowanej i zwróconej kwoty partycypacji trzeba zapłacić PIT. Nawet wtedy, gdy pieniądze w całości przeznaczy się na zakup nowego mieszkania- wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Chodziło o kobietę, która zdecydowała się na mieszkanie w TBS. Wpłaciła 30 proc. kosztów budowy i zamieszkała jako najemca, bo w przypadku mieszkań TBS możliwy jest tylko wynajem, nie można wykupić ich na własność. Po kilku latach kobieta wyprowadziła się, a TBS zwrócił jej zwaloryzowaną kwotę partycypacji. W związku z tym wystawił informację PIT- 11. Podatniczka chciała się upewnić, czy rzeczywiście musi zapłacić podatek. Tłumaczyła, że waloryzacja rekompensuje jej jedynie spadek siły nabywczej pieniądza. Dyrektor KIS stwierdził, że ulga jej nie przysługuje, a podatek od zwaloryzowanej części kwoty powinien trafić do budżetu. Podkreślił, że ulga mieszkaniowa dotyczy dochodów z nieruchomości i praw majątkowych do nich. Natomiast podatniczka nie była właścicielką mieszkania z TBS, tylko jego lokatorką. Rezygnacja z prawa do lokalu mieszkalnego będącego w zasobach TBS nie jest równoznaczna z odpłatnym zbyciem- wyjaśnił. Dodał, że otrzymanie zwrotu kosztów partycypacji w związku z rozwiązaniem umowy najmu lokalu należącego do TBS nie  może być traktowane jako zbycie praw, o których mówią przepisy ustawy o PIT. Więcej- na drugiej stronie głównej  wkładce prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 02.06.2020.).

¨Gazeta Wyborcza¨ zauważa: ¨Wzrosną opłaty za mieszkania. Dziesiątki tys. zł na odkażanie¨. Był moment, kiedy za 5- litrowy baniak z płynem dezynfekującym trzeba było zapłacić 300- 400 zł. Mieszkańcy osiedli, widząc karetkę zabierającą sąsiada, domagali się dodatkowego odkażania. Koszty koronawirusa we wspólnotach i spółdzielniach mieszkaniowych idą w dziesiątki tysięcy złotych- czytamy w ramach wstępu. Więcej- na 12 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Gazeta Wyborcza¨– 02.06.2020.).     

¨Kurier Szczeciński¨ odnotowuje: ¨Przybywa podań o mieszkania komunalne¨. Lokale są nie lada gratką w Kołobrzegu. W kolejce czeka blisko 500 mieszkańców. Przed rokiem lista oczekujących liczyła 430 pozycji. Obecnie urzędnicy pracują nad jej aktualizacją. Pod koniec lipca będzie wiadomo, jak długa jest kolejka. W ub. r. klucze do mieszkań w Kołobrzegu odebrały 22 rodziny, a od stycznia 2020 zaledwie 6. Jako dobry uważany jest w mieście rok 2018, kiedy drzwi do mieszkań komunalnych otwarto przed 60 rodzinami. Grono 44 z nich cieszyło się przy tym z przeprowadzki na osiedle przy ul. Rybackiej- czytamy na ósmej stronie ¨Kuriera¨.

(Źródło: ¨Kurier Szczeciński¨– 02.06.2020.).

Zobacz również