Wtorek, 18 czerwiec 2019

Drakońskie kary za smog, Rzeczpospolita
Wniesienie aportem budynków do spółki gminnej z VAT, Rzeczpospolita
25 tys. zł kary za rozpoczęcie użytkowania galerii bez zgłoszenia zakończenia robót budowlanych, Rzeczpospolita
Zwolnienie z CIT nie chroni przed podatkiem od budynków, Dziennik Gazeta Prawna
Los indywidualnych kont w Mieszkaniu+ przypieczętowany, Dziennik Gazeta Prawna
Będą mieszkania chronione, Kurier Szczeciński

Więcej poniżej.

 

"Prawo co dnia" we wtorkowej "Rzeczpospolitej" odnotowuje: "Drakońskie kary za smog". Sejm przykręca śrubę samorządom. Będą słono płacić za brak poprawy jakości powietrza na swoim terenie. Gminom, które nie dbają o jakość powietrza, będą grozić bardzo wysokie kary. Parlament uchwalił w tempie ekspresowym przepisy w tej sprawie. Chodzi o projekt ustawy- Prawo ochrony środowiska. Prace nad nim trwały w Sejmie zaledwie dwa dni. Pośpiech jest związany z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE. W orzeczeniu z 22 lutego 2018 r. Trybunał zarzucił Polsce fatalną jakość powietrza i zobowiązał do szybkiej jego poprawy. Nowe przepisy dotyczą programu ochrony powietrza. Będą je przygotowywać, jak dziś, zarządy województw. Mają przewidywać konkretne działania, by poprawiła się jakość powietrza w jak najkrótszym czasie. Zarząd województwa raz w roku sprawdzi, czy gminy wdrażają program. Minister środowiska będzie dostawał od zarządów województw informacje o wdrażaniu programów. Gminom, które nie realizują programów, mają grozić bardzo wysokie kary, wynoszące pół miliona złotych. Więcej szczegółów- na 11 stronie głównego wydania.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 18.06.2019.).

 

"Dobra Administracja" w "Rz" zamieszcza z kolei tekst: "Wniesienie aportem budynków do spółki gminnej z VAT". Dostawa budynków nie będzie następować w ramach pierwszego zasiedlenia, gdyż są zamieszkałe lub wynajmowane do celów innych niż mieszkaniowe od ponad dwóch lat- uznał organ skarbowy. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 19 marca 2019 r. rozstrzygnął kwestię dotyczącą możliwości zastosowania zwolnienia od podatku VAT w sytuacji przekazania spółce gminnej budynków w drodze aportu. Gmina planuje przekazanie posiadanych budynków do spółki gminnej w drodze aportu w zamian za udziały. Transakcja ma objąć budynki mieszkalne, w których wynajmuje wyłącznie lokale mieszkalne, budynki mieszkalne z lokalami użytkowymi, a także budynki niemieszkalne. Nieruchomości są wykorzystywane m.in. do wykonywania czynności zwolnionych z VAT. Budynki są zamieszkałe lub wynajmowane od ponad dwóch lat. Gmina wskazała też, że budynki zbywane na rzecz spółki nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy o VAT. Szczegóły, razem z komentarzem eksperta- na pierwszej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 18.06.2019.).

 

"Dobra Administracja" zauważa też: "25 tys. zł kary za rozpoczęcie użytkowania galerii bez zgłoszenia zakończenia robót budowlanych". Przystąpienie do użytkowania obiektu budowlanego, to rozpoczęcie korzystania, przynajmniej z jego części. Imprezy, które odbyły się w galerii, świadczą o użytkowaniu przestrzeni publicznej zgodnie z jej przeznaczeniem. Pozwolenie na budowę, wydane przez starostę gminie miejskiej, przewidywało zagospodarowanie przestrzeni publicznej nad galerią. Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym definiuje taki teren jako obszar o szczególnym znaczeniu dla zaspokojenia potrzeb mieszkańców. Jeszcze przed jej formalnym otwarciem, na terenie galerii odbyły się trzy imprezy zorganizowane przez miasto. Dopiero później wpłynęło do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego zawiadomienie o zakończeniu robót budowlanych, niezbędne do uzyskania pozwolenia na użytkowanie obiektu. Opóźnienie kosztowało gminę miejską 25 tys. zł kary administracyjnej, którą orzekł PINB za "przystąpienie do użytkowania bez zgłoszenia robót budowlanych zagospodarowania przestrzeni publicznej na galerię". Za takie uznano trzy zorganizowane imprezy, w tym koncert. Więcej- na piątej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 18.06.2019.).

 

"Dziennik Gazeta Prawna" zauważa z kolei: "Zwolnienie z CIT nie chroni przed podatkiem od budynków". Stowarzyszenie zajmujące się edukacją zdrowotną musi najpierw zapłacić podatek od przychodu z wynajmowanych nieruchomości, a dopiero potem może starać się o jego zwrot- wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Podobnie stwierdził w interpretacji z dnia 5 kwietnia br. Taką samą wykładnię zaprezentował 18 lutego 2019 r. wiceminister finansów Filip Świtała w odpowiedzi na zapytanie poselskie. Chodzi o podatek, który obciąża podmioty zarabiające na wynajmie budynków. Należy go wpłacić według stawki 0,035 proc. od uzyskanego przychodu. Kwota wolna od podatku wynosi 10 mln zł i jest przewidziana dla konkretnego podatnika PIT lub CIT, a nie dla nieruchomości. Podatku można nie wpłacać tylko, jeżeli jest on niższy od kwoty zaliczki na PIT lub CIT. Jeżeli podatnik nie ma od czego odliczyć podatku minimalnego, to może złożyć wniosek o jego zwrot. To jednak wiąże się z weryfikacją przez urząd skarbowy. Urząd nie zwróci pieniędzy, jeżeli wykryje optymalizację. W założeniu bowiem podatek od przychodów z budynków miał uderzyć w tych, którzy starają się unikać fiskusa- czytamy na drugiej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"- 18.06.2019.).

 

"DGP" informuje również: "Los indywidualnych kont w Mieszkaniu+ przypieczętowany". W projekcie aktualizacji Narodowego Programu Mieszkaniowego resort inwestycji i rozwoju potwierdza, że rząd zrezygnował z indywidualnych kont mieszkaniowych w Mieszkaniu+ na rzecz dopłat do czynszu. Indywidualne Konta Mieszkaniowe miały być jednym z filarów Narodowego Programu Mieszkaniowego i polegać na premiowaniu regularnych oszczędności przeznaczonych na zakup własnego "M". Jednak jak wynika z informacji MIR, Rada Mieszkalnictwa zdecydowała, że lepszym pomysłem są dopłaty do czynszu. Środki budżetowe pierwotnie zarezerwowane na konta zostały więc skierowane na realizację programu dopłat do czynszu "Mieszkanie na Start". "(…) Program ten w większym stopniu odpowiada bowiem na podstawowe problemy mieszkalnictwa związane z dostępnością mieszkań na wynajem. W odróżnieniu od systemu oszczędzania na cele mieszkaniowe dopłaty do czynszu nie wymagają wieloletniego odłożenia w czasie celu mieszkaniowego, co umożliwia mniej zamożnym szybsze zaspokojenie potrzeby mieszkaniowe na rynku nowobudowanych mieszkań czynszowych"- czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały Rady Ministrów w sprawie aktualizacji priorytetowych działań i instrumentów Narodowego Programu Mieszkaniowego. Więcej szczegółów- na piątej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"- 18.06.2019.).

 

"Kurier Szczeciński" odnotowuje: "Będą mieszkania chronione". W miejscu zlikwidowanego sklepu sportowego przy ul. Szczecińskiej 2 w Gryfinie (lokal gminny) zostaną utworzone dwa mieszkania chronione. Na ich utworzenie Ośrodek Pomocy Społecznej w Gryfinie otrzymał wsparcie rządowe w wysokości 385 tys. zł. W lokalu po byłym sklepie będzie miejsce dla dwóch mieszkań chronionych, przeznaczonych dla sześciu osób ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Założenie projektu jest takie, że mieszkania chronione muszą powstać do 31 grudnia br. Pierwsi mieszkańcy tych lokali powinni wprowadzić się w styczniu przyszłego roku- czytamy na siódmej stronie "Kuriera".

(Źródło: "Kurier Szczeciński"- 18.06.2019.).

 

Zobacz również