Wtorek, 17 sierpnia 2021

¨Polski Ład zabiera firmom podatkowe korzyści z wynajmu¨
¨Objaśnienia nieważne dla fiskusa¨
¨Komu należy się opłata za kapitał¨
¨Sklepy w galeriach skorzystały z ustawy¨
¨Za dwa lata będzie brakować biurowców¨
¨Ta nowela zamyka reprywatyzację z dnia na dzień. Całą, nie tylko dziką¨
¨Ulga termomodernizacyjna przysługuje bez dodatkowych ekspertyz¨
¨Dom dla studenta to biznes dla właściciela budynku¨
¨System korzystny dla prosumentów do końca 2023 r.¨

Więcej poniżej.

¨Prawo co dnia¨ we wtorkowej ¨Rzeczpospolitej¨ odnotowuje: ¨Polski Ład zabiera firmom podatkowe korzyści z wynajmu¨. Przedsiębiorca zarabiający na mieszkaniach nie rozliczy już w kosztach PIT wydatków na ich zakup. Fiskus zmienia reguły w trakcie gry- tak eksperci oceniają zakaz rozliczania w kosztach PIT nieruchomości mieszkalnych. Zgodnie z podatkowym pakietem Polskiego Ładu ten niekorzystny dla wynajmujących przepis wejdzie już w styczniu przyszłego roku. Zakaz dotknie przede wszystkim przedsiębiorców, którzy zajmują się wynajmem profesjonalnie i zainwestowali w niego spore sumy, kupując kilka albo nawet kilkanaście mieszkań. Z dnia na dzień fiskus zabierze im prawo do podatkowych kosztów. Obecnie wydatki na mieszkanie, które wynajmujemy, rozliczamy w kosztach PIT poprzez odpisy amortyzacyjne. Mogą to zrobić zarówno przedsiębiorcy, dla których wynajem jest działalnością gospodarczą, jak i osoby prywatne (oprócz ryczałtowców). W przedstawionej przez Ministerstwo Finansów nowelizacji ustawy o PIT jest regulacja, która wyłącza z amortyzacji służące działalności gospodarczej, wydzierżawiane albo wynajmowane budynki mieszkalne, lokale mieszkalne stanowiące odrębną nieruchomość, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej. Jeśli ten przepis wejdzie w życie, ani przedsiębiorcy, ani wynajmujący prywatnie (zresztą oni w ogóle zostaną pozbawieni prawa do odliczeń), nie zamortyzują mieszkania. Nie rozliczą więc wydatków na jego nabycie w podatkowych kosztach. Dlaczego fiskus wprowadza ten zakaz? Skarbówce nie podobają się korzyści podatkowe z wynajmu. Resort finansów twierdzi, że nieruchomości mieszkaniowe korzystają z podwójnych preferencji w PIT. Chodzi o to, że zakup mieszkania można rozliczyć w kosztach, a przy jego sprzedaży (po pięciu latach) nie trzeba wykazywać przychodu. Eksperci podkreślają natomiast, że w nowelizacji nie ma w tej chwili żadnych przepisów przejściowych- czytamy na 10 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨- 17.08.2021.).

¨Prawo co dnia¨ informuje również: ¨Objaśnienia nieważne dla fiskusa¨. Podatnik, który chce skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, nie musi przeprowadzać audytu energetycznego. Jedną z form wsparcia dla podatników są ulgi podatkowe. Mogą na nie liczyć m.in. osoby niepełnosprawne czy posiadające dzieci. Odliczenia podatkowe są też sposobem na zachęcenie Polaków do określonych wydatków. Do tej kategorii zalicza się obowiązująca od 2019 r. tzw. ulga termomodernizacyjna, która ma wspierać podatników decydujących się na modernizację swoich domów jednorodzinnych . I choć ustawodawcy cel ten udało się osiągnąć, bo ulga jest jednym z najpopularniejszych odliczeń w zeznaniach rocznych, fiskus szuka sposobów, żeby preferencję ograniczyć. Na szczęście z marnym skutkiem, czego przykładem jest wyrok WSA w Lublinie. Sprawa dotyczyła podatnika, który postanowił zainwestować w ekologię. We wniosku o interpretację wyjaśnił, że wraz z żoną jest właścicielem domu jednorodzinnego w zabudowie bliźniaczej. W 2019 r. zakończył pierwszy etap termomodernizacji budynku, tj. montaż instalacji ogniw fotowoltaicznych. Za ten rok po raz pierwszy skorzystał z ulgi. W następnym roku małżonkowie rozpoczęli kolejny etap termomodernizacji poprzez zamontowanie w dwóch sypialniach urządzeń klimatyzacyjnych z opcją ogrzewania. Podatnik tłumaczył, że wydatki zostały udokumentowane fakturami VAT i nie były sfinansowane czy zwrócone. Uważał, że spełnia też pozostałe warunki do skorzystania z ulgi, a faktury są wystawione tylko na niego, więc ma prawo do odliczenia w swoim PIT. Innego zdania był fiskus. W jego ocenie wydatki na montaż klimatyzatora można uznać za przedsięwzięcie termomodernizacyjne, ale warunkowo, tj. wyłącznie gdy faktycznie urządzenie przyczynia się do poprawy efektywności energetycznej budynku. A to w przekonaniu urzędników można stwierdzić  tylko na podstawie audytu energetycznego. Podatnik nie zgadzał się z taką wykładnią. Zaskarżył interpretację i wygrał. Sąd wytknął m.in. fiskusowi, że nie trzyma się oficjalnych objaśnień. Ze stanowiska ministra finansów wyrażonego w objaśnieniach podatkowych z 16 września 2019 r. wprost bowiem wynika, że ¨podatnik nie jest obowiązany do przeprowadzenia audytu energetycznego, w tym przed realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego¨. Więcej szczegółów- na 13 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨- 17.08.2021.).

W ¨Rz¨ znajdziemy również tekst: ¨Komu należy się opłata za kapitał¨. Do Trybunału Sprawiedliwości UE trafiły pytania o to, jak strony powinny rozliczyć się po unieważnieniu umowy frankowej. Sąd Rejonowy Warszawa- Śródmieście skierował do TSUE pytania, czy w razie unieważnienia umowy kredytowej stronom przysługuje wynagrodzenie za korzystanie z kapitału. Sprawa nie jest typowa, dotyczy Arkadiusza Szcześniaka, prezesa Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu. To on zdecydował się pozwać bank o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału (czyli spłacanych przez niego rat). Do tej pory było odwrotnie: po unieważnieniu umów to banki domagały się opłaty od frankowiczów za to, że udostępniły im duży kapitał na wiele lat. Frankowicze liczą, że TSUE zamknie bankom drogę do takich roszczeń. Bankowcy obawiają się braku jednoznacznego rozstrzygnięcia Trybunału w tej kwestii i odesłania sprawy do przepisów polskiego prawa. Ma ją wprawdzie w agendzie Izba Cywilna Sądu Najwyższego (najbliższe posiedzenie zaplanowano na 2 września), ale są wielkie obawy o to, czy sędziowie tego organu będą w stanie wydać uchwałę. Rozstrzygnięcie tego sporu będzie miało duże znaczenie dla opłacalności pozywania banków, co przełoży się także na to, ile pozwów złożą klienci. Z szacunków bazujących na wyliczeniach KNF wynika, że unieważnienie wszystkich kredytów czynnych i spłaconych w wariancie bez opłaty dla banków za korzystanie z kapitału kosztowałoby sektor 109 mld zł. Gdyby jednak taka opłata była im należna i ustalono by ją w wysokości stawki WIBOR (ale bez marży banku), wtedy koszt sektora byłby o prawie jedną trzecią niższy i wyniósłby 76 mld zł- czytamy na 18 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨- 17.08.2021.).

¨Rz¨ informuje również: ¨Sklepy w galeriach skorzystały z ustawy¨. Teraz dopiero się okaże, czy i jak pandemia zmieniła rynek centrów handlowych. Trwa zbieranie danych. Prawie miesiąc temu, 23 lipca, w życie weszła nowelizacja ustawy covidowej pozwalająca najemcom powierzchni w galeriach handlowych na wypowiedzenie oświadczeń o przedłużeniu najmu o pół roku. Właściciele sklepów podpisywali je za anulowanie czynszów w czasie narzuconego decyzją administracyjną zamknięcia sklepów. Polska Rada Centrów Handlowych nie dysponuje na razie danymi pokazującymi skalę rezygnacji. Według szacunków CBRE w Polsce działa 551 obiektów- centrów i parków handlowych oraz centrów wyprzedażowych. Szczegóły- na 21 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨- 17.08.2021.).

¨Dziennik Gazeta Prawna¨ zauważa z kolei: ¨Za dwa lata będzie brakować biurowców¨. Jarosław Zagórski, dyrektor handlowy i rozwoju firmy Ghelamco Poland: Rynek w Polsce wciąż ma przed sobą przyszłość. Nie oznacza to jednak, że jest na nim miejsce dla każdego. Komentując obecną sytuację rozmówca ¨DGP¨ ocenia: W kwestii sposobu wykorzystania biur słowa kluczowe na dziś to: praca hybrydowa, częściowo zdalna. Niektóre organizacje pewnie wrócą do trybu pracy sprzed pandemii, czyli pełnej obecności w biurze, inne pozostaną przy modelu mieszanym. Jeszcze inne uznają, że biuro jest im niepotrzebne. Pytane o to, czy Polska staje się jednym z beneficjentów popandemicznej sceny gospodarczej twierdzi, że w przypadku rynku biurowego ma to miejsce. A już niedługo może się też stać beneficjentem brexitu. Nagle okazało się, że trudno operować centrami serwisowymi w Indiach czy innych regionach Azji. Tymczasem Polska oferuje nie tylko biura o wysokim standardzie, ale też dobry dostęp do internetu czy wykwalifikowanych pracowników. Do tego dochodzą ciągle atrakcyjne stawki, na tle innych krajów Europy za wynajem powierzchni. Pełny tekst rozmowy- na14 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨- 17.08.2021.).

¨DGP¨ zamieszcza również obszerną rozmowę pod hasłem: ¨Ta nowela zamyka reprywatyzację z dnia na dzień. Całą, nie tylko dziką¨. Co oznacza brak możliwości stwierdzenia nieważności decyzji po 10 latach od jej wydania? Które postępowania będą umorzone z mocy prawa? I dlaczego nie będzie można podważyć uwłaszczenia się PRL- owskiej nomenklatury na państwowym majątku- wyjaśnia dr Marcin Włodarski z kancelarii Leśnodorski, Ślusarek i Wspólnicy. Oceniając podpisaną przez prezydenta nowelizację kodeksu postępowania administracyjnego, rozmówca ¨DGP¨ podkreśla: Znowelizowane przepisy k.p.a. oznaczają, że nie tylko nie będzie można wszcząć nowych postępowań, ale też umorzone zostaną wszystkie postępowania będące w toku. Innymi słowy, państwo polskie po raz kolejny skrzywdzi osoby, które zostały w przeszłości skrzywdzone rażąco sprzecznymi z prawem decyzjami administracyjnymi i próbowały to wykazać. Nie chodzi tu tylko o reprywatyzację i nacjonalizację, ale o wszystkie decyzje administracyjne wydane do 1991 r.- czytamy. Pełny tekst rozmowy- na pierwszej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨- 17.08.2021.).

¨DGP¨ zauważa też w innym miejscu: ¨Ulga termomodernizacyjna przysługuje bez dodatkowych ekspertyz¨. Przeprowadzenie audytu energetycznego nie jest warunkiem odliczenia od dochodu wydatków poniesionych na termomodernizację budynku mieszkalnego- uznał WSA w Lublinie. Więcej- na drugiej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨- 17.08.2021.).

W ¨DGP¨ czytamy również: ¨Dom dla studenta to biznes dla właściciela budynku¨. Spółka udostępniająca akademiki studentom na ich potrzeby mieszkaniowe płaci podatek według stawki właściwej dla budynków zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej- orzekł WSA w Gliwicach. Chodziło o spółkę, która wynajmowała studentom ok. 85 proc. swojego budynku. Resztę nieruchomości użytkowali najemcy komercyjni. Prezydent miasta stwierdził, że w tej sytuacji cały budynek domu studenckiego jest opodatkowany według podwyższonej stawki. Podobnie orzekł WSA, zwracając uwagę, że bez wynajmu spółka nie mogłaby uzyskiwać przychodów z działalności gospodarczej. Więcej- na trzeciej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨- 17.08.2021.).

¨DGP¨ informuje również: ¨System korzystny dla prosumentów do końca 2023 r.¨. W opinii ClientEarth system opustów dla prosumentów powinien zostać utrzymany do 31 grudnia 2023 r. w obecnej formie lub zastąpiony modelem net- metering 1: 1. Warunki te spełnia opisywany przez ¨DGP¨ kompromis, który była wicepremier, posłanka PiS Jadwiga Emilewicz, zawarła z Ireneuszem Zyską, wiceministrem klimatu, pełnomocnikiem rządu ds. OZE. Więcej dla zainteresowanych- na piątej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨- 17.08.2021.).

Zobacz również