Wtorek, 16 styczeń 2024
Wtorkowa „Rzeczpospolita” odnotowuje: „Domy. Jest drogo, ale nie ma szokujących wzrostów cen”. Wolnostojące domy z rynku wtórnego drożeją wolniej niż mieszkania – wynika z analiz portalu Nieruchomosci-online.pl. – Domy utrzymują wysokie ceny, ale w IV kwartale 2023 roku nie było gwałtownych ich wzrostów. Temperatura w tym segmencie jest o wiele niższa niż w rozgrzanej mieszkaniówce – wynika z analiz portalu Nieruchomosci-online.pl. W ostatnim kwartale ubiegłego roku większe wzrosty średnich cen domów wolnostojących oferowanych na rynku wtórnym odnotowano tylko w Białymstoku i Toruniu- czytamy.
(Źródło: „Rzeczpospolita”– 16.01.2024.).
„Rz” przypomina też: „Mandat za nieodśnieżony czy oblodzony chodnik to niejedyna kara”. Zaśnieżony lub śliski chodnik przed domem naraża właściciela lub zarządcę posesji na mandat, a jeśli dojdzie do wypadku przechodnia – na dużo wyższe wydatki. Zgodnie z art. 5 ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, właściciele, współwłaściciele, użytkownicy wieczyści i zarządcy nieruchomości muszą zapewnić utrzymanie czystości i porządku przez m.in. „uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z dróg dla pieszych położonych wzdłuż nieruchomości”.
Za taką drogę ustawa uznaje wydzieloną część drogi publicznej przeznaczoną do ruchu pieszych (chodnik) położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości. Ale jeśli na drodze dopuszczony jest płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych, właściciel nieruchomości nie musi sprzątać chodnika.
(Źródło: „Rzeczpospolita”– 16.01.2024.).
W „Rz” czytamy również: „Centaurus w Olsztynie na mecie. Zaczną się przeprowadzki do mieszkań”. Ostatnia, mieszkaniowa część wielofunkcyjnego kompleksu przy al. Piłsudskiego w Olsztynie ma pozwolenie na użytkowanie. Inwestorem Centaurusa jest spółka Inopa Investment Centaurus. Przy al. Piłsudskiego w Olsztynie powstał kompleks z biurami, hotelem i mieszkaniami. Całkowita powierzchnia obiektu to niemal 30 tys. mkw., a wysokość w najwyższym punkcie przekracza 64 metry. Za projekt odpowiadał architekt Andrzej Kapuścik, twórca m.in. projektu Sea Towers, wysokościowca mieszkaniowego w Gdyni.
(Źródło: „Rzeczpospolita”– 16.01.2024.).
„Rz” informuje też: „TSUE odblokował pytania frankowe w SN”. Wniosek starej części Izby Cywilnej SN, która zablokowała na ponad dwa lata odpowiedź na kluczowe pytania dla frankowiczów, kierując sprawę do TSUE, był niedopuszczalny. Przed ponad dwoma laty Izba Cywilna SN większością głosów „starej” części sędziów, zamiast odpowiedzieć na kilka pytań prawnych kluczowych dla procesów frankowych, długo przygotowywanych z inicjatywy pierwszej prezes SN prof. Małgorzaty Manowskiej, skierowała pytania do TSUE. Ogólnie mówiąc chodziło o odpowiedź na pytanie: czy w świetle przepisów unijnych Izba Cywilna SN z nowymi sędziami w jej składzie jest sądem „niezawisłym, bezstronnym, ustanowionym uprzednio na mocy ustawy i zapewniającym jednostkom skuteczną ochronę prawną”.
(Źródło: „Rzeczpospolita”– 16.01.2024.).
„Rz” informuje również: „Inflacja bazowa spadła dziewiąty miesiąc z rzędu. GUS podał najnowsze dane”. Inflacja bazowa, a więc po wyłączeniu cen żywności i energii, spadła w grudniu 2023 roku do 6,9 proc. rok do roku z 7,3 proc. w listopadzie – podał we wtorek NBP. Wzrost cen w Polsce hamuje już od dziewięciu miesięcy. Jak podał we wtorek Narodowy Bank Polski, inflacja bazowa – nie uwzględniająca cen żywności i energii – wyniosła w grudniu 2023 roku 6,9 proc. w skali rocznej wobec 7,3 proc. w listopadzie. To jej dziewiąty spadek z rzędu.
Według danych GUS, inflacja po wyłączeniu cen administrowanych (podlegających kontroli państwa) wyniosła 4,8 proc. rok do roku wobec 5,2 proc. miesiąc wcześniej, a po wyłączeniu cen najbardziej zmiennych sięgnęła 8,6 proc. (wobec 9,2 proc. w listopadzie).
(Źródło: „Rzeczpospolita”– 16.01.2024.).
„Dziennik Gazeta Prawna” odnotowuje natomiast: „Ulga termomodernizacyjna 2024. Jak z niej skorzystać i ile można odliczyć?”. W obliczu rosnących rachunków za ogrzewanie, termomodernizacja staje się kluczowym krokiem dla właścicieli domów jednorodzinnych. Gospodarstwa coraz chętniej inwestują w poprawę efektywności energetycznej. Aby zminimalizować koszty inwestycji, warto użyć ulgi termomodernizacyjnej. Kto może z niej skorzystać, jakie są warunki odliczenia i jaka jest maksymalna kwota? Ulga termomodernizacyjna adresowana jest do właścicieli a także współwłaścicieli domów jednorodzinnych, niezależnie od formy ich zabudowy – czy jest to dom wolnostojący, szeregowiec czy bliźniak. Warto podkreślić, że mieszkania w budynkach wielorodzinnych, ani lokale przemysłowe nie kwalifikują się do tej ulgi. Maksymalna kwota jej odliczenia w 2024 r. to 53 tys. zł i dotyczy wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Wydatki, które przekraczają dochód (przychód) podatnika, mogą być odliczone w kolejnych latach, ale nie dłużej niż przez 6 lat. Ważne jest zrealizowanie przedsięwzięcia w ciągu trzech lat od pierwszego wydatku, w przeciwnym razie ulga musi być zwrócona. Więcej szczegółów na łamach „DGP”.
(Źródło: „Rzeczpospolita”– 16.01.2024.).
„DGP” zauważa w innym miejscu: „Resort finansów nie pracuje nad uregulowaniem REIT-ów”. Wraz ze zmianą rządu odżyły nadzieje branży deweloperskiej na powrót do zapomnianego przez poprzednie władze projektu ustawy o REIT-ach, tzn. funduszach inwestujących w najem nieruchomości. Powodem do optymizmu były słowa wypowiadane w trakcie kampanii wyborczej przez kandydującego do Sejmu Andrzeja Domańskiego. Dzisiejszy minister finansów zapowiadał wówczas podjęcie przez nową koalicję tematu REIT-ów. Jednak zapytany przez nas resort, którym kieruje Domański, odpowiedział, że obecnie nie toczą się żadne prace dotyczące powrotu do ustawy regulującej REIT-y. Branża deweloperska od lat czeka na rozwiązanie legislacyjne kompleksowo regulujące rynek funduszy inwestujących w nieruchomości. Mechanizm ich działania polega na kupowaniu mieszkań, gruntów itp. za pieniądzezebrane od inwestorów, a następnie wypłacaniu im zysków pochodzących z czynszu płaconego przez wynajmujących. W praktyce chodzi o stworzenie możliwości przeciętnemu Polakowi lokowania swoich oszczędności w akcjach, działających na zasadzie notowanych na giełdzie spółek, REIT-ów, a następnie czerpanie zysków z najmu zgodnie z regułami analogicznymi dla wypłat dywidendy. Zmianę takiego stanu rzeczy zapowiadał poprzedni rząd, który początkowo wykazywał wiele entuzjazmu wobec ustawowych regulacji rynku funduszy inwestujących w nieruchomości na wynajem. Jednak prace nad projektem ustawy zapoczątkowane w 2018 r. zostały przerwane w połowie 2022 r. Następnie przedstawiciele Zjednoczonej Prawicy deklarowali całkowite wycofanie się z tego pomysłu.
(Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”– 16.01.2024.).