Wtorek, 16 kwiecień 2024
Wtorkowa „Rzeczpospolita” odnotowuje: „Ranking Polskiego Alarmu Smogowego. Śląsk mocno walczy z kopciuchami”. Liderami rankingu najaktywniejszych gmin w programie „Czyste powietrze”, przygotowanego przez Polski Alarm Smogowy, są Rybnik oraz gmina Radlin. W rankingu wzięto pod uwagę dwa kryteria: bezwzględną liczbę wniosków o wymianę kopciuchów oraz liczbę wniosków w stosunku do liczby budynków jednorodzinnych w gminie. W pierwszej kategorii na pierwszym miejscu jest Rybnik, następne to: Częstochowa, Łódź, Jaworzno i Radom. Pod względem liczby wniosków w przeliczeniu na liczbę budynków jednorodzinnych liderem jest gmina Radlin, dalej: Jejkowice, Rydułtowy, Górno, Lyski- czytamy na pierwszej stronie głównego wydania.
(Źródło: „Rzeczpospolita”– 16.04.2024.).
„Rzeczpospolita” informuje też: „Dyrektywa budynkowa nie umożliwi eksmisji”. Rząd będzie miał dwa lata na implementację unijnych reguł do polskiego prawa. Podwyższenie standardów energetycznych w naszych domach stanie się faktem. Rada Unii Europejskiej przegłosowała i formalnie przyjęła zmienioną dyrektywę w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD). Zawiera ona nowe przepisy, mające na celu zmniejszenie zużycia energii i emisyjności budynków w całej UE. Zgodnie z zapisami dyrektywy zużycie energii w budynkach mieszkalnych powinno się zmniejszyć o 16 proc. do 2030 r. i o 20–22 proc. do 2035 r. Jeśli chodzi o inne budynki – jak firmy, szpitale, szkoły czy urzędy – do 2030 r. powinno zostać poddanych renowacji 16 proc. tych w najgorszym stanie, do 2033 r. – 26 proc. Wbrew pojawiającym się spekulacjom nowe przepisy nie zakazują użytkowania kotłów gazowych ani nie prowadzą do odbierania komukolwiek mieszkań. Określenie dyrektywy budynkowej dyrektywą „wywłaszczeniową” miało swoje źródło we wcześniejszym projekcie. Zakładał on zakaz (od 2030 r.) sprzedaży lub wynajmu budynków o najniższej klasie efektywności energetycznej – dopóki nie zostaną one podane termomodernizacji. Ten zapis jednak zniknął. Zapisy o spełnieniu minimalnych wymogów energetycznych dotyczą teraz tylko i wyłącznie budynków niemieszkalnych (użyteczności publicznej) i usługowych. Dotąd świadectwa nie miały określonych klas energetycznych. Teraz się to zmieni, a przyszły właściciel bądź najemca otrzyma łatwą do zrozumienia, syntetyczną informację i będzie mógł dokonywać porównań. Certyfikaty i klasyfikacja energetyczna domu obowiązywać będą tylko i wyłącznie w sytuacji sprzedaży i najmu. Więcej szczegółów- na 18 stronie części ekonomicznej głównego wydania.
(Źródło: „Rzeczpospolita”– 16.04.2024.).
„Dziennik Gazeta Prawna” informuje natomiast: „Czas na roszczenia banków ws. frankowiczów może zostać skrócony”. Trybunał Sprawiedliwości UE i Sąd Najwyższy mają rozstrzygnąć, czy termin na domaganie się zwrotu kapitału mija trzy lata po uruchomieniu kredytu. Gdyby potwierdziły taką interpretację, to wielu frankowiczów miałoby swoje mieszkania w zasadzie za darmo. TSUE od kilku lat konsekwentnie rozstrzyga na korzyść frankowiczów. Najpierw przyznał sądom prawo do unieważniania umów kredytowych, w których znalazły się klauzule niedozwolone, następnie wskazał, że bankom należy się zwrot jedynie pożyczonego kapitału, by w końcu uznać, że termin przedawnienia roszczeń konsumenta nie może zacząć biec wcześniej niż analogiczny termin dla banku. Teraz kolejny wniosek prejudycjalny skierował Sąd Apelacyjny w Warszawie. Pyta w nim o moment, od którego biegnie termin przedawnienia roszczeń banku. Więcej- na łamach wtorkowego „DGP”.
(Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”– 16.04.2024.).
„DGP” zauważa też: „Oszuści mogą próbować uwiarygodnić się w KSeF”. Trwają konsultacje dotyczące zmian w Krajowym Systemie e-Faktur i wraca problem, czy KSeF stanie się narzędziem dla oszustów ukrywających się pod fikcyjnymi firmami, by wyłudzić pieniądze od tych uczciwie działających. Część osób się tego obawia, inni przekonują, że przedsiębiorcy są świadomi zagrożenia i już teraz mają takie procedury, które uchronią ich przed wyłudzeniami. Problem jest jednak również podatkowy, bo kto nieświadomie zewidencjonuje i opłaci taką fakturę, będzie musiał ostatecznie wyrzucić wydatek z kosztów uzyskania przychodów oraz straci prawo do odliczenia VAT naliczonego – będzie to bowiem pusta faktura w rozumieniu przepisów o VAT- czytamy.
(Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”– 16.04.2024.).
„Głos Szczeciński” odnotowuje: „Szczecin. Sąd kwestionuje przeszukania w ZBLiK i uchyla decyzję prokuratury”. Sposób, w jaki przejęto dowody od urzędników komunalki było bezprawne – uznał sąd uchylając postanowienie prokuratury o przeszukaniu w siedzibie Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych w Szczecinie. To wątek sprawy jaka toczy się w Prokuraturze Okręgowej w Szczecinie dotyczącej przyznawania lokali mieszkalnych i użytkowych w latach 2022-2023, a także przeprowadzanych w tym czasie konkursów na stanowiska pracy. 21 listopada 2023 r. policjanci wyposażeni w postanowienie prokuratury o przeszukaniu, weszli do siedziby urzędu przy ul. Mariackiej i zabezpieczyli komputery, dokumenty i telefony. Prawnicy ZBiLK zakwestionowali sposób przeszukania. Zwracali uwagę, że postanowienie było zbyt ogólne i zaskarżyli je. Ich zastrzeżenia poparł sąd rejonowy. Uchylił decyzję o przeszukaniu jako niezgodą z prawem. Sąd uznał, że określenia stosowane w postanowieniu o przeszukaniu są zbyt ogólne, a warunkiem przeszukania jest przecież istnienie uzasadnionych podstaw do przypuszczenia, że tam, gdzie dokonuje się przeszukania, znajdują się rzeczy mogące stanowić dowód w sprawie lub podlegające zajęciu. Podstawy przeszukania powinny być przekonujące, by podejrzenie przestępstwa było realne w świetle zasad wiedzy, logiki i doświadczenia życiowego- orzekł sąd. Więcej na łamach wtorkowego „Głosu”.
(Źródło: „Głos Szczeciński”– 16.04.2024.).
„Kurier Szczeciński” także zauważa: „Sąd: Przeszukanie w ZBiLK było bezprawne. Zwrot akcji w głośnej sprawie”. Przeszukanie, jakiego na zlecenie prokuratury dokonali policjanci w siedzibie Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych w Szczecinie, było niezgodne z prawem – to wyrok Sądu Rejonowego. Jest ostateczny, nie można się od niego odwołać- odnotowano na łamach „Kuriera”.
(Źródło: „Kurier Szczeciński”- 16.04.2024.).