Wtorek, 11 maja 2021

¨Sąd Najwyższy nad frankowiczami¨
¨Widmo upadłości wcale nie takie straszne¨
¨Centra handlowe grożą skargą do KE¨
¨Ujemne realne stopy procentowe mogą być powodem do niepokoju¨
¨Przepisy o czynszach w galeriach są jak puszka Pandory¨
¨Biuro w domu z pominięciem split paymentu¨
¨Mieszkanie szuka najemcy¨
¨Mocny początek w mieszkaniówce. 30 tys. mieszkań i domów w budowie¨
¨Ruszył nabór na mieszkania socjalne. Dla najbardziej potrzebujących¨

Więcej poniżej.

¨Prawo co dnia¨ we wtorkowej ¨Rzeczpospolitej¨ jednoznacznie: ¨Sąd Najwyższy nad frankowiczami¨. We wtorek cała Izba Cywilna ma rozpatrywać sześć pytań ważnych dla sporów o kredyty walutowe, w tym, czy bankowi należy się wynagrodzenie za korzystanie z jego pieniędzy przez kredytobiorcę. Nie ma jednak pewności, że wtorkowe posiedzenie zakończy się uchwałą ze względu na spór o status nowych sędziów SN. Pewne jest jedno: uchwała ułatwiłaby i przyśpieszyła rozstrzyganie spraw frankowych, a jest ich w sądach ponad 30 tys. i liczba ta ostatnio rosła. Mogłaby też ułatwiać zawieranie ugód. Bo mimo wielu orzeczeń polskich sądów i TSUE wciąż jest wiele rozbieżności w orzecznictwie i wygórowane oczekiwania po obu stronach sporu. Więcej szczegółów- na 11 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 11.05.2021.).

¨Prawo co dnia¨ zauważa też: ¨Widmo upadłości wcale nie takie straszne¨. Deweloperzy nie ustają w próbach przekonania opinii publicznej, że kluczowe dane, na których opiera się przegłosowana już przez Sejm ustawa autorstwa UOKiK, nie są prawdziwe. We wtorek senacka Komisja Infrastruktury będzie rozpatrywać ustawę o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego i domu jednorodzinnego. Przepisy mają zapewnić jeszcze lepszą ochronę kupującym, szczególnie gdyby się okazało, że inwestycja, w której wybrali mieszkanie, stanęła przed widmem upadku firmy deweloperskiej. Wypłatę zainwestowanych środków ma zapewniać Deweloperski Fundusz Gwarancyjny, do którego trafiałyby środki od każdego mieszkania kupowanego na rynku pierwotnym. Prezes UOKiK, uzasadniając konieczność wprowadzenia nowych przepisów, argumentował, że od 2012 r. upadło 150 deweloperów. Redakcja ¨Rz¨zapytała UOKiK, skąd takie dane. Ten wskazał, że pochodzą one z resortu sprawiedliwości. I tu pojawiły się pewne nieścisłości. Więcej- na 12 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 11.05.2021.).

¨Rz¨ informuje w innym miejscu: ¨Centra handlowe grożą skargą do KE¨. Właściciele galerii wytaczają ciężkie działa: powiadomią Komisję Europejską o udzieleniu przez Polskę nielegalnej pomocy publicznej. Organizacja chce, by państwo przestało ingerować w relacje wynajmujących z najemcami. Polska Rada Centrów Handlowych, zrzeszająca ponad 200 największych firm działających w tej części rynku nieruchomości komercyjnych, wystosowała do polskich parlamentarzystów apel o wycofanie się z dalszej ustawowej ingerencji państwa w umowy gospodarcze. Sprawa dotyczy czynszów w obiektach powyżej 2 tys. mkw. powierzchni. Zgodnie z ubiegłoroczną ustawą antycovidową, najemcy zostali zwolnieni z obowiązku uiszczania czynszów i opłat eksploatacyjnych w czasie lockdownów. Jednocześnie dla galerii, które muszą ponosić koszty stałe, regulować zobowiązania publiczno- prawne oraz spłacać kredyty, nie przewidziano żadnego wsparcia w ramach tarcz. PRCH apelowała o zniesienie tego przepisu i pozwolenie stronom na kształtowanie umów w ramach naturalnych negocjacji handlowych. Zamiast tego rząd skierował właśnie do parlamentu nowelizację ustawy: w czasie lockdownów najemcom ma przysługiwać 80- proc. obniżka opłat, a dodatkowo 50 proc. w ciągu trzech miesięcy po lockdownie. Więcej szczegółów- na 16 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 11.05.2021.).

¨Rz¨ zamieszcza również- jak się okazało- pożegnalną rozmowę ze Zbigniewem Jagiełłą, który ogłosił właśnie rezygnację z funkcji prezesa PKO BP. W tekście ¨Ujemne realne stopy procentowe mogą być powodem do niepokoju¨ czytamy: Warto, aby banki i Komitet Stabilności Finansowej sprawdziły, czy odpływ pieniędzy z lokat w poszukiwaniu zysków w kierunku bardziej ryzykownych aktywów jest zagrożeniem. Rozmowę otwiera jednak pytanie, czy największy bank w Polsce będzie czekał z pierwszymi ugodami dla frankowiczów, na pełne ukształtowanie się linii orzeczniczej sądów w tej sprawie. Rozmówca ¨Rz¨ zakłada, że ścieżka orzecznicza będzie się kształtowała mniej więcej w granicach mieszczących się w warunkach ugód zaproponowanych przez przewodniczącego KNF. I dalej: Na pytanie, czy w razie unieważnienia umowy bankom należy się opłata za udzielenie kapitału, odpowiadam, że tak, ale nie może być wyższa niż korzystanie z kapitału w złotowym kredycie mieszkaniowym. A to właśnie jedno z głównych założeń ugód według pomysłu KNF. Dotychczasowy prezes PKO BP zapowiada również realizację programu ugód z klientami. Pełny tekst rozmowy- na 23 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 11.04.2021.).

¨Dziennik Gazeta Prawna¨ zamieszcza z kolei tekst: ¨Przepisy o czynszach w galeriach są jak puszka Pandory¨. Rząd w projekcie ustawy covidowej uchyla kontrowersyjny art. 15ze. W zamian wprowadza- przy sprzeciwie galerii i aplauzie najemców- art. 15ze1, który przyznaje tym drugim bonifikaty. Nowe przepisy, zdaniem prawników, mają działać wstecz. Polska Rada Centrów Handlowych  od wprowadzenia art. 15ze apeluje do rządu o jego usunięcie. Kosztował on wynajmujących ponad 4 mld zł- ocenia dyrektor zarządzający PRCH. Krytycznie wypowiada się przy tym o planowanym wprowadzeniu art. 15ze1. Podkreśla, że w procesie kształtowania tych przepisów pominięto głos wynajmujących, co powoduje brak rzetelnej analizy skutków regulacji. Więcej szczegółów- na pierwszej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 11.05.2021.).

W ¨DGP¨ czytamy również: ¨Biuro w domu z pominięciem split paymentu¨. Można zaliczać do podatkowych kosztów odpisy amortyzacyjne od tej części domu, która została przeznaczona na cele działalności gospodarczej, mimo że faktury za budowę zostały opłacone z pominięciem mechanizmu podzielonej płatności, a przewyższają wartość 15 tys. zł brutto i obejmują usługi wymienione w załączniku nr 15 ustawy o VAT. Potwierdza to dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Chodziło o podatnika, który wspólnie z żoną kupił do majątku wspólnego działkę. Obecnie budują na niej dom jednorodzinny. Wykonawcą jest firma budowlana, a podatnik wraz z żoną są stronami umowy jako klienci indywidualni. Po zakończeniu budowy podatnik planuje przenieść pod ten adres siedzibę swojej firmy i w wydzielonych pomieszczeniach prowadzić biuro. W tym wypadku dom zostanie wybudowany na cele prywatne, a jedynie jego część będzie wydzielona pod biznes- czytamy na trzeciej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 11.05.2021.).

¨Gazeta Wyborcza¨ w dodatku ¨Mój Biznes¨ zamieszcza tekst pod hasłem: ¨Mieszkanie szuka najemcy¨. We Wrocławiu łatwo jest teraz wynająć mieszkanie i to w wysokim standardzie. Wybór jest duży, a ceny wyraźnie niższe niż przed rokiem. Zdaniem pośredników nieruchomości, preferencji co do standardu mieszkań jest tyle, ilu wynajmujących. Największym wzięciem cieszą się obecnie mieszkania w nowych inwestycjach, w wysokim standardzie części wspólnych, z pełną infrastrukturą i dobrą komunikacją. Biorąc pod uwagę warunki stanu pandemii, we Wrocławiu zmniejszyła się liczba studentów, turystów, biznesmenów i pracowników korporacji. Ta sytuacja wymusiła spadek cen najmu, które- w porównaniu z ub. rokiem- są niższe nawet o 20 proc. Więcej szczegółów- na szóstej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Gazeta Wyborcza¨– 11.05.2021.).

¨Głos Szczeciński¨ odnotowuje: ¨Mocny początek w mieszkaniówce. 30 tys. mieszkań i domów w budowie¨. Według GUS w marcu padł rekord w kwestii mieszkań i domów, których budowę rozpoczęto- tak dobrego wyniku nie odnotowano od 1989 r. Znakomicie szła też sprzedaż mieszkań. Mimo pandemii polska budowlanka bije kolejne rekordy miesięczne i roczne. Po bardzo udanym 2020 r., kiedy oddano do użytku najwięcej lokali mieszkalnych od 40 lat (222 tys.), tym razem zaskoczył marzec 2021 r. Po raz pierwszy od 1989 r. w ciągu jednego miesiąca ruszyła budowa ponad 30 tys. mieszkań i domów. To wynik aż o 60,5 proc. lepszy niż w marcu 2020 r. Co ciekawe, więcej inwestycji rozpoczęli nie deweloperzy a inwestorzy indywidualni. Inne dane GUS też wyglądają imponująco. W marcu 2021 r. oddano do użytku 19 448 mieszkań i domów (o 24,8 proc. więcej niż przed rokiem) oraz wydano pozwolenia na budowę 33 869 mieszkań i domów (o 53,1 proc. więcej) Cieszy również kilka razy wyższa niż przed rokiem liczba oddanych do użytku mieszkań spółdzielczych i komunalnych. Nadal jednak jest to kropla w morzu potrzeb- łącznie w marcu wybudowano tylko 621 takich lokali. Więcej szczegółów- na 16 stronie ¨Głosu¨.

(Źródło: ¨Głos Szczeciński¨– 11.05.2021.).

¨Kurier Szczeciński¨ informuje natomiast: ¨Ruszył nabór na mieszkania socjalne. Dla najbardziej potrzebujących¨. W poniedziałek rozpoczął się nabór wniosków na mieszkania socjalne dla osób najbardziej potrzebujących. Nabór, który potrwa do 21 maja, organizuje Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych. O wynajęcie mieszkania socjalnego może ubiegać się każdy pełnoletni mieszkaniec Szczecina, który boryka się z brakiem lokalu i osiąga odpowiednio niski dochód. Zgodnie z ustawą o ochronie praw lokatorów mieszkania socjalne są wyremontowane, jednak mogą być o obniżonym standardzie (toaleta na półpiętrze, ogrzewanie piecowe). Z kolei czynsz w takim mieszkaniu wynosi 1,4 zł za mkw. Wnioski złożone przez mieszkańców będą poddane ocenie punktowej. Po rozpatrzeniu wszystkich odwołań ZBiLK opublikuje ostateczne wykazy osób, które są uprawnione do wynajęcia mieszkania socjalnego- czytamy na 16 stronie ¨Kuriera¨.

(Źródło: ¨Kurier Szczeciński¨– 11.05.2021.).

Zobacz również