Wtorek, 1 marzec 2022

¨Zakup mieszkania w Unii daje ulgę podatkową¨
¨Fiskus przegrywa w sprawie PIT od noclegów¨
¨Jeden węzeł betoniarski, kilka przedmiotów opodatkowania¨

Więcej poniżej.

¨Prawo co dnia¨ we wtorkowej ¨Rzeczpospolitej¨ informuje: ¨Zakup mieszkania w Unii daje ulgę podatkową¨. Pieniądze ze sprzedaży nieruchomości w Polsce można zainwestować we własne cele mieszkaniowe w innym kraju UE. Fiskus zgadza się nawet na zakup dwóch lokali. Polak, który wyprowadza się za granicę może uniknąć podatku od sprzedaży mieszkania w Polsce. Wystarczy, że uzyskane pieniądze zainwestuje w zakup nieruchomości w nowym państwie. Co więcej, może dostać ulgę nawet na zakup dwóch lokali, jeśli udowodni, że oba są mu potrzebne do celów mieszkaniowych. Takie stanowisko zajął fiskus w sprawie podatniczki, która kupiła w 2019 r. mieszkanie w Polsce. Zamierzała je sprzedać, by kupić dwa mieszkania w Portugalii. Zaznaczyła, że oba lokale są jej potrzebne na własne cele mieszkaniowe. Więcej szczegółów- na 13 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 01.03.2022.).

¨Prawo co dnia¨ zauważa też: ¨Fiskus przegrywa w sprawie PIT od noclegów¨. Bezpłatna kwatera nie jest przychodem zagranicznego pracownika. Sądy uchylają interpretacje fiskusa niekorzystne dla firm zatrudniających Ukraińców. Więcej- także na 13 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 01.03.2022.).

¨Rz¨ także krótko: Rekordowe 85,76 mld zł wyniosła wartość kredytów mieszkaniowych w 2021 r. To najlepszy wynik akcji kredytowej w historii polskiego rynku kredytów hipotecznych- napisano w raporcie AMRON- SARFiN. Banki udzieliły łącznie 256 456 nowych kredytów- o jedną czwartą więcej niż w roku 2020.  W ostatnim kwartale ub. roku zainteresowanie kredytami spadło i spadek ten utrzymał się także w styczniu tego roku. To niższe zainteresowanie sięga w niektórych bankach nawet 25- 30 proc.- napisano dodając, że badanie nie uwzględnia jeszcze skutków agresji Rosji na Ukrainę.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 01.03.2022.).

¨Dziennik Gazeta Prawna¨ zauważa z kolei: ¨Jeden węzeł betoniarski, kilka przedmiotów opodatkowania¨. Nawet jeżeli poszczególne obiekty są wykorzystywane do osiągnięcia konkretnego celu gospodarczego i z tego powodu zostały funkcjonalnie połączone (np. za pomocą rur, kabli, szyn, taśmociągów), to nie można uznać, że po połączeniu tworzą one jeden przedmiot opodatkowania ? urzekł NSA. Wyrok dotyczył węzła betoniarskiego, który funkcjonuje jako całość, ponieważ wymaga tego proces technologiczny przygotowania i produkcji betonu. W rzeczywistości jednak jest to zespół urządzeń składający się z wielu elementów i części. Spór o opodatkowanie węzła, jego elementów obiektów kontenerowych i zasieków na kruszywa był dwukrotnie przedmiotem orzekania WSA w Łodzi. Naczelny Sąd Administracyjny uchylił zarówno wyrok łódzkiego WSA, jak i decyzję Samorządowego Kolegium

Odwoławczego w Sieradzu. Nie zgodził się z nimi, że nie można węzła             betoniarskiego dzielić ? dla celów podatkowych ? na poszczególne

obiekty budowlane. Za niedopuszczalne NSA uznał odwoływanie się                wyłącznie do związku funkcjonalnego. Wyjaśnił, że w przypadku                      złożonych konstrukcji gospodarczych należy badać, czy wszystkie jej                 elementy składają się na jeden wyodrębniony fizycznie przedmiot                      materialny ? rzecz. Przy czym ? jak podkreślił ? znaczenie ma nie tyle                funkcjonalne (gospodarcze) powiązanie zespołu instalacji i urządzeń, ile            to, czy poszczególne elementy takiego ciągu produkcyjnego stanowią                 jeden przedmiot materialny, samoistny pod względem technicznym-                            czytamy. Więcej  szczegółów- na trzeciej stronie głównej wkładki                      prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 01.03.2022.).

(Dalsza część przeglądu- łącznie w dniu 02.03.2022.).

Zobacz również