Wtorek, 1 czerwca 2021

¨Gmina powinna uzasadnić swój sprzeciw¨
¨Airbnb odżyło, ale nie chce imprez¨
¨Zielona odbudowa zaczyna się w naszych domach¨
¨Pomoc antykryzysowa. Trzeba podzielić się z fiskusem¨
¨Ukrócić patodeweloperkę¨
¨E- mailowe referencje nie wystarczą¨

Więcej poniżej.

¨Prawo co dnia¨ we wtorkowej ¨Rzeczpospolitej¨ odnotowuje: ¨Gmina powinna uzasadnić swój sprzeciw¨. Niepodjęcie uchwały w sprawie lokalizacji inwestycji było niezgodne ze specustawą mieszkaniową. Ten akt (ustawa z 2018 r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych) ma ułatwić i przyspieszać budowę mieszkań. Nie zapomina też o roli samorządów i władztwie planistycznym gminy. Wprawdzie inwestycja mieszkaniowa może być realizowana niezależnie od ustaleń miejscowego planu zagospodarowania, ale inwestor musi wystąpić do rady gminy o ustalenie lokalizacji inwestycji, a radni mają 60 dni na podjęcie uchwały w tej sprawie. Na sesji 27 sierpnia 2020 r. rada miasta obradowała nad lokalizacją budynku mieszkalnego wielorodzinnego wraz z usługami, garażem oraz infrastrukturą techniczną. Radni nie zaakceptowali proponowanej lokalizacji. Rada nie podjęła jednak żadnej uchwały. Z wyjaśnień przewodniczącego wynikało, że intencją rady było niewyrażenie zgody na zaproponowaną lokalizację. A ponieważ wynik głosowania dokumentuje, że rada wypowiedziała się przeciw, nie jest konieczne podejmowanie kolejnej uchwały. W tej sytuacji deweloper wniósł do WSA w Gdańsku skargę na bezczynność oraz o zobowiązanie rady miasta w sprawie ustalenia bądź odmowy ustalenia lokalizacji mieszkaniowej. Sąd uznał postępowanie rady za sprzeczne z procedurami, ujętymi w specustawie, podkreślając, że z jej przepisów wynika kategoryczny obowiązek podjęcia przez radę gminy takiej uchwały. Więcej szczegółów- na ósmej stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 01.06.2021.) 

W dodatku ¨Rzeczpospolita cyfrowa¨ czytamy natomiast: ¨Airbnb odżyło, ale nie chce imprez¨. Firma przedłużyła zakaz organizowania imprez i przyjęć w wynajmowanych domach przynajmniej do końca lata, pomimo złagodzenia ograniczeń związanych z Covid- 19. Airbnb poinformowało, że bezterminowy zakaz, który został wprowadzony w sierpniu 2020 r., zostanie utrzymany ¨w interesie zdrowia publicznego¨. W USA platforma poinformowała w kwietniu, że goście z historią złych recenzji nie będą mogli dokonywać rezerwacji na jedną noc. Platforma przewiduje duży wzrost rezerwacji w związku z ustępowaniem pandemii na całym świecie. Nawet mimo lokalnych obostrzeń- czytamy na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 01.06.2021.).

¨Rz¨ w innym miejscu zamieszcza obszerny tekst: ¨Zielona odbudowa zaczyna się w naszych domach¨. VI edycja ¨Barometru zdrowych domów¨ pokazuje, że zdrowy dom jest bardzo ważny w życiu Polaków. Co więcej, zyskuje na znaczeniu jako siła napędowa remontów oraz inwestycji w nowe miejsce zamieszkania. Zdrowie i komfort życia rodziny są dla 75 proc. Polaków najważniejszym czynnikiem przy decyzji o remoncie. Z kolei kluczowe cechy zdrowego domu, jak jakość powietrza i ilość światła dziennego, aż dla ponad 80 proc. badanych są ważne przy poszukiwaniu nowego lokum. Takie wnioski przynosi raport ¨Barometr zdrowych domów. VI edycja¨, który powstał z inicjatywy firmy VELUX. Stanowią one istotne wskazówki zarówno dla branży budowlanej, jak i dla osób zaangażowanych w decyzje legislacyjne związane z zieloną odbudową gospodarki po pandemii. Raport pokazuje również potrzebę przyspieszenia tempa renowacji budynków w Polsce i Europie z 1 proc. do przynajmniej 2 proc. rocznie. A także budowania nowych domów tak, by były one przyjazne dla człowieka i środowiska oraz pomogły osiągnąć ambitny unijny cel neutralności klimatycznej do 2050 r. Oczekiwania te wpisują się w działania w Polsce, gdzie niebawem ma zostać uchwalona Długoterminowa Strategia Renowacji. Według badania powstał również ranking cech domu, które są najważniejsze dla Polaków. Aż 87 proc. badanych wskazuje, że najważniejsze są: funkcjonalność pomieszczeń, wygoda domu oraz niskie rachunki za energię. Aż 85 proc. ceni sobie jakość powietrza w domu oraz atrakcyjność swojego lokum. Zdaniem Konrada Płochockiego, dyrektora generalnego Polskiego Związku Firm Deweloperskich, zmiana stylu życia z pewnością wpłynie na strukturę oferty projektów deweloperskich zarówno na metraże, jak i liczbę pokoi. Jednym z widocznych trendów jest również potrzeba kontaktu z naturą i zielenią. Deweloperzy powinni jednak pamiętać o ekologii w szerszym wymiarze, ponieważ młodzi nabywcy coraz większą wagę przywiązują do ochrony środowiska. Poszukiwanie innowacyjnych i niedrogich rozwiązań odpowiadających na te potrzeby pozwala budować ekologicznie, a także przystępnie cenowo- uważa PZFD. Szczegóły- na 21 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 01.06.2021.).

¨Dziennik Gazeta Prawna¨ informuje z kolei: ¨Pomoc antykryzysowa. Trzeba podzielić się z fiskusem¨. Wsparcie z Funduszu Przeciwdziałania COVID- 19, działającego w ramach BGK, jest zasadniczo opodatkowane. Wyjątkiem  są świadczenia, które zostały wprost zwolnione z PIT. Wynika tak z najnowszych interpretacji dotyczącej pomocy poszkodowanym przez pandemię. Więcej szczegółów- na trzeciej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 01.06.2021.).

¨DGP¨ zamieszcza również obszerny tekst: ¨Ukrócić patodeweloperkę¨. Eksperci są zgodni- powstawanie zagęszczonych osiedli oferujących klitki to wina wadliwej konstrukcji, stosowania i egzekucji przepisów. Kluczowe jest tu rozporządzenie w sprawie warunków technicznych budynków. Resort rozwoju zapowiada nową wersję tej regulacji. Polskie media, głównie społecznościowe, pełne są przykładów patodeweloperki. Jak mówi sekretarz Krajowej Rady Izby Architektów RP, problemem jest wadliwe działanie przepisów, które w pewnym sensie umożliwiają nadużycia. Podaje przykład regulacji dotyczących dostępu do światła dziennego- są tak skonstruowane, że gdy buduje się dwa równoległe do siebie wysokie i długie budynki, mogą powstawać pomieszczenia, które mają zbyt mało światła. Inną perspektywę ma aktywista miejski, współzałożyciel i przewodniczący stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. Określa dwa wymiary patodeweloperki: osiedla pozbawione zieleni z przestrzenią zajętą głównie przez parkingi oraz mikroapartamenty, czyli wciskanie ludziom  coraz niższego standardu mieszkań pod szyldem mody czegoś fajnego. Resort rozwoju odpowiada ¨DGP¨, że pracuje nad przygotowaniem projektu nowego rozporządzenia ustalającego warunki techniczno- budowlane dla budynków. Jak zapowiada, nowe rozporządzenie zastąpi obecnie obowiązujące i powinno wejść w życie do 20 września 2022 r. Dodaje, że prowadzi też prace nad projektem nowych regulacji systemu planowania przestrzennego. Powinien on powstać do końca 2021 r. Zapowiada, że koncentruje się na  do standardów urbanistycznych, które wskażą wymogi dostępowe i jakościowe w zakresie dostępu do szkół, przedszkoli i terenów zielonych. Jak dodaje, projektowane zmiany powinny doprowadzić do ograniczeń w sytuowaniu nowej zabudowy w sposób nieplanowany oraz taki, który uniemożliwia racjonalne korzystanie z przestrzeni. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, według jego rzeczniczki, zdaje sobie sprawę z problemu i z pewnością będzie współpracował z MRPiT nad efektywnymi rozwiązaniami- czytamy na czwartej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 01.06.2021.).

¨DGP¨ przypomina też: ¨E- mailowe referencje nie wystarczą¨. Zwykłe wiadomości e- mail przesyłane pomiędzy wykonawcą a jego wcześniejszymi kontrahentami nie mogą być potraktowane jako referencje potwierdzające wymagane doświadczenie. Takie referencje muszą być złożone albo jako dokument elektroniczny wystawcy referencji, albo też odwzorowanie cyfrowe dokumentu papierowego poświadczone przez samego wykonawcę- przypomniała KIO w niedawnym orzeczeniu. Wyrok dotyczy e- przetargu Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii na tłumaczenia dokumentów. Na potwierdzenie doświadczenia w podobnych usługach wykonawcy musieli przedstawić wykaz zrealizowanych wcześniej zleceń wraz z potwierdzeniem ich należytego wykonania. Jedna z firm dołączyła korespondencję e- mailową z wcześniejszymi kontrahentami. Zdaniem konkurencyjnego przedsiębiorcy zarówno jej forma, jak i treść były niezgodne z przepisami. KIO zgodziła się z tym zarzutem. Więcej- na piątej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 01.06.2021.).

Zobacz również