Środa 8, września 2021

¨Podatkowy cios w rynek PRS¨
¨Wartki strumień pieniędzy na mieszkaniowe inwestycje¨
¨Rejent sprawdza, ale sam też sprawdzaj¨
¨Banki elektronicznie wpiszą hipotekę¨
¨Wniosek o hipotekę bank złoży elektronicznie¨
¨Będzie nowa usługa w e- Urzędzie Skarbowym¨
¨Co drugi najemca skorzystał z regulacji covidowych¨
¨Eksmisja ze służbowego lokalu nadal możliwa¨

Więcej poniżej.

¨Rzeczpospolita¨ odnotowuje: ¨Podatkowy cios w rynek PRS¨. Z ogromnym deficytem i wciąż drożejącymi mieszkaniami Polska potrzebuje instytucjonalnego rynku najmu, tymczasem pomysły decydentów mogą zahamować rozwój tej młodej branży- alarmuje Polska Izba Nieruchomości Komercyjnych. Według Izby proponowane rozwiązania podatkowe, będące częścią Polskiego Ładu będą miały  bardzo negatywne przełożenie na rynek najmu instytucjonalnego (PRS) oraz rynek obiektów komercyjnych, takich jak biura, magazyny, centra handlowe. Ten pierwszy dopiero się w Polsce rodzi, ten drugi został w dużym stopniu mocno poturbowany pandemią i nie otrzymał żadnego wsparcia w ramach tarcz antykryzysowych. Stricte podatkowe kwestie poruszane w komunikacie Izby są dla przeciętnego odbiorcy bardzo hermetyczne, rzecz dotyczy głównie planowanych zmian odnośnie amortyzacji- czyli możliwości rozpoznawania w czasie kosztów nabycia nieruchomości. W przypadku obiektów komercyjnych planowane jest ograniczenie, a budynków mieszkalnych całkowite wyłączenie amortyzacji. Proponowane zmiany są nieuzasadnione merytorycznie i gospodarczo, a na dodatek szkodliwe społecznie- czytamy dalej. Nie wszyscy chcą, a co ważniejsze, nie wszyscy mogą mieć dziś mieszkanie na własność i ten problem będzie narastał. PRS to zwiększenie zasobów mieszkaniowych oraz profesjonalizacja i standaryzacja rynku najmu. Proponowane zmiany w oczywisty sposób wpłyną na podmioty, które już w Polsce zainwestowały, na rentowność projektów, ale przede wszystkim zmniejszą skłonność do uruchamiania kolejnych przedsięwzięć. Takie będą skutki braku stabilności prawa i wprowadzania zmian nieuzasadnionych merytorycznie. ThingCo szacuje istniejący zasób PRS w Polsce na 7,3 tys. mieszkań. Zasoby w budowie z perspektywą oddania w 2023 r. to prawie 26 tys. Do tego dochodzi 60 tys. potencjalnych lokali w ramach planów zadeklarowanych przez inwestorów. Czy to dużo? Tylko w 2020 r. deweloperzy oddali 144 tys. mieszkań i ruszyli z budową 130 tys. Ci ostatni nie rwą się do komentowania założeń podatkowych Polskiego Ładu… Więcej szczegółów- na 25 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 08.09.2021.).

Niżej w ¨Rz¨ czytamy: ¨Wartki strumień pieniędzy na mieszkaniowe inwestycje¨. Deweloperzy wierzą w mieszkaniówkę, a fundusze wierzą w deweloperów. Spółki uruchamiają kolejne transze przyjętych w ostatnim czasie programów, których wartość można szacować na ponad miliard złotych. Mieszkaniowy boom to z jednej strony możliwość notowania wysokiej sprzedaży, a z drugiej konieczność stałego uzupełniania podaży. Najwięksi deweloperzy planują ruchy na kilka lat do przodu, nic dziwnego, że ich potrzeby kapitałowe- przede wszystkim na zakup gruntów- są olbrzymie. Wciąż preferowaną opcją jest emisja obligacji. Rynek długu korporacyjnego powrócił na wysokie obroty, o czym świadczą wartości programów emisji, zapowiedzianych w ostatnich tygodniach przez duże przedsiębiorstwa notowane na giełdzie. Działający we Wrocławiu Lokum Deweloper przyjął właśnie program o wartości do 100 mln zł. Program wart 150 mln zł przyjęła też budowlana grupa Unibep. Atal szykuje się w perspektywie trzech miesięcy do emisji obligacji w ramach programu o wartości do 200 mln zł. Deweloper wiosną zebrał już od funduszy 120 mln zł. Również Develia zapowiedziała emisję dla inwestorów instytucjonalnych w ramach programu o wartości do 400 mln zł. Echo Investment złożyło niedawno w KNF prospekt dotyczący oferty publicznej papierów o wartości do 300 mln zł. To jeden z nielicznych deweloperów, którzy plasują dług wśród inwestorów indywidualnych na podstawie dużych ofert z niskim progiem wejścia. Deweloperzy mieszkaniowi bardzo chętnie posiłkują się długiem korporacyjnym, ponieważ banki nie są skore do finansowania zakupów gruntów- wolą pożyczać na bezpieczniejszym etapie inwestycji, czyli na prace budowlane. Przy tak rozgrzanej koniunkturze i dobrej sprzedaży budowa jednak finansuje się sama- z wpłat klientów na rachunki powiernicze- czytamy również na 25 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 08.09.2021.).

¨Prawo co dnia¨ we wtorkowej ¨Rz¨ radzi z kolei: ¨Rejent sprawdza, ale sam też sprawdzaj¨. Przy umowie trzeba zachować staranność, bo nawet notariusz nie wychwyci każdego oszustwa- wynika z najnowszego wyroku Sądu Najwyższego. W skrócie opisywana sprawa wyglądała tak: prezes prawdziwej firmy gubi dowód osobisty (lub zostaje mu skradziony). Pod dokument podszywa się oszust, który w imieniu prawdziwej spółki oferuje zainteresowanemu nabywcy sprzedaż działki stanowiącej majątek firmowy. Jego wspólnikiem jest pełnomocnik. Nabywca traci blisko 300 tys. zł. Rzecz całą udaje się przeprowadzić przed nieświadomą niczego notariusz, która sprawdziła pod względem zgodności zarówno dane z dowodu, jak i KRS, a także wypisy z ksiąg wieczystych istniejącej firmy. Sprawa wydaje się dopiero, gdy prawdziwy prezes odkrywa w odnotowanie sprzedaży działki w rejestrze ksiąg wieczystych. Poszkodowany nabywca odpuścił sobie głównego oszusta, jednak pozwał wspólnika i notariusz, domagając się 150 tys. zł odszkodowania, które sąd okręgowy zasądził wobec wspólnika (trudno go odnaleźć), oddalił zaś powództwo przeciw notariusz i jej ubezpieczycielowi. Sąd Apelacyjny w Katowicach werdykt podtrzymał, nie dopatrując się po stronie notariusz żadnego zawinienia. Poszkodowany odwołał się do SN, który jednak nie zmienił werdyktu. Zdaniem sądu notariusz ma obowiązek zachowania ¨maksimum przezorności¨ na każdym etapie jego czynności, ale należy pamiętać, że z reguły nie jest w stanie stwierdzić, czy okazany mu dokument tożsamości jest sfałszowany, jeżeli nie wykazuje oczywistych cech budzących wątpliwości. W tej sprawie pozwana należycie i ze szczególną starannością dokonała czynności sprawdzających tożsamość osób, które miały podpisać akt sprzedaży. Więcej- na 13 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 07.09.2021.).

¨Dziennik Gazeta Prawna¨ zapowiada natomiast: ¨Banki elektronicznie wpiszą hipotekę¨. Ministerstwo Sprawiedliwości chce włączyć banki do elektronicznego postępowania wieczystoksięgowego (e.p.w.). Będą one mogły elektronicznie wypełniać i składać wnioski o wpis/ zmianę/ wykreślenie hipotek. W tej chwili mogą składać je w postaci papierowej. Przyspieszy proces nanoszenia wzmianek w księgach wieczystych, w których ujawniane są hipoteki. Oznacza to m.in. korzyści dla kredytobiorców- mają krócej płacić podwyższoną ratę. Związek Banków Polskich nie zna jeszcze szczegółów projektu, ale kierunek ten jest jak najbardziej pożądany- odnotowano na pierwszej stronie głównego wydania. ¨DGP¨ obszerniej wraca do sprawy w kolejnym tekście: ¨Wniosek o hipotekę bank złoży elektronicznie¨. Ministerstwo Sprawiedliwości chce włączyć banki do elektronicznego postępowania wieczystoksięgowego. Resort rozważa też, czy nie zdjąć z kredytobiorców obowiązku osobistego składania papierowego wniosku wieczystoksięgowego w celu ujawniania hipoteki w księdze wieczystej w biurze podawczym sądu. Obowiązek ten przejęłyby banki, które zyskają na tym, że przyspieszy proces ujawniania hipotek. W przypadku banków dostęp do systemu Elektronicznych Ksiąg Wieczystych nie byłby tożsamy z dostępem, jaki mają organy państwowe, ale już sama możliwość składania przez banki wniosków o wpis do działu IV księgi wieczystej drogą elektroniczną i korespondencja z bankiem również drogą elektroniczną usprawniłyby bardzo finansowanie nieruchomości. Resort sprawiedliwości podkreśla, że znacznie poprawi się też pewność obrotu nieruchomościami. Wzrost łącznej wartości aktywnych kredytów przeznaczonych na cele mieszkaniowe, liczony od kwietnia do czerwca 2021 r. wyniósł ogółem 5,92 mld zł. Szczegóły- na pierwszej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 07.09.2021.).

¨DGP¨ w środowym wydaniu informuje z kolei: ¨Będzie nowa usługa w e- Urzędzie Skarbowym¨. Notariusz będzie mógł złożyć przez e- US deklaracje o wysokości pobranego i wpłaconego przez płatnika odpowiednio podatku od czynności cywilno- prawnych oraz podatku od spadków i darowizn, tj. PCC- 2 i SD- 2- wynika z dwóch opublikowanych projektów rozporządzeń. Nowe przepisy mają wejść w życie już 14 września br. Potwierdza to plany Ministerstwa Finansów, zgodnie z którymi resort jeszcze w tym roku chce udostępnić w ramach e- Urzędu Skarbowego usługę dla notariuszy. Szczegóły- na trzeciej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 08.09.2021.).

¨DGP¨ zauważa też: ¨Co drugi najemca skorzystał z regulacji covidowych¨. Z informacji zebranych przez Polską Radę Centrów Handlowych od członków stowarzyszenia wynika, że około połowa najemców, którzy mogli skorzystać z nowelizacji ustawy covidowej, podjęła decyzję o wycofaniu się z oświadczeń woli dotyczących przedłużenia umowy najmu. W przypadku ostatniego, czwartego lockdownu, liczba oświadczeń o rezygnacji z przedłużenia umowy najmu, przy jednoczesnym zwolnieniu z opłat czynszowych, była wyższa niż w związku z drugim i trzecim okresem zamrożenia. Na mocy art. 7 tzw. ustawy covidowej, do 6 sierpnia 2021 r. najemcy powierzchni w centrach handlowych mogli wycofać się ze złożonych ofert przedłużenia umów za trzy ostatnie lockdowny. Więcej- na czwartej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 08.09.2021.).

W ¨DGP¨ czytamy również: ¨Eksmisja ze służbowego lokalu nadal możliwa¨. Po blisko czterech latach od wyroku Trybunału Konstytucyjnego cały czas jest luka w przepisach, która powoduje, że ludzie są narażeni na bezdomność- wskazuje rzecznik praw obywatelskich w wystąpieniu do MSWiA. Obecnie większość lokatorów jest chroniona przed eksmisją na bruk. Zasada ta nie dotyczy jednak mieszkań służbowych, które są przyznawane i opróżniane na mocy decyzji administracyjnej. Organy wydające decyzje nie muszą wtedy sprawdzać, czy eksmitowani będą mieli gdzie mieszkać. W związku z tym rzecznik alarmuje, że realna staje się sytuacja, w której efektem opróżnienia lokalu będzie faktyczna bezdomność eksmitowanych. Problem dotyczy przy tym nie tylko funkcjonariusza, ale też członków jego rodziny. I nic się nie zmienia, mimo wyroku TK z 2017 r., który uznał, że zaskarżone regulacje nie gwarantują minimalnej ochrony przed bezdomnością. Dlatego rzecznik postuluje podjęcie działań legislacyjnych dostosowujących przepisy do wytycznych TK- czytamy na ósmej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 08.09.2021.).

Zobacz również