Środa, 7 kwietnia 2021

¨Przejście z biura do domu daje oszczędności w PIT¨
¨Splajtował przez budowę dostanie odszkodowanie¨
¨Klimatyzacja z grzaniem bez ulgi¨
¨Giełdowi deweloperzy na fali¨
¨Mieszkania drożeją globalnie. U nas też
¨Bliski koniec węgla w Czystym powietrzu¨
¨Nie będzie tanich śmieci bez wprowadzenia ROP¨
¨Energia z wiatru ma wrócić na ląd¨
¨Złoty środek między tajnością a jawnością w przetargu¨
¨Samorządy nie mają działek do wymiany <>¨

Więcej poniżej.

¨Prawo co dnia¨ w ¨Rzeczpospolitej¨ informuje: ¨Przejście z biura do domu daje oszczędności w PIT¨. Przedsiębiorca, który prowadzi biznes w mieszkaniu, rozliczy wydatki na czynsz, media i wyposażenie. Koronawirus wygonił do domów nie tylko pracowników, ale też przedsiębiorców, którzy do tej pory wykonywali usługi u kontrahentów albo w wynajmowanych biurach. Plusem jest to, że mogą  rozliczyć w podatkowych kosztach wiele codziennych wydatków. Przedsiębiorca prowadzący firmę w mieszkaniu zalicza do kosztów PIT wydatki przypadające na wykorzystywaną do działalności powierzchnię. Jeśli przed pandemią zaliczał do kosztów 20 proc. wydatków na czynsz, internet czy prąd, to teraz może zwiększyć to odliczenie np. do 50 proc. Potwierdzają to interpretacje Krajowej Informacji Skarbowej. Więcej szczegółów- na 10 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 07.04.2021.).

¨Prawo co dnia¨ zauważa też: ¨Splajtował przez budowę dostanie odszkodowanie¨. Przy dużej inwestycji szkody sąsiadów mogą pojawiać się na różnych jej etapach. Do ich rekompensaty trzeba udowodnić winę inwestora lub wykonawcy. Taki dowód obciąża żądającego odszkodowania. To sedno najnowszego wyroku Sądu Najwyższego. W tej sprawie nieduża lokalna spółka domagała się 190 tys. zł odszkodowania od inwestora dużej przebudowy linii kolejowej za straty wynikłe z zamknięcia bez zapewnienia zastępczego dostępu z drogi publicznej do jej działki, na której miała pawilon handlowy. Szczegóły- na 12 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 07.04.2021.).

¨Prawo co dnia¨ informuje również: ¨Klimatyzacja z grzaniem bez ulgi¨. Właściciel domu odliczy wydatek na klimatyzację z funkcją ogrzewania pod warunkiem, że ma pozytywny wynik audytu energetycznego. Skarbówka zaostrza stanowisko w sprawie ulgi termomodernizacyjnej. Nie zgadza się na odliczenie wydatków na klimatyzację z ogrzewaniem. Dyrektor KIS uznał, że wydatki na klimatyzator z funkcją grzania z wbudowaną pompą ciepła można uznać za podlegające odliczeniu wyłącznie, gdy faktycznie urządzenie przyczynia się do poprawy efektywności energetycznej budynku. Potwierdzić to może ekspertyza sporządzona w formie audytu energetycznego, dokonana przez wykwalifikowanego audytora. Z opisu stanu faktycznego nie wynika, by w omawianej sprawie wnioskodawca taką ekspertyzę posiadał- czytamy. Więcej- na 13 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 07.04.2021.

¨Rz¨ odnotowuje również: ¨Giełdowi deweloperzy na fali¨. Inwestorzy wierzą w mieszkaniówkę: od początku roku wyceny spółek deweloperskich rosną skokowo. Koniunktura sprzyja, bo lokale są rozchwytywane nie tylko przez Kowalskich, ale też fundusze z rynku najmu. Jakie są czynniki ryzyka? W I kw. indeks WIG-  nieruchomości wzrósł o 9,8 proc., a indeks największych spółek warszawskiej giełdy, czyli WIG- 20 stracił ponad 2 proc. W tym gronie deweloperzy mieszkaniowi zwiększyli wartość w skali iście imponującej. Wśród największych szans na rynku mieszkaniowym można wymienić utrzymanie w 2021 r. niskich stóp procentowych oraz rosnące zainteresowanie inwestorów z rynku najmu instytucjonalnego- czytamy. Więcej- na 18 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 07.04.2021.).

Niżej ¨Rz¨ zauważa: ¨Mieszkania drożeją globalnie. U nas też¨. O średnio prawie 6 proc. podrożały w zeszłym roku lokale w 150 światowych aglomeracjach monitorowanych przez firmę Knight Frank. W Warszawie wzrost przekroczył 8 proc.  IV kw. 2020 r. był szóstym z kolei, kiedy średnia cen rosła: zwyżka sięgnęła 5,6 proc. wobec 3,2 proc. w 2019 r. Mieszkania podrożały w 80 proc. monitorowanych przez Knight Frank światowych aglomeracji; co więcej, w jednej piątej miast tempo wzrostu było dwucyfrowe. Warszawa- jedyne polskie miasto w zestawieniu- znalazła się na 43. pozycji, ze wzrostem 8,3 proc. Więcej szczegółów- także na 18 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 07.04.2021.).

¨Dziennik Gazeta Prawna¨ zapowiada natomiast: ¨Bliski koniec węgla w Czystym powietrzu¨. Resort klimatu analizuje możliwość wycofania wsparcia dla kotłów na paliwa stałe. Samorządy nie mówią stanowczo ¨nie¨, ale pytają o ale pytają o alternatywę, zwłaszcza na wsi. Szczegóły- na siódmej stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 07.04.2021.).

W ¨DGP¨ czytamy również: ¨Nie będzie tanich śmieci bez wprowadzenia ROP¨. Blokowanie przez rząd wysokości opłat za odpady obliczanych metodą wodną jest do zaakceptowania, jeśli samorządy otrzymają rekompensatę utraconych wpływów- uważają eksperci. Inaczej w systemach gospodarki odpadami powstaną trudne do zasypania dziury. Tuż przed świętami minister klimatu i środowiska zapowiedział zmiany w zyskującej coraz większą popularność w gminach metodzie ustalania opłat za wywóz śmieci na podstawie zużycia wody. Przedstawiciele resortu uderza, że przyjęta metoda uderza finansowo w duże rodziny z dziećmi. Proponują więc, aby na metodę wodną nałożyć cenowy kaganiec, czyli górną granicę uiszczanej miesięcznie opłaty- czytamy. Więcej- na pierwszej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 07.04.2021.).

¨DGP¨ informuje też: ¨Energia z wiatru ma wrócić na ląd¨. Ustawa, która w praktyce zablokowała stawianie wiatraków na lądzie, ma zostać zliberalizowana. Takie instalacje będzie można budować w odległości 500 m od zabudowań lub obszarów chronionych. Propozycję zmiany przepisów przygotował resort rozwoju, pracy i technologii. Więcej szczegółów- na czwartej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 07.04.2021.).

W ¨DGP¨ czytamy również: ¨Złoty środek między tajnością a jawnością w przetargu¨. Potrzeba zachowania poufności wrażliwych informacji nie może uniemożliwiać firmom przygotowania rzetelnej informacji. Zamawiający musi znaleźć sposób na taki opis przedmiotu zamówienia, który pozwoli z jednej strony chronić niejawne dane, ale z drugiej strony zorientować się, co będzie do zrobienia- brzmi jedno z orzeczeń KIO. Szczegóły- także na czwartej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 07.04.2021.).

¨DGP¨ informuje w innym miejscu: ¨Samorządy nie mają działek do wymiany <<lokal za grunt>>¨. Nowe przepisy miały rozruszać rynek mieszkaniowy. W praktyce może być to jednak bardzo trudne. Gmina daje ziemię, deweloper w zamian przekazuje jej część lokali mieszkalnych i użytkowych- to nowe rozwiązanie wprowadziła ustawa, która właśnie weszła w życie. Firmy budujące domy liczą, że w tym roku, dzięki przepisom, powstanie 2- 3 tys. dodatkowych, nowych mieszkań. To niewiele, biorąc pod uwagę 143 tys. nowe mieszkania przekazane przez deweloperów w ubiegłym roku. Plany branży studzą jednak samorządy. Choć oceniają pozytywnie wejście w życie ustawy nazywanej ¨lokal za grunt¨, to uważają, że w praktyce może ona nie mieć większego zastosowania. Powód: brak działek do przekazania firmom. Warszawa otwarcie mówi, że nie ma już dostępnych gruntów w granicach miasta. I tłumaczy, że większość miejskich gruntów, tak zabudowanych jak i niezabudowanych, z przeznaczeniem na zabudowę mieszkaniową, ma obciążenia prawne. Podobna sytuacja panuje też w innych miastach, których przykłady przytoczono w tekście. Więcej szczegółów- na 11 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 07.04.2021.).

Zobacz również