Środa, 5 styczeń 2022

¨Budowa godziłaby w interes społeczny¨
¨Gaz po tej samej cenie¨
¨Najem na skali PIT już po raz ostatni¨
¨Z decyzją administracyjną jest sporo kłopotów¨
¨Odpowiedzialność za dług z podatku od nieruchomości¨
¨Pieniądze na ocieplenie budynków publicznych, spółdzielczych lub wspólnotowych¨
¨Meblarska lokomotywa nie zawodzi¨
¨Zobowiązania mocno ciążą sektorowi deweloperskiemu¨
¨Prąd i gaz podgrzewają polityczną scenę¨
¨Koszty sądowe w dół. Ale tylko niektóre¨
¨Niejasne przepisy w sprawie dodatków osłonowych¨
¨Kamienica przy ulicy Sławomira to pleśń, grzyb, chłód i brak toalet w mieszkaniach. Trwa spór o nieruchomość w Szczecinie¨

Więcej poniżej.

¨Prawo co dnia¨ w ¨Rzeczpospolitej¨ odnotowuje: ¨Problemy z dodatkiem osłonowym¨. W styczniu miliony osób mogą chcieć złożyć papierowy wniosek o świadczenie łagodzące skutki inflacji. Można już składać wnioski o dodatek osłonowy. Wsparcie obejmie blisko 7 mln wszystkich gospodarstw domowych, czyli prawie połowę. Wnioskujący mają do wyboru- złożyć wniosek osobiście, wysłać go na poczcie lub przez ePUAP. Z tej ostatniej możliwości skorzystają tylko nieliczni. Nie będzie można tym razem złożyć wniosku za pośrednictwem bankowości elektronicznej, jak w przypadku 500+. A mamy przecież pandemię- wskazuje dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie we Włocławku. Co więcej, ustawę o dodatku osłonowym i rozporządzenie w sprawie wniosku o jego wypłatę opublikowano w poniedziałek. A wnioski można składać już od wtorku. Gminom pozostawiono więc kilkunastogodzinne vacatio legis na przygotowanie do zmian- reorganizację i wydruk wniosków. Samorządy obawiają się też o środki na obsługę świadczenia, wskazując, że obiecane 2 proc. jego wartości wystarczy zaledwie na wysłanie korespondencji. Stawki dodatku osłonowego są uzależnione m.in. od wysokości dochodu i liczby osób w gospodarstwie domowym i wyniosą od 400 zł rocznie dla osób samotnych do 1437,50 zł dla największych gospodarstw domowych. Samotnie gospodarujący otrzymają wsparcie, jeśli ich dochód nie przekroczy 211 zł. W pozostałych gospodarstwach domowych obowiązuje kryterium 1500 zł na osobę. Będzie przy tym stosowana tzw. zasada złotówka za złotówkę. Dodatek będzie przyznawany po przekroczeniu kryterium dochodowego, a jego kwota zostanie pomniejszona o kwotę tego przekroczenia- czytamy. Więcej- na 12 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 05.01.2022.).

¨Prawo co dnia¨ zauważa też: ¨Rozliczenie ryczałtem kuszące, ale pełne pułapek¨. Wielu przedsiębiorców nie wie, jaką stawkę zastosować. Rząd zapowiada uproszczenie, ale od 2023 r. Wprowadzenie Polskiego Ładu zmieniło warunki prowadzenia biznesu. Wielu przedsiębiorców rozważa przejście na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, by zaoszczędzić na podatku. Kusi ich prosta ewidencja i stawka zdrowotna określana kwotowo. Łatwo jednak wpaść w pułapkę. Eksperci wskazują, że konieczne jest uproszczenie przepisów. Ministerstwo Finansów zapowiada takie zmiany, ale do 2023 r. Więcej szczegółów- na 10 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 05.01.2022.).

Niżej ¨Prawo co dnia¨ informuje: ¨Składka zdrowotna za wysoka i zbyt skomplikowana¨. Z Polskiego Ładu wynika, że przedsiębiorcy zapłacą bardzo dużo do ZUS, jeśli sprzedadzą towar z 2021 r. Nowe przepisy o składce zdrowotnej trzeba pilnie poprawić- pisze rzecznik małych i średnich przedsiębiorców w liście do premiera. Podkreśla, że niektóre rozwiązania Polskiego Ładu są sprzeczne z deklaracjami o prostej i przyjaznej dla przedsiębiorców legislacji. Chodzi głównie o sprawę opisaną przez ¨Rz¨ 22 grudnia 2021r. w tekście: ¨Polski Ład: duża składka zdrowotna od sprzedanych towarów¨. Zwróciła w nim uwagę, że przy liczeniu dochodu na potrzeby składki nie będzie się uwzględniać różnic remanentowych. U przedsiębiorcy prowadzącego księgę przychodów i rozchodów spowoduje to obowiązek zapłaty bardzo dużej składki przy sprzedaży towaru kupionego w 2021 r. Takie rozwiązanie powoduje, że będzie znacznie wyższa niż podatek, biorąc pod uwagę brak możliwości pomniejszenia podstawy wymiaru składki zdrowotnej o przysługujące przedsiębiorcy ulgi. W efekcie podstawa wymiaru składki będzie wyższa niż podstawa opodatkowania. Zapłacą ją też ci, którzy z powodu odliczeń nie muszą odprowadzać podatku. Choćby dlatego, że nie dostali pieniędzy od kontrahentów i korzystają z ulgi na złe długi. Zdaniem rzecznika wyjątkowo drastycznie i niekorzystnie wpływa to na warunki działalności gospodarczej najmniejszych przedsiębiorców. Jak wskazuje, nowe rozwiązania wprowadzają chaos prawny i są niezgodne z celem wprowadzenia składki, która miała być liczona od rzeczywistego dochodu- czytamy także na 10 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 05.01.2022.).

¨Prawo co dnia¨ zwraca uwagę w innym miejscu: ¨Przez spór nie zobaczy grosza¨. Nie jest skuteczne złożenie wniosku o stwierdzenie nadpłaty po upływie terminu przedawnienia podatku od czynności cywilnoprawnych. NSA oddalił skargę kasacyjną podatnika, któremu fiskus odmówił stwierdzenia nadpłaty w podatku PCC.  W sprawie chodziło o podatek uiszczony w związku z zakupem nieruchomości, a najważniejszy okazał się czas. Podatnik we wniosku o nadpłatę podał, że przez lata toczył się spór o opodatkowanie VAT tej transakcji. Ostatecznie w wyniku postępowania sądowego VAT został zwrócony, co oznaczało, że PCC wpłacony w związku z transakcją stał się nienależny. Podatnik podkreślił, że nie miał faktycznej możliwości skorzystania z prawa do jego zwrotu do momentu wydania ostatecznego wyroku przez sąd administracyjny i wystawienia przez kontrahenta faktur korygujących. Fiskus sprawą się jednak nie zajął. Uznał, że PCC się przedawnił, a upływ terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego oznacza, że prawo do złożenia i rozpatrzenia merytorycznego wniosku o zwrot podatku czy też stwierdzenie jego nadpłaty wygasło. Podatnik z tym się nie zgadzał, ale gdy ostatecznie spór trafił na wokandę, przegrał. Najpierw rację fiskusowi przyznał WSA w Szczecinie. Nie miał wątpliwości, że podatnikowi zasadnie odmówiono wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nadpłaty. Tak samo uznał NSA. Przypomniał również, że zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem pięciu lat, licząc od końca roku, w którym upłynął termin płatności podatku. W spornej sprawie czas na złożenie wniosku liczy się od dnia zawarcia umowy sprzedaży, ponieważ wtedy została dokonana czynność, z którą związane było pobranie od podatnika PCC- czytamy na 13 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 05.01.2022.).

¨Prawo co dnia¨ przypomina również: ¨Nowy system faktur na razie dla ochotników¨. Od 1 stycznia można już wystawiać dokumenty sprzedaży według nowego wzoru. Warto go sprawdzić zanim stanie się obowiązkowy dla wszystkich. Rozpoczął się pierwszy etap wdrażania ¨fakturowego Wielkiego Brata¨, czyli Krajowego Systemu e- Faktur (KSeF). Pozwoli on władzom skarbowym na bieżąco przyglądać się wszystkim wystawianym fakturom VAT i sprawniej ścigać nadużycia w tym podatku. Dla przedsiębiorców może to oznaczać uproszczenie w księgowaniu sprzedaży, ale też- zwłaszcza w większych firmach- spore inwestycje w przebudowę systemów księgowych. Więcej szczegółów- na 13 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 05.01.2022.).

¨Rz¨ informuje też: ¨Cykl podwyżek stóp już za półmetkiem¨. Stopa referencyjna NBP od środy wynosi 2,25 proc., najwięcej od 2014 r. Uczestnicy rynku oczekują, że za kilka miesięcy przebije 4 proc. Na pierwszym w 2022 r. posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła stopę referencyjną NBP z 1,75 do 2,25 proc., zgodnie z oczekiwaniami większości ekonomistów. To oznacza, że znalazła się ona najwyżej od 2013 r., a cykl zaostrzania polityki pieniężnej prawdopodobnie minął półmetek. Główna stopa NBP od października w czterech krokach wzrosła o 2,15 pkt proc., a niektórzy ekonomiści zakładają, że RPP podniesie ją jeszcze nawet o 2,1 pkt proc., do 4,25 proc. Większość sądzi, że sufitem będzie 3,5- 4 proc. Osobną kwestią jest, że pod wpływem dalszych oczekiwań rynku na kolejne podwyżki stóp, WIBOR rośnie szybciej niż stopa referencyjna BNP. Powyżej 2,25 proc. trzymiesięczna stawka jest już od miesiąca. Gdyby doszła do 4 proc., to rata kredytu na 300 tys. zł zaciągniętego na 25 lat wzrosłaby jeszcze o około 280 zł względem obecnego poziomu i o 550 zł względem października ub.r.- czytamy na 16 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 06.01.2022.).

¨Rz¨ odnotowuje również ¨Sowite zwroty od deweloperów¨. Ubiegły rok był bardzo mocny dla mieszkaniówki: firmy notowały bardzo wysoką sprzedaż i wypłacały hojne dywidendy, zapewniając akcjonariuszom zwroty rzędu kilkudziesięciu procent. Czy dobra passa będzie kontynuowana? W ciągu ostatnich 12 miesięcy indeks WIG- nieruchomości zyskał nieco ponad 20 proc. Liczne grono spółek z tego składu przyniosło stopy zwrotu bardziej imponujące. Jeszcze do połowy października wartość indeksu WIG- nieruchomości nieprzerwanie rosła, by osiągnąć wieloletnie maksimum ponad 3,2 tys. punktów, co oznaczało wzrost o prawie 26 proc. od początku roku. Później nastroje inwestorów się schłodziły i przed Bożym Narodzeniem wartość indeksu spadła o prawie 17 proc. Niewątpliwie zwrot związany był ze zmianą polityki w zakresie stóp procentowych- te zaczęły być podnoszone pierwszy raz od prawie dekady. Zmiana nastrojów pokrzyżowała plany debiutu giełdowego Murapolu- oferta publiczna akcji, rozpoczęta w listopadzie została odwołana. Koniec roku przyniósł odbicie indeksu do prawie 2,9 tys. pkt. Pytanie, czy to tylko odreagowanie po mocnym spadku. Co może nas czekać w 2022 r.? Cytowany w tekście szef działu analiz rynku nieruchomości w PKO BP komentuje, że spadek indeksu WIG- nieruchomości w ostatnich tygodniach związany jest najpewniej z przewidywaniami gorszej koniunktury w mieszkaniówce. W jego ocenie firmy deweloperskie mogą mieć coraz większy problem z przenoszeniem wyższych kosztów budowy na ceny lokali. Popyt na mieszkania słabnie- wraz z dynamicznym wzrostem cen obniża się siła nabywcza, szybko rosną stopy procentowe, coraz bardziej prawdopodobne jest także zaostrzenie polityki kredytowej banków. Zmieniła się również percepcja rynku mieszkaniowego wśród inwestorów: zmniejszy się aktywność flipperów, którzy okazji do zakupów będą szukać przede wszystkim na rynku wtórnym. Jednak niska podaż mieszkań w największych miastach zacznie się od 2022 r. stopniowo odbudowywać, na co wskazują wysokie liczby rozpoczynanych inwestycji oraz wydawanych pozwoleń na budowę. W 2022 r. do oferty trafi więc znacznie więcej mieszkań i należy się liczyć z tym, że część z nich może dłużej pozostawać niesprzedana. A to może negatywnie wpływać na marże deweloperów. Więcej- na 18 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 05.01.2022.).

¨Rz¨ niżej informuje: ¨Newmark wchodzi do Polski. Nawiązuje współpracę z Cresą¨. Firma doradcza Cresa Polska będzie teraz działać pod marką Newmark Polska. Ta światowa grupa wzmacnia działalność w Europie Środkowo- Wschodniej. Zespół działający pod nazwą Newmark będzie świadczył kompleksowe usługi na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce i krajach regionu. Firma oferuje usługi reprezentacji najemców, badania rynku, wycen nieruchomości i zarządzania umową najmu i obiektami. Siedziba firmy Newmark Polska mieści się w Warszawie, a zespoły regionalne we Wrocławiu, Trójmieście i Krakowie. Więcej- także na 18 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 05.01.2022.).

¨Dziennik Gazeta Prawna¨ informuje z kolei: ¨Zamiana nieruchomości w najbliższej rodzinie bez PCC¨. Jeżeli umowa zamiany na mieszkanie gruntu z domem jest zawarta między osobami zaliczającymi się do I grupy podatkowej, to ma zastosowanie zwolnienie z podatku od czynności cywilnoprawnej- potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Spytała o to kobieta, która ma połowę udziałów w gruncie zabudowanym budynkiem mieszkalnym. Otrzymała je w darowiźnie od ojca i chce zamienić je na mieszkanie należące do matki. Wolała się jednak upewnić, czy skorzysta ze zwolnienia na podstawie art. 9 pkt 5 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Więcej- na trzeciej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 05.01.2022.).

¨DGP¨ zauważa równie obszernie: ¨Kto kupił przed 2022 r., ten straci na składce zdrowotnej¨. Ministerstwo Finansów nie zmienia zdania. Różnice remanentowe nie mają znaczenia przy wyliczaniu składki zdrowotnej- twierdzi. To zła informacja dla przedsiębiorców rozliczających się na podstawie księgi przychodów i rozchodów. Szczegóły- na drugiej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 05.01.2022.).

¨DGP¨ informuje również: ¨Przyczyny odrzucenia oferty muszą być znane¨. Odrzucając ofertę, zamawiający powinien szczegółowo zbadać powody jakie zaważyły na jego decyzji. Jeśli je pominie, to nie może następnie przywoływać ich podczas rozprawy przed KIO- stwierdził Sąd Okręgowy w Warszawie. W omawianej sprawie sąd utrzymał w mocy wyrok izby, podkreślając, że wszystkie dodatkowe powody, które miały potwierdzić konieczność odrzucenia oferty, nie mogły zostać wzięte pod uwagę, jeśli nie wskazano ich w pierwotnej decyzji o odrzuceniu oferty- czytamy na czwartej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 05.01.2022.).

Obok ¨DGP¨ odnotowuje: ¨Resort uspokaja spółdzielców¨. Ministerstwo Rozwoju i Technologii po niemal pięciu miesiącach odniosło się do uwag Rządowego Centrum Legislacji przedstawionych w ramach opiniowania projektu nowelizacji prawa spółdzielczego. Przekonuje, że wszystko jest w porządku. Stanowisko RCL odnosiło się przede wszystkim do sposobu realizacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego z czerwca 2020 r., w którym zobowiązano ustawodawcę do naprawienia błędu, jaki zaistniał w poprzedniej nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Wówczas z powodu nieprecyzyjnego sformułowania przepisu pozbawiono część osób prawa do członkostwa w spółdzielni. TK orzekł, że regulacja ta jest niekonstytucyjna i zadecydował, że utraci ona moc obowiązującą po 12 miesiącach od ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw (co nastąpiło 18 czerwca 2021 r.). Jak sygnalizował już ¨DGP¨, resort rozwoju nie zdążył jeszcze przyjąć nowelizacji w terminie-projekt jest niezmiennie na etapie opiniowania. Więcej szczegółów- także na czwartej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 05.01.2022.).

¨Głos Szczeciński¨ zamieszcza tekst: ¨Wynajem mieszkania tańszy niż rata kredytu hipotecznego¨. W 2022 r. młodzi, którzy jeszcze nie mają własnego mieszkania, nie będą mieli łatwego życia. Rosną bowiem zarówno raty kredytów hipotecznych zaciąganych na własne mieszkanie jak i stawki najmu. Z raportu Expandera i Rentier.io wynika, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy aż w 13 dużych miastach wzrosły koszty najmu. Skończyły się więc dobre czasy dla najemców. Po spadkach z 2020 r. obecnie stawki najmu są już bardzo zbliżone do tych sprzed pandemii. Pierwszy rok pandemii sprawił, że osoby najmujące mieszkania mogły przebierać w ofertach, których ceny były coraz niższe. W 2021 roku popyt na najem był już wyższy ze względu na mniejsze ograniczenia pandemiczne i lepszą sytuację na rynku pracy. Koszty najmu znów zaczęły rosnąć.

W ciągu 12 miesięcy wzrosły średnio o niecałe 5 procent. To sprawiło,             że w większości miast są już zbliżone do poziomu z lutego 2020 roku.         Wciąż taniej niż przed pandemią jest np. w Warszawie i Krakowie. W           Szczecinie przeciętny koszt najmu mieszkania o powierzchni około 40         m.kw. to w tej chwili 1690 zł. Choć najem w 2021 roku zdrożał, to wzrost jest niewielki w porównaniu z tym, co stało się z ratami kredytów hipotecznych. W przypadku zakupu mieszkania o powierzchni 40 m2 po   przeciętnej cenie, raty wzrosły niemal o jedną trzecią w porównaniu z lutym 2020 roku. W Szczecinie natomiast ta różnica wynosi 69 zł.               Koszty najmu 40-metrowego mieszkania w Szczecinie (bez opłat        licznikowych i administracyjnych) wynoszą 1690 zł, a za ratę kredytu takiego samego mieszkania trzeba miesięcznie do banku zapłacić już 1759 zł. Bardzo trudno jest przewidzieć co dalej będzie działo się z cenami najmu. Za dalszym wzrostem popytu przemawia zbliżający się koniec pandemii lub przynajmniej pandemicznych ograniczeń. Będą pomagały w tym już nie tylko szczepionki czy nabyta odporność, ale też  dopuszczenie do stosowania leku na koronawirusa. Teoretycznie, życie    wkrótce może powrócić do normy, a wraz z nią powinien nadejść większy popyt na najem. W tej chwili przeciętnie za metr kwadratowy mieszkania w Szczecinie za wynajem musimy zapłacić 42 zł. To o 8,3 proc. więcej niż w lutym 2020 roku- czytamy na łamach ¨Głosu¨.

(Źródło: ¨Głos Szczeciński¨– 04.01.2022.).

Zobacz również