Środa, 4 listopada 2020

¨Kominiarz i gazownik nie przyjdą do każdego¨
¨Wybudują mieszkania za ziemię¨
¨Odwołanie okazało się skuteczne¨
¨Frankowa niepewność¨
¨Pewna lokata na trudne czasy¨
¨Polacy na czele całego biznesu Tétrisa w regionie¨
¨Najem korzystniejszy niż hotel? Trzeba to udokumentować¨
¨Frankowicze kontra banki, czyli spór nierozstrzygalny¨
¨Gmina dostanie mieszkania w zamian za ziemię¨
¨Gospodarka odpadami- wciąż czekamy na rozwiązania¨

Więcej poniżej.

¨Prawo co dnia¨ w ¨Rzeczpospolitej¨ odnotowuje: ¨Kominiarz i gazownik nie przyjdą do każdego¨. Trwa sezon przeglądów technicznych budynków. Ale nie wszyscy zarządcy, z uwagi na pandemię, zdecydowali się je przeprowadzić. Nie każdy mieszkaniec wpuszcza też kontrolujących do lokalu. Wielu zarządców budynków zaplanowało na jesień przeprowadzanie kontroli stanu technicznego budynków. A teraz ma dylemat. Pandemia się rozwija. Nie wiadomo, ile potrwa. Wielu mieszkańców w obawie przed koronawirusem nie chce wpuszczać nikogo do lokalu, nawet w razie awarii. Można zrozumieć strach, ale bezpieczeństwo techniczne też jest bardzo ważne- przypomina prezes Spółdzielni Mieszkaniowej ¨Ruda¨ w Warszawie. W TBS Motława w Gdańsku też będą przeglądy. Spółka zdecydowała, że sprawdzi kominy i instalację gazową. Kominiarz i gazownik obowiązkowo noszą maseczki. Spółka prosi też mieszkańców o założenie maseczek podczas kontroli stanu technicznego instalacji. Problem pojawił się już w marcu. Wówczas Ministerstwo Rozwoju (obecnie Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii) stwierdziło, że kontrole nie muszą być przeprowadzane. Właściciele lub zarządcy budynków mieszkalnych mają na nie cały rok kalendarzowy. Więcej szczegółów- na dziewiątej stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 04.11.2020.).

¨Prawo co dnia¨ także krótko: ¨Wybudują mieszkania za ziemię¨. Deweloperzy będą mogli budować na gruntach komunalnych w zamian za pulę mieszkań, którą przekażą gminom. We wtorek rząd  przyjął projekt ustawy z rynkowej części pakietu mieszkaniowego. Dzięki niemu inwestorzy będą mogli otrzymać grunt od gminy lub Krajowego Zasobu Nieruchomości w zamian za wybudowanie na nim mieszkań na wynajem lub lokali dla mieszkańców gminy. Rząd chce, by dzięki tym przepisom zwiększyła się podaż gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Przy okazji- by przybyło tańszych mieszkań. Z roku na rok rośnie bowiem liczba oddawanych lokali. W 2015 r. wybudowano 147,2 tys., a w 2019 r. prawie 200 tys. Za tym sukcesem stoją przede wszystkim deweloperzy- czytamy na 11 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 04.11.2020.).

¨Prawo co dnia¨ zauważa w innym miejscu: ¨Odwołanie okazało się skuteczne¨. Pismo spowodowało, że decyzja nie stała się ostateczna, wskutek czego nie uprawniała inwestora do rozpoczęcia robót. Gdy właściciele działki rozpoczęli budowę domu jednorodzinnego, ich sąsiadka zawiadomiła starostę, że nie upłynął jeszcze termin dla stron do wniesienia odwołania od wydanego inwestorom pozwolenia na budowę. Kodeks postępowania administracyjnego stwierdza, że przed upływem tego terminu decyzja nie może być wykonywana a wniesienie odwołania wstrzymuje jej wykonanie. Starosta doszedł jednak do wniosku, że pozwolenie na budowę zawiera wszystkie wymagane elementy, wobec czego nie ma podstaw do uwzględnienia żądania. Wojewoda podkarpacki uchylił jednak decyzję starosty i umorzył postępowanie. Powołując się na przepisy prawa budowlanego oraz uregulowania k.p.a., stwierdził, że do decyzji o pozwoleniu na budowę stosuje się przepisy obu tych aktów. Wynika z nich, że przed upływem terminu wniesienia odwołania decyzja o pozwoleniu na budowę nie może być wykonywana. Roboty budowlane można zatem rozpocząć wtedy, gdy pozwolenie na budowę stanie się ostateczne- czytamy. Więcej- na 10 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 04.11.2020.).

¨Rz¨ odnotowuje również: ¨Frankowa niepewność¨. Rzecznik finansowy wystąpił do Sądu Najwyższego z wnioskiem o podjęcie uchwały mającej zmniejszyć rozbieżności w orzecznictwie sądów powszechnych. Wprawdzie frankowicze w ostatnich miesiącach wygrywają nawet 90 proc. spraw., ale wciąż wiele jest niewiadomych. Szczególnie w zakresie rozliczeń z bankiem po unieważnieniu umowy, gdzie rozbieżności wśród sądów wciąż są spore. Rzecznik finansowy właśnie w tej sprawie skierował do SN wniosek o podjęcie uchwały mającej na celu rozstrzygnięcie rozbieżności w orzecznictwie sądów powszechnych.. Więcej szczegółów- na 16 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 04.11.2020.).

¨Rz¨ zachęca również: ¨Pewna lokata na trudne czasy¨. Wartość nieruchomości luksusowych rosła w ostatnich latach średnio o 6,2 proc. rocznie. Ekskluzywne mieszkania są odporne na upływ czasu. Nie boją się też pandemii. Lektura dla zainteresowanych- na 18 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 04.11.2020.).

Niżej w ¨Rz¨ czytamy: ¨Polacy na czele całego biznesu Tétrisa w regionie¨. Potentat wykańczania wnętrz w nieruchomosciach komercyjnych wierzy w potencjał Europy Środkowo- Wschodniej. Pokierowanie nowo utworzonym hubem powierzył polskim menedżerom. Tétris to należąca do JLL firma zajmująca się projektowaniem i wykańczaniem wnętrz w nieruchomościach biurowych, hotelowych, handlowych czy użyteczności publicznej. Największe dochody osiąga w macierzystej Francji ale cały region, także Czechy, Rumunia, Słowacja i Węgry postrzegany jest przez nią jako perspektywiczny. Więcej- także na 18 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 04.11.2020.).

¨Dziennik Gazeta Prawna¨ zamieszcza z kolei tekst: ¨Najem korzystniejszy niż hotel? Trzeba to udokumentować¨. Najem mieszkania w mieście, w którym podatnik świadczy usługi dla klienta, może być kosztem prowadzonej działalności gospodarczej- potwierdził fiskus, ale wydawane przez niego interpretacje mogą dawać podatnikom jedynie złudne poczucie bezpieczeństwa. Każdy wydatek trzeba bowiem odpowiednio uzasadnić i udokumentować, a z tym może być największy problem. To, że czynsz najmu oraz opłaty za użytkowanie mogą być kosztem uzyskania przychodów z działalności gospodarczej, potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacjach indywidualnych, m.in. z 7 października br. Zaznaczył jednak, że nie wystarczy, iż właściciel mieszkania, od którego przedsiębiorca wynajmuje lokal, potwierdzi wysokość czynszu najmu. Więcej szczegółów- na trzeciej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 04.11.2020.).

¨DGP¨ zauważa też: ¨Frankowicze kontra banki, czyli spór nierozstrzygalny¨. Spór frankowiczów z bankami zaognia się. Powstają kolejne książki i filmy będące, jak słusznie wskazują autorzy, fikcją. Jednak fikcją, która kształtuje pewien światopogląd. Frankowicze zarzucają bankom oszustwo, a te z kolei wytykają frankowiczom chciwość- czytamy. Dalszy ciąg rozważań- na czwartej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 04.11.2020.).

¨DGP¨ informuje również: ¨Gmina dostanie mieszkania w zamian za ziemię¨. Deweloper będzie mógł nabyć grunt od gminy w zamian za wybudowanie na nim określonej liczby mieszkań. Takie rozwiązanie przewiduje przyjęty przez Radę Ministrów projekt ustawy o rozliczaniu ceny lokali lub budynków w cenie nieruchomości zbywanych z gminnego zasobu nieruchomości. Zakłada on, że w podstawowym modelu inwestor (nabywca nieruchomości od gminy) budowałby budynek (ewentualnie remontował/ przebudowywał już istniejący) i przekazywał część mieszkań samorządowi gminnemu. Gmina mogłaby je zachować w swoim zasobie (jako mieszkania komunalne) albo wnieść je do spółek gminnych (np. TBS) lub państwowych. W ten sposób bez samodzielnego prowadzenia skomplikowanego i czasochłonnego procesu inwestycyjnego uzyskiwałaby zasób mieszkaniowy. Głównym celem rządu jest zwiększenie do 2030 r. liczby mieszkań przypadających na 1 tys. mieszkanców do poziomu osiąganego przeciętnie w krajach UE. Wzrost ten chce osiągnąć przez zwiększenie podaży mieszkań, zarówno w segmencie rynkowym (budownictwo deweloperskie na sprzedaż i wynajem, budownictwo indywidualne), jak i społecznym (budownictwo komunalne, TBS i budownictwo spółdzielcze), otwartym na możliwości finansowe gospodarstw domowych o niskich i przeciętnych dochodach. Na taką potrzebę wskazują liczby. W latach 2015- 2019 nastąpił co prawda wzrost liczby mieszkań oddawanych do użytkowania, ale odpowiadał za niego głównie sektor deweloperski oraz budownictwo indywidualne. W sektorze społecznym liczba nowo budowanych mieszkań wzrosła tylko nieznacznie, z 4,5 tys. w 2015 r. do 4,6 tys. w 2019 r. Zaproponowane rozwiązania mają obowiązywać od 1 kwietnia 2021 r. Więcej szczegółów- na ósmej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 04.11.2020.).

¨DGP¨ zauważa też: ¨Gospodarka odpadami- wciąż czekamy na rozwiązania¨. Na ostatnim posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego wiceminister klimatu Jacek Ozdoba zapewnił, że w ciągu 10 dni zostanie powołany zespół, w ramach którego obie strony będą szukać rozwiązań dla systemu gospodarki odpadami. Zniecierpliwienie po stronie samorządowej rośnie, bo chociaż resort przedstawił propozycje tego, jak chce udrożnić system gospodarki odpadami, zatrzymać rosnące koszty i pomóc samorządom (pakiet ¨Czystość Plus¨), to przełożenie pomysłów na projekty nie idzie tak szybko, jak oczekiwaliby tego samorządowcy. Wciąż światła dziennego nie ujrzał projekt określający szczegółowe zasady rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP), którego wyczekują przedsiębiorcy, samorządowcy, organizacje odzysku i sektor pozarządowy. Wiceminister na wczorajszym posiedzeniu sejmowej komisji ochrony środowiska i samorządu terytorialnego zapowiedział, że projekt ustawy o ROP pojawi się pod koniec listopada. Szczegóły- także na ósmej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 04.11.2020.).

Zobacz również