Środa, 30 września 2020

¨Podatek od deszczu także od domów i bloków¨
¨Podatek od deszczu będzie w naszym czynszu¨
¨Notariusz nie może zastąpić adwokata¨
¨Mieszkaniówka chce prefabrykacji¨
¨Zielone magazyny i biurowce¨
¨Nie jest tak źle, jak by mogło być¨
¨Nadchodzi era domów oszczędzających ciepło i energię¨
¨Partner zmarł, został dług i podatek do zapłaty¨
¨Spółdzielnie chcą odzyskać grunt pod nogami¨
¨Czy ustawowe zmiany rozruszają <>¨
¨Setna kamienica w Szczecinie przejdzie gruntowny remont¨
¨Opinia: Koronawirus spowoduje spadek cen do końca 2022 roku¨
¨Centrum miasta i Dąbie zmienią się mocno po rewitalizacji¨

Więcej poniżej.

¨Rzeczpospolita¨ informuje: ¨Podatek od deszczu także od domów i bloków¨. Rząd chce ściągnąć więcej pieniędzy na walkę z suszą. Jego pomysłowi zdecydowanie sprzeciwiają się samorządowcy. Nowa opłata objęłaby nie tylko właścicieli dużych nieruchomości taki jak centra handlowe, ale i tysiące właścicieli domów jednorodzinnych, wspólnoty, spółdzielnie mieszkaniowe. Dotknęłaby nawet szkół i szpitali. Zmuszając właścicieli, by gromadzili lub odprowadzali deszczówkę, rząd chce walczyć z powszechnym betonowaniem posesji i placów. Mniej zapłacą ci, którzy będą gromadzić wodę i ją odprowadzać. O wycofanie się rządu z propozycji dotyczącej podatku od deszczu apelują Związek Miast Polskich oraz Unia Metropolii Polskich. Samorządy uważają, że danina (od 45 gr do 1,50 zł za mkw. dachu i zabetonowanego gruntu) uderzy mieszkańców po kieszeni oraz wydrenuje i tak już nadszarpnięte budżety samorządów. Te ostatnie będą musiały zinwentaryzować działki i wyliczyć podatek. Wymaga to gigantycznego nakładu pracy i środków- czytamy na pierwszej stronie głównego wydania. ¨Rz¨ wraca do sprawy w kolejnym tekście: ¨Podatek od deszczu będzie w naszym czynszu¨. Rząd chce głębiej sięgnąć do kieszeni Polaków, by mieć pieniądze na walkę z suszą. Tysiące właścicieli nieruchomości zapłaci podatek od deszczu. Dziś robią to nieliczni, głównie centra handlowe. Chodzi o projekt specustawy antysuszowej. Wprowadza on zmiany w opłacie za zmniejszenie naturalnej retencji terenu poprzez jego zabudowę. Nalicza się go od powierzchni obiektów lub nieruchomości uniemożliwiających wchłanianie deszczówki przez ziemię, czyli od tarasów, dachów budynków, kostki brukowej na działce etc. Dziś podatek płacą właściciele nieruchomości powyżej 3500 mkw., którzy wyłączyli z powierzchni biologicznie czynnej (zabudowali) ponad 70 proc, nieruchomości, a tych jest niewielu. Specustawa rozszerza podatek o znacznie mniejsze nieruchomości- już od 600 mkw., na których jest lub powstanie zabudowa wyłączająca ponad 60 proc. powierzchni biologicznie czynnej. Poborem podatku zajmą się samorządy. Dziś 20 proc. (po zmianach 25 proc.) zostaje w ich kasach, ale pieniądze muszą przeznaczyć na retencję. Resztę zabierają Wody Polskie. Więcej szczegółów- na 10 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 30.09.2020.).

¨Prawo co dnia¨ w ¨Rz¨ zauważa w innym miejscu: ¨Notariusz nie może zastąpić adwokata¨. Poza ściśle określonymi czynnościami rejent nie może skladać wniosków do sądu np. o wpisanie spadkobiercy do księgi wieczystej, jeśli tej czynności nie dokonywał. Nie pełni on bowiem, roli swego rodzaju pełnomocnika i nie może np. złożyć apelacji. To sedno najnowszego orzeczenia Sądu Najwyższego. Więcej- na 11 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 30.09.2020.).

W ¨Rz¨ znajdziemy również tekst: ¨Mieszkaniówka chce prefabrykacji¨. Deweloperzy budujący ¨dla Kowalskich¨ jeszcze wolą cegły, ale popyt zgłaszają inwestorzy z szeroko rozumianego najmu instytucjonalnego. Zakładów produkujących betonowe prefabrykaty dla budownictwa mieszkaniowego nie brakuje, jednak gros wyrobów trafia na eksport, bo rodzimi deweloperzy wciąż wolą tradycyjne technologie. Licząc nominalnie, budowa z prefabrykatów niekoniecznie oznacza niższe nakłady na inwestycje, ale przewagą- dającą się przeliczyć na pieniądze- jest szybszy czas realizacji i większa powierzchnia użytkowa. Notowany na giełdzie Pekabex sprzedaje w Polsce elementy stosowane w budownictwie komercyjnym i infrastrukturalnym, a jeśli chodzi o mieszkaniówkę, rynkiem zbytu jest Szwecja, która odbiera prefabrykaty na budowę około 1 tys. lokali rocznie. Pekabex powołał własną spółkę deweloperską, by żywym przykładem zachęcić branżę do technologii. Zainteresowanie prefabrykacją zgłaszają za to inwestorzy z innych części rynku mieszkaniowego. To inwestorzy, którym zależy na szybkim czasie realizacji. W tym roku Pekabex zawarł już umowę na budowę osiedla w ramach Mieszkania+ w Toruniu, kontrakt z Miejskim Budownictwem Mieszkaniowym we Włocławku, wszedł też jako wykonawca i współinwestor w projekt budownictwa dla seniorów pod Gdynią. Szczegóły- na 19 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 30.09.2020.).

¨Rz¨ zauważa też: ¨Zielone magazyny i biurowce¨. Od projektowania przez budowę aż po dokładną aranżację i użytkowanie- aspekty związane z ochroną środowiska brane są dziś pod uwagę na każdym etapie życia budynków. Jak wynika z raportu ¨Kierunki rozwoju nieruchomości komercyjnych w Polsce¨ autorstwa Innogy z branżowymi partnerami, kwestie ekologiczne brane są pod uwagę już na etapie projektowania. Kluczowe jest jednak to, by zbalansować dwie kwestie: efektywność energetyczna nie powinna być osiągana kosztem komfortu, ale i dobrostan użytkowników nie powinien generować nadmiernych kosztów energetycznych- czytamy w ramach wstępu. Więcej- na 20 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 30.09.2020.).

Niżej ¨Rz¨ odnotowuje: ¨Nie jest tak źle, jak by mogło być¨. Gdy inni mieli locdown, na rozpoczętych wcześniej budowach prace trwały w najlepsze. Jak rozwinie się dalej sytuacja na rynku mieszkaniowym, trudno dziś jednoznacznie powiedzieć, co też nie jest złą wiadomością w obecnych warunkach. Z kolei w budownictwie komercyjnym z jednej strony jest słabiej z biurowcami, ale rozwój branży e- commerce nakręca popyt na obiekty magazynowe. Jednoznacznie złego scenariusza należy się spodziewać w przypadku inwestycji samorządowych- czytamy także na 20 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 30.09.2020.).

¨Rz¨ informuje też: ¨Nadchodzi era domów oszczędzających ciepło i energię¨. Deweloperzy akceptują zmiany, ale chcieliby większej swobody w dochodzeniu do nowych parametrów, jakie będą musiały spełniać budynki. Pd przyszłego roku wszystkie nowe budynki mają spełniać surowsze normy w zakresie oszczędności energii i izolacji cieplnej. Deweloperzy i branża budowlana nie kwestionują kierunku zmian, jednak uważają, że sposób dojścia do celu mógłby być elastyczniejszy. Wiecej szczegółów- na 21 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 30.09.2020.).

¨Dziennik Gazeta Prawna¨ zamieszcza z kolei tekst: ¨Partner zmarł, został dług i podatek do zapłaty¨. Partner, który sprzedaje mieszkanie otrzymane w darowiźnie, nie może uwzględnić kosztów uzyskania przychodów. To efekt braku ustawy o związkach partnerskich- orzekł wczoraj WSA w Warszawie. Więcej- na trzeciej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 30.09.2020.).

¨DGP¨ obszernie zauważa też: ¨Spółdzielnie chcą odzyskać grunt pod nogami¨. Warszawskie spółdzielnie apelują do rządzących, by tereny wykorzystywane do wspólnego użytkowania objąć ustawowym przekształceniem we własność oraz uregulować stan prawny wielu nieruchomości. Stowarzyszenie Spółdzielców Mieszkaniowych i Zarządców Nieruchomości ¨Konfederacja Warszawska¨ przygotowało właśnie petycję adresowaną do marszałków Sejmu i Senatu, prezesa Rady Ministrów, ministrów rozwoju i sprawiedliwości. Najistotniejszy postulat: objęcie ustawowym przekształceniem gruntów wykorzystywanych do wspólnego użytkowania. Ministerstwo Rozwoju nie mówi ¨nie¨, ale też dalekie jest od złożenia deklaracji, że rozwiązanie będzie pomyslne dla spółdzielni. Spółdzielnie przypominają: przez wiele lat na terenach osiedli powstawały drogi, parkingi, place zabaw, boiska sportowe oraz inne tereny rekreacyjne i zielone. Obiekty te często znajdują się na wyodrębnionych nieruchomościach, natomiast są ściśle powiązane z funkcją mieszkaniową. Problem w tym, że nie podlegają one przekształceniu we własność. Nadal są w użytkowaniu wieczystym spółdzielni. A samorządy dokonują już aktualizacji stawek. Ministerstwo Rozwoju przyznaje, że kłopot rozumie. Ale- wbrew niedawno publikowanym w niektórych mediach informacjom- nie ma jeszcze decyzji o ustawowym uwłaszczeniu nieruchomości pełniących funkcję służebną wobec mieszkańców spółdzielni. Więcej szczegółów- na czwartej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 30.09.2020.).

Natomiast ¨Samorząd i Administracja¨ w ¨DGP¨ zastanawia się: ¨Czy ustawowe zmiany rozruszają <<Stop smog>>¨. Złagodzenie wymogów programu ma spowodować, że samorządy chętniej sięgną po rządowe pieniądze. Pozostaje jednak to, co najbardziej je do niego zniechęca, czyli konieczność dołożenia środków gminnych i samodzielne prowadzenie inwestycji. Więcej- na trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 30.09.2020.).

¨Głos Szczeciński¨ włącza do dzisiejszego wydania dodatek ¨Szczecińskie nieruchomości¨. Znajdziemy tu m.in. tekst: ¨Setna kamienica w Szczecinie przejdzie gruntowny remont¨. Remont elewacji budynku przy ulicy Łokietka 3 ma ruszyć jeszcze we wrześniu. W ciągu kilku miesięcy stara i odrapana elewacja zmieni się nie do poznania, tak jak w przypadku wcześniejszych remontów. Odnowione kamienice, dzięki wsparciu Szczecińskiego Funduszu Pożyczkowego, możemy podziwiać prawie przy każdej ulicy w centrum Szczecina- czytamy na szóstej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Głos Szczeciński¨– 30.09.2020.).

¨Szczecińskie nieruchomości¨ zamieszczają również tekst: ¨Opinia: Koronawirus spowoduje spadek cen do końca 2022 roku¨. 6270 zł na rynku pierwotnym i 5500 zł na rynku wtórnym, tyle średnio kosztuje mkw. mieszkania w Szczecinie. Jak twierdzą eksperci, do końca 2022 r. można spodziewać się sporych spadków cen. Mogą one wtedy sięgnąć ok. 15- 20 proc. niżej od szczytu, notowanego w czasie niedawnej hossy- czytamy na 14 stronie dodatku.

(Źródło: ¨Głos Szczeciński¨– 30.09.2020.).

¨Szczecińskie nieruchomości¨ informują również: ¨Centrum miasta i Dąbie zmienią się mocno po rewitalizacji¨. Szczecińskie TBS oraz TBS Prawobrzeże podpisały umowy kredytowe z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym na wsparcie realizacji ważnych inwestycji mieszkaniowych. Szczecińskie TBS po zakończeniu kompleksowej rewitalizacji zabudowy mieszkaniowej kwartału nr 23, przygotowuje się do kolejnych inwestycji. Tym razem obejmą one sąsiedni kwartał 36, czyli obszar otoczony ulicami Małkowskiego, ks. Bogusława, Bohaterów Getta Warszawskiego i kr. Jadwigi, a także kwartał nr 33, który zamykają ulice Bolesława Krzywoustego, Bolesława Śmiałego, Chodkiewicza i aleja Piastów. Wewnątrz kwartału nr 36 zaplanowano kompleksowe działania inwestycyjne, które obejmować będą m.in. budowę nowego budynku mieszkalnego z trzydziestoma mieszkaniami wykończonymi ¨pod klucz¨. Spośród tych lokali połowa przeznaczona będzie dla osób starszych, w tym kilka dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Jedno mieszkanie przeznaczono dla wychowanków pieczy zastępczej. Projekty inwestycyjne TBS Prawobrzeże dotyczą kompleksowej przebudowy i modernizacji kilku budynków mieszkalnych w Śródmieściu, w których zaplanowano modernizację blisko 100 mieszkań. Projekt obejmuje obejmuje adaptację poddasza na cele mieszkalne i przygotowanie parterów na lokale usługowe. TBSP planuje też działania powiązane z rewitalizacją Starego Dąbia, która obejmuje m.in. budynki przy ul. Oficerskiej, gdzie w ramach nowej zabudowy powstanie 45 mieszkań. A także budynki przy ul. Mierniczej 3 i 4. Tam powstanie 21 nowych mieszkań.

(Źródło: ¨Głos Szczeciński¨– 30.09.2020.).

Zobacz również