Środa, 30 stycznia 2019
Obrót lokalami ma być wreszcie odblokowany, Rzeczpospolita
Ryczałtowiec po raz ostatni składa PIT do końca stycznia, Rzeczpospolita
Ekologiczne projekty uratują planetę, Rzeczpospolita
Albo dofinansowanie, albo ulga termomodernizacyjna, Dziennik Gazeta Prawna
Samorządy po 1 stycznia nie mogą podwyższać opłat za użytkowanie wieczyste, Dziennik Gazeta Prawna
Dron w akcji. Posypały się mandaty za palenie w piecach byle czym, Głos Szczeciński
Więcej poniżej.
"Prawo co dnia" w "Rzeczpospolitej" zapowiada: "Obrót lokalami ma być wreszcie odblokowany". Sądy wieczystoksięgowe w całej Polsce będą wpisywać nowych właścicieli mieszkań do ksiąg wieczystych bez zaświadczeń o przekształceniu. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad zaleceniami dla wydziałów wieczystoksięgowych sądów powszechnych. Powinny się pojawić lada dzień. Mają odblokować obrót lokalami, przy których doszło po 1 stycznia br. do przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntów pod blokami i domami jednorodzinnymi. Z zaleceń będzie wynikać, że do wpisu do ksiąg wieczystych (lub ich zmiany) nie jest potrzebne zaświadczenie o przekształceniu. Obecnie w wielu wypadkach bez tego dokumentu nie sprzeda się ani nie kupi mieszkania czy domu. Uchwała Krajowej Rady Notarialnej, że zaświadczenie przy zakupie lokalu jest zbędne, nie wystarcza. Więcej szczegółów- na 12 stronie głównego wydania.
(Źródło: "Rzeczpospolita"- 30.01.2019.).
"Prawo co dnia" przypomina też: "Ryczałtowiec po raz ostatni składa PIT do końca stycznia". Przedsiębiorcy oraz wynajmujący, którzy wybrali uproszczoną formę opodatkowania, rozliczają się za zeszły rok jeszcze na starych zasadach. Ponad milion osób rozlicza się z fiskusem ryczałtem. Kiedy muszą złożyć zeznanie roczne i zapłacić podatek. Tak jak w poprzednich latach- do końca stycznia. Chociaż z aktualnych przepisów niełatwo to wywnioskować. Nowe terminy rozliczenia wprowadziła nowelizacja ustawy o PIT oraz innych ustaw, z 4 października 2018 r. Z przepisów przejściowych nowelizacji wynika jednak, że nowe zasady składania zeznań przez ryczałtowców stosuje się do przychodów uzyskanych od 1 stycznia 2019 r. z tego wniosek, że przychody z zeszłego roku rozliczamy jeszcze na starych, obowiązujących jeszcze w poprzednich latach, zasadach. Szczegóły- na 14 stronie głównego wydania.
(Źródło: "Rzeczpospolita"- 30.01.2019.).
"Rz" odnotowuje również: "Ekologiczne projekty uratują planetę". Do połowy 2020 r. kraje UE mają wdrożyć prawo ws. Charakterystyki energetycznej budynków. Celem jest redukcja emisji gazów cieplarnianych do 2030 r. Nowe budynki będą musiały być obiektami o niemal zerowym bilansie zużycia energii. Budynki odpowiadają za 40 proc. energii w UE i produkują łącznie 36 proc. całkowitej emisji CO2- wynika z najświeższych danych Komisji Europejskiej. Do połowy 2020 r. kraje Unii maja obowiązek wdrożyć założenia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Europy z 30 maja 2018 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Jej celem jest znaczna redukcja emisji gazów cieplarnianych do 2030 r. Nowe budynki powstające na terenie Unii będą musiały być obiektami o niemal zerowym zużyciu energii. Czy czeka nas rewolucja w architekturze? Próbę odpowiedzi znajdziemy w tekście- na 24 stronie części ekonomicznej głównego wydania.
(Źródło: "Rzeczpospolita"- 30.01.2019.).
"Dziennik Gazeta Prawna" zwraca uwagę: "Albo dofinansowanie, albo ulga termomodernizacyjna". Podatnik, który na ocieplenie domu lub wymianę pieca dostanie pieniądze z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska lub funduszy europejskich, nie może skorzystać z nowej ulgi podatkowej- wynika z odpowiedzi Ministerstwa Finansów. Z art. 26h ust. 5 pkt 1 ustawy o PIT wynika, że w ramach ulgi termomodernizacyjnej nie można odliczać wydatków w tej części, w jakiej zostały one sfinansowane (dofinansowane) ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub wojewódzkich funduszy ochrony środowiska, albo zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie. Resort wyjaśnił, że podatnik, który dostał taki zwrot, nie może skorzystać z ulgi. Wydatki nie mogą być więc odliczone od podstawy obliczenia podatku dochodowego w takiej części, w jakiej zostały podatnikowi zwrócone- sprecyzował MF. W przeciwnym razie podatnik zyskałby podwójnie. Więcej szczegółów- na pierwszej stronie głównej wkładki prawnej.
(Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"- 30.01.2019.).
"Samorząd i Administracja" w "DGP" przypomina z kolei: "Samorządy po 1 stycznia nie mogą podwyższać opłat za użytkowanie wieczyste". 1 stycznia 2019 r. niezaprzeczalnie doszło do historycznej zmiany na rynku nieruchomości- prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe stało się prawem własności dotychczasowych użytkowników. Z tą zmianą- mimo że nastąpiła z mocy prawa- wiąże się wiele problemów. Niektóre z nich dotyczą kosztów tej operacji, zwłaszcza że część samorządów postanowiła na niej zarobić, pośpiesznie podnosząc opłaty za użytkowanie wieczyste. Większość z nich czyni to jednak za późno- a tym samym bezskutecznie. Stąd też dotychczasowi użytkownicy wieczyści mogą spać spokojnie: przeważnie opłaty nie wzrosną. Zgodnie z ustawą, wysokość opłaty przekształceniowej jest równa wysokości opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego, która obowiązywała w dniu przekształcenia. Miarodajny dla jej określenia jest 1 stycznia 2019 r. Wszelkich zmian stawek należało więc dokonać do 31 grudnia 2018 r.- czytamy. Więcej- na dziewiątej stronie dodatku.
(Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"- 30.01.2019.).
"Głos Szczeciński" odnotowuje: "Dron w akcji. Posypały się mandaty za palenie w piecach byle czym". 11 mandatów na sumę 1650 zł wystawili od 1 stycznia strażnicy miejscy w Szczecinie, w związku z paleniem przez mieszkańców odpadami w piecach. Wystawiono także 6 pouczeń za złe palenie w piecach, lub palenie byle czym. Do sądu trafił również jeden wniosek. W tym wypadku strażnicy mieli inną opinię niż właściciel domu na temat sposobu palenia w piecu. Wydruk sporządzony podczas interwencji z dronem, posłuży jako dowód w sprawie. Od początku roku do szczecińskiej Straży Miejskiej wpłynęło 151 zgłoszeń od mieszkańców o zanieczyszczeniu powietrza. Jednocześnie strażnicy miejscy podjęli w sprawie smogu 192 interwencje. 41 interwencji podjęli sami strażnicy, którzy sami zaobserwowali ciemny dym lub poczuli nieprzyjemny zapach. W tych 192 interwencjach 30 razy wykorzystywano dron. Strażnicy przyznają, że jego pojawienie się nad kominami budynków wzbudza lekki popłoch w kontrolowanych dzielnicach. Więcej szczegółów- na czwartej stronie "Głosu".
(Źródło: "Głos Szczeciński"- 30.01.2019.).