Środa, 30 maja 2018

Wpis komisji blokuje obrót, Rzeczpospolita
Procedury wodne do zmiany, Rzeczpospolita
Los wiatraków przesądzi uchwała, Rzeczpospolita
Część inwestycji zostanie zawieszona, Rzeczpospolita
Dopiero uchwała NSA rozstrzygnie spór o wiatraki, Dziennik Gazeta Prawna

Więcej poniżej.

 

"Prawo co dnia" w "Rzeczpospolitej" odnotowuje: "Wpis komisji blokuje obrót". Na dzikiej reprywatyzacji cierpią też zwykli mieszkańcy. Nie mogą sprzedać lokali. Właściciele mieszkań z budynków, które trafiły pod lupę komisji weryfikacyjnej, narzekają. Nikt nie chce ich kupić, bo w księdze wieczystej widniej ostrzeżenie. Według poszkodowanych właścicieli lokali, to absurd. Komisja weryfikacyjna uspokaja. Jej zdaniem obawy są na wyrost. Ostrzeżenia wpisywane do ksiąg wieczystych mają się odnosić tylko do tej części nieruchomości, która została sprywatyzowana. Komisji nie interesują lokale osób, które z reprywatyzacją nie miały nic wspólnego. A ostrzeżenie jest po to, by uniemożliwić obrót sprywatyzowaną częścią nieruchomości, w tym lokalami mieszkalnymi. Prawnicy nie dziwią się jednak, że kupujący mają obawy. Osoby, która nabywa nieruchomość, gdy w jej księdze wieczystej widnieje ostrzeżenie, nie chroni rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych. Gdyby więc w przyszłości pojawiły się wątpliwości, nie będzie ona mogła zasłaniać się rękojmią. Grozi więc jej, że straci nieruchomość. W tekście przypomniano, że 40 tys. działek hipotecznych odebrano mieszkańcom stolicy po II wojnie światowej. Z kolei 17 tys. wniosków dekretowych wpłynęło do tej pory do warszawskiego ratusza. Więcej szczegółów- na 15 stronie głównego wydania.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 30.05.2018.).

 

"Prawo co dnia" zauważa też: "Procedury wodne do zmiany". Będą prostsze zasady prowadzenia postępowań dotyczących wydania zgód wodnych. Szykują się kolejne nowości w przepisach o prawie wodnym. We wtorek rząd przyjął projekt w tej sprawie. Wprowadza on ułatwienia w prowadzeniu postępowań administracyjnych. Chodzi o te, w których jest wiele stron postępowania. Proponuje się m.in. likwidację obowiązków związanych z ogłaszaniem w prasie lokalnej informacji o wszczęciu postępowań w sprawie wydania pozwolenia wodnoprawnego- czytamy także na piętnastej stronie głównego wydania.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 30.05.2018.).

 

"Prawo co dnia" informuje również: "Los wiatraków przesądzi uchwała". Siedmiu sędziów powie, czy gminie należy się podatek od całej elektrowni, czy tylko od masztu i fundamentu. Gminy i podatnicy muszą jeszcze poczekać na finał sporu o zakres opodatkowania elektrowni wiatrowych. We wtorek NSA nie wydał wyroku w pierwszej sprawie dotyczącej tego zagadnienia. Uznał, że wątpliwości, jakie powstały po 1 stycznia 2017 r., powinny zostać rozstrzygnięte uchwałą poszerzonego składu NSA. Problemy firm zaczęły się na nowo w 2017 r. Miało to związek ze zmianami wprowadzonymi ustawą o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Przedtem zgodnie z utrwalonym- choć wypracowanym również w bólach- orzecznictwem gminy mogły żądać podatku od nieruchomości jedynie od elementów budowlanych, tj. fundamentów i masztu. Więcej szczegółów- na 18 stronie głównego wydania.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 30.05.2018.).

 

W "Rz" czytamy również: "Część inwestycji zostanie zawieszona". Niektóre firmy wykonawcze wolą zapłacić karę za zejście z budowy, niż ją dokończyć po starych, niższych stawkach. Część osiedli w ogóle nie powstanie. Sektor nieruchomości, choć wysyła niepokojące sygnały, jest na razie stabilny. Na rynku mieszkaniowym może jednak dojść do istotnych zmian i przetasowań, wynikających z rosnących kosztów wykonawstwa i wzrostu cen materiałów budowlanych- wynika z analiz HRE Index. To wskaźnik koniunktury, który obrazuje, na jakim etapie jest rynek nieruchomości. Z najnowszego raportu ZBP/ AMRON SARFiN wynika z kolei, że średnia cena transakcyjna mkw. mieszkań w Warszawie, w pierwszym kwartale tego roku w porównaniu z ostatnim kwartałem 2017 nawet lekko spadła- do 7824 zł. We Wrocławiu przeciętne ceny mkw. lokali w ciągu kwartału wzrosły jedynie o 8 zł, do 5936 zł. W Gdańsku jest drożej o 53 zł. Za metr mieszkania w tym mieście klienci w pierwszym kwartale płacili średnio 6215 zł. W Poznaniu średnia cena lokalu to 5668 zł za mkw. W ciągu kwartału spadła o niespełna 60 zł W Łodzi ceny mkw. w ciągu trzech miesięcy poszły w górę o 45 zł, do 4017 zł. Więcej szczegółów- na 28 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 30.05.2018.).

 

"Dziennik Gazeta Prawna" odnotowuje równie obszernie: "Dopiero uchwała NSA rozstrzygnie spór o wiatraki". Siedmiu sędziów będzie musiało odpowiedzieć na pytanie, czy podatek liczyć od całej elektrowni wiatrowej, w tym łopat i układu sterowania, czy tylko od części budowlanych, a więc fundamentu i masztu. Wczoraj NSA tego nie rozstrzygnął. Uznał, że możliwe są dwie interpretacje przepisów i potrzebna jest uchwała, żeby przesądzić sprawę. Sąd Kasacyjny chce też uniknąć rozbieżności we własnym orzecznictwie, zwłaszcza że na rozpatrzenie czeka już 100 skarg na wyroki WSA dotyczące opodatkowania wiatraków- czytamy na drugiej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"- 30.05.2018.).

 

Zobacz również