Środa, 30 czerwca 2021

¨Polski Ład: nowe ulgi dla firm mają za dużo warunków¨
¨Umorzone subwencje z PFR jednak bez podatku¨
¨Korytarz ekologiczny można wyznaczyć przez prywatne działki¨
¨Więcej mienia z niższą stawką¨
¨Pandemia zmienia życie miast¨
¨Czy popandemiczna normalność zmieni nasze miasta?¨
¨Rewitalizacja Łodzi będzie łatwiejsza dzięki Zielonemu Ładowi¨
¨PPP pomaga przywrócić świetność Wyspie Spichrzów¨
¨Sąd Najwyższy zbiera frankowe stanowiska¨
¨Ceny mieszkań zaczynają umykać Kowalskim¨
¨Big Data fundamentem nieruchomości¨
¨Piec i kominek trzeba będzie zgłosić¨
¨Rzecznik zabrał głos w sprawie franków¨
¨Miliardy złotych na inwestycje najpierw dla gmin wiejskich¨
¨DGP¨ zauważa też: ¨Wbrew obawom pandemia nie wstrzymała przetargów¨

Więcej poniżej.

¨Prawo co dnia¨ w ¨Rzeczpospolitej¨ odnotowuje: ¨Polski Ład: nowe ulgi dla firm mają za dużo warunków¨. Przedsiębiorcy dostaną wiele preferencji, ale będą musieli pokonać sporo barier, by z nich skorzystać. Ministerstwo Finansów pokazało już trzy projekty z pakietu podatkowych zmian w Polskim Ładzie. Nowych ulg jest co niemiara. Mają jednak sporo warunków i eksperci obawiają się, że ograniczenia odstraszą przedsiębiorców- czytamy w ramach wstępu. Więcej- na dziewiątej stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 30.06.2021.).

Niżej ¨Prawo co dnia¨ informuje: ¨Umorzone subwencje z PFR jednak bez podatku¨. Biznes nie musi dzielić się ze skarbówką pieniędzmi z tarczy finansowej 1.0. Premier ogłosił, że zdecydowano o zaniechaniu w całości poboru podatku od umorzonej części dotacji z tarczy finansowej. Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie ¨Rz¨ poinformowało, że w lipcu zostanie wydane w tej sprawie stosowne rozporządzenie. Szczegóły- także na dziewiątej stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 30.06.2021.).

¨Prawo co dnia¨ zauważa też: ¨Korytarz ekologiczny można wyznaczyć przez prywatne działki¨. Tworzenie szlaków komunikacyjnych dla migrujących zwierząt musi być uwzględniane we wszystkich planach zagospodarowania przestrzennego- od krajowego po lokalne. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego uchwalonym przez Radę Miejską w Łodzi dla części miasta położonej w rejonie dwóch ulic oraz autostrady, trasa wyznaczona pod mający powstać nowy korytarz ekologiczny biegła przez prywatne działki i ulicę. Uchwałę planistyczną zaskarżyli do WSA w Łodzi właściciele trzech działek, przez który wyznaczono korytarz ekologiczny, ograniczający możliwości ich zabudowy do zaledwie 8 proc. gruntów. Zdaniem skarżących doszło do rażącego nadużycia władztwa planistycznego. Uchwała planistyczna jest zgodna z ustaleniami studium- stwierdził jednak sąd, oddalając skargę. Zapisy planu jedynie uściśliły kierunki i zasady określone w studium- czytamy na 11 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 30.06.2021.).

¨Prawo co dnia¨ także krótko: ¨Więcej mienia z niższą stawką¨. Sam fakt prowadzenia działalności nie oznacza, że wszystkie posiadane przez podatnika nieruchomości są związane z firmą. WSA w Lublinie uwzględnił skargę przedsiębiorcy, który kwestionował wysokość podatku od nieruchomości. To kolejny wyrok uwzględniający korzystne dla prowadzących firmy stanowisko Trybunału Konstytucyjnego z 24 lutego 2021 r. Kierując się nim, WSA nie zgodził się z fiskusem, że samo posiadanie nieruchomości przez przedsiębiorcę stanowi o opodatkowaniu ich najwyższą stawką podatku- odnotowano na 12 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 30.06.2021.).

¨Rz¨ zamieszcza również wydanie specjalne ¨Życia Regionów¨ z podtytułem: ¨Jak poprawić jakość życia miast¨. W tekście wprowadzającym czytamy: ¨Pandemia zmienia życie miast¨. Koronakryzys może na stałe zmienić nasz styl życia. Możemy więcej pracować w domu, ale też chętniej jeździć własnymi samochodami. Samorządy będą musiały odpowiadać na te nowe wyzwania, a przecież stare problemy nie znikną. W długim okresie zmiany w modelach pracy (zdalnej lub hybrydowej) mogą mieć wpływ na architekturę przestrzeni miejskiej, choć trudno dziś wyrokować, czy będzie to korzystna zmiana. Spadek zapotrzebowania na powierzchnię biurową to nie tylko problem dla branży nieruchomości. Warto zauważyć, że w dzielnicach biurowych kwitnie też cały sektor usług okołobiznesowych. Już teraz pandemia wymusiła zamknięcie wielu sklepów i restauracji czy punktów usługowych w ciągu głównych ulic. Jeśli zabraknie klientów, to puste witryny i opustoszałe ulice zostaną z nami na dłużej- czytamy na pierwszej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 30.06.2021.).

W ¨Życiu Regionów¨ znajdziemy kolejny tekst: ¨Czy popandemiczna normalność zmieni nasze miasta?¨. Potrzebujemy dobrze zaprojektowanych miast i przestrzeni, będących źródłem pozytywnych emocji i różnorodnych korzyści. To one są wyznacznikami jakości naszego życia. To w ramach wstępu- więcej na szóstej stronie dodatku. Obok czytamy: ¨Rewitalizacja Łodzi będzie łatwiejsza dzięki Zielonemu Ładowi¨. Łódź- trzecie pod względem wielkości miasto w Polsce ma wieloletnie i bogate doświadczenia renowacyjne oraz rewitalizacyjne. Niewątpliwie tym, co wyróżnia Łódź na tle innych miast w Polsce i Europie jest skala rewitalizacji. Jej obszar, położony w większości w ścisłym centrum, wynosi blisko 1800 ha. Został podzielony na 20 projektów, z których osiem ma status priorytetowych- dofinansowanych z funduszy unijnych. Więcej szczegółów- na siódmej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 30.06.2021.).

¨Życie Regionów¨ zamieszcza również kolejny tekst: ¨PPP pomaga przywrócić świetność Wyspie Spichrzów¨. Dzięki działaniom realizowanym w formule partnerstwa publiczno- prywatnego Wyspa Spichrzów staje się nową wizytówką Gdańska. Ten reprezentacyjny teren władze Gdańska zagospodarowują po ponad 40 latach. W formule PPP realizowana jest zabudowa stanowiąca architektoniczno- funkcjonalną wizytówkę miasta. Wspólne starania miasta i partnera prywatnego zostały nagrodzone w ub.r. ¨Oskarem nieruchomości¨. W  ogólnoświatowym prestiżowym konkursie MIPIM AWARDS nagrodę w kategorii najlepszy projekt miejski otrzymała firma Granaria (projekt: RKW Architektur+, Kwadrat Studio Architektoniczne, Mąka, Sojka Architekci, deweloper: Immobel Group) za zagospodarowanie północnego cypla Wyspy Spichrzów- czytamy na 13 stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 30.06.2021.).

¨Rz¨ zauważa w innym miejscu: ¨Sąd Najwyższy zbiera frankowe stanowiska¨. KNF w stanowisku, które ma upublicznić w piątek, nie zabiera jednoznacznego głosu w sprawach prawnych. W tym tygodniu Izba Cywilna SN powinna mieć już komplet stanowisk w sprawach frankowych. Obszerne opracowanie KNF ma mieć w głównej mierze charakter informacyjny i edukacyjny oraz porządkować wiedzę o tych kredytach. Ma pokazać mechanizmy ich dotyczące oraz to, jak były udzielane i finansowane, jaki mają wpływ na banki. KNF ma w nim sprostować niektóre nieprawdziwe twierdzenia, jak np. to, że banki więcej zarabiały po umocnieniu franka kosztem kredytobiorców. Bardziej szczegółowo mają zostać przedstawione warianty rozwiązania problemu frankowego i szacunki ich kosztów oraz konsekwencje dla sektora bankowego- czytamy na 16 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 30.06.2021.).

¨Rz¨ informuje też: ¨Ceny mieszkań zaczynają umykać Kowalskim¨. Od trzech lat spada siła nabywcza Polaków. Czy narasta cenowa bańka? Czy trend się wkrótce odwróci? Eksperci nie są zgodni. Mieszkania są coraz droższe, o czym świadczą nie tyle ich wartości nominalne, ile siła nabywcza, czyli ile mkw. można kupić za średnią pensję. Nie jest tak źle jak w szalonej hossie lat 2005- 2007, ale trend niepokoi. Przykładem niech będzie Kraków, gdzie średnie wahania są największe. W I kw. przeciętne wynagrodzenie pozwalało kupić 0,64 mkw., a jeszcze trzy, cztery lata temu 0,72 mkw. Do hossy z 2007 r. wciąż daleko, wtedy pensja starczała na nabycie 0,4 mkw. Cytowany w tekście główny analityk Expandera przyznaje, że jeśli ceny będą rosły szybciej od wynagrodzeń i jeśli dodatkowo znacząco wzrosną stopy procentowe, popyt może wyhamować. Inny ekspert przypomina, że na rynku zaczynają dominować zakupy inwestycyjne i spekulacyjne. Pęcznieje więc bańka i jego zdaniem do jej przekłucia może wystarczyć podwyższenie stóp procentowych o 0,5 pkt- czytamy. Szczegóły- na 18 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 30.06.2021.).

¨Rz¨ odnotowuje również: ¨Big Data fundamentem nieruchomości¨. Kolejne branże dostrzegają ogromny potencjał, jaki kryje się w zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań w biznesie. Jednym z najbardziej efektywnych narzędzi są technologie związane z wykorzystaniem wielkich zbiorów danych. Potencjał w pozyskiwaniu i wykorzystywaniu danych został już dostrzeżony przez wiele sektorów gospodarki- od marketingu przez IT po retail. Coraz chętniej po rozwiązania z zakresu Big Data (duże zbiory danych) sięga również branża nieruchomości- czytamy w ramach wstępu. Więcej- także na 18 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 30.06.2021.).

¨Rz¨ przypomina też: ¨Piec i kominek trzeba będzie zgłosić¨. Od 1 lipca właściciele domów i zarządcy nieruchomości będą mieć nowy obowiązek. Wejdzie w życie konieczność składania deklaracji o źródłach ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Celem nowych przepisów jest zebranie wszystkich danych dotyczących źródeł ciepła i spalania paliw zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i niemieszkalnych. Pomoże to stworzyć kompletną bazę danych, na podstawie której każda gmina w Polsce będzie mogła podejmować działania na rzecz poprawy jakości powietrza. Pozwoli to usprawnić wymianę kopciuchów, a tym samym walkę ze smogiem. Szczegóły- na 25 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 30.06.2021.).

¨Dziennik Gazeta Prawna¨ informuje natomiast: ¨Rzecznik zabrał głos w sprawie franków¨. Sąd Najwyższy powinien stwierdzić, czy przy zawieraniu umów kredytowych nie doszło do wyzysku dziecka i naruszenia jego praw majątkowych- uważa rzecznik praw dziecka. W połowie maja Izba Cywilna SN odroczyła bez terminu posiedzenie w sprawie zagadnień prawnych przedstawionych przez I prezes SN. Chodzi o sześć pytań odnoszących się do kredytów walutowych denominowanych i indeksowanych do walut obcych. Zanim sędziowie zabiorą głos, chcą poznać stanowiska NBP, KNF, Rzecznika Finansowego, Rzecznika Praw Obywatelskich i Rzecznika Praw Dziecka. W poniedziałek minął termin na przekazanie swojej opinii. Dotychczas swoje upublicznili RPO i Rzecznik Finansowy. ¨DGP¨ udało się dotrzeć do stanowiska RPD. Zwraca on m.in. uwagę na przypadki, w których zaciągnięcie kredytu może skutkować zwiększonymi obciążeniami finansowymi rodziny i zmniejszyć wydatki na wychowanie i utrzymanie dziecka, a w skrajnych przypadkach niemożliwa będzie realizacja zadań wychowawczych i egzystencjalnych- czytamy. Więcej- na piątej stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 30.06.2021.).

¨DGP¨ informuje również: ¨Miliardy złotych na inwestycje najpierw dla gmin wiejskich¨. Duże miasta obawiają się wykluczenia za 140- miliardowej puli rządowych pieniędzy na samorządowe inwestycje. Premiowanym kryterium będzie bowiem dochód mieszkańców: im niższy, tym większe szanse na dofinansowanie. 1 lipca ma ruszyć pierwszy pilotażowy nabór w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Zapowiedziała to podczas spotkania w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego prezes BGK. Na złożenie wniosku będą zaledwie cztery tygodnie. Nie ma ani górnego, ani dolnego limitu wartości inwestycji (w pierwszym naborze ich wartość ma wynieść od 10 do 15 mld zł). Jedynym ograniczeniem jest natomiast możliwość złożenia maksymalnie trzech wniosków przez jeden samorząd. Poziom bezzwrotnego finansowania wyniesie do 95 proc. inwestycji. Szczegóły- na pierwszej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 30.06.2021.).

¨DGP¨ zauważa też: ¨Wbrew obawom pandemia nie wstrzymała przetargów¨. Mimo zawirowań związanych z COVID- 19 wartość rynku zamówień publicznych spadła jedynie nieznacznie. Co ważniejsze, kolejny rok z rzędu odnotowano poprawę konkurencyjności. Dane za pierwsze półrocze 2020 r. nie napawały optymizmem. Pokazywały, że z rynku wyparowało ok. 10 tys. przetargów. Pod koniec roku zamówienia publiczne nabrały jednak przyspieszenia. Ostatecznie w całym ub.r. udzielono 135 tys. zamówień, a więc tylko o 6 tys. mniej niż w 2019 r. Co istotniejsze, również wartość tego rynku nie była dużo niższa i wyniosła 183,5 mld zł. Pomimo pandemicznych trudności, procedury cały czas były stosowane i system zamówień publicznych zdał egzamin w tym trudnym dla wszystkich czasie- zauważa prezes UZP. Więcej- na szóstej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 30.06.2021.).

Zobacz również