Środa, 3 lutego 2021

¨Jedna wzmianka i wielomilionowa transakcja wisi na włosku¨
¨Jedna ściana czy schody nie przesądzają o opodatkowaniu¨
¨Sąd Najwyższy wpłynie na porozumienia¨
¨Horrendalnie drogie parkowanie¨
¨Najwyższy czas zacząć budować magazyny w Polsce¨
¨Smog w Krakowie straszy mniej¨
¨Mieszkańcy nie wiedzą o obowiązku wymiany pieców¨
¨Aplikacją w tych, co nie płacą za śmieci¨
¨Miasta łowią tych, którzy nie płacą za śmieci¨
¨Bankowcy szacują koszty zawarcia ugód z klientami¨
¨8 proc. VAT tylko w bezpośrednim wynajmie¨
¨Powiększone dodatki mieszkaniowe- jednorazowe rozwiązanie dla najemców na czas COVID- 19¨

Więcej poniżej.

¨Prawo co dnia¨ w ¨Rzeczpospolitej¨ odnotowuje: ¨Jedna wzmianka i wielomilionowa transakcja wisi na włosku¨. Zgłaszając wyssane z palca roszczenia, można zablokować sprzedaż nieruchomości nawet na rok. Kwitnie proceder blokowania obrotu nieruchomościami. Patent jest prosty. Wystarczy, że w księdze wieczystej pojawi się jedna lub kilka wzmianek o rzekomych roszczeniach. Potencjalny kupiec znika jak kamfora, a nieruchomość można kupić po okazyjnej cenie lub napsuć krwi przeciwnikowi. Prawnicy przyznają, że nieuczciwe wykorzystywanie wzmianek to dość częsta praktyka na rynku nieruchomości. Wzmianka w księdze wieczystej jest informacją ostrzegającą o złożeniu wniosku do sądu wieczystoksięgowego. Z treści księgi nie wynika, czego konkretnie dotyczy: roszczenia, wpisu hipoteki czy ostrzeżenia o toczącym się postępowaniu. Na rynku jest wielu tzw. specjalistów od pozyskiwania gruntów, którzy wykorzystują wzmianki jako świetną okazję. Blokują, następnie kupują jak najtaniej i drożej odsprzedają. Obecnie postępowania wieczystoksięgowe trwają nawet rok. Tymczasem jeszcze kilka lat temu na rozpoznanie wniosku, o którym mówi wzmianka, czekało się zaledwie tydzień, potem sąd wniosek oddalał, a po dwóch tygodniach wzmianka znikała z księgi. Teraz trwa to znacznie dłużej. Wzmianki mogą być więc sporym problemem w obrocie nieruchomościami- czytamy na 11 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 03.02.2021.).

¨Rachunkowość¨– dodatek w ¨Rz¨– zamieszcza z kolei tekst: ¨Jedna ściana czy schody nie przesądzają o opodatkowaniu¨. Dostawa terenu, w trybie sprzedaży bezprzetargowej z ustawy o gospodarce nieruchomościami, który- zgodnie z planem albo decyzją- nie jest przeznaczony pod zabudowę i na którym znajdują się jedynie pewne elementy przynależne do budynku usytuowanego na nieruchomości sąsiedniej, jest zwolniona z VAT. Sprawa dotyczyła gminy, która w 2016 r. wystąpiła o interpretację w zakresie prawa do zastosowania zwolnienia z VAT przy sprzedaży nieruchomości. Wyjaśniła, że planuje sprzedaż w trybie bezprzetargowym na podstawie art. 37 ust. 2 pkt 6 ustawy o gospodarce nieruchomościami prawa własności nieruchomości. Z wniosku wynikało, że działka jest w trakcie podziału. Samorządowcy zapytali, czy dostawa wydzielonej części działki zajętej przez fragmenty budynku będzie korzystała ze zwolnienia z VAT. Według fiskusa sprzedaż części działki należy z tego powodu traktować jako zbycie nieruchomości zabudowanej budynkami. Ostatecznie korzystne dla gminy stanowisko potwierdził NSA. Więcej szczegółów, razem z komentarzem eksperta- na siódmej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 03.02.2021.).

¨Rz¨ informuje również w innym miejscu: ¨Sąd Najwyższy wpłynie na porozumienia¨. Oczekiwanie na kluczowe orzeczenie dotyczące frankowych zagadnień prawnych komplikuje przygotowywany program ugód z klientami. Banki pracujące nad ugodami dla frankowiczów zostały zaskoczone wyznaczeniem na 25 marca posiedzenia Izby Cywilnej SN, podczas którego przedstawione zostaną odpowiedzi na sześć zagadnień prawnych dotyczących hipotek we frankach. Wprawdzie obie strony frankowego sporu oczekiwały orzeczenia SN w tej sprawie, ale banki nie spodziewały się, że nastąpi to już teraz. Tym bardzie że na przełomie marca i kwietnia miało rozpocząć się oferowanie ugód frankowiczom, do którego wezwał przewodniczący KNF. Problemem jest to, że branża spodziewa się raczej niekorzystnych dla siebie rozstrzygnięć. Taki scenariusz mógłby stanowić poważną przeszkodę dla ugód. Jeśli orzeczenie ułatwiałoby kredytobiorcom osiągnięcie jeszcze korzystniejszego dla siebie wyroku sądowego, to koszty dla sektora mogłyby być bliższe 70 mld zł, a nie 30- 40 mld zł, jakie teraz branża szacuje w razie przeprowadzenia programu ugód z frankowiczami. Więcej szczegółów- na 16 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 03.02.2021.).

W ¨Rz¨ czytamy również: ¨Horrendalnie drogie parkowanie¨. Prawie 18 tys. zł rocznie za utrzymanie niespełna 19- metrowego garażu w stolicy? Tak, bo stoi na sporej działce, a miasto podniosło opłatę za użytkowanie wieczyste gruntu. Al. Jana Pawła II na stołecznej Woli. Pomiędzy blokami- 890- metrowy teren z murowanym garażem. Użytkownikiem wieczystym nieruchomości jest Pierwsza Wojskowa Spółdzielnia Mieszkaniowa (PWSM). Garaży jest dziesięć. Każdy posiada udział w nieruchomości gruntowej. Na każdy garaż przypada aż 89 mkw.- jak się okazuje, ma to spore znaczenie. Jeden z garaży o pow. 18,75 mkw. kupił pan J. ma do niego spółdzielcze własnościowe prawo. W grudniu ub.r. dostał informację o nowych stawkach. Od stycznia za garaż ma płacić niemal 1,5 tys. zł miesięcznie. Drastyczna podwyżka, jaką dostali użytkownicy garaży, wynika z decyzji miasta o podwyższeniu opłat za użytkowanie wieczyste gruntu. Pytany o sprawę rzecznik urzędu dzielnicy Wola podkreśla, że użytkownik garażu płaci za nieruchomość, na której mogłyby stanąć cztery boksy. Płaciłby kilka razy mniej, gdyby nie duża działka. A na to, jak podkreśla, miasto nie ma już wpływu. Szczegóły- na 19 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 03.02.2021.).

Niżej w ¨Rz¨ znajdziemy tekst pod hasłem: ¨Najwyższy czas zacząć budować magazyny w Polsce¨. Kryzys koronawirusowy pokazał, jak ważne jest rozłożenie ryzyka na różne klasy aktywów. Poza budową biur planujemy w Polsce inwestycje w magazyny- mówi Harald Jeschek, członek zarządu Karimpolu. Podkreśla, że wszyscy zostaliśmy zmuszeni do zdalnego trybu pracy, braku życia społecznego i relacji bezpośrednich. Natomiast w powolnym osiąganiu normalności możemy skorzystać z doświadczeń zdobytych podczas lockdownu. W znacznie większym stopniu niż wcześniej nauczyliśmy się korzystać z narzędzi, takich jak wideokonferencje, podróżowanie zostało ograniczone do minimum. Praca zdalna, znana już wcześniej, jest teraz bardzo rozpowszechniona. Jednak wyraźnie widać ograniczenia z niej wynikające. W opinii rozmówcy ¨Rz¨, dużym wyzwaniem dla deweloperów będzie wsparcie najemców w promocji powrotu do biur. Ważne jest też zapewnienie najemcom elastyczności w strategiach rozwoju. Przypomina też: Nasza działalność deweloperska w Europie skupiona jest głównie na biurach i magazynach. Ta dywersyfikacja pomaga szczególnie teraz, gdy działalność biurowa zwolniła, a wynajem i sprzedaż magazynów nabrały bardzo szybkiego tempa. Dlatego rozszerzenie oferty magazynowej na takie kraje, jak Polska, wydaje się naturalne. Pełny tekst rozmowy- także na 19 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 03.02.2021.).

¨Rz¨ zauważa też: ¨Smog w Krakowie straszy mniej¨. Jakość powietrza w mieście, które jako pierwsze zakazało ogrzewania domów węglem, poprawia się, ale do pełnej skuteczności wprowadzonych obostrzeń konieczne są też działania antysmogowe w sąsiednich gminach- czytamy w ramach wstępu. Natomiast niżej ¨Rz¨ informuje: ¨Mieszkańcy nie wiedzą o obowiązku wymiany pieców¨. Uchwały antysmogowe przyjęło już 13 województw. Plany wyglądają ambitnie: wymiana pieców, zakaz używania paliw słabej jakości, wyśrubowane normy dla źródeł ciepła. Z realizacją tych obostrzeń jest, niestety, o wiele gorzej. Brakuje kampanii informacyjnej, mieszkańcy nie wiedzą, co i kiedy powinni wymienić… Oba teksty- na 20 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 03.02.2021.).

¨Dziennik Gazeta Prawna¨ informuje z kolei: ¨Aplikacją w tych, co nie płacą za śmieci¨. Samorządy zdobyły narzędzie, dzięki któremu mogą wyszukać osoby uchylające się od płacenia za wywóz odpadów. To specjalna aplikacja pobierająca dane z rejestrów, którymi dysponuje samorząd, i porównująca je z liczbą osób podanych w deklaracjach śmieciowych. Świdnikowi, który jest prekursorem tego rozwiązania, udało się w ten sposób namierzyć blisko 1,5 tys. takich mieszkańców. Dzięki temu na gospodarowanie odpadami będzie trafiać do budżetu miasta dodatkowe pół miliona złotych rocznie. Aplikacja wskazuje adresy nieruchomości, gdzie z dużym prawdopodobieństwem właściciel podał nieprawdziwe dane. Z szacunków miast wynika, że średnio w systemie gospodarki odpadami brakuje 17 proc. mieszkańców. W ośrodkach z dużą migracją pracowników, studentów, problem jest znacznie większy- czytamy na pierwszej stronie głównego wydania. ¨DGP¨ wraca do sprawy w kolejnym tekście: ¨Miasta łowią tych, którzy nie płacą za śmieci¨. Gminy i miasta od lat borykają się z nieszczelnym systemem. Właściciel nieruchomości składa bowiem deklarację dotyczącą osób zamieszkujących w lokalu, a gminie trudno to zweryfikować. Poza tym mieszkańcy ¨zapominają¨ o korektach deklaracji śmieciowych, nie uwzględniając w nich np. nowo narodzonych dzieci i najemców. Samorządy tracą na tym krocie. A ponieważ system musi się bilansować, koszty jego funkcjonowania przenoszą się na tych, którzy za śmieci płacą.  Świdnik znalazł sposób. Biorąc udział w programie GoVTech ogłosił konkurs na przygotowanie skutecznego rozwiązania, które uszczelni system poboru opłat śmieciowych. Wygrała go nieduża firma, polski startup z Gliwic. Więcej szczegółów- na pierwszej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 03.02.2021.).

¨DGP¨ informuje również: ¨Bankowcy szacują koszty zawarcia ugód z klientami¨. Millenium nie obawia się, że przewalutowanie hipotek frankowych spowoduje konieczność uzupełnienia kapitału. Przeznaczenie niemal 416 mln zł na powiększenie rezerwy na ryzyko prawne związane z walutowymi kredytami hipotecznymi sprawiło, że w IV kw. Bank Millenium odnotował prawie 110 mln zł straty. Wczoraj jako pierwszy przedstawiciel sektora przedstawił podsumowanie ubiegłorocznych wyników. Szczegóły- na szóstej stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 03.02.2021.).

¨DGP¨ przypomina w innym miejscu: ¨8 proc. VAT tylko w bezpośrednim wynajmie¨. Właściciel nieruchomości, który podnajmuje ją profesjonalnemu operatorowi w celach krótkotrwałego zakwaterowania, powinien płacić 23 proc VAT- stwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Preferencyjna 8- proc. stawka przysługuje tylko tym podmiotom, które bezpośrednio świadczą usługi krótkoterminowego zakwaterowania. Więcej- na trzeciej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 03.02.2021.).

¨DGP¨ w dodatku ¨Samorząd i Administracja¨ odnotowuje z kolei: ¨Powiększone dodatki mieszkaniowe- jednorazowe rozwiązanie dla najemców na czas COVID- 19¨. Gminy rozpoczęły przydzielanie dopłat do czynszów dla osób, które z powodu pandemii i jej skutków ekonomicznych osiągają dochody niższe niż w 2019 r. Jednak zainteresowanie tą formą pomocy na razie nie jest duże. Wchodząca w skład tzw. pakietu mieszkaniowego ustawa z 10 grudnia 2020 r. o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa wprowadziła nowe narzędzi w postaci dopłat do czynszu. Dzięki nowym przepisom najemcy lokali (zarówno komunalnych, jak i rynkowych), którzy mają niewysokie dochody i których sytuacja finansowa jeszcze się pogorszyła z powodu pandemii, mogą w tym roku skorzystać z dodatkowego wsparcia z Funduszu Przeciwdziałania COVID- 19- czytamy w ramach wstępu. Lektura dla zainteresowanych- na trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 03.02.2021.).

Zobacz również