Środa, 29 kwietnia 2020

¨Panie władzo, turysta przyjechał tu służbowo¨
¨Dobre biura będą zawsze potrzebne¨
¨Czy widzimy zwiastun tryumfu budynków z prefabrykatów¨
¨Szybkie dostosowanie do nowej rzeczywistości¨.
¨Coraz więcej powierzchni z zieloną pieczątką¨

Więcej poniżej.

¨Prawo co dnia¨ w ¨Rzeczpospolitej¨ zamieszcza tekst: ¨Panie władzo, turysta przyjechał tu służbowo¨. Nie wolno wynająć apartamentu. Wielu jednak to robi, nie bojąc się kar. Wie, jak omijać przepisy. Szukasz ofert na weekend majowy 2020? Teraz znajdziesz ciekawą. Takich ofert pełno w internecie. Nie ma problemu z wynajęciem online domku, apartamentu czy pokoju. W środę premier planuje uwolnić częściowo turystykę, ale wynająć pokój czy mieszkanie będzie można dopiero po majówce. Obowiązuje bowiem cały czas zakaz najmu na doby. Okazuje się jednak, że najem kwitnie. Wiele osób korzysta z furtki pod hasłem: ¨wyjazdy służbowe¨. Nie ma zakazu wprost. Rozporządzenie zakazuje, ale prowadzenia usług hotelarskich. Do końca jednak nie wiadomo, czy taką usługę stanowi najem krótkoterminowy. Furtka pozostaje uchylona… Więcej- na 11 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 29.04.2020.).

¨Rz¨ w innym miejscu zauważa też: ¨Dobre biura będą zawsze potrzebne¨. Pracodawcy uczą się zarządzać zespołami zdalnie. Po pandemii część zadań możemy nadal wykonywać z domu, ale będzie to jedynie uzupełnienie tradycyjnego modelu. Na dobre biura wciąż jest popyt. Wymuszona przez pandemię praca zdalna sprawdza się w wielu branżach całkiem nieźle. Część firm zakłada też zwolnienia, co oznacza, że będą potrzebować mniej powierzchni. Jak głęboko wirus zmieni rynek biur? O tym więcej na 20 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 29.04.2020.).

¨Rz¨ zastanawia się również: ¨Czy widzimy zwiastun tryumfu budynków z prefabrykatów¨. Po latach spekulacji i oczekiwań państwo podpisało z prywatnymi przedsiębiorcami kontrakty na budowę osiedli z betonowych klocków. Czy ta technologia znajdzie zastosowanie także poza programem Mieszkanie+?. Jako oczywistą szansę dla prefabrykatów wskazywano rządowy program Mieszkanie+. W 2018 r. przeprowadzono konkurs na opracowanie technologii, jednak sprawa ucichła. Lecz ostatnie tygodnie to przełom. Najpierw notowana na giełdzie spółka HM Inwest podpisała z Agencją Rozwoju Przemysłu umowę zakładającą budowę w ramach joint venture zakładów produkcji prefabrykatów w Świętokrzyskiem- w głównej mierze na potrzeby Mieszkania+. Chwilę później kontrakt na budowę osiedla wToruniu otrzymał Pekabex. Szczegóły- na 22 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 29.04.2020.).

¨Rz¨ zauważa też:  ¨Szybkie dostosowanie do nowej rzeczywistości¨. Firmy budowlane musiały zreorganizować swoją pracę. Nowością są m.in. sztaby kryzysowe wspierające zarządy. Więcej- na 23 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 29.04.2020.).

Niżej w ¨Rz¨ czytamy: ¨Coraz więcej powierzchni z zieloną pieczątką¨. Nieruchomości komercyjne w Polsce posiadające certyfikaty budownictwa ekologicznego liczą już ponad 17 mln mkw. Rynek szybko rośnie, obejmując coraz więcej rodzajów budynków. Szczegóły- także na 23 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 29.04.2020.).

¨Rz¨ zamieszcza również tekst pod hasłem: ¨Moda na proptech zbiegła się z boomem deweloperskim¨. Wypadamy nawet lepiej od wielu krajów Europy Zachodniej- mówi Tomasz Budka, menedżer ds. innowacji w Savills. Jego zdaniem sytuacja, jaką jest globalne ograniczenie w przemieszczaniu się z powodu zagrożenia koronawirusem, wymusiło wdrożenie pewnych elementów transformacji cyfrowej niemal z dnia na dzień. Rynek nieruchomości zaskakująco szybko przestawił się na nowy tryb pracy. Firmy, które postawiły na infrastrukturę informatyczną w chmurze, zachowały ciągłość operacyjną, dzięki czemu uniknięto paraliżu związanego z niemożliwością wykonywania zadań- czytamy. Więcej- na 24 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 29.04.2020.).

¨Dziennik Gazeta Prawna¨ zauważa z kolei: ¨Przewłaszczenie prawnie zniesione¨. Konsumenci nie zabezpieczą już branych pożyczek swoimi mieszkaniami. Nadal z kontrowersyjnej instytucji będą mogli korzystać przedsiębiorcy. Rząd skierował do Sejmu projekt tarczy 3.0. A w nim, jako pierwszy z dodawanych przepisów, zakaz przewłaszczenia za zabezpieczenie. W nowo dodanym art. 387′ kodeksu cywilnego zostanie wskazane, że nieważna jest umowa, w której osoba fizyczna zobowiązuje się do przeniesienia własności nieruchomości służącej zaspokojeniu jej potrzeb mieszkaniowych w celu zabezpieczenia roszczeń wynikających  z  tej lub innej umowy niezwiązanej bezpośrednio z działalnością gospodarczą lub zawodową tej osoby w przypadku, gdy m.in.: wartość nieruchomości jest wyższa niż wartość zabezpieczonych tą nieruchomością roszczeń pieniężnych powiększonych o wysokość odsetek. Więej szczegółów- na piątej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 29.04.2020.).

Zobacz również