Środa, 28 czerwca 2023

¨Wyprzedaż majątku z darowizny to nie firma¨
¨Gruntowne porządki¨
¨Rosną ulgi w spadkach i darowiznach¨
¨Hotele się odbudowują¨
¨Akcje z potencjałem na drugą połowę roku¨
¨Temperatura rynku rośnie¨
¨Wynajmujący musi uważać, bo może zostać akcyzowcem¨
¨Wynajmujesz dom z fotowoltaiką? Uważaj na akcyzową niespodziankę¨
¨Wynajem domu z fotowoltaiką jednak bez akcyzy¨
¨Po ataku hakerów przetarg do unieważnienia¨
¨Podatek od nieruchomości najważniejszy dla małych miast¨
¨RIO kwestionują brak maksymalnej wartości zamówienia¨

Więcej poniżej.

¨Prawo co dnia¨ w ¨Rzeczpospolitej¨ odnotowuje: ¨Wyprzedaż majątku z darowizny to nie firma¨. Sam podział gruntu nawet na wiele działek, uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy i sukcesywna sprzedaż terenów nie może świadczyć o tym, że podatnik prowadzi działalność gospodarczą w PIT. Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił skargę kasacyjną podatnika, którego fiskus uznał za przedsiębiorcę, dlatego że zaczął spieniężać nieruchomość otrzymaną w darowiźnie. Spór był pokłosiem interpretacji indywidualnej. We wniosku o jej wydanie podatnik wyjaśnił, że w lipcu 2017 r. otrzymał od rodziców w darowiźnie prawie pięciohektarową działkę rolną. Początkowo oddał ją w dzierżawę. W czerwcu 2021 r. powierzchnia działki w umowie dzierżawy została zmniejszona do niecałych dwóch hektarów. Odnośnie pozostałej właściciel wystąpił o decyzję o warunkach zabudowy, następnie dokonał podziału na 35 działek wraz z dwiema drogami wewnętrznymi. W 2021 r. sprzedał trzy działki bez warunków zabudowy. Podatnik przyznał, że prowadzi działalność gospodarczą w zakresie robót, związanych z budową rurociągów przemysłowych i sieci rozdzielczych. Niemniej zastrzegł, że pieniądze  ze sprzedaży darowanych mu działek chce przeznaczyć na własne cele mieszkaniowe. To nie sprawa firmowa. Zyski mają pozwolić na remont i spłatę kredytu domu, w którym mieszka. Pozostałą kwotę chciałby wydać na zakup nieruchomości mieszkalnej zlokalizowanej w innym regionie, co ułatwiłoby mu realizację zleceń. Ponieważ odpłatne zbycie większości działek zostało sfinalizowane przed upływem pięciu lat, podatnik musiałby rozliczyć się z fiskusem. Zapytał więc, czy spełnia warunki do zwolnienia w PIT, przewidzianego dla osób inwestujących we własne cele mieszkaniowe. Fiskus ulgą się nie zajął, uznając, że sprzedaż działek to działalność gospodarcza. Podatnik zaskarżył interpretację, ale przegrał przed szczecińskim WSA. Rację przyznał mu dopiero NSA. Zauważył, że z przepisów trudno wyinterpretować, gdzie przebiega granica między tym, co stanowi obrót nieprofesjonalny, a co należy uznać już jako firmę. Niemniej z analizy orzecznictwa wynika, że nie ma podstaw do kwalifikowania jako działalności gospodarczej w PIT czynności mieszczących się w zwykłym zarządzie własnym majątkiem. Więcej szczegółów- na 13 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 28.06.2023.).

¨Prawo co dnia¨ także krótko: Umożliwienie zadłużonym rolnikom wyjścia z kłopotów oraz uproszczenie procedury przekazywania Lasom Państwowym gruntów Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. To główne założenia nowelizacji ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami Rolnymi Skarbu Państwa oraz niektórych innych ustaw, której projekt we wtorek przyjął rząd. Zgodnie z nowymi przepisami zadłużeni rolnicy będą mogli liczyć na sprzedaż swej nieruchomości rolnej na rzecz Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Po kupnie gruntu w części lub w całości spłaci zobowiązania rolnika, a następnie wydzierżawi mu tę nieruchomość. Zalesione grunty KOWR będzie natomiast mógł przekazywać Lasom Państwowym w drodze umowy (dotychczas odbywało się to w postępowaniu administracyjnym, wymagając zaangażowania starosty). Projekt trafi teraz do Sejmu, czytamy w tekście ¨Gruntowne porządki¨– na 14 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 28.06.2023.).

¨Prawo co dnia¨ informuje też: ¨Rosną ulgi w spadkach i darowiznach¨. Od lipca będą wyższe kwoty od podatku. Obdarowanym i spadkobiercom łatwiej będzie go uniknąć. Jeśli dostaniemy od teściowej 30 tys. zł jeszcze w czerwcu, zapłacimy podatek. Jeśli dopiero w lipcu, daniny nie będzie. Nowelizacja ustawy o podatku od spadków i darowizn, która wchodzi w życie 1 lipca, podnosi bowiem kwoty wolne od podatku. I to znacznie, przynajmniej dla rodziny. Wysokość podatku od spadków i darowizn zależy od przynależności do danej grupy. Najniższy jest w pierwszej, do której zaliczamy członków najbliższej rodziny. Tu kwota wolna wzrośnie do 36 120 zł (obecnie wynosi 10 434 zł). Beneficjenci charytatywnych zbiórek nie będą również musieli sumować kwot otrzymanych od różnych osób. I płacić podatku po przekroczeniu limitu. Przepisy, które przewidywały taki obowiązek (znajdujące się w tzw. ustawie deregulacyjnej) nie wejdą bowiem  w życie. Zastąpi je nowelizacja ustawy o podatku od spadków i darowizn dodana do pakietu SLIM VAT 3. Więcej- na 16 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 28.06.2023.).

¨Rz¨ zauważa w innym miejscu: ¨Hotele się odbudowują¨. W latach 2023- 2027 w sześciu miastach ma powstać ponad 2,8 tys. pokoi hotelowych. Część inwestycji jest jednak wstrzymana, m.in. z powodu inflacji. Warszawa ma się wzbogacić o 1433 pokoje hotelowe, Kraków- o 654, Gdańsk- o 468, Wrocław- o 149, Katowice- o 97, a Poznań- o 50. W tych miastach w latach 2023- 2027 przybędzie 2851 pokoi- wynika z raportu firmy Emmerson Evaluation. Analitycy zaznaczają, że ostatnie trzy lata dla polskiego rynku hotelarskiego były dużym wyzwaniem ze względu na pandemiczne restrykcje, inflację, wojnę w Ukrainie. Mimo to 2022 r. był dla polskiego hotelarstwa lepszy niż 2021 r. Ememrson Evaluation podaje, powołując się na dane GUS, ze w lipcu 2022 r. działało w Polsce 2569  obiektów hotelowych- o 1,9 proc. więcej niż rok wcześniej. Hotele oferowały 302 828 miejsc noclegowych (2- proc. wzrost r./r.). Największy wzrost liczby hoteli- o 5,4 proc.- odnotowano w woj. wielkopolskim, W łódzkim- o 4,9 proc., w zachodniopomorskim- o 3,8 proc. Liczba hoteli spadła w woj. opolskim (-5,6 proc.), lubuskim (-3,2 proc.), warmińsko- mazurskim (-2,7 proc.) i pomorskim (-0,9 proc.). Największy wzrost liczby miejsc noclegowych odnotowano w woj. śląskim- o 10,7 proc. Biorąc pod uwagę cały kraj, podaż miejsc noclegowych od lipca 2021 r. do lipca 2022 r. zwiększyła się o 6067 (2 proc.)- podaje Emmerson. Więcej szczegółów- na 22 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 28.06.2023.).

W ¨Rz¨ znajdziemy również tekst pod hasłem: ¨Akcje z potencjałem na drugą połowę roku¨. Które branże okażą się dobrym wyborem w perspektywie drugiego półrocza? ¨Rz¨ wspólnie z analitykami sprawdza obiecujące spółki, które mogą dać zarobić. W ocenie ekspertów nie warto skreślać branż, które bardzo dobrze radziły sobie w I półroczu. Takim przykładem są banki, które w wielu przypadkach nie wyczerpały jeszcze potencjału i nadal są warte uwagi w perspektywie kolejnych miesięcy. Jak dalej czytamy, znany wyrok TSUE i rozłożone w czasie sprawy kredytów frankowych są już uwzględnione w cenach. Stopy procentowe raczej zostaną z nami na dłużej na wyższych poziomach, więc i marża odsetkowa powinna cieszyć inwestorów przy rosnącej akcji kredytowej. Przedłużenie wakacji kredytowych nie powinno zmienić diametralnie postrzegania tego sektora. Na szerokim rynku akcji jednym z faworytów są natomiast deweloperzy mieszkaniowi, których wyceny pną się w górę niemal nieprzerwanie od jesieni 2022 r. , ale w ocenie analityków nie przekreśla to szansy na dalsze zwyżki. Analityk BM BNP Paribas upatruje dla nich szansy w rosnących cenach mieszkań, które od pewnego czasu korzystają z przewagi czynników wspierających popyt na rynku. Wsparciem dla przyszłej rentowności spółek deweloperskich będzie też obserwowana stabilizacja cen podwykonawców oraz materiałów. W ocenie eksperta mimo dynamicznego wzrostu notowań poprawa perspektyw na rynku mieszkaniowym nie została jeszcze  w całości uwzględniona w cenach akcji. A to oznacza, że dobra passa deweloperów ma spore szanse na kontynuację, choć w krótkim terminie nie można wykluczyć korekty. Więcej szczegółów- na 23 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 28.06.2023.).

Wiele miejsca w dzisiejszym wydaniu ¨Rz¨ zajmuje obszerna relacja z gali Real Estate Impactor. Już po raz siódmy redakcja wyróżniła budynki i inicjatywy, które- w ocenie ¨Rz¨– wniosły najwięcej, jeśli chodzi o rozwój rynku nieruchomości. Uroczystej gali towarzyszyły panele dyskusyjne na najgorętsze tematy. Za nami siódma odsłona gali Real Estate Impactor. Zespół ¨Nieruchomości¨, specjalistycznego cotygodniowego dodatku do ¨Rz¨, wybrał obiekty i przedsięwzięcia, które w poprzednim roku kalendarzowym wyróżniły się na rynku. 2022 r. to wyzwania wynikające z wysokiej inflacji i szok wywołany rosyjską agresją na Ukrainę. Szeroko pojęty rynek nieruchomości, nie tylko w Polsce, zwolnił- ale się nie zatrzymał. W kategorii ikona ¨Rz¨ nagrodziła Kampus Biurowy Forest, inwestycję HB Reavis zaprojektowaną przez HRA Architekci. W kategorii wizja laur przypadł spółce  Strabag Real Estate, która- mimo trudnego otoczenia makroekonomicznego i wyzwań kosztowych- odważnie poczynała sobie jako inwestor, rozpoczynając dwa duże projekty typu brownfield. W kategorii inicjatywa wnosząca nową jakość nagrodzono projekt ¨Wielka Płyt(k)a¨pracowni architektonicznej KXM Group. To pomysł modernizacji PRL- owskich bloków mieszkalnych polegający na ¨opakowaniu¨ nieruchomości w fasadę z prefabrykowanych modułów oraz na dodaniu kondygnacji. Projekt cechuje kompleksowe podejście do tematu. Dodatkowe piętro to przede wszystkim przestrzeń na nowe czasy- pracy zdalnej, ma też służyć integracji sąsiedzkiej. Jest również bardzo ważnym elementem finansowania całej modernizacji: dodatkowy metraż to wzrost wartości nieruchomości. Więcej szczegółów- na 26 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 28.06.2023.).

Obok w ¨Rz¨ czytamy: ¨Temperatura rynku rośnie¨. Cieszy odbicie sprzedaży nowych lokali. Jednak brakuje długofalowej polityki mieszkaniowej. Rynek pierwotny dalej żwawo odbija, bezpieczny kredyt wchodzi w życie, ale polityki mieszkaniowej jak nie było, tak nie ma. Panelem o perspektywach mieszkaniówki- ¨Między prawem a towarem¨- otwarto tegoroczną edycję Real Estate Impactor. Uczestniczka debaty, Hanna Milewska- Wilk, specjalizująca się w sprawach mieszkalnictwa  w Instytucie Rozwoju Miast i Regionów, powołuje się na raport Warszawskiego Instytutu Bankowości, z którego wynika, że nawet jeśli kredyt miałby nie być oprocentowany i kosztem byłaby tylko prowizja banku, to i tak 35- 40 proc. gospodarstw domowych nigdy nie będzie stać na pożyczkę, dlatego nie da się robić polityki mieszkaniowej, oferując wyłącznie kredyty ze wsparciem. W jej ocenie państwo powinno tworzyć warunki, a nie budować lokale. Najlepiej działały i działają te programy, gdzie podmiotem bezpośrednio odpowiedzialnym za budowę jest gmina, bądź spółki należące do gminy, jak TBS- y. Te ostatnie mocno przyhamowały z budową, ale z powodu zmiany warunków prawnych i obcięcia finansowania. Czy w takim razie społeczne inicjatywy mieszkaniowe mogą być przełomem- skoro to gminy mówią, czego potrzebują, a finansowanie idzie od państwa, w formie dotacji i preferencyjnego kredytu z BGK, a Krajowy Zasób Nieruchomości może udostępnić grunty, jeśli nie posiada ich gmina? Jest taka szansa, ale tylko w porozumieniu z samorządem- czytamy. Tymczasem na rynku komercyjnym trwa odbicie. W czerwcu, licząc do dnia debaty (22.06.), w siedmiu największych aglomeracjach deweloperzy sprzedali 4,5 tys. lokali, co pozwala oczekiwać wyniku ponad 5 tys. w skali całego miesiąca. Z drugiej strony deweloperzy wprowadzili 3,5 tys. lokali, to zatem szósty miesiąc z rzędu, gdy liczba mieszkań wprowadzanych jest niższa od liczby lokali sprzedanych. Wzrost sprzedaży to efekt zapowiedzi bezpiecznego kredytu pod koniec ub.r. Poruszono też inne wątki, jak sytuacja na rynku najmu i perspektywy PRS. Cały panel jest do obejrzenia na portalu rp,pl- odnotowano na 27 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 28.06.2023.).

¨Dziennik Gazeta Prawna¨ zamieszcza z kolei tekst: ¨Wynajmujący musi uważać, bo może zostać akcyzowcem¨. Kto świadczy kompleksową usługę najmu i na fakturze nie wyodrębnia kosztów energii elektrycznej wyprodukowanej z własnej instalacji fotowoltaicznej, ten nie płaci podatku akcyzowego. Ale co innego, gdyby je wyszczególniał. Jeśli z faktury będzie wynikać ilość energii pobranej przez najemcę, to będzie to oznaczać, że wynajmujący sprzedaje energię elektryczną, a więc musi zapłacić daninę zgodnie z art. 9 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku akcyzowym. To oznacza, że musi składać miesięczną deklarację dotyczącą podatku akcyzowego od energii elektrycznej, prowadzić ewidencję ilościową prądu, a w niektórych przypadkach także zarejestrować się w Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych. Tak wynika z  interpretacji indywidualnych wydawanych przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. To zaskakujące, że treść faktury decyduje w praktyce o tym, czy powstanie obowiązek zapłaty podatku ? komentuje menedżer w zespole podatku akcyzowego i ceł w Deloitte. Na problem akcyzy wyprodukowanej za pomocą instalacji fotowoltaicznych zainstalowanych na wynajmowanej nieruchomości ¨DGP¨ zwracał już uwagę w artykułach ¨Wynajmujesz dom z fotowoltaiką? Uważaj na akcyzową niespodziankę¨ (¨DGP¨ 108/2022) i ¨Wynajem domu z fotowoltaiką jednak bez akcyzy¨ (¨DGP¨ 30/2023).   Problem ten dotyczy sporej grupy podmiotów. Eksperci zalecają więc, by każdy, kto wynajmuje nieruchomość z instalacją OZE (np. fotowoltaiczną), przeanalizował swoje postanowienia umowne i sposób fakturowania. Więcej szczegółów- na drugiej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 28.06.2023.).

¨DGP¨ informuje również: ¨Po ataku hakerów przetarg do unieważnienia¨. Jeśli firmy nie są w stanie przesłać swych ofert, postępowanie trzeba powtórzyć. Zamawiający nie może udawać, że nic się nie stało. Choć awarie nawet najlepiej zabezpieczonych systemów teleinformatycznych są wpisane w ich działanie, to, nakazując pełną informatyzację polskich zamówień publicznych, prawo nie przewidziało na tę ewentualność specjalnych regulacji. Nie oznacza to jednak, że gdy platforma ma przerwę w działaniu, to zamawiający może przejść nad tym faktem do porządku dziennego i kontynuować przetarg, jakby nic się nie stało. Pokazuje to niedawny wyrok Krajowej Izby Odwoławczej. Choć platforma zakupowa nie działała z powodu ataku typu DDoS ¨jednej z grup cyberprzestępczych popierających rosyjską inwazję na Ukrainę¨ i wykonawcy nie mogli złożyć ofert w dwóch przetargach, to zamawiający nie unieważnił nich. KIO nie miała wątpliwości, że miał taki obowiązek. Unieważnienie przetargu jest bez wątpienia konieczne, gdy awaria czy atak hakerski mają miejsce bezpośrednio przed upływem terminu składania ofert. Je także zalecił Urząd Zamówień Publicznych, gdy w listopadzie 2022 r. zaatakowano publiczną platformę e-Zamówienia. W czasie trwania ataku DDoS kończyło się wówczas 75 przetargów. Nieco bardziej zniuansowana może być sytuacja w tych przetargach, w których problemy pojawią się wcześniej. W opisanych przetargach jedno było bezsporne ? platforma nie działała, co potwierdził jej administrator i z czym nie polemizował również zamawiający. Niestety nie zawsze tak się zdarza, a wówczas sytuacja wykonawcy nie jest do pozazdroszczenia. On bowiem może jedynie dowodzić, że nie zdołał złożyć oferty, ale wszelkie informacje na temat działania platformy są w rękach zamawiającego, a tak naprawdę operatora samej platformy. Tymczasem, jak pokazuje orzecznictwo, to przedsiębiorca musi dowieść, że to z przyczyn leżących po stronie platformy nie mógł wystartować w przetargu. Potwierdza to orzecznictwo sądowe. W jednej z takich spraw KIO uznała za wystarczające samo uprawdopodobnienie awarii platformy, ale sąd nie podzielił jej argumentacji. Więcej szczegółów- na czwartej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 28.06.2023.).

¨DGP¨ zauważa w innym miejscu: ¨Podatek od nieruchomości najważniejszy dla małych miast¨. W latach 2010- 2020 dochody gmin z tytułu opodatkowania nieruchomości wzrosły nominalnie o 60,1 proc. (z 15,1 mld zł do 24,2 mld zł), jednak udział tego podatku w dochodach własnych gmin spadł z 22,7 proc. do niecałych 20 proc.- wynika z najnowszego raportu ¨Polityka podatkowa polskich miast¨, przygotowanego przez Obserwatorium Polityki Miejskiej Instytutu Rozwoju Miast i Regionów. W badanym okresie największe znaczenie podatek ten miał w miastach małych, gdzie średniorocznie stanowił 28,6 proc. dochodów własnych, a najmniejsze w dużych- 17 proc. Autorzy raportu zwracają uwagę, że dochody z podatku od nieruchomości w Polsce pochodzą przede wszystkim od przedsiębiorców. Na drugim biegunie pozostają miasta, w których głównie rozwija się funkcja mieszkaniowa. W związku z tym eksperci rekomendują m.in. odejście od waloryzacji maksymalnych stawek podatku od nieruchomości przez ministra finansów na podstawie wskaźnika cen towarów i usług na rzecz ich powiązania z poziomem PKB, w przeliczeniu na jednego mieszkańca w regionie, w którym jest położona dana gmina- czytamy na ósmej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 28.06.2023.).

Kolejny dodatek ¨DGP¨¨Samorząd i Administracja¨ zamieszcza tekst: ¨RIO kwestionują brak maksymalnej wartości zamówienia¨. W umowie z wykonawcą gmina powinna ustalić nie tylko zakres usług, lecz także górny limit kwoty, jaką może otrzymać wykonawca. Jeśli tego zabraknie, regionalna izba obrachunkowa będzie mogła uznać, że naruszono reguły finansów publicznych. Nie wszystkie JST o tym pamiętają. Gminy zapominają, że ciąży na nich obowiązek określenia w umowie wartości zamówienia ogółem bądź maksymalnej wartości, do której można finansować świadczone usługi. Co ważne, wymóg ten dotyczy również umów zawieranych poza reżimem p.z.p. Poniższe przykłady wskazują natomiast, że izby to sprawdzą i kwestionują. Ot, chociażby RIO w Poznaniu. W wystąpieniu pokontrolnym z 22 maja 2023 r. jako nieprawidłowe wytknęła ona kontrolowanej gminie, że w umowach nie określiła wartości ogółem ani maksymalnej wartości granicznej zaciągniętego zobowiązania w zakresie świadczonych usług. W umowie na zagospodarowanie odpadów określono jedynie ogólnie, że przekazujący je ¨zapłaci prowadzącemu instalację cenę według obowiązującego cennika¨. Z kolei w innej umowie ustalono, że wynagrodzenie jest uzależnione od liczby podjętych interwencji dotyczących dzikich zwierząt i ¨będzie płatne zgodnie z cenami podanymi w ofercie¨. Izba takie zapisy uznała za niewystarczające. Nakazała wprost, by ¨w zawieranych umowach określać maksymalną wysokość wynagrodzenia (zobowiązania) za wykonanie przedmiotu umowy w okresie jej realizacji. Więcej- na pierwszej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 28.06.2023.).

Zobacz również