Środa, 26 maja 2021

¨Co ze wsparciem rządu przy zakupie mieszkań¨
¨Domy do 70 metrów kwadratowych bez pozwolenia¨
¨Kto naprawdę zyska na Polskim Ładzie¨
¨Komornicy gotowi na elektronizację¨
¨Robyg da setki milionów za ziemię, by urosnąć¨
¨Ponad pół miliona złotych długu¨
¨Prestiżowe adresy trzymają wartość¨
¨Fikcyjny bonus za bioodpady¨
¨Charakterystyka energetyczna nie tylko na papierze¨.
¨Mieszkania za remont¨
¨Zostają Manhattan i kamienice na Niebuszewie¨

Więcej poniżej.

¨Prawo co dnia¨ w ¨Rzeczpospolitej¨ zastanawia się: ¨Co ze wsparciem rządu przy zakupie mieszkań¨. Polski Ład ma pozytywnie wpłynąć na sytuację lokalową niewielkiej grupy osób, ale skutki programu odczują także pozostali kupujący oraz deweloperzy. Jak czytamy, rozwiązania zaproponowane przez PiS w istocie zwiększają jedynie liczbę osób, które będą mogły wziąć kredyt na mieszkanie, dzięki udzielanej przez państwo gwarancji na wkład własny. Jednocześnie nie wpływają w żaden sposób na liczbę mieszkań, co może bezpośrednio wpłynąć na wzrost cen na rynku mieszkaniowym- czytamy na 11 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 26.05.2021.).

Niżej ¨Prawo co dnia¨ odnotowuje: ¨Domy do 70 metrów kwadratowych bez pozwolenia¨. Rządowy program wprowadza możliwość wznoszenia niewielkich budynków jednorodzinnych bez kierownika i książki budowy, jedynie na podstawie dokonania zgłoszenia. Dodatkowo w Polskim Ładzie planowane jest wprowadzenie programu ¨Lokal za grunt¨, który ma polegać na współpracy samorządów z inwestorami. Inwestor będzie mógł pozyskać grunt od samorządu w zamian za prawa do części wybudowanych lokali. Więcej- także na 11 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 26.05.2021.).

¨Prawo co dnia¨ zamieszcza też komentarz eksperta: ¨Kto naprawdę zyska na Polskim Ładzie¨. Wprowadzenie ceny maksymalnej za mkw. nieruchomości, która będzie kwalifikować się do programu, nie wystarczy, by zapobiec wzrostowi cen- czytamy w ramach wstępu. Wszystkie teksty- na 11 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 26.05.2021.).

¨Prawo co dnia¨ informuje też: ¨Komornicy gotowi na elektronizację¨. Samorząd zawodowy ma już zaplecze informatyczne, aby prowadzić elektroniczne licytacje nieruchomości tuż po wejściu w życie przepisów. W czwartek Sejm ma zakończyć prace ustawodawcze nad tą regulacją. Więcej- na 10 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 26.05.2021.).

¨Rz¨ w innym miejscu zauważa: ¨Robyg da setki milionów za ziemię, by urosnąć¨. Budowniczy mieszkań dobrze ocenia perspektywy rynku, chce korzystać z koniunktury, dlatego lokuje krocie w gruntach. Notowana na Catalyst Grupa Robyg w tym roku zamierza zainwestować jeszcze ponad 600 mln zł. W grę wchodzą zakupy działek, w tym dużych i ¨trudnych¨- jak i przejęcia. W ciągu ostatnich pięciu kwartałów firma przeznaczyła 700 mln zł na rozbudowę banku ziemi- czytamy na 16 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 26.05.2021.).

¨Rz¨ informuje również: ¨Ponad pół miliona złotych długu¨. 426,5 mln zł wynosiło na koniec kwietnia łączne zadłużenie osób mających problemy z terminowym płaceniem czynszu. Rekordzista, 81- latek z woj. opolskiego, jest zadłużony na ponad 536,3 tys. zł- podaje Krajowy Rejestr Długów. W 2020 r. zaległości czynszowe odnotowane w bazie KRD wzrosły o 10 proc., do 464 mln zł- odnotowano. Więcej szczegółów- na 19 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 26.05.2021.).

Dla kontrastu, niżej w ¨Rz¨ czytamy: ¨Prestiżowe adresy trzymają wartość¨. Nieruchomości z najwyższej półki to wyznacznik statusu. Popyt na mieszkania jest rozgrzany, napędzany rekordowo niskimi stopami procentowymi, co skłania m.in. do oszczędzania na uchodzącym za bezpieczną przystań rynku nieruchomości. A skoro utrzymywanie wartości jest kluczowym czynnikiem, na celowniku są również projekty z najwyższej półki- czytamy w ramach wstępu. Szczegóły- także na 19 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 26.05.2021.).

¨Dziennik Gazeta Prawna¨ informuje z kolei: ¨Fikcyjny bonus za bioodpady¨. Ulgi przyznawane przez gminy za samodzielne radzenie sobie z kuchennymi resztkami nie zachęcają do stawiania przydomowych kompostowników. A samorządom brakuje motywacji, by przekonywać do tego mieszkańców, bo nie wiedzą, co tak naprawdę mogą zyskać- odnotowano na pierwszej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 26.05.2021.).

W ¨DGP¨ czytamy również: ¨Charakterystyka energetyczna nie tylko na papierze¨. Obowiązujące regulacje o charakterystyce energetycznej nie zawsze są respektowane. Branża liczy na to, że zmieni to nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków, którą resort rozwoju wpisał ostatnio do wykazu prac legislacyjnych rządu- czytamy na czwartej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 26.05.2021.).

¨Gazeta Wyborcza¨ informuje: ¨Mieszkania za remont¨. W Szczecinie można wynająć mieszkanie komunalne za remont. Do dyspozycji jest ponad 100 takich lokali. Z przyszłym najemca podpisywana jest umowa na czas nieokreślony, ale po uprzednim wyremontowaniu przez niego mieszkania. Lokale wystawione przez Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych w Szczecinie są w różnym stanie i w zdecydowanej większości chodzi o remont generalny. W jednej z lokalizacji w Śródmieściu koszt takiej inwestycji oszacowano na ponad 43 tys. zł. Wszystkie prace należy wykonać w ciągu ośmiu miesięcy (z pozwoleniem na budowę- 12 miesięcy). W ich trakcie nie nalicza się czynszu. Po remoncie podpisywana jest zasadnicza umowa najmu z osobą, która go wykonała. Więcej szczegółów- na 11 stronie ¨Gazety¨.

(Źródło: ¨Gazeta Wyborcza¨– 26.05.2021.).

¨Głos Szczeciński¨ poinformował: ¨Zostają Manhattan i kamienice na Niebuszewie¨. Prezydent Szczecina zareagował na wnioski po konsultacjach społecznych dotyczących studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Szczecina. Zapowiedział, że targowisko Manhattan może spokojnie pracować, a kamienice na Niebuszewie nie zostaną zburzone. Więcej- na pierwszej i trzeciej stronie ¨Głosu¨.

(Źródło: ¨Głos Szczeciński¨– 26.05.2021.).

Zobacz również