Środa, 24 marzec 2021

¨Kredyty mieszkaniowe tanie, ale dostępne dla wybranych¨
¨Jest gorzej niż rok temu¨
¨Biuro jak kosmiczna kapsuła¨
¨GTC: niższe zyski z najmu¨
¨Mimo kilku lat kłótni darowizna nie do odebrania¨
¨PKO BP pokazał, że stać go na ugody z klientami¨
¨Dziennik budowy w końcu cyfrowy¨
¨Mieszkaniec nie przyznaje się do wytwarzania odpadów? W uszczelnieniu systemu gminie może pomóc darmowa aplikacja¨
¨Banki wchodzą do programu <>, będzie łatwiej o pieniądze¨
¨Będzie plan zamiast drapacza chmur¨
¨Nie będzie wieżowca¨.
¨W końcu będzie mniej samowolki i pstrokacizny? Urzędnicy wrócili do pracy¨

Więcej poniżej.

¨Rzeczpospolita¨ odnotowuje: ¨Kredyty mieszkaniowe tanie, ale dostępne dla wybranych¨. Mimo rekordowo niskich stóp procentowych na hipoteki stać głównie bardziej zamożnych. Jest jednak szansa, że po opanowaniu pandemii klientom będzie łatwiej uzyskać kredyt. W 2020 r. banki udzieliły klientom indywidualnym 216,6 tys. kredytów hipotecznych o wartości 63,2 mld zł Z powodu pandemii liczba sprzedanych kredytów spadła o 9 proc., a wartość o blisko 3 proc. I choć od jesieni, po załamaniu sprzedaży wiosną, trwa mocne odbicie, to skorzystać mogą na tym tylko niektórzy klienci. Wzięcie mają głównie kredyty na duże kwoty. Te warte ponad 350 tys. zł w 2020 r. stanowiły już 48,3 proc. sprzedanych kredytów, ale po dwóch miesiącach tego roku wskaźnik ten sięga już 52 proc.- wynika z danych Biura Informacji Kredytowej. W 2020 r. przyrost sprzedaży zanotowano tylko w przedziałach 350- 500 tys. zł (+ 8 proc.) i ponad 500 tys. zł (+12 proc.). Dla kontrastu hipotek wartych 100- 150 tys. zł udzielono o 21 proc. mniej niż w 2019 r., a tych w przedziale 250- 350 tys. zł, stanowiących jedną czwartą sprzedaży, o 7 proc. mniej. Także w styczniu i lutym udzielono mniej niż rok temu kredytów poniżej 350 tys. zł. Taka struktura sprzedaży sugeruje, że kredyty mieszkaniowe, mimo rekordowo niskich stóp procentowych, które powinny przełożyć się na większą zdolność kredytową i niskie koszty obsługi długu, są słabiej dostępne dla osób mniej zamożnych. Problemem nie jest koszt kredytu, ale jego dostępność i fakt, że trzeba zapożyczać się na coraz większe kwoty ze względu na drożejące mieszkania. Więcej szczegółów- na 18 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 24.03.2021.).

¨Rz¨ obwieszcza też: ¨Jest gorzej niż rok temu¨. Nowy lockdown jest szokiem dla rynku, a ludzi w centrach jest nawet mniej niż rok temu, gdy zaczęły się pierwsze ograniczenia. Straty sprzedawców rosną. Ostatni tydzień, czyli 15- 22 marca, jest pierwszym, którego wyniki można porównać z lockdownem z 2020 r. (rozpoczętym również w połowie marca). Jak wynika z danych Shopper Trak Index¨, ruch w ostatnich tygodniach w centrach handlowych był o 13,5 proc. mniejszy niż w porównywalnym okresie 2020 r. Dla handlu to fatalne informacje, pon kosmiczna ponieważ taką sytuację mocniej odczuwają nawet te firmy, które mogą obecnie pracować- czytamy. Więcej- na 19 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 24.03.2021.).

W ¨Rz¨ również czas na ¨pandemiczną ciekawostkę¨. W tekście ¨Biuro jak kosmiczna kapsuła¨ odnotowano: Niedługo możemy pracować w bezpiecznych modułach, które po zalogowaniu wyświetlą zdjęcia i potrzebne pracownikowi informacje. Biuro Przyszłości buduje izraelski Check Point, jedna z największych firm IT na świecie. Spółka podjęła decyzję o przejściu na hybrydowy model łączący pracę w biurze z pracą w domu. Firma ogłosiła konkurs na projekty modułowych przestrzeni. Architekci, projektanci wnętrz, studenci mieli zaproponować idealne biuro hybrydowe. Jedynym warunkiem było zaplanowanie części wspólnych, cichych pokojów i części rekreacyjnej.  Dalej czytamy: Jacek Ratajczak, dyrektor generalny Zonifero, polskiego startupu z branży Work- Tech, komentuje, że pandemia przyspieszyła przemiany na rynku nieruchomości komercyjnych o kilka, a może nawet kilkanaście lat. Jego zdaniem rozpoczęła się rewolucja na miarę przemysłowej. W skrócie- mniejsze miasta, a nawet wsie będą mogły zaoferować te same możliwości rozwoju zawodowego, co wielkie aglomeracje. Szczegóły- na 20 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 24.03.2021.).

Niżej ¨Rz¨ informuje: ¨GTC: niższe zyski z najmu¨. Powiększenie portfela biurowego zmniejszyło nieco negatywny wpływ pandemii na wyniki centrów handlowych. W 2020 r. deweloper i właściciel nieruchomości komercyjnych poniósł 70 mln euro straty netto wobec 75 mln euro na plusie rok wcześniej. Ujemny wynik to głównie efekt przeszacowania wartości nieruchomości w związku z pandemią. Pod względem operacyjnym firma poradziła sobie relatywnie dobrze. Firma inwestuje w biura i centra handlowe w naszym regionie Europy Na portfel GTC na koniec 2020 r. składały się budynki biurowe o powierzchni 536 tys. mkw. i centra handlowe o powierzchni 216 tys. mkw. W ostatnich dniach portfel powiększył się o 16 tys. mkw. dzięki zakupowi biurowca na Węgrzech. Na koniec grudnia w budowie były nieruchomości o powierzchni 37 tys. mkw., w przygotowaniu- z perspektywą uruchomienia w ciągu dwóch lat- projekty  o powierzchni 52 tys. mkw. Więcej szczegółów- także na 20 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 24.03.2021.).

¨Prawo co dnia¨ zauważa z kolei: ¨Mimo kilku lat kłótni darowizna nie do odebrania¨. Tylko przez rok można wykorzystać ekscesy obdarowanego, by zabrać to, co mu daliśmy. Jeśli pojawią się nowe wybryki, trzeba złożyć kolejne oświadczenie. I lepiej mieć je na papierze. To wnioski z najnowszego wyroku Sądu Najwyższego. W opisywanej sprawie SN wskazał, że darczyńca winien złożyć oświadczenie  obdarowanemu w dowolnej formie, ale tak, by mógł zapoznać się  z jego treścią. Oświadczenie to może, ale nie musi zawierać przyczyny odwołania darowizny. W przypadku gdy obdarowany nie chce zwrócić darowanej rzeczy (w tym przypadku działki ), problem można rozwiązać tylko w procesie o jej zwrot. Oznacza to, że dopiero wynik postępowania dowodowego pozwoli ocenić skuteczność odwołania darowizny z określonego powodu- czytamy na 11 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 24.03.2021.).

¨Dziennik Gazeta Prawna¨ informuje natomiast: ¨PKO BP pokazał, że stać go na ugody z klientami¨. Zdecydowana deklaracja zarządu największego kredytodawcy nie musi zachęcić innych. Sektor czeka na sądowe rozstrzygnięcia. Po zapowiedzi wydzielenia części kapitału na fundusz, który ma pokrywać straty wynikłe z zawierania ugód z frankowiczami, we wtorek PKO BP należał do banków, których akcje najmocniej zyskiwały na warszawskiej giełdzie. PKO BP to bank kontrolowany przez państwo, który najmocniej wspierał przedstawioną w grudniu ub.r. przez przewodniczącego KNF propozycję przewalutowania hipotek frankowych z przeliczeniem rat w ten sposób, jakby od początku były to kredyty złotowe. W poniedziałek zarząd PKO BP zwołał walne zgromadzenie, które ma wyrazić zgodę na zawieranie ugód z klientami i przeznaczyć na umorzenie ich zobowiązań 6,7 mld zł w postaci specjalnego funduszu w ramach kapitałów- odnotowano. Szczegóły- na siódmej stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 24.03.2021.).

¨DGP¨ informuje też: ¨Dziennik budowy w końcu cyfrowy¨. Umożliwienie prowadzenia dziennika budowy i książki obiektu budowlanego w formie elektronicznej- to najważniejsza zmiana, jaka została zaproponowana w projekcie ustawy nowelizującej prawo budowlane i ustawę o samorządach zawodowych architektów oraz inżynierów budownictwa. Informacja o projekcie została wpisana do wykazu prac rządu. Ustawa nie narzuci prowadzenia dokumentacji budowlanej w formie elektronicznej, jednak nowe rozwiązania mają być wygodne dla przedsiębiorców i umożliwią kontrolowanie dzienników budowy z dowolnego miejsca, np. z poziomu komputera czy smartfona. Więcej szczegółów- na piątej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 24.03.2021.).

¨Samorząd i Administracja¨ w ¨DGP¨ odnotowuje z kolei: ¨Zespolenie śmieci z wodą korzystne, ale na spadek opłat nie ma co liczyć¨. Poszukując oszczędności, niektóre samorządy decydują się na powierzenie zadań związanych z gospodarką odpadami spółkom wodociągowym. Dzięki temu daje się uporządkować system i przynajmniej zahamować wzrost cen dla mieszkańców. Stawki za śmieci są już tak wysokie, że nie sposób już ich podnosić lub nie można tego zrobić, bo byłoby to niezgodne z prawem. Coraz więcej jednostek samorządu terytorialnego próbuje więc rozliczać opłaty według zużycia wody, by w ten sposób zmusić do płacenia realnych stawek tych mieszkańców, którzy zaniżają liczbę osób zamieszkałych w lokalu. Niektóre JST idą jeszcze dalej, oddając zadania związane z gospodarowaniem odpadami komunalnymi własnym podmiotom, często z branży wodno- kanalizacyjnej. Tak zrobił od 1 stycznia 2021 r. Świebodzin, przekazując część gospodarki odpadami komunalnymi swojej spółce- w zakresie odbioru odpadów z miasta (Świebodzin to gmina miejsko- wiejska). Spółka ma to zrobić o 25 proc. taniej, niż zadeklarował w przetargu zewnętrzny wykonawca, co niestety nie oznacza obniżki stawek dla mieszkańców- czytamy na siódmej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 24.03.2021.).

¨Samorząd i Administracja¨ informuje też: ¨Mieszkaniec nie przyznaje się do wytwarzania odpadów? W uszczelnieniu systemu gminie może pomóc darmowa aplikacja¨. Kolejne samorządy sięgają po narzędzie informatyczne, które umożliwiło Świdnikowi grupy mieszkańców uchylających się wcześniej od płacenia za śmieci. Zdaje ono egzamin w gminach, które naliczają opłatę za pomocą metody od liczby osób zamieszkujących lokal. Gminy zainteresowane bezpłatnym otrzymaniem aplikacji powinny wystąpić do burmistrza Świdnika,  np. przez ePUAP, o przekazanie rozwiązania. Dzięki aplikacji Świdnik ujawnił 1400 przypadków zaniżeń, zapewniając dodatkowe 500 tys. zł w rocznym budżecie na odpady. Więcej szczegółów- na ósmej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 24.03.2021.).

W ¨DGP¨ czytamy również: ¨Banki wchodzą do programu <<Czyste powietrze>>, będzie łatwiej o pieniądze¨. Gwarancja Banku Gospodarstwa Krajowego ma usprawnić udzielanie kredytów i pożyczek beneficjentom programu ¨Czyste powietrze¨, którzy zdecydowali się na wymianę przestarzałych kotłów. Uchwała w sprawie ustanowienia programu gwarancyjnego ma zostać przyjęta w drugim kwartale tego roku- wynika z projektu opublikowanego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Zakłada się, że gwarancja udzielana przez BGK usprawni udzielanie kredytów i pożyczek przez banki, uprości procedury bankowe ze względu na zmniejszone ryzyko, a także umożliwi udzielenie kredytu lub pożyczki osobom, które mają zdolność kredytową, ale nie posiadają wystarczających zabezpieczeń- czytamy na 10 stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 24.03.2021.).

¨Głos Szczeciński¨ informuje: ¨Będzie plan zamiast drapacza chmur¨. Nie będzie drapacza chmur przy ul. Wszystkich Świętych. Najpierw będzie plan zagospodarowania przestrzennego, który szczegółowo określi zasady inwestowania na tym terenie. W poniedziałek inwestor wycofał swój wniosek o wydanie warunków zabudowy. Zapowiedział, że poczeka na uchwalenie planu- czytamy na trzeciej stronie ¨Głosu¨.

(Źródło: ¨Głos Szczeciński¨– 24.03.2021.).

¨Kurier Szczeciński¨ zapowiada także: ¨Nie będzie wieżowca¨. Michalis i Monika Apostolu wycofali wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla 18- kondygnacyjnego wieżowca przy ul. Wszystkich Świętych w Szczecinie. -Motywują to chęcią realizacji przyszłej inwestycji w zgodzie z całościową koncepcją opracowaną przez miejskich planistów- poinformował podczas marcowej sesji Rady Miasta zastępca prezydenta Daniel Wacikiewicz. Szczegóły- na piątej stronie ¨Kuriera¨.

(Źródło: ¨Kurier Szczeciński¨– 24.03.2021.).

¨Głos Szczeciński¨ zauważa też: ¨W końcu będzie mniej samowolki i pstrokacizny? Urzędnicy wrócili do pracy¨. Wznowiono prace nad uchwałą krajobrazową. Projekt zapisów z 2017 r. jest aktualizowany i ma zostać przedstawiony szczecińskim radnym. W ostatnich tygodniach ożyła debata na temat uchwały, które celem ma być wprowadzenie rygorystycznych zasad dotyczących reklam w przestrzeni publicznej miasta. Więcej- na czwartej stronie ¨Głosu¨

(Źródło: ¨Głos Szczeciński¨– 24.03.2021.).

Zobacz również