Środa, 23 luty 2022
¨Ostatni rok na rozliczenie mieszkania w biznesie¨
¨Dokąd zmierza mieszkaniówka¨
¨Targi MIPIM będą okazją do debat o ESG w branży¨
¨Zmiany w najmie już w 2022 r.¨
¨O dodatku osłonowym dla emeryta zdecyduje miejsce zamieszkania¨
¨Własne cele mieszkaniowe to nie tylko dach nad głową¨
¨Zakaz eksmisji chroni nieuczciwych lokatorów¨
¨Wynajem może być z 8- proc. VAT¨
¨Zapaść w hipotekach. Statystyki kredytów najgorsze od 2008 roku¨
Więcej poniżej.
¨Prawo co dnia¨ w ¨Rzeczpospolitej¨ odnotowuje: ¨Ostatni rok na rozliczenie mieszkania w biznesie¨. W 2023 r. przedsiębiorca nie zaliczy do podatkowych kosztów wydatków na nabycie domu. Amortyzacja nieruchomości mieszkalnych będzie zakazana. Zlikwidowanie możliwości amortyzacji mieszkań narusza regułę ochrony praw nabytych wynikającą z zasady demokratycznego państwa prawnego. Ten argument nie przekonał fiskusa, który w interpretacji stwierdził, że w przyszłym roku przedsiębiorca nie rozliczy już mieszkania w kosztach. Podkreślił też, że skarbówka nie jest od oceny zgodności z konstytucją. Polski Ład zakazał amortyzacji mieszkań i domów, przez co przedsiębiorcy nie będą mogli od 2023 r. rozliczać wydatków na ich nabycie w podatkowych kosztach. Jak zauważa ¨Rz¨, to zmiana reguł w trakcie gry. Zakaz amortyzacji dotyka bowiem także tych przedsiębiorców, którzy już wcześniej zainwestowali w zakup mieszkalnych nieruchomości i zakładali w biznesowych planach, że będą mogli je w całości rozliczyć w kosztach. Takich argumentów użył też przedsiębiorca, który w ostatnich kilku latach kupił cztery budynki mieszkalne. Wprowadził je do firmowej ewidencji środków trwałych i rozpoczął amortyzację. Uważa, że może ją kontynuować rozliczając wydatki na budynki aż do pełnego zamortyzowania. Fiskus odmawiając przedsiębiorcy takiej możliwości podkreślił, że wykładnia językowa nowych przepisów jest jasna- od 2023 r. nie będzie można amortyzować domów i mieszkań. Odpisy amortyzacyjne od nieruchomości mieszkalnych można zaliczać do podatkowych kosztów jeszcze w tym roku. Warunkiem jest, że nieruchomości te zostały nabyte lub wytworzone przed 1 stycznia 2022 r.- czytamy na 13 stronie głównego wydania.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 23.02.2022.).
¨Rz¨ także krótko: Prawie 50 proc. frankowiczów zamierza pozwać swój bank w związku z kredytem. To o ponad 10 proc. mniej niż przed rokiem- wynika najnowszego badania UCE Research i SYNO Poland. Według cytowanego w tekście prawnika przyczyną może być inflacja i powstrzymywanie się od wydatków na procesy oraz oczekiwanie na propozycje ugody banków. Dalej czytamy również: W ub.r. wynajęto rekordowe 7,5 mln mkw. magazynów, o ponad 2 mln mkw. więcej niż rok wcześniej- podała firma Colliers. Całkowita podaż powierzchni magazynowej wyniosła również rekordowe 23,7 mln mkw., a mimo to pustostanów nie przybyło, a czynsze pozostały stabilne- najwyższe przekraczały w Warszawie 5,50 euro za mkw. miesięcznie.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 23.02.2022.).
¨Rz¨ zastanawia się natomiast w innym miejscu: ¨Dokąd zmierza mieszkaniówka¨. Głębokość spadku aktywności deweloperów w styczniu wprawiła ekspertów w zdumienie. Co zwiastują te dane? Po intensywnym pod względem aktywności inwestycyjnej grudniu styczniowe dane GUS o liczbie mieszkań w rozpoczynanych przez deweloperów inwestycjach zszokowały: spadki rok do roku i miesiąc do miesiąca przekroczyły 40 proc. Firmy ruszyły z budową 7,3 tys. lokali, co jest wynikiem najgorszym od lockdownu w maju 2020 r., kiedy rozpoczęto budowę 6,2 tys. mieszkań. Rosnące koszty budowy, niepewność co do przyszłego popytu w sytuacji coraz wyższych cen mieszkań i rosnących stóp procentowych przyczyniają się do zmniejszenia aktywności w budownictwie mieszkaniowym- ocenia ekspertka CBRE. Również inwestorzy indywidualni ograniczyli aktywność, jeśli chodzi o budowę domów- choć tu spadek miesiąc do miesiąca jest jednocyfrowy. Jednak aż 40- proc. skala spadku u deweloperów, zwłaszcza w ujęciu miesiąc do miesiąca, może zastanawiać. Pierwszą przyczyną może być ukryty lockdown. W styczniu na oficjalnej kwarantannie znajdowało się nawet ponad 1 mln osób. Stąd sprawy urzędowe związane z rozpoczęciem budowy mogły ulec przesunięciu. Dopiero kolejne miesiące pozwolą ocenić, czy ten styczniowy spadek wynikał z nietypowej sytuacji w otoczeniu rynku, czy rzeczywiście oznacza diametralną zmianę zachowania jego uczestników. Więcej szczegółów- na 20 stronie części ekonomicznej głównego wydania.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 23.02.2022.).
¨Rz¨ informuje też: ¨Targi MIPIM będą okazją do debat o ESG w branży¨. Nieruchomości to biznes i pieniądze, ale też zobowiązania wobec środowiska i ludzi. Wątki te będą szeroko omawiane podczas dyskusji towarzyszących największym na świecie targom real estate. Tegoroczna edycja targów MIPIM w Cannes odbędzie się od 15 do 18 marca. Temat przewodni to transformacja miast. Główne dyskusje mają krążyć wokół sześciu tematów: miasta dla obywateli, mieszkaniówka priorytetem, moda na zielone, biurowce kontratakują, nieruchomości to więcej niż aktywa finansowe oraz proptech. Na targi do Cannes wybiera się bardzo mocna polska reprezentacja rynku nieruchomości: od wszelkiej specjalności spółek deweloperskich, przez pracownie architektoniczne, firmy doradcze i podatkowe, kancelarie prawne po fundusze inwestycyjne i banki. Więcej- także na 20 stronie części ekonomicznej głównego wydania.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 23.02.2022.).
¨Dziennik Gazeta Prawna¨ zapowiada: ¨Zmiany w najmie już w 2022 r.¨. Podatnicy, którzy w 2022 r. postanowili rozliczać się z fiskusem z najmu prywatnego według skali podatkowej, nie muszą w trakcie roku wpłacać zaliczek na PIT. Wystarczy, że zapłacą podatek przy zeznaniu rocznym ? twierdzi resort finansów. To korzystna interpretacja dla podatników. Ministerstwo wyjaśnia też, jak rozumieć przepis przejściowy Polskiego Ładu, zgodnie z którym podatnicy osiągający w 2022 r. przychody z najmu prywatnego mogą stosować zasady opodatkowania obowiązujące do końca 2021 r. Przepis ten budził wątpliwości, a eksperci wskazywali wcześniej, że chodzi o to, że w 2022 r. można stosować wszystkie zeszłoroczne zasady dotyczące opodatkowania najmu. Z wyjaśnień MF wynika natomiast, że chodzi nie tyle o ¨zasady¨, ile o samą ¨formę¨ opodatkowania. Słowem, w 2022 r. można wybrać opodatkowanie na zasadach ogólnych PIT lub ryczałtem- odnotowano na pierwszej stronie głównego wydania. ¨DGP¨ wraca do sprawy w kolejnym tekście: ¨Zasady najmu prywatnego w 2022 r. jednak się zmieniły¨. Kto w 2022 r. postanowił rozliczać się z fiskusem z najmu prywatnego według skali podatkowej, nie musi w trakcie roku wpłacać zaliczek na PIT. Wystarczy, że zapłaci podatek przy zeznaniu rocznym- poinformował resort finansów. Więcej- na drugiej stronie głównej wkładki prawnej.
(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 23.02.2022.).
¨DGP¨ informuje też: ¨O dodatku osłonowym dla emeryta zdecyduje miejsce zamieszkania¨. Część samorządów uwzględnia stanowiska resortów rodziny oraz klimatu i nie wlicza 13. emerytury do dochodu przy ustalaniu prawa do dodatku osłonowego. Inne zaś uważają, że nie ma przepisów dających podstawę do takiego postępowania. Nie widać końca kłopotów gmin z dodatkami osłonowymi, które mają zniwelować rosnące ceny energii, gazu i żywności. Jednym z problemów jest to, czy 13. emerytura powinna być traktowana jako dochód przy przyznawaniu tego świadczenia. Wprawdzie Ministerstwo Klimatu i Środowiska twierdzi, że nie, ale zdaniem wielu samorządów jest to stanowisko, które nie ma pokrycia w przepisach, i nie będą się do niego stosować. W opozycji do nich są gminy, które deklarują, że będą działać tak, jak wskazuje resort. Taki stan rzeczy może mieć negatywne konsekwencje dla beneficjentów dodatku, bo w zależności od tego, czy gmina, w której mieszkają, uznaje 13. emeryturę za dochód czy nie, mogą przekroczą kryterium dochodowe i nie otrzymają wsparcia- czytamy. Więcej- na pierwszej stronie głównej wkładki prawnej.
(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 23.02.2022.).
¨DGP¨ przypomina również: ¨Własne cele mieszkaniowe to nie tylko dach nad głową¨. Nie można zawężać własnych celów mieszkaniowych wyłącznie do zaspokajania własnych potrzeb mieszkaniowych ? orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Uznał więc, że zakup więcej niż jednego mieszkania, a nawet uzyskiwanie z nich przychodów, nie wykluczają prawa do ulgi z PIT. W omawianej sprawie NSA podkreślił, że pojęcie ¨własne cele mieszkaniowe¨, którym posługuje się ustawodawca, jest o wiele szersze niż ¨zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych¨. ? Nawet uzyskiwanie przychodów z mieszkań, które byłyby objęte ulgą, jest realizacją własnych celów, bo można przeznaczyć je np. na powiększenie swojego mieszkania czy na powiększenie jego standardu i to też mieści się w tym celu, bo jest to pojęcie bardzo szerokie- uznał sąd. Więcej- na drugiej stronie głównej wkładki prawnej.
(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 23.02.2022.).
¨DGP¨ zamieszcza również rozmowę z zastępcą dyrektora Biura Polityki Lokalowej m.st. Warszawy. W tekście ¨Zakaz eksmisji chroni nieuczciwych lokatorów¨ czytamy: Wprowadzony na czas pandemii zakaz eksmisji należy ocenić negatywnie, ponieważ przepis ten chroni nieuczciwych lokatorów i jest przez nich świadomie wykorzystywany. Podaje przypadek lokatora zajmującego lokal, za który nie płaci, uprzykrza życie sąsiadom, niszczy nie tylko mieszkanie, ale i części wspólne budynku. Z racji tego, że jest to lokator miasta, wspólnota mieszkaniowa wielokrotnie występowała o jego eksmisję. Ludzie czują się zastraszeni i bezsilni wobec człowieka, który nie przestrzega żadnych norm społecznych, a zakaz eksmisji sprawia, że nie można nic zrobić. Z punktu widzenia samorządu sytuacja jest niekorzystna również z uwagi na racjonalne gospodarowanie zasobem ? gmina wskazuje lokal na realizację eksmisji, ale jeżeli nie jest on dobrowolnie przyjmowany przez dłużników, to nie ma sankcji, które zmusiłyby ich do przeprowadzki. Wobec tego nie wiadomo, czy lokal należy dalej trzymać jako pustostan (za który gmina musi ponosić opłaty i który niezamieszkany niszczeje), czy też należy uznać, że obowiązek gminy został zrealizowany. Co więcej, dłużnicy wykorzystują zakaz eksmisji i oczekują coraz to korzystniejszych ofert ? często uzależniają dobrowolne opróżnienie dotychczas zajmowanego mieszkania od przedstawienia im lepszego lokum. Część właścicieli wstrzymuje się z występowaniem o eksmisję, więc w przyszłości gminy mogą być zasypane lawiną dotychczas zamrożonych wniosków. Reasumując, zakaz eksmisji powoduje, że nieuczciwi lokatorzy są chronieni przez państwo, ale koszt tej ochrony ponosi właściciel lokalu, sąsiad, rozwiedziony małżonek czy współlokator. Sytuacja epidemiczna nie powinna być uzasadnieniem dla dalszego tolerowania stanu, w którym zyskują tylko osoby naruszające prawo. Minęło prawie dwa lata od wprowadzenia tego przepisu i choć na początku było to zrozumiałe, to aktualnie prowadzi on wyłącznie do wypaczeń i jest z premedytacją wykorzystywany przez dłużników. Należy przy tym zaznaczyć, że ustawa o ochronie praw lokatorów i tak gwarantuje ochronę przed eksmisją na bruk, dlatego rozsądnym rozwiązaniem byłoby uchylenie tego przepisu- czytamy na siódmej stronie głównej wkładki prawnej.
(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 23.02.2022.).
¨DGP¨ zauważa w innym miejscu: ¨Wynajem może być z 8- proc. VAT¨. Udostępnienie miejsc noclegowych dla pracowników sezonowych jest z 8-proc. stawką VAT ? potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w wydanej wiążącej informacji stawkowej. Z wnioskiem o WIS wystąpił podatnik prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą m.in. w zakresie usług obiektów noclegowych turystycznych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania, który jest czynnym podatnikiem VAT. W ramach świadczonych usług udostępnia miejsca noclegowe najemcy ? pracodawcy ? dla jego pracowników sezonowych. Usługa nie polega na wynajmie całości lub części nieruchomości. Wynajmujący może więc udostępniać miejsca noclegowego również innym osobom, np. turystom. Pracownicy mają prawo do przebywania w konkretnym pokoju oraz dostęp do łazienki i wspólnej kuchni. Nie mogą jednak swobodnie dysponować wynajętym pokojem, np. wstawić własnych mebli. W ramach ceny wynajmujący zapewnia sprzątanie, wymianę pościeli, a także umożliwia dostęp do mediów, takich jak ogrzewanie, woda, prąd i internet. Dyrektor KIS przyznał, że w tym przypadku będzie miała zastosowanie 8- proc. stawka VAT- czytamy na trzeciej stronie głównej wkładki prawnej.
(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 23.02.2022.).
¨Gazeta Wyborcza¨ informuje natomiast: ¨Zapaść w hipotekach. Statystyki kredytów najgorsze od 2008 roku¨. Ogromna niepewność co do finalnego poziomu stóp procentowych wstrzymuje decyzje o zakupie mieszkania na kredyt. W styczniu wartość udzielonych kredytów hipotecznych rośnie najwolniej od 14 lat. Zima w hipotekach! Złotowe kredyty hipoteczne w styczniu wzrosły o niecałe 0,4 proc. miesiąc do miesiąca, co jest najsłabszym wynikiem od października 2008, czyli apogeum Globalnego Kryzysu Finansowego – komentują ekonomiści banku PKO BP najnowsze statystyki Narodowego Banku Polskiego. Popyt na kredyty mieszkaniowe może odżyć, kiedy zniknie niepewność co do docelowego poziomu stóp procentowych. Tym bardziej, im niższy będzie ten poziom. Obawy przed zaciąganiem kredytów hipotecznych widać już było w danych Biura Informacji Kredytowej. Wynikało z nich, że spadła zarówno liczba wniosków, jak i wnioskowana kwota kredytów. W styczniu średnia kwota kredytu wynosiła 355,4 tys. zł. W sumie w styczniu o kredyt mieszkaniowy wnioskowało tylko 28,03 tys. osób. Rok wcześniej było to 37,82 tys. osób- czytamy na łamach ¨Gazety¨.
(Źródło: ¨Gazeta Wyborcza¨– 23.02.2022.).