Środa, 22 maja 2019

Wojewoda nie zawsze potwierdzi prawo gminy, Rzeczpospolita
Nie można wymagać tego co niemożliwe, Rzeczpospolita
Coraz mniej czasu na poprawę powietrza, Rzeczpospolita
Mieszkanie w spadku, Gazeta Wyborcza
Bylejakość na cenzurowanym, Kurier Szczeciński

Więcej poniżej.

 

"Prawo co dnia" w "Rzeczpospolitej" informuje: "Wojewoda nie zawsze potwierdzi prawo gminy". Komunalizacja gruntów kolejowych to dziś duży problem. Rząd ma pomysł, jak go częściowo rozwiązać. W wykazie prac legislacyjnych pojawiła się informacja o pracach nad zmianami do ustawy o transporcie kolejowym. Rząd proponuje w niej uchylić ust. 3 w art. 17a przepisów wprowadzających ustawę o samorządzie terytorialnym i ustawę o pracownikach samorządowych. Uregulowanie wyłącza obligatoryjność wszczęcia przez wojewodę z urzędu postępowania w sprawie stwierdzenia nabycia przez gminy własności nieruchomości Skarbu Państwa w trybie tej ustawy. Zmiana ma zmniejszyć obciążenie urzędów wojewódzkich oraz zapobiegać procesom komunalizacji gruntów Skarbu Państwa, w szczególności zajętych przez infrastrukturę kolejową. Dziś to duży problem. Według danych Prokuratorii Generalnej RP toczy się ok. 55 postępowań komunalizacyjnych w tej sprawie. Samorządy posiłkują się korzystnym dla siebie orzecznictwem sądów administracyjnych. Zdaniem PG z wcześniejszych uchwał NSA podjętych w 2017 i 2018 r. wynika, że jeśli PKP nie mają dokumentów potwierdzających tytuł prawny do gruntów kolejowych, to doszło do ich komunalizacji. Wciągnęło to PKP w pułapkę prawną. Przed laty nikt się nie spodziewał, że dojdzie do przemian społeczno- ustrojowych ani że grunty kolejowe mogą nie być w zarządzie PKP. Więcej szczegółów- na 12 stronie głównego wydania.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 22.05.2019.).

 

"Prawo co dnia" zauważa też: "Nie można wymagać tego co niemożliwe". Żądanie od inwestora, by wykazał się własnością miejsc parkingowych w sytuacji, gdy nie ma takiej podstawy prawnej, jest bezzasadne. Plan uchwalony w 2003 r. przez Radę Miasta Gdańska dla Śródmieścia- Rejonu Głównego Miasta, stwierdzał w jednym z punktów: "W przypadku, kiedy z powodów technicznych lub innych nie można miejsc parkingowych zapewnić na terenie nieruchomości, należy wykazać się prawem własności do odpowiedniej liczby miejsc w parkingach kubaturowych na terenie Śródmieścia". Właściciele śródmiejskiej kamienicy zaskarżyli ten fragment uchwały do WSA w Gdańsku. Sąd ocenił, że sposób ustalenia wymagań w zakresie miejsc parkingowych wykracza poza przysługujące gminie władztwo planistyczne. Według WSA, nie jest dopuszczalne nakładanie na inwestora obowiązku zgodnego z prawem, lecz niewykonalnego z przyczyn technicznych. Więcej szczegółów- także na 12 stronie głównego wydania.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 22.05.2019.).

 

"Prawo co dnia" zauważa też: "Coraz mniej czasu na poprawę powietrza". Inspekcja Handlowa będzie karać za sprzedawanie nowych pieców węglowych kiepskiej jakości. Zmienią się też zasady uchwalania programów ochrony powietrza. Rada Ministrów przyjęła we wtorek dwa projekty nowelizacji prawa ochrony środowiska. Pierwsza realizuje wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE. Dotyczy on zaobserwowanych w latach 2007- 2015 (spośród 46 stref w skali kraju) przekroczeń poziomu dopuszczalnego pyłu zawieszonego PM 10. TSUE zobowiązał Polskę do szybkiej poprawy jakości powietrza. Projekt ma w tym pomóc. Skraca on m.in. terminy na przygotowanie programów ochrony powietrza o trzy miesiące. Będą one realizowane po otrzymaniu oceny jakości powietrza za 2018 r. Ich przyjęcie przez sejmik województwa wyznaczono na 20 czerwca 2020 r. Drugi projekt nowelizacji przyjęty przez rząd uszczelnia system kontroli pieców służących do ogrzewania domów. Nowela jest ściśle związana z wcześniejszymi zmianami w tym prawie. Wprowadziły one zakaz sprzedaży węglowych pieców domowych kiepskiej jakości. Proponowane przepisy dają prawo Inspekcji Handlowej do kontrolowania sprzedawanych kotłów oraz nakładania kar, gdy przepisy nie są przestrzegane, np. do 5 proc. przychodu uzyskanego w poprzednim roku kalendarzowym ze sprzedaży przestarzałych kotłów, ale nie mniej niż 10 tys. zł- czytamy na 13 stronie głównego wydania.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 22.05.2019.).

 

"Gazeta Wyborcza" zamieszcza informator pod hasłem: "Mieszkanie w spadku". Jakie są zasady dziedziczenia? Co zrobić, gdy mieszkanie jest zadłużone? Od 2015 r. spadkobiercy są lepiej chronieni przed długami zmarłego. Jeżeli w ciągu sześciu miesięcy od śmierci spadkodawcy nie złożą żadnego oświadczenia, przyjmą spadek z dobrodziejstwem inwentarza, czyli będą odpowiadać za zobowiązania zmarłego do wysokości otrzymanego po nim majątku. W tekście przypomniano: Spadek może składać się z wielu rzeczy. Mogą to być nieruchomości (dom, działka) i ruchomości. Zdarza się, że dziedziczymy udział we własności nieruchomości. Dziedziczeniu podlegają też służebności gruntowe, zastawy i hipoteki. Ale także długi zmarłego, czyli niespłacone kredyty, pożyczki, zaległe rachunki lub czynsze. Lektura dla zainteresowanych- na 22 stronie "Gazety".

(Źródło: "Gazeta Wyborcza"- 22.05.2019.).

 

"Kurier Szczeciński" odnotowuje: "Bylejakość na cenzurowanym". Urzędnicy ze Świnoujścia planują kolejne wyłożenie projektu uchwały krajobrazowej. Tym razem uwzględniają uwagi zgłoszone podczas konsultacji społecznych przez przedsiębiorców, przedstawicieli branży reklamowej, architektów oraz zarządców nieruchomości i spółdzielni mieszkaniowych. Walkę z chaosem na ulicach prowadzi także Koszalin. Świnoujska uchwała wprowadzi zasady i warunki umieszczania reklam, urządzeń reklamowych oraz małej architektury i ogrodzeń na terenie całego Świnoujścia. Chodzi o usunięcie z miejskiej przestrzeni chaosu, pstrokacizny i bylejakości. Jak przekonują w świnoujskim magistracie, takie uchwały ma już wiele miast w Polsce, m.in. Sopot, Nysa, Bochnia, Ciechanów. Inne są w trakcie przygotowania. Koszalin także przystąpił do konsultacji społecznych w sprawie podjęcia uchwały krajobrazowej. Powstał wstępny projekt dokumentu w sprawie ustalenia zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, ich gabarytów, standardów jakościowych i rodzajów materiałów budowlanych. We wtorek 21 maja, projekt uchwały oceniali mieszkańcy Koszalina. Wyłożenie projektu jest ostatnim etapem, podczas którego zainteresowani mogą wnosić uwagi i propozycje poprawek- czytamy. Więcej szczegółów- na trzeciej stronie "Kuriera".

(Źródło: "Kurier Szczeciński"- 22.05.2019.).

 

Zobacz również