Środa, 21 listopad 2018

Klienci deweloperów są bezpieczni, Rzeczpospolita
Kolejne sądowe odfrankowienie, Rzeczpospolita
Gdy garaż stoi osobno, klient zapłaci więcej, Rzeczpospolita
Energia+ dla każdego. UE może protestować, Dziennik Gazeta Prawna
Deweloperzy nie dopłaca podwójnie do gruntów, Dziennik Gazeta Prawna
<<Energia Plus>>. Rząd da na prąd, Gazeta Wyborcza

Więcej poniżej.

 

"Prawo co dnia" w "Rzeczpospolitej" odnotowuje: "Klienci deweloperów są bezpieczni". Pieniądze kupujących mieszkania nie przepadną dzięki Bankowemu Funduszowi Gwarancyjnemu. Getin Noble Bank jest popularny wśród deweloperów. Od lat zajmuje pierwsze miejsce w rankingu Polskiego związku Firm Deweloperskich jako bank najbardziej przyjazny inwestorom. A od dwóch lat to on najczęściej finansuje deweloperom budowę mieszkań. Przez aferę KNF jest głośno o nim, a także o drugim banku tego samego właściciela: Idea Banku. Wśród deweloperów i ich klientów zapanował niepokój, co dalej z inwestycjami. Getin Noble Bank, Związek banków Polskich oraz PZFD uspokajają. Twierdzą, że nie spełni się żaden czarny scenariusz. Przede wszystkim przepisy bankowe gwarantują również bezpieczeństwo środkom zgromadzonym na rachunkach w banku. Nie dotyczy to jednak każdego przypadku. Okazuje się tez, ze otwarte rachunki powiernicze są znacznie bezpieczniejsze od zamkniętych. W tekście przytoczono również dane, które świadczą o aktywności inwestorów: w pierwszym półroczu tego roku wydano 5401 pozwoleń na budowę budynków wielorodzinnych. Natomiast 2128 bloków oddano do użytkowania na terenie Polski w pierwszym półroczu 2018 r. Szczegóły- na 13 stronie głównego wydania.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 21.11.2018.).

 

"Prawo co dnia" informuje też: "Kolejne sądowe odfrankowienie". Sąd Okręgowy w Warszawie unieważnił umowę kredytu hipotecznego indeksowanego do szwajcarskiej waluty i nakazał bankowi zwrot nadpłaty frankowiczom ponad kredyt. Jeśli wyrok utrzyma się w wyższej instancji, to może stanowić ważny krok w batalii frankowiczów o ucywilizowanie ich umów kredytowych z bankami. Więcej- na 12 stronie głównego wydania.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 21.11.2018.).

 

"Prawo co dnia" przypomina również: "Gdy garaż stoi osobno, klient zapłaci więcej". Do pomieszczenia na auto usytuowanego obok domu jednorodzinnego nie ma zastosowania obniżona stawka 8 proc. podatku, nawet gdy są na jednej działce. Polacy na potęgę inwestują w nieruchomości mieszkalne. Wielu decyduje się na dom z ogródkiem i garażem. Okazuje się jednak, że gdy garaż będzie wolnostojący, zapłacą więcej. Potwierdza to jeden z najnowszych wyroków WSA w Białymstoku. Wszystko przez VAT. Szczegóły- na 14 stronie głównego wydania.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 21.11.2018.).

 

"Dziennik Gazeta Prawna" zauważa z kolei: "Energia+ dla każdego. UE może protestować". Ponad 2 mld zł rocznie mogą kosztować powszechne rekompensaty za droższy prąd dla odbiorców indywidualnych. Z programem trudno będzie wystartować tak szybko, jak chce tego minister energii. Krzysztof Tchórzewski zareagował wczoraj na doniesienia "DGP" o szykowanych podwyżkach cen prądu. Poinformował, że gospodarstwa domowe będą miały rekompensaty w wysokości 100 proc. Oznacza to, że w stosunku do zużycia prądu na poziomie 2018 r. będą one całkowite. Więcej szczegółów- na pierwszej stronie głównego wydania. "DGP" wraca do sprawy w kolejnym tekście: "rekompensaty za prąd nierealne przed wyborami". Minister energii po tekstach "DGP" zapowiedział, że dopłaty obejmą wszystkich odbiorców indywidualnych. Unijna notyfikacja może pokrzyżować te plany. Szczegóły- na drugiej i trzeciej stronie głównego wydania.

(Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"- 21.11.2018.).

 

"DGP" informuje też: "Deweloperzy nie dopłaca podwójnie do gruntów". Użytkownicy wieczyści gruntów pod blokami, które zostaną oddane do użytku po nowym roku, uwłaszczą się z chwila wpisu do księgi wieczystej odrębnej własności ostatniego lokalu mieszkalnego- to newralgiczna propozycja dla deweloperów, która według informacji "DGP" znajdzie się w nowelizacji przepisów o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego we własność. Zgodnie z uchwaloną w tym roku ustawa uwłaszczeniową, do przekształcenia użytkowania wieczystego terenów, na których powstają nowe inwestycje mieszkaniowe, miało dojść w momencie przekazania budynku do użytkowania. "DGP" sygnalizował, że takie rozwiązanie może okazać się bardzo kosztowne dla deweloperów, a na niektórych sprowadzić nawet widmo bankructwa. Wszystko dlatego, że wraz z uwłaszczeniem mogliby się stać beneficjentami pokaźnej pomocy publicznej, której wysokość jest niedozwolona przez unijne przepisy. W odpowiedzi na problem Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju przygotowało poprawkę, która ma pozwolić wystrzec się ryzyka dopłaty do rynkowej wartości gruntu przedsiębiorcom, którzy w przyszłym roku będą wypuszczać do sprzedaży gotowe mieszkania. Pomysł resortu- czyli uwłaszczenie z chwilą wpisu do księgi wieczystej odrębnej własności ostatniego lokalu mieszkalnego- spowoduje, że deweloperzy nie będą formalnie beneficjentami pomocy publicznej- czytamy na czwartej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"- 21.11.2018.).

 

"Gazeta Wyborcza" informuje również: "<<Energia Plus>>. Rząd da na prąd". Każda rodzina dostanie rekompensatę za to, że prąd produkowany przez polskie elektrownie drożeje. W efekcie podwyżki w kolejnych latach będą jeszcze wyższe- prognozują eksperci. Jeszcze do niedawna Ministerstwo Energii i koncerny energetyczne zarzekały się, że w przyszłym roku ceny prądu w taryfach dla gospodarstw domowych nie wzrosną. Teraz nikt już nie ukrywa, że podwyżki będą- także dla gospodarstw domowych. Ale resort energii ma nowy przedwyborczy pomysł: będzie oferował Polakom rekompensaty. Więcej szczegółów- na 12 stronie "Gazety".

(Źródło: "Gazeta Wyborcza"- 21.11.2018.).

 

Zobacz również