Środa, 21 kwietnia 2021

¨Chcesz ryczałt od najmu? Na wybór masz cały rok¨
¨Pilnie potrzebne przepisy o okazjonalnej sprzedaży¨
¨Składka podniesie ceny mieszkań¨
¨PIT a ulga termomodernizacyjna¨
¨Galopujące ceny drewna biją w firmy meblarskie¨
¨Rekordowy popyt, załamanie podaży i rosnące ceny¨
¨Wierzymy w biura w Polsce¨
¨Kredyty na mieszkania bierzemy, jakby nie było już żadnej pandemii¨
¨Kupujący mieszkania będą lepiej chronieni¨
¨Rząd zrobił pierwszy krok, by uwolnić wiatraki¨
¨Dbałość o środowisko może kosztować samorządy setki milionów złotych¨
¨Szansa na nowe mieszkania¨

Więcej poniżej.

¨Prawo co dnia¨ w ¨Rzeczpospolitej¨ odnotowuje: ¨Chcesz ryczałt od najmu? Na wybór masz cały rok¨. Wynajmujący zdecyduje o formie rozliczenia nawet kilka miesięcy po uzyskaniu pierwszego przychodu. Mamy dobrą wiadomość dla osób wynajmujących nieruchomości. Ministerstwo Finansów bardzo korzystnie interpretuje przepisy o rozliczaniu najmu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Twierdzi, że wyboru tej uproszczonej formy opodatkowania można dokonać przez cały rok. Skąd ta zmiana? Od 2019 r. osoby zainteresowane ryczałtem nie muszą już składać oświadczenia o jego wyborze. Wystarczy pierwsza wpłata oznaczona odpowiednim symbolem (PPE). Dotychczas trzeba było dokonać tej wpłaty do 20. dnia kolejnego miesiąca po uzyskaniu pierwszego przychodu. Teraz resort daje podatnikom dużo więcej czasu. Jak poinformował, skutecznym sposobem opodatkowania przychodów z najmu prywatnego ryczałtem jest również wpłata dokonana po terminie, jednak w czasie trwania roku podatkowego. Więcej szczegółów- na 13 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 21.04.2021.).

Niżej ¨Prawo co dnia¨ zauważa: ¨Pilnie potrzebne przepisy o okazjonalnej sprzedaży¨. Masowe transakcje z użyciem platform sprzedażowych powinny być systemowo uregulowane co do VAT. Z opublikowanego raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) wynika, że dzięki rozwojowi internetu poważnie wzrasta rola platform sieciowych, pozwalających zarabiać osobom nieprowadzącym biznesu. Chodzi o te, które okazjonalnie wynajmują mieszkania, wożą pasażerów i towary czy też sprzedają różne rzeczy za pośrednictwem portali kojarzących ze sobą klientów i nabywców. Skuteczniej i na większą skalę niż w gospodarce działającej bez internetu. Stanowi to poważne zagrożenie dla niektórych branż, działających według klasycznych schematów. Na przykład wynajem pokoi w dużych miastach na całym świecie to poważna konkurencja dla hoteli. Te ostatnie też nie stronią od pozyskiwania klientów przez internet, ale płacą VAT i podatki. A sezonowy wynajem lokali najczęściej umyka opodatkowaniu. OECD nie stawia wymogu, by całą sferę gospodarki współdzielenia poddać VAT. Zaleca monitorowanie sytuacji i ostrożne wprowadzanie nowych rozwiązań- czytamy także na 13 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 21.04.2021.).

¨Prawo co dnia¨ informuje również: ¨Składka podniesie ceny mieszkań¨. Na Deweloperski Fundusz Gwarancyjny zbierane mają być środki na wypadek m.in. upadłości inwestora. Przyjęta przez Sejm ustawa niewiele różni się od projektu, który wpłynął pod koniec lutego. Jedna z poprawek usunęła nielogicznie skonstruowany przepis, który nakazywał deweloperowi pokryć połowę kosztów opinii rzeczoznawcy majątkowego powołanego przez nabywcę, który nie stwierdził podstaw do wypowiedzenia przez konsumenta umowy z deweloperem. Do najważniejszych zmian zaliczyć trzeba Deweloperski Fundusz Gwarancyjny. Zbierać on ma środki na wypadek m.in. upadłości dewelopera. Wysokość składki na fundusz ma być uzależniona od rachunku powierniczego, za którego pośrednictwem działa przedsiębiorca. W przypadku rachunku otwartego, składka ma wynieść maksymalnie 2 proc. ceny mieszkania, a przy rachunku zamkniętym- 0,2 proc. Nowa ustawa deweloperska ma objąć swoimi regulacjami (w tym koniecznością wnoszenia składki na nowy fundusz) również gotowe mieszkania. Po raz pierwszy znajdą się w niej przepisy dotyczące umów rezerwacyjnych- czytamy na 14 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 21.04.2021.).

¨Rz¨ w kolejnym dodatku ¨Rachunkowość¨ zamieszcza natomiast obszerny tekst: ¨PIT a ulga termomodernizacyjna¨. W rozliczeniu rocznym PIT można odliczać wydatki na termomodernizację własnego budynku mieszkalnego. Skorzystanie z tej ulgi wymaga od podatnika spełnienia kilku warunków. Z ulgi termomodernizacyjnej może skorzystać wyłącznie podatnik, który jest właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego. W przypadku małżonków prawo do korzystania z ulgi mogą mieć obydwoje, bądź tylko jedno z nich. Ulga na termomodernizację budynków mieszkalnych została wprowadzona do ustawy podatkowej z początkiem 2019 r. Dla tych podatników, którzy skorzystali z niej w rozliczeniu podatkowym za 2019 r., pozostały już tylko niespełna dwa lata na odliczanie nowych wydatków ( 2021 i 2022). Przepisy podatkowe pozwalają na korzystanie z ulgi na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, które zostanie zakończone w okresie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek- czytamy. Więcej- na trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 21.04.2021.).

¨Rz¨ informuje też: ¨Galopujące ceny drewna biją w firmy meblarskie¨. Ogromny popyt w USA i Chinach doprowadził do podwyżek cen surowca aż o 30- 50 proc. Z Polski za granicę płynie już nawet, jak przed setkami lat, nieprzetworzone drewno. W ostatnich miesiącach ceny drewna rosły lawinowo, co uderzyło w wiele istotnych branż, od budownictwa po ważny dla krajowego eksportu przemysł meblarski. Co gorsza, galopujące ceny nie chcą się ustabilizować. Ceny rosną w Polsce w zawrotnym tempie, bo do światowych czynników doszły dodatkowo rodzime uwarunkowania, choćby wyjątkowa koniunktura w budownictwie, które potrzebuje dużo drewna. Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego wskazuje również, że od lat przedsiębiorcy z większości drzewnych firm mają zastrzeżenia do arbitralnego i niestabilnego ustalania zasad handlu surowcem przez Lasy Państwowe.  Nieoczekiwany boom nastąpił dopiero w ubiegłym roku, ponieważ pandemia i lockdowny sprzyjały naprawom, remontom i kupowaniu większych domów. Mocno ograniczona podaż w całym łańcuchu dostaw drewna spowodowała, że kontrakty terminowe na drewno, które obecnie osiągnęły rekordową cenę 1260 dolarów za 1000 tzw. stóp deskowych, o ponad 800 dol. Przekroczyły średnią cenę z ostatnich pięciu lat. Więcej szczegółów- na 19 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 21.04.2021.).

¨Rz¨ zauważa w innym miejscu: ¨Rekordowy popyt, załamanie podaży i rosnące ceny¨. W Łodzi średnie ceny mieszkań z rynku wtórnego w ciągu kwartału wzrosły o ponad 20 proc. Drożeją też lokale w innych miastach. Gorąco jest na rynku gruntów. Zainteresowanie nieruchomościami w sieci w ujęciu kwartalnym wzrosło średnio aż o 65 proc. W wielu sektorach tego rynku podaż nie nadąża za popytem, który napędzają niskie stopy procentowe, a więc tanie kredyty- wynika z najnowszego raportu portalu Nieruchomosci- online. pl. Największy wzrost popytu, o 75 proc., dotyczy działek. Serwis przeanalizował średnie ceny ofertowe lokali, w zależności od liczby pokoi. Największe wzrosty odnotowano w Łodzi. Mieszkania dwupokojowe podrożały w ciągu kwartału aż o 22,9 proc., do 7,5 tys. zł za mkw. Ceny kawalerek poszły w górę do ponad 8 tys. zł. W Warszawie za mkw. kawalerki sprzedający żądają średnio 12,6 tys. zł. W Krakowie podrożały wszystkie rodzaje mieszkań. Zależnie od liczby pokoi ceny ofertowe mkw. lokali oscylują w granicach 10- 11,3 tys. zł. Portal podaje też średnie ceny mkw. domów o dobrym standardzie oferowanych na rynku wtórnym. W Gdyni to prawie 6,8 tys. zł, w Gdańsku i Warszawie niemal 6,5 tys. zł, we Wrocławiu- 6 tys. zł, w Poznaniu- ponad 5 tys. zł. W Łodzi- 3,8 tys. zł, a w Lublinie- niespełna 3,4 tys. zł za mkw. Rosną ceny ziemi. W mazowieckich Ząbkach średnia stawka za działkę o pow. od 800 do 2,5 tys. mkw. w I kw. tego roku to 839 zł. Szczegóły- na 22 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 21.04.2021.).

Obok ¨Rz¨ zamieszcza kolejny tekst: ¨Wierzymy w biura w Polsce¨. Rynek płynnie przystosował się do nowych realiów bez istotnego uszczerbku dla wydajności- podkreśla Rafał Nowicki, prezes Apollo- Rida Poland. Portfel zarządzanych przez firmę nieruchomości w 2020 r. obejmował blisko 150 tys. mkw. biur i lokali usługowych. Wraz z wybuchem pandemii i wprowadzeniem pierwszego lockdownu budynki opustoszały. Stan ten trwał praktycznie przez cały II kwartał, jednak wraz z luzowaniem obostrzeń zaobserwowano stopniowy powrót pracowników do biur- w zależności od budynku było to od 15 do nawet 50 proc. pierwotnych stanów osobowych. Wobec kolejnej fali wysokich statystyk zachorowalności obecne wykorzystanie biur nie przekracza 25 proc. Jednak rozmówca ¨Rz w makroskali nadal wierzy w rozwój rynku biurowego w Polsce. Całość rozmowy- także na 22 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 21.04.2021.).

¨Dziennik Gazeta Prawna¨ odnotowuje również: ¨Kredyty na mieszkania bierzemy, jakby nie było już żadnej pandemii¨. Banki poluzowały politykę wobec klientów i w marcu udzieliły o ponad 17 proc. hipotek więcej niż przed rokiem. Dane Biura Informacji Kredytowej pokazują, że rosnący od kilku miesięcy popyt na kredyty hipoteczne przekłada się już na ich sprzedaż. W poprzednim miesiącu banki pożyczyły Polakom prawie 7,3 mld zł na zakup własnego lokum. To nie tylko więcej niż rok temu, kiedy to udzielono kredytów na kwotę 6,2 mld zł. Takiej wielkości BIK nie notował jeszcze nigdy. Z zestawienia biura wynika, że w porównaniu z marcem 2020 r., gdy pandemia się zaczynała, sprzedaż kredytów wzrosła o 17,1 proc. A względem marca 2019 r.- na długo przed COVID- 19, w czasie, gdy rynek nieruchomości był na wznoszącej- wartość udzielonych właśnie kredytów jest większa o ok. 35 proc. Szczegóły- na piątej stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 21.04.2021.).

¨DGP¨ informuje też: ¨Kupujący mieszkania będą lepiej chronieni¨. Sytuacje, w których- w wyniku np. bankructwa dewelopera lub banku- nabywca zostaje zarówno bez lokalu, jak i bez zainwestowanych pieniędzy, mają się już nie zdarzać.  Sejm uchwalił wczoraj ustawę o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz  o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. Deweloperzy przestrzegają jednak, że nowe przepisy przełożą się na wzrost cen i zmniejszenie podaży mieszkań. Ustawa wzmacnia pozycję nabywcy w relacjach z deweloperem. Wprowadza Deweloperski Fundusz Gwarancyjny, który ma chronić nabywców. Maksymalna składka na DFG wynieść ma 2 proc. w przypadku rachunków powierniczych otwartych i 0,2 proc.- rachunków zamkniętych. Faktyczną składkę określi w rozporządzeniu resort rozwoju, pracy i technologii. Według dotychczasowych deklaracji ma być to maksimum 1 proc. w przypadku rachunków otwartych. Poza tym ustawa reguluje też, dotąd nieuregulowaną w przepisach, kwestię umów rezerwacyjnych. Wysokość opłaty z tego tytułu nie będzie mogła przekroczyć 1 proc. ceny lokalu podanej w prospekcie informacyjnym. Wprowadza również nowe obowiązki informacyjne, takie jak doręczenie nabywcy prospektu informacyjnego. Więcej szczegółów- na piątej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 21.04.2021.).

W ¨DGP¨ czytamy również: ¨Rząd zrobił pierwszy krok, by uwolnić wiatraki¨. Przygotowany przez resort rozwoju, pracy i technologii projekt ustawy liberalizującej warunki stawiania elektrowni wiatrowych znalazł się w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Projekt zakłada utrzymanie zasady, zgodnie z którą nowa elektrownia wiatrowa może być lokowana wyłącznie na podstawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Obowiązek sporządzenia planu lub jego zmiany na potrzeby takiej inwestycji będzie jednak dotyczył obszaru prognozowanego oddziaływania elektrowni wiatrowej, a nie, jak dotąd, całego obszaru wyznaczonego zgodnie z zasadą 10H. Ta podstawowa minimalna odległość elektrowni wiatrowych ma być uelastyczniona- gminy będą miały większe pole manewru w kwestii wyznaczania lokalizacji. Będzie można określić w miejscowym planie inną odległość elektrowni od budynku mieszkalnego, mając na uwadze zasięg jej oddziaływania z uwzględnieniem określonej w projekcie nowelizacji bezwzględnej minimalnej odległości bezpieczeństwa. Zaproponowane zmiany mają poprawić warunki inwestowania w Polsce w lądowe elektrownie wiatrowe oraz rozwiązać problemy dotyczące budownictwa mieszkaniowego w ich sąsiedztwie- odnotowano. Więcej-  na czwartej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 21.04.2021.).

¨Samorząd i Administracja¨ w ¨DGP¨ zwraca natomiast uwagę: ¨Dbałość o środowisko może kosztować samorządy setki milionów złotych¨. Przekonują się o tym władze Krakowa. Najpierw dały zielone światło mieszkalnictwu, a później postawiły na ochronę przyrody. Efekt? Pozwy deweloperów i zapewne wysokie odszkodowania. Ponad 100 mln zł domagają się od władz Krakowa właściciele gruntów na Zakrzówku za to, że ich nieruchomości straciły na wartości, gdy utworzono tam użytek ekologiczny. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego z 2014 r. nie przewidywał bowiem w tym miejscu żadnej formy ochrony przyrody. Na łąkach miały powstać osiedla mieszkaniowe. Jednak w 2018 r. radni podjęli uchwałę, w której uznali tę część miasta za przyrodniczo cenną. I choć decyzje zarówno o miejscowym planie zagospodarowania, jak i utworzeniu użytku ekologicznego podjęła rada miasta, to uchwały są od siebie niezależne i trudno je ze sobą pogodzić. Głównym problemem jest zaś kolejność ich przegłosowania- wprowadzone użytkiem ograniczenia utrudniają, jeśli nie uniemożliwiają w ogóle, stawianie bloków- czytamy w ramach wstępu. Szczegóły- na pierwszej stronie dodatku.

¨DGP¨ przypomina również: ¨Szansa na nowe mieszkania¨. Ustawa zwana lokal za grunt to propozycja dla gmin, które chcą zwiększyć ofertę mieszkań na swoim terenie bez angażowania się w budowę. Dzięki sprzedaży nieruchomości pod inwestycję w regionie gmina zyskuje nowe lokale. Może je przeznaczyć na wynajem lub powiększyć nimi zasób komunalny. W ramach rozliczenia z inwestorem samorządy mogą otrzymać również lokale i budynki, w których będą działać np. żłobki, szkoły, ośrodki zdrowia. Ustawa weszła w życie 1 kwietnia br. Dzięki dostępnym w niej rozwiązaniom gmina zyskuje dodatkową możliwość zwiększenia swojej oferty lokalowej- bez potrzeby udziału w procesie inwestycyjno- budowlanym. Za część ceny nabytej od gminy w przetargu nieruchomości inwestor zapłaci lokalami. To gmina określi przeznaczenie tych lokali, ich liczbę, powierzchnię i minimalny standard, a także cenę i termin przekazania. Więcej- na 10 stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 21.04.2021.).

Zobacz również