Środa, 20 maja 2020

¨Firma w domu: można odliczyć koszty utrzymania¨
¨Studium to nie miejscowy plan¨
¨Pandemiczne preteksty deweloperów¨
¨Deweloper daje tarczę kupującym mieszkania¨
¨Ulga nie otworzy młodym drzwi do nowego mieszkania¨
¨Wspólnota nie musi sporządzać sprawozdań¨
¨Wykonawca też może zostać ukarany za brak przetargu¨

Więcej poniżej.

¨Prawo co dnia¨ w ¨Rzeczpospolitej¨ odnotowuje: ¨Firma w domu: można odliczyć koszty utrzymania¨. Pracujący zdalnie przedsiębiorca odliczy część wydatków na czynsz, energię elektryczną i internet, nawet jeśli nie wyodrębnił pokoju pod działalność. W czasie epidemii większość mikroprzedsiębiorców prowadzi biznes z własnego mieszkania. To oznacza, że rosną ich wydatki m.in. na prąd czy internet. Dobra wiadomość jest taka, że skarbówka pozwala odliczyć koszty utrzymania lokalu, nawet jeśli osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą nie wyodrębni na ten cel odpowiedniego pomieszczenia. Odliczy wydatki przypadające proporcjonalnie na powierzchnię zajętą na domowe biuro. Skarbówka zgadza się, że kosztem uzyskania przychodu mogą być wszystkie wydatki ponoszone na utrzymanie lokalu, np. czynsz do spółdzielni czy wspólnoty mieszkaniowej, energia elektryczna, woda oraz rachunki za internet. Ale nie w całości. Przedsiębiorca musi określić, jaką część lokalu wykorzystuje na potrzeby działalności gospodarczej. Najprościej wyodrębnić osobny pokój, który uznamy za biuro. Nie zawsze jest to jednak możliwe, zwłaszcza w małych mieszkaniach- czytamy. Więcej szczegółów- na 10 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 20.05.2020.).

¨Prawo co dnia¨ zauważa też: ¨Studium to nie miejscowy plan¨. Warszawscy radni niesłusznie odmówili deweloperowi lokalizacji inwestycji na podstawie specustawy mieszkaniowej. WSA stwierdził nieważność uchwały warszawskich radnych, odmawiającej deweloperowi prowadzenia inwestycji na podstawie specustawy mieszkaniowej. Skargę do WSA wniosła firma, która planowała wybudować osiedle mieszkaniowe na warszawskim Żoliborzu w pobliżu parku Kaskada. Rada miasta odmówiła ustalenia lokalizacji tej inwestycji. Zdaniem dewelopera uchwała jest krzywdząca i nie zawiera uzasadnienia odmowy. WSA uznał za zasadną część zarzutów skargi. Chodzi o powołanie się na wskaźniki ustalone w studium. Jego zdaniem władze stolicy mylnie interpretują przepisy, a konkretnie art. 5 ust. 3 specustawy. Według sądu ogólność studium oraz brak charakteru normy prawa powoduje, że ocena niesprzeczności uchwały lokalizacyjnej ze studium nie może polegać na nadaniu studium charakteru tożsamego z miejscowym planem- czytamy na 11 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 20.05.2020.).

¨Prawo co dnia¨ zamieszcza również tekst: ¨Pandemiczne preteksty deweloperów¨. Niektóre z firm trudniących się komercyjnym odbiorem mieszkań mają problemy z wejściem na teren nowych inwestycji. Część deweloperów próbuje ograniczyć liczbę osób biorących udział w kontroli nieruchomości w związku z COVID- 19. Nabywcy mieszkań coraz częściej decydują się na pomoc wyspecjalizowanego podmiotu przy odbiorze lokalu. Komercyjny inspektor dostrzeże bowiem wady w pierwszej chwili trudne do wychwycenia przez konsumenta. Kwestia tego, czy w odbiorze oprócz strony umowy deweloperskiej może uczestniczyć jeszcze inna osoba, np. inspektor nadzoru wybrany przez nabywcę, nie jest natomiast uregulowana w przepisach prawa. Zazwyczaj jest to dopuszczane przez deweloperów, aczkolwiek w razie odmowy nabywca nie ma wyraźnych podstaw prawnych by domagać się uczestnictwa w odbiorze inspektora. Niektóre z firm, korzystając z sytuacji, odmawiają więc udziału inspektora w obiorze mieszkania, wskazując, że na odbiór w sytuacji pandemii można przyjść tylko z jedną osobą, albo że może trwać on tylko godzinę. Więcej szczegółów- na 12 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 20.05.2020.).

¨Rz¨ informuje w innym miejscu: ¨Deweloper daje tarczę kupującym mieszkania¨. Pomoc w uzyskaniu kredytu, spłata rat, premia za zakupy gotówkowe. Firmy rozwiązują worek z ofertą specjalną. Ok. 60 proc. klientów Murapolu finansuje zakupy mieszkań kredytem. Aby wesprzeć tę grupę, już na początku ub. roku deweloper nawiązał współpracę z firmą Notus Finanse. Eksperci Notusa bezpłatnie doradzają klientom kredytowym, pomagają w negocjacjach z bankiem. Teraz firma wprowadza program Bank- Partner Murapol. Tarczę klientom daje też Archicom. Tym, którzy zdecydują się na zakup mieszkania w czasie pandemii, firma oferuje specjalną ochronę. Klient, który straci pracę w ciągu 12 miesięcy od zawarcia umowy, może liczyć na spłatę rat kredytu nawet przez rok. Klientom inwestycyjnym Archicom daje gwarancję najmu lokalu nawet do dwóch lat lub pokrycia jego kosztów nawet przez 22 miesiące. Premiowana jest też płatność gotówką. Prezes Budimeksu zwraca natomiast uwagę na malejącą podaż mieszkań. Zauważa, że już w I kwartale wprowadzono na rynek mniej inwestycji. Nie słychać, aby w najbliższym czasie masowo miały trafiać do oferty nowe mieszkania. Jednocześnie pojawiają się nowi kupujący. Ze względu na niskie oprocentowanie lokat są zainteresowani inwestowaniem w mieszkania. Szef Budimeksu nie spodziewa się przy tym spadku cen w długim horyzoncie. Z całą jednak pewnością rynek mieszkań ma przed sobą trudniejszy czas. Każdy zainteresowany kupnem mieszkania jest dla deweloperów cenniejszy niż do tej pory. Zrozumiałe są więc wszelkie działania polegające na podwyższaniu jakości jego obsługi, ukierunkowane zwłaszcza na utrzymaniu klienta przy sobie i zadbanie o jego możliwie wysoką zdolność kredytową. Deweloperzy wyciągają lekcję z poprzedniego kryzysu. Są dużo ostrożniejsi. Ograniczają nowe projekty na rzecz utrzymania płynności finansowej. Ograniczanie podaży i wspieranie klientów w pozyskaniu kredytów, to działania wyprzedzające reakcje banków. Więcej szczegółów- na 18 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 20.05.2020.).

¨Dziennik Gazeta Prawna¨ informuje z kolei: ¨Ulga nie otworzy młodym drzwi do nowego mieszkania¨. Nowy bonus w podatku dochodowym dla kupujących lokum nie rozwiązuje największego problemu: wysokiej bariery wejścia na ten rynek. Ministerstwo Rozwoju chce, by osoby, które nie ukończyły 39 lat, kupujące swoje pierwsze mieszkania lub budujące dom, miały prawo do tzw. ulgi na zasiedlenie w podatku PIT. Jej wielkość będzie zależała od liczby osób w gospodarstwie domowym (preferowane będą rodziny z dziećmi), pojawi się limit wielkości kupowanego mieszkania i można się o nią będzie ubiegać dopiero po zakupie lokalu lub ukończenia budowy domu. MR przedstawiło symulacje wielkości odliczenia, na podstawie danych z IV kwartału 2019 r. Waha się ono między 4597 zł w przypadku singli do ponad 12,6 tys. zł dla małżeństw z trójką dzieci. Zapowiedzi wzbudziły kontrowersje wśród ekspertów zajmujących się rynkiem mieszkaniowym, bo wsparcie zostało ograniczone do rynku pierwotnego. Urzędnicy zrobili to jednak świadomie. Uznano, że- w odróżnieniu od transakcji na rynku wtórnym- w ten sposób uda się pobudzić wzrost gospodarczy dzięki inwestycjom firm budowlanych. Ministerstwo jest przekonane, że planowana wysokość ulgi oraz sposób jej odliczania- czyli po dokonaniu zakupu- nie powinno wpływać na zwiększenie cen, a tym samym na zmniejszenie dostępności mieszkań. Według części ekspertów, pomysł w takim kształcie to ukłon w stronę deweloperów. Szczegóły- na szóstej stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 20.05.2020.).

¨DGP¨ przypomina też: ¨Wspólnota nie musi sporządzać sprawozdań¨. Jeżeli wspólnota mieszkaniowa podejmie decyzję, że będzie prowadziła tylko pozaksięgową ewidencję nieruchomości, to nie musi składać jej szefowi Krajowej Administracji Skarbowej. Taki obowiązek nie wynika z przepisów- potwierdził dyrektor KAS. Z pytaniem wystąpiła wspólnota mieszkaniowa, która prowadzi odpowiednią ewidencję dla każdej zarządzanej wspólnoty. Nie posiada osobowości prawnej, ale podlega ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Co roku składa więc CIT- 8 i uiszcza należny podatek. Wspólnota chciała się upewnić, że nie ma obowiązku składania sprawozdań finansowych do urzędu skarbowego. Potwierdził do dyrektor KIS, na marginesie zwracając uwagę na to, że obecnie sprawozdania finansowe składa się do szefa KAS, a nie urzędu skarbowego. Wyjaśnił jednak, że wspólnota mieszkaniowa  w ogóle nie musi sporządzać sprawozdań finansowych. Szczegóły- na trzeciej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 20.05.2020.).

¨DGP¨ informuje również: ¨Wykonawca też może zostać ukarany za brak przetargu¨. Nie tylko zamawiający, ale także wykonawca może zostać ukarany za to, że umowę zmieniono niezgodnie z przepisami o zamówieniach publicznych. Przepisy unijne nie stoją na przeszkodzie ustanowieniu obopólnej odpowiedzialności w uregulowaniach krajowych- uznał Trybunał Sprawiedliwości UE. Więcej szczegółów- na szóstej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 20.05.2020.).

Zobacz również