Środa, 19 sierpnia 2021
¨Najem w nowym roku na korzystniejszych zasadach¨
¨Dom pod wirtualny młotek¨
¨Fotowoltaiczna farma z korzystną daniną¨
¨Może być trudno o jednolite i masowe ugody frankowe¨
¨Inwestorzy w blokach startowych¨
¨To technologia uratuje branżę spotkań¨
¨Wyziębione domy produkują smog¨
¨Wymiana pieców w kamienicach kuleje. Kiedy większe wsparcie państwa¨
¨Wpłata na rzecz dewelopera nie zawsze z ulgą¨
¨Smog zwalczany planowaniem przestrzennym. NSA to dopuszcza¨
¨Nie mamy już najdroższych hipotek w Europie¨
¨Smog dusi Polaków¨
¨Ceny galopują¨.
Więcej poniżej.
¨Prawo co dnia¨ w ¨Rzeczpospolitej¨ przypomina: ¨Najem w nowym roku na korzystniejszych zasadach¨. Wynajmujący rozliczą się ryczałtem, nawet jeśli prowadzą działalność gospodarczą. Przepisy obowiązujące od początku 2021 r. przyniosły korzystne zmiany dla wynajmujących nieruchomości. Mogą zapłacić zryczałtowany podatek zarówno od przychodów z najmu prywatnego, jak i od najmu w działalności gospodarczej. To znacząca zmiana, bo dotychczas z ryczałtu korzystały osoby fizyczne, nie przedsiębiorcy. W efekcie skarbówka nie zakwestionuje już rozliczenia, nawet gdy ktoś wynajmie wiele nieruchomości. Wcześniej najem na dużą skalę organy podatkowe uznawały za działalność gospodarczą i żądały dopłaty podatku na zasadach ogólnych- czytamy na 10 stronie głównego wydania.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 20.01.2021.).
¨Prawo co dnia¨ informuje też: ¨Dom pod wirtualny młotek¨. Będzie można sprzedawać nieruchomości na przetargu online. Ma to ułatwić egzekucję w czasach pandemii. Przyspieszają prace nad przepisami o e- licytacjach nieruchomości. Nowe rozwiązania zawiera projekt nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego. Jego autorem jest rząd. Proponuje dodać nowy rozdział. Dzięki temu będzie można przeprowadzać przetargi na sprzedaż nieruchomości także w formie online. Obecnie brakuje takich regulacji w k.p.c. O wirtualnym przetargu będzie się można dowiedzieć ze strony internetowej Krajowej Rady Komorniczej, na której miałoby się pojawić obwieszczenie o licytacji. Razem z nim zostanie opublikowana treść protokołu opisu i oszacowania nieruchomości. Nie będzie wolno w obwieszczeniu podawać imienia i nazwiska dłużnika. Istnieje bowiem ryzyko, że pojawią się w przestrzeni publicznej nawet wiele lat po zaspokojeniu wierzycieli. Z projektu wynika też, że wirtualny przetarg wzorem funkcjonujących już od lat aukcji elektronicznych będzie mógł trwać maksymalnie tydzień. Spełnienie warunków licytacyjnych ma potwierdzać komornik sądowy, prowadzący przetarg. Więcej szczegółów- na 12 stronie głównego wydania.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 20.01.2021.).
¨Prawo co dnia¨ zauważa też: ¨Fotowoltaiczna farma z korzystną daniną¨. Gmina Zgorzelec zgodziła się na hybrydowe rozwiązanie dla zielonej energii. Cały grunt zajęty na elektrownie słoneczne nie musi być obłożony słonym podatkiem od nieruchomości wykorzystywanych w celach biznesowych. Częściowo może to być podatek rolny- znacznie niższy. Jeżeli panele produkujące prąd będą tak rozstawione, by między nimi można było uprawiać ziemię. Takie rozwiązanie wynika z decyzji wójta Gminy Zgorzelec na Dolnym Śląsku. Adresatem był rolnik, który wydzierżawił swój grunt jednemu z przedsiębiorstw produkujących ¨zieloną energię¨, należących do Zgorzeleckiego Klastru Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii i Efektywności Energetycznej. To porozumienie wielu firm budujących farmy fotowoltaiczne. Więcej- na 13 stronie głównego wydania.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 20.01.2021.).
W ¨Rz¨ czytamy również: ¨Może być trudno o jednolite i masowe ugody frankowe¨. Wielkie i jednorazowo księgowane koszty ugód, słabość niektórych banków, a także brak istotnych zachęt od instytucji państwowych i niepewność prawna mogą być przeszkodami w osiągnięciu porozumienia. Biorąc pod uwagę komentarze płynące z rynku i urzędów państwowych oraz analizując sytuację banków mających hipoteki frankowe, można dojść do wniosku, że kredytodawcom trudno będzie osiągnąć takie porozumienie dotyczące ugód, które umożliwiłoby masowe ich proponowanie frankowiczom. Na początku grudnia przewodniczący KNF wezwał banki do zaproponowania ugófkredytobiorcom frankowym. Miałyby polegać na przeliczeniu ich hipotek tak, jakby od początku były złotowymi. Jeden z głównych problemów to duże koszty dla banków, wynikający z realizacji ugód. Odpis analitycy i same banki szacują na 35- 45 proc. portfela frankowego, czyli koszt brutto może sięgnąć 35- 45 mld zł. Problem w tym, że najprawdopodobniej koszty te musiałyby zostać zaksięgowane jednorazowo, nie mogłyby zostać rozłożone w czasie- czytamy. Szczegóły- na 17 stronie części ekonomicznej głównego wydania.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 20.01.2021.).
¨Rz¨ zauważa w innym miejscu: ¨Inwestorzy w blokach startowych¨. Eksperci firmy Colliers spodziewają się ożywienia na globalnym rynku inwestycji w nieruchomości komercyjne. W Polsce zainteresowaniem wciąż cieszyć się będą magazyny i biura, a także mieszkania na wynajem czy akademiki. Według międzynarodowej firmy doradczej Colliers bieżący rok przyniesie nadzieję na okiełznanie pandemii dzięki szczepionkom. Eksperci spodziewają się ożywienia na globalnym rynku inwestycji w nieruchomości komercyjne, począwszy od II kw., z kumulacją w II półroczu. Z ankiety przeprowadzonej przez Colliers wśród 300 różnego rodzaju inwestorów wynika, że 98 proc. respondentów planuje zakupy. Wśród kilku prognozowanych trendów, wzięciem nadal cieszyć będą się biurowce, zwłaszcza w najlepszych lokalizacjach, obiekty logistyczno- przemysłowe a także różnego rodzaju tzw. nieruchomości alternatywne: centra danych, budownictwo dla seniorów, mieszkania na wynajem, branża life sciences (m.in. firmy biotechnologiczne). Więcej szczegółów- na 19 stronie części ekonomicznej głównego wydania.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 20.01.2021.).
Niżej w ¨Rz¨ czytamy: ¨To technologia uratuje branżę spotkań¨. Wiele obiektów konferencyjno- szkoleniowych i wystawienniczych przygotowuje się do realizacji przedsięwzięć online. Inwestują nawet w studia nagrań. Zdaniem ekspertów tego rynku wydarzeń, w których będzie można uczestniczyć stacjonarnie powinno być znacznie więcej niż w ub.r., chyba że pandemia znów nieprzyjemnie zaskoczy. Ekspert portalu MojeKonferencje.pl podkreśla, że branża liczy na wiosenny sezon eventowy (marzec- maj). Zdecydowana większość pytań dotyczy spotkań dla 25- 50 osób. Rośnie zainteresowanie obiektami przygotowanymi do transmisji online (live streaming)- zarówno dużych imprez, małych spotkań, jak i webinariów. Obiekty zaczynają rywalizować ze sobą technologią. Przy większych wydarzeniach kluczowa stanie się możliwość ich organizacji w formie hybrydowej. Więcej- także na 19 stronie części ekonomicznej głównego wydania.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 20.01.2021.).
W ¨Rz¨ znajdziemy również tekst: ¨Wyziębione domy produkują smog¨. Z blisko 5,5 mln domów jednorodzinnych zdecydowana większość jest docieplona niedostatecznie lub zupełnie jest nieocieplona. W zaledwie jednej dziesiątej budynków zastosowano izolację grubszą niż 10 cm. Fala mrozów, jaka właśnie przeszła przez Polskę, pokazała skalę niedogrzanych budynków. Właściciele domów jednorodzinnych i dysponenci kotłowni zaczęli gwałtownie dorzucać do peica, czego efektem jest nienotowana od dawna fala smogu. Jak wynika z danych GUS, w Polsce spośród 6 mln budynków aż 5,5 mln to domy jednorodzinne. Choć co roku przybywa od 60 do 100 tys. nowych, to zaledwie co dziesiąty dom został zbudowany po 2003 r. Większość jest stara i nieocieplona zupełnie lub niedostatecznie. Więcej o skali problemu- na 20 stronie części ekonomicznej głównego wydania.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 20.01.2021.).
Niżej czytamy: ¨Wymiana pieców w kamienicach kuleje. Kiedy większe wsparcie państwa?¨. Rządowe dotacje z programu ¨Czyste powietrze¨ na wymianę najbardziej zanieczyszczających pieców na razie omijają budynki wielorodzinne. Kozy i piece kaflowe nierzadko nadal służą do ogrzewania kamienic wielu miast Polski. Dlatego smog wciąż daje się we znaki np. w Łodzi czy Wałbrzychu. Więcej o najnowszym raporcie Polskiego Alarmu Smogowego- także na 20 stronie części ekonomicznej głównego wydania.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨- 20.01.2021.).
¨Dziennik Gazeta Prawna¨ informuje z kolei: ¨Wpłata na rzecz dewelopera nie zawsze z ulgą¨. Kto w ustawowym terminie przelał deweloperowi pieniądze na zakup domu, nie płaci PIT od dochodu ze sprzedaży poprzedniego lokalu, mimo że w tej dacie nie nabył jeszcze ostatecznie nowej nieruchomości- stwierdził dyrektor KIS. W identycznej sytuacji, lecz w innej interpretacji organ uznał przeciwnie. Obie dotyczą podatników, którzy zbyli swoje mieszkania przed 1 stycznia 2019 r. W obu przypadkach sprzedaż miała miejsce przed upływem 5 lat od nabycia, co skutkowało- i nadal skutkuje- obowiązkiem zapłaty PIT. Sposobem na uniknięcie podatku jest ulga mieszkaniowa, czyli przeznaczenie pieniędzy ze zbycia na własne cele mieszkaniowe. Obaj podatnicy zamierzali z tego skorzystać i kupić nieruchomość na rynku pierwotnym. W tym celu podpisali z deweloperem umowy w formie aktów notarialnych i w ustawowym terminie (wówczas 2 lat) przelali pieniądze na rachunki deweloperów. Nie zdążyli jednak przed upływem 2 lat podpisać umów ostatecznych, przenoszących własność nieruchomości. Deweloperzy spóźnili się bowiem z realizacją inwestycji. Powstał problem, czy w takiej sytuacji podatnicy mieli prawo do ulgi mieszkaniowej. Więcej- na drugiej stronie głównej wkładki prawnej.
(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 20.01.2021.).
¨Samorząd i Administracja¨ w ¨DGP¨ zauważa z kolei: ¨Smog zwalczany planowaniem przestrzennym. NSA to dopuszcza¨. Poznań zdecydował się wprowadzić zakaz instalowania pieców na paliwa stałe w planach miejscowych i mimo protestu wojewody wygrał w NSA. Zakazy stosowania pieców na paliwo stałe wynikają dzisiaj przede wszystkim z uchwał antysmogowych przyjmowanych przez sejmiki województw i są wprowadzane na podstawie art.96 ustawy- Prawo ochrony środowiska. Wiele samorządów chce jednak zakazywać instalowania takich urządzeń już na etapie planów zagospodarowania przestrzennego. Do tej pory wojewódzkie sądy administracyjne kwestionowały takie zapisy. Przypadek Poznania, a konkretnie cztery dotyczące tego miasta sprawy o zakaz stosowania pieców i trzonów kuchennych na paliwo stałe, pozwala mieć nadzieję, że linia orzecznicza się zmienia- czytamy w ramach wstępu. Więcej- na pierwszej stronie dodatku.
(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 20.01.2021.).
W ¨DGP¨ czytamy też: ¨Nie mamy już najdroższych hipotek w Europie¨. Polskie kredyty hipoteczne przez wiele lat były na czele rankingu najwyżej oprocentowanych produktów tego typu w Europie. Na dobre zmieniły to dopiero obniżki stóp dokonane w ubiegłym roku przez Radę Polityki Pieniężnej. Do kwietnia ub.r. byliśmy pod tym względem na drugim miejscu w UE- wynika z danych Europejskiego Banku Centralnego. Przeciętne oprocentowanie hipoteki ze zmiennym oprocentowaniem wynosiło u nas w 2019 r. niemal 4,4 proc. W Rumunii, gdzie hipoteki były (i wciąż są) najdroższe, było to 5,4 proc. Cięcie stóp, które miało ograniczyć negatywne skutki pandemii dla gospodarki, sprawiło, że przeciętne oprocentowanie hipotek spadło u nas poniżej 3 proc. Obniżka oprocentowania nie oznacza jednak spadku zysku banków. Marża, czyli różnica pomiędzy stawką obowiązującą klienta a stopą procentową, zmniejszyła się w ub.r. w minimalnym stopniu. Samo to, ze spadła, wskazuje jednak, że konkurencja o hipotecznego klienta nie zmalała. Kredyty na mieszkania to jedyny rodzaj pożyczek, gdzie utrzymuje się przedkryzysowa aktywność. Więcej- na 10 stronie głównego wydania.
(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 20.01.2021.).
¨Gazeta Wyborcza¨ alarmuje: ¨Smog dusi Polaków¨. Warszawa i Kraków znalazły się w niechlubnej czołówce najbardziej zanieczyszczonych miast świata według World Air Quality Index. Ale dusi się ponad połowa Polski. W Tomaszowie Mazowieckim stężenia pyłów sięgnęły tysiąc procent normy. Odpowiedzialne za sytuację są ponad 3 mln kopciuchów. Premier, zapowiadając rządowy program ¨Czyste powietrze¨ w 2018 r. obiecywał wówczas, że w ramach wartego ponad 103 mld zł projektu będzie likwidowanych średnio 300 tys. przestarzałych kopciuchów rocznie. Tymczasem po dwóch latach działania programu złożono zaledwie 180 tys. wniosków o likwidację pieców. Na jego wolne tempo skarżą się mieszkańcy, a KE już kilkukrotnie przestrzegała polski rząd, ze jeśli nie poprawi organizacji programu i jego funkcjonowania, nie będzie mogła liczyć na unijne fundusze… Więcej szczegółów- na 13 stronie ¨Gazety¨.
(Źródło: ¨Gazeta Wyborcza¨– 20.01.2021.).
Obok w ¨Gazecie¨ czytamy: ¨Ceny galopują¨. Pandemia nie zaszkodziła rynkowi nieruchomości w Polsce. Wręcz przeciwnie. Z danych Eurostatu za III kw. ub.r. wynika, że ceny mieszkań w Polsce rosną najszybciej w całej UE. W III kw. 2020 r. w porównaniu z tym samym okresem 2019 r. ceny mieszkań wzrosły aż o 5,2 proc. Tylko dwa kraje zaliczyły spadki- Cypr i Irlandia. Z danych NBP wynika, że tylko w III kw. 2020 r. i tylko w siedmiu miastach Polski Polacy kupili za gotówkę mieszkania o wartości 3,4 mld zł. Szczegóły- także na 13 stronie ¨Gazety¨.
(Źródło: ¨Gazeta Wyborcza¨– 20.01.2021.).