Środa, 18 grudnia 2019

 

Uwłaszczenie gruntów odbywa się także bez zniżek, Rzeczpospolita
Dostęp do mapy i prostsza ewidencja, Rzeczpospolita
Wielką płytę czeka remont, Rzeczpospolita
Prosty projekt, bez formalności i uproszczenia dla inwestycji, Rzeczpospolita
Chociaż to żona narobiła długów, małżonek też zapłaci, Rzeczpospolita
Nowe ceny prądu tylko w jednym koncernie, Rzeczpospolita
Kolejne podejście do REIT- ów, Rzeczpospolita
Budynki będą bezpieczniejsze,Dziennik Gazeta Prawna
Toaleta bez drzwi, ogrzewania. Sanepid skontrolował lokal TBS, Głos Szczeciński
Oficyny turzyńskie w przebudowie, Kurier Szczeciński

Więcej poniżej.

 

"Prawo co dnia" w "Rzeczpospolitej" odnotowuje: "Uwłaszczenie gruntów odbywa się także bez zniżek". Nie wszyscy radni mniejszych miast zdecydowali się przyznać bonifikatę w opłacie za przekształcenie użytkowania wieczystego. W nich będzie drożej. Mieszkańcy wielu małych miast nie mogą liczyć na bonifikaty w opłacie przekształceniowej. Radni w tych miastach nie podjęli stosownych uchwał. Tam upusty otrzymają tylko właściciele lokali i domów jednorodzinnych stojących na gruntach Skarbu Państwa oraz niepełnosprawni z Kartą Dużej Rodziny. To rodzi nierówność- czytamy. Więcej- na 12 stronie głównego wydania.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 18.12.2019.).

 

"Prawo co dnia" informuje też: "Dostęp do mapy i prostsza ewidencja". Zdjęcia lotnicze z państwowych zasobów będzie można pobierać za darmo. Rada Ministrów przyjęła nowelizację prawa geodezyjnego i górniczego. Przewiduje ona bezpłatne udostępnianie danych z centralnego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, takich jak ortofotomapy- popularnie zdjęcia lotnicze, dane numeryczne modelu terenu i dane topograficzne. Nowelizacja przewiduje zniesienie pobierania minimalnej opłaty 30 zł za materiały państwowego zasobu geodezyjnego- czytamy także na 12 stronie głównego wydania.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 18.12.2019.).

 

"Prawo co dnia" zauważa również: "Wielką płytę czeka remont". Będą dodatkowe środki na termomodernizację bloków starej daty. We wtorek rząd przyjął projekt ustawy w tej sprawie. Chodzi o projekt ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Dzięki temu rząd będzie mógł przeznaczyć dodatkowe środki na termomodernizację bloków z wielkiej płyty. Dziś w tego rodzaju budynkach mieszka 12 mln Polaków. Chodzi przede wszystkim o ocieplenie zewnętrznych ścian trójwarstwowych a także dodatkowe połączenie warstw: fakturowej i nośnej- odnotowano na 12 stronie głównego wydania.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 18.12.2019.).

 

"Prawo co dnia" informuje też: "Prosty projekt, bez formalności i uproszczenia dla inwestycji". Po pięciu latach nie będzie można już podważać ważności pozwolenia na budowę i użytkowanie. Będą uproszczenia w formalnościach budowlanych. Rząd przyjął nowelizację prawa budowlanego. Przewiduje ona, że pozwolenia na budowę i użytkowanie nie będzie można kwestionować po upływie pięciu lat. Dziś nie ma takiego ograniczenia. Odchudzony zostanie również projekt budowlany. Z formalności budowlanych zwolnione zostaną biletomaty, wpłatomaty, automaty przechowujące przesyłki lub sprzedające. Projekt zwalnia z obowiązku uzyskiwania pozwolenia na budowę m.in. instalacji gazowych wykonywanych wewnątrz i na zewnątrz budynku- czytamy również na 12 stronie głównego wydania.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 18.12.2019.).

 

"Prawo co dnia" odnotowuje w innym miejscu: "Chociaż to żona narobiła długów, małżonek też zapłaci". To sedno poniedziałkowej uchwały SN, ważnej dla szybko rozwijającej się ścieżki prawnej procedury upadłości konsumenckiej. Siódemka sędziów SN przesądziła, że z dniem ogłoszenia upadłości jednego z małżonków pozostającego we wspólnocie majątkowej, cały majątek wspólnoty małżonków wchodzi do masy upadłości. Więcej- na 13 stronie głównego wydania.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 18.12.2019.).

 

"Rz" zauważa też: "Nowe ceny prądu tylko w jednym koncernie". Jedynie Tauron Polska Energia przekonał URE do podwyżki taryf za prąd dla gospodarstw indywidualnych. Pozostałe koncerny energetyczne napotkały veto Urzędu wobec proponowanych przyszłorocznych stawek, co na razie oznacza stosowanie dotychczasowych taryf. Jak szacował prezes URE, rachunek przeciętnego klienta indywidualnego Tauronu ma wzrosnąć o ok. 7 zł miesięcznie (plus 0,80- 1,80 zł z tytułu wyższej taryfy przesyłowej PSE). Więcej szczegółów- na 18 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 18.12.2019.).

 

"Rz" informuje też: "Kolejne podejście do REIT- ów". Rynek czeka na ustawę o firmach zarabiających dla swoich akcjonariuszy na nieruchomościach. Wydawało się, że temat wprowadzenia REIT- ów do polskiego porządku prawnego został pogrzebany, tymczasem pojawił się na spotkaniu wiceministra rozwoju Roberta Nowickiego z członkami Polskiej Izby Nieruchomości Komercyjnych. Nowicki mówi "Rz", że projekt ustawy procedowany w poprzedniej kadencji (utkwił na pierwszym czytaniu) jest dobra bazą, ale należałoby przywrócić możliwość inwestowania przez REIT- y w nieruchomości komercyjne- ostatnia wersja obejmowała tylko mieszkania na wynajem. Co na to NBP, który poprzednio storpedował koncepcję REIT- ów inwestujących w nieruchomości komercyjne? "Rz" nie uzyskała do tej pory komentarza od banku centralnego. W tekście przypomniano, że wartość ubiegłorocznych inwestycji w budynki komercyjne w Polsce wyniosła 7,3 mld euro. W tym roku może być podobnie. Szczegóły- na 28 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 18.12.2019.).

 

"Dziennik Gazeta Prawna" zauważa natomiast: "Budynki będą bezpieczniejsze". Rada Ministrów przyjęła dwa projekty ustaw mających wzmocnić kontrole bezpieczeństwa budynków. Pierwszy z nich to nowelizacja prawa budowlanego. Projekt przewiduje uproszczenie legalizacji samowoli budowlanej mającej co najmniej 20 lat. Samo uzyskanie pozwolenia na budowę ma również być łatwiejsze. Do wniosku nie trzeba już będzie dołączać projektu technicznego, a pozostałe części projektu budowlanego jedynie w trzech, a nie czterech kopiach. Wprowadzenie pięcioletniego terminu na stwierdzenie nieważności pozwolenia na budowę lub użytkowanie budynku, zapewni z kolei większe bezpieczeństwo osobom z niego korzystającym. Drugi projekt dotyczy zmiany ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Pozwoli on dofinansować zwiększenie bezpieczeństwa budynków z wielkiej płyty- czytamy na pierwszej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"- 18.12.2019.).

 

"Samorząd i Administracja" w "DGP" zamieszcza z kolei pierwszą część komentarza do ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, po zmianach wprowadzonych nowelizacją z 19 lipca 2019 r. Niektórzy, być może na wyrost, określają je mianem rewolucji odpadowej 2.0. czas pokaże, czy słusznie. Autorzy oddają do rak czytelników próbę zmierzenia się z kolejnymi zmianami w tej ustawie, próbując udzielić interpretacji nowych przepisów, poprzez autorskie propozycje ich rozumienia. Znajdziemy tu również podsumowania często bogatego już orzecznictwa sądowego i piśmiennictwo prawnicze dotyczące dotychczasowych regulacji. Omówiono także zadania, jakie w tym zakresie stoją przed jednostkami samorządu terytorialnego- od zapewnienia warunków do utrzymania czystości i porządku w gminie po zapewnienie selektywnej zbiórki odpadów czy działania informacyjne dla mieszkańców- czytamy na pierwszej stronie dodatku.

(Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"- 18.12.2019.).

 

"Głos Szczeciński" wraca do sprawy: "Toaleta bez drzwi, ogrzewania. Sanepid skontrolował lokal TBS". Gryfickie TBS nie widzi problemu, ale dostrzega go sanepid. Po interwencji "Głosu" w sprawie lokali socjalnych o "obniżonym standardzie", które wynajęto osobom eksmitowanym, toczy się postępowanie wyjaśniające. Sanepid zgłosił też problem do burmistrza i nadzoru budowlanego. Redakcja wraca do kontrowersyjnego tematu mieszkania socjalnego przy ul. Armii Krajowej w Gryficach. Pan Kazimierz z braćmi otrzymał taki lokal od Gryfickiego TBS. To, jak wygląda mieszkanie, budzi grozę. Spółka jednak nie widzi problemu. Po nagłośnieniu sprawy Gryfickie TBS przeprowadziło kontrolę. Wykazała ona, że obniżony standard lokalu zapewnia minimum egzystencji. Na zdjęciach mieszkania widać zawilgocenie ścian, grzyb, fatalny stan sanitariatów. Sprawą zainteresował się sanepid, podejmując czynności kontrolne w lokalu. W związku z licznymi nieprawidłowościami inspektorzy sanitarni zapowiedzieli wszczęcie postępowania wyjaśniającego wobec Gryfickiego TBS. O stwierdzonych nieprawidłowym stanie sanitarno- technicznym pomieszczeń poinformowano burmistrza Gryfic i Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego- czytamy na czwartej stronie "Głosu".

(Źródło: "Głos Szczeciński"- 18.12.2019.).

 

"Kurier Szczeciński" odnotował: "Oficyny turzyńskie w przebudowie". Odrapane mury, ubikacje na półpiętrach, spróchniałe schody na klatkach schodowych i wszechobecna woń uryny. Lokale zwykle bez łazienek (za te zwykle służyły w nich pomieszczenia kuchenne), ogrzewane równie często piecami opalanymi węglem, koksem, drewnem, ewentualnie przy użyciu indywidualnych instalacji na gaz. Teraz przechodzą metamorfozę. Dziewięć oficyn przy al. Bohaterów Warszawy i ul. Pocztowej w Szczecinie w kwartale turzyńskim nr 30 jest przebudowywanych od piwnic po dachy. Kapitalne remonty połączone z termomodernizacją tych budynków rozpoczęto w ub. roku. W sumie zmodernizowanych zostanie 9 oficyn, w których łącznie znajdują się 72 lokale komunalne. Całe przedsięwzięcie na rzecz miasta realizuje Szczecińskie TBS. Inwestycja została podzielona na trzy etapy. Efekty pierwszego z nich można już dziś oglądać. Zbliża się do finału, który ma nastąpić w I kwartale 2020 r. Koszt całej inwestycji to 16,4 mln zł. Część środków- 4,2 mln zł- pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. To w 100 proc. zasób komunalny. Gmina w oparciu o uchwałę zdecyduje również, na jaki cel wynajmie wyremontowane mieszkania. Więcej szczegółów- na trzeciej stronie "Kuriera".

(Źródło: "Kurier Szczeciński"- 18.12.2019.).

Zobacz również