Środa, 17 styczeń 2024

„Rzeczpospolita” odnotowuje: „Sąd frankowy: sukcesy i problemy. Tysiące wyroków i kolejne tysiące nowych spraw”. Zatory w sprawach frankowych najlepiej zlikwidowałaby stosowna ustawa – ocenia sędzia Tomasz Niewiadomski, szef sądu frankowego. Sąd (wydział) frankowy bije rekordy wpływu spraw, ale też wydajności w orzekaniu.

W listopadzie 2023 r. nasz wydział skończył wyrokami niemal 700 spraw, a w grudniu znacznie ponad 700 mimo świąt. To najlepsze wyniki w historii wydziału. W całym 2023 r. wyrokami lub ugodami zakończył ok. 6500 spraw. Niestety, w zeszłym roku wpłynęło ich ok. 20 tys. i choć to o 6 tys. mniej niż w 2022 r., to wciąż bardzo dużo.

(Źródło: „Rzeczpospolita”– 17.01.2024.).

W „Rz” czytamy również: „<<Mieszkanie na start>>. Jaka rata kredytu?”. Nowy tani kredyt będzie dużo bardziej atrakcyjny niż zwykły kredyt hipoteczny. Raty mogą być ponad dwa razy niższe. Jak mówi Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors, z analizy założeń nowego programu „Mieszkanie na start” wynika, że wysokość raty kredytu i suma dopłat mogą być bardzo różne w zależności od kilku czynników. – Ogromne znaczenie ma to, czy kredyt zaciąga singiel, para czy rodzina z dziećmi – wyjaśnia.

Z wyliczeń Expandera wynika, że 400 tys. zł kredytu w przypadku singla oznaczałoby miesięczną ratę w wysokości  2 773 zł. Para płaciłaby raty w wysokości 1 833 zł, a rodzina z trójką dzieci — 1 333 zł.  – Na wysokość raty wpłyną także dochody uczestników programu, kwota kredytu, lokalizacja nieruchomości – wskazuje ekspert.

(Źródło: „Rzeczpospolita”– 17.01.2024.).

„Rz” informuje również: „Za rezygnację z fotowoltaiki musieli zapłacić 2 tys. zł. Jest sroga kara”. Prezes UOKiK Tomasz Chróstny nałożył ponad 5,6 mln zł kary na firmę Krajowy Projekt Energetyczny, która instaluje panele fotowoltaiczne. Konsumenci musieli płacić prawie 2 tys. zł za audyt i koncepcję instalacji, gdy rezygnowali z usług. Kara to skutek ustaleń Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Osoby, które zawarły umowę ze spółką Krajowy Projekt Energetyczny i chciały od niej odstąpić, musiały zapłacić prawie 2 tys. zł za audyt i przygotowanie koncepcji instalacji. Tymczasem UOKiK wskazuje, że przedsiębiorca nie miał prawa pobierać takich opłat, ponieważ nie uzyskał wyraźnej zgody konsumentów na rozpoczęcie prac przed upływem 14-dniowego terminu na odstąpienie.

(Źródło: „Rzeczpospolita”– 17.01.2024.).

„Dziennik Gazeta Prawna” informuje z kolei: „Wojewodowie będą mieli mniejszą kontrolę nad samorządami”. To sądy administracyjne miałyby mieć wyłączną kompetencję do wstrzymania wykonania uchwały lub zarządzenia organu samorządu. O tej propozycji Fundacji Batorego będą dziś rozmawiać posłowie podczas posiedzenia sejmowej komisji samorządu terytorialnego i polityki regionalnej (STR). Już teraz ze strony przedstawicieli rządzącej większości płyną głosy wsparcia dla tego pomysłu.

(Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”- 17.01.2024.).

„DGP” zauważa też: „Rządowa strategia ciepłownictwa. Gaz nie będzie paliwem przejściowym”. Nowy projekt ma być gotowy jeszcze w tym roku. W porównaniu z propozycjami poprzedniego rządu będzie w większym stopniu oparty na OZE. Transformacja w stronę zeroemisyjnej gospodarki wpłynie na ciepłownictwo – sektor, w którym nadal dominuje węgiel. Według danych Urzędu Regulacji Energetyki, w koncesjonowanej gospodarce ciepłowniczej (ciepłownictwa systemowego) w 2022 r. wykorzystano niemal 14 mln t paliw węglowych i wyemitowano 37 mln t CO2. Projekt strategii dla ciepłownictwa będzie gotowy jeszcze w tym roku. Będzie zawierał kamienie milowe, które chcemy osiągnąć w najbliższych latach, i harmonogram zmian – mówi „DGP” Urszula Zielińska, wiceminister klimatu i środowiska. Największą zmianą ma być stopniowe odejście od paliw kopalnych i dojście do „zielonego ciepła” do 2050 r.

(Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”– 17.01.2024.).

W „DGP” czytamy również: „Uproszczenie dla podatników może być luką albo pułapką”. Wprowadzone od 2024 r. przepisy mogą prowadzić do wniosku, że podatnicy PIT, którzy dostają dotacje, subwencje i inne dofinansowania, podwójnie korzystają na podatku. Eksperci studzą optymalizacyjny zapał. Zmiany tej nie było w pierwotnym, rządowym projekcie o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem rozwoju rynku finansowego oraz ochrony inwestorów na tym rynku. Została ona zaproponowana nagle podczas prac sejmowej komisji nad rządowym drukiem (nr 3381) i wykraczała poza zakres tego projektu. Wskazywali na to przedstawiciele Biura Legislacyjnego Sejmu- odnotowano na łamach „DGP”.

(Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”- 17.01.2024.).

Zobacz również