Środa, 16 marzec 2022

¨Można składać wniosek o 40 zł za zakwaterowanie¨
¨Mniej biurokracji i profesjonalizm mają usprawnić przetargi¨
¨Kto wybuduje polskie osiedla¨
¨Deweloperzy oferują biurowce, galeria, magazyny¨
¨Obrona przed inflacją częściowa i na krótko¨
40 zł przez 60 dni za przyjęcie uchodźcy¨
¨Preferencja dla kredytobiorców została ograniczona¨
¨Jeden certyfikat zamiast sterty zaświadczeń¨
¨Wpływ kryzysu migracyjnego na gminne systemy gospodarki odpadami komunalnymi¨

Więcej poniżej.

¨Prawo co dnia¨ w ¨Rzeczpospolitej¨ odnotowuje: ¨Można składać wniosek o 40 zł za zakwaterowanie¨. Dzienna kwota za udzielenie schronienia i wyżywienia osobie, która przekroczyła polsko- ukraińską granicę po 24 lutego będzie przyznawana bez względu na wiek lokatora. Świadczenie ma być wypłacane z dołu. 40 zł od osoby za dzień otrzyma osoba, która gości u siebie matkę z dwojgiem malutkich dzieci, i ta, która daje dach nad głową i żywi troje dorosłych. Tak wynika z rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie maksymalnej wysokości świadczenia pieniężnego przysługującego z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy oraz warunków przyznawania tego świadczenia i przedłużania jego wypłaty. Nowe prawo wchodzi w życie 16marca. Kwota 40 zł świadczenia będzie mogła zostać podwyższona przez wojewodę, gdy zakwaterowania i wyżywienia udzielano także przed dniem wejścia w życie specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Więcej będzie mogła dostać zapewniająca zakwaterowanie i wyżywienie jednostka organizacyjna, osoba prawna albo przedsiębiorca. Aby otrzymać wsparcie, trzeba złożyć wniosek w urzędzie gminy. Zawiera on m.in. imię i nazwisko albo nazwę składającego wniosek, jego PESEL lub NIP, a także wskazanie okresu, na jaki zapewniono zakwaterowanie. Trzeba podać też liczbę przyjętych osób. Więcej szczegółów- na 10 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 16.03.2022.).

¨Prawo co dnia¨ informuje również: ¨Mniej biurokracji i profesjonalizm mają usprawnić przetargi¨. Ponad rok od wejścia w życie nowego prawa zamówień publicznych Ministerstwo Rozwoju i Technologii przedstawia kolejne narzędzie przyspieszenia przetargów. Nowością będą certyfikaty dla wykonawców zamówień publicznych, potwierdzające ich zdolności wykonawcze i niezbędne zasoby. Mają ograniczyć obowiązki formalne pozyskiwania zamówień publicznych, zastąpią obszerne dokumenty, jakie dotychczas wykonawcy musieli składać wraz z każdą kolejną ofertą. Wykonawca będzie mógł posługiwać się certyfikatem na potrzeby różnych postępowań, bez składania wielu dokumentów w każdym przetargu oddzielnie. Uzyskanie certyfikatu będzie jednak dobrowolne, a ci, którzy nie skorzystają z tego ułatwienia, będą mogli wykazać swoją kondycję w tradycyjny sposób. Certyfikat ma natomiast wiązać zamawiającego, który jednak w uzasadnionych i wąsko ujętych przypadkach będzie mógł kwestionować ustalenia certyfikatu czy jego aktualność. Uzyska jednak widoczne korzyści: przyśpieszenie weryfikacji kondycji wykonawcy i całej procedury; możliwość polegania na ustaleniach jednostki certyfikującej, czyli w założeniu profesjonalisty; mniejsze ryzyko związane z nieprawidłową weryfikacją wykonawców i spodziewany mniejszy odsetek odwołań do KIO- czytamy. Więcej- na 11 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 16.03.2022.).

¨Rz¨ zastanawia się winnym miejscu: ¨Kto wybuduje polskie osiedla¨. Nasze place budów mogło opuścić nawet 30 proc. ukraińskich pracowników. Im mniejsza firma, tym ubytek siły roboczej relatywnie większy. Duże firmy deweloperskie zapewniają, że harmonogramy oddawania osiedli nie są zagrożone. Cytowany w tekście ekspert ds. rynku pracy, powołując się na dane ukraińskiej straży granicznej, wskazuje, że w ciągu pierwszych 12 dni od wybuchu wojny do ojczyzny wróciło ok.133 tys. mężczyzn. Polscy pracodawcy zgłaszają, że wyjeżdżają głównie kierowcy i pracownicy branży budowlanej. To wpłynie na aktywność deweloperów, choć oni i tak zgłaszają wyhamowanie w związku z ograniczeniem popytu. Zdaniem dyrektora departamentu sprzedaży w spółce deweloperskiej Develia, pracownicy z Ukrainy niedługo wrócą na budowy. A w związku z migracjami do Polski spodziewa się w długiej perspektywie wzrostu popytu na mieszkania. Cytowany w tekście ekspert portalu RynekPierwotny.pl komentuje, że dziś trudno o szacunki, ile inwestycji może być opóźnionych. Według niego to ¨wróżenie z fusów¨. Zdaniem analityka sytuacja jest daleka od krytycznej. Deweloperzy mieszkaniowi to najbardziej zaradna branża, która dawała sobie radę z większymi problemami. Ekspert zwraca uwagę na wstrzymywanie inwestycji deweloperskich, ale z innych przyczyn niż odpływ pracowników z Ukrainy. O ogromnym spadku liczby nowych budów mówią dane  GUS za styczeń. Jego powodów upatruje w obawach o siłę popytu. Z kolei rodzi się pytanie, jak zapewnić dach nad głową 1,5- 2 mln uchodźców. Podaż mieszkań maleje. Czy wywinduje to ceny? Kurcząca się oferta będzie raczej dopasowywana do kurczącego się dziś popytu. Ceny poszybują jednak wskutek postępującej drożyzny materiałów budowlanych i gruntów pod inwestycje. Jak dalej czytamy, wszystko wskazuje na to, że niedawne prognozy wzrostu cen nowych mieszkań rzędu kilku procent w tym roku trzeba zrewidować do poziomu kilkunastu, a może najlepiej od razu do ok. 20 proc. Więcej szczegółów- na 19 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 16.03.2022.).

Niżej w ¨Rz¨ czytamy: ¨Deweloperzy oferują biurowce, galeria, magazyny¨. Branża nieruchomości spieszy z pomocą uciekającym przed wojną. Otwiera drzwi do biurowców, centrów handlowych, obiektów targowych i magazynów. Dach nad głową choćby na kilka nocy. Pomieszczenia do sortowania i wydawania odzieży, lokale pełniące rolę stołówek. Pomieszczenia, w których można urządzić szkoły. Deweloperzy mieszkaniowi i komercyjni oferują swoje obiekty na rzecz pomocy uchodźcom. 2,4 tys. mkw. powierzchni magazynowej w obiekcie City Point Targówek przy ul. Matuszewskiej w Warszawie mazowieckiemu oddziałowi PCK przekazują Peakside i Partners Group. W budynku dawnej galerii handlowej Plaza w Krakowie (działkę z centrum handlowym kupiła kilka miesięcy temu firma Strabag Real Estate) otwarto właśnie Szafę Dobra dla uchodźców z Ukrainy. W górnej części dawnej galerii zostanie tymczasowo zakwaterowanych od 300 do 500 osób z Ukrainy. Strabag przygotowuje też 400 miejsc noclegowych w stołecznym obiekcie Atrium International. Ok. 2 tys. miejsc w swoich nieruchomościach udostępniły też Echo Investment i Skanska. W blok mieszkalny zamienił się pusty, przeznaczony do wyburzenia biurowiec Ilmet przy rondzie ONZ w Warszawie. Budynek usługowy przy Kasprzaka w stolicy udostępnia uchodźcom spółka SGI. Z kolei Dom Development wyremontuje 20 pokoi w ośrodku szkoleniowym należącym do Orange w Serocku. Miejsca dla uchodźców powstają też w parku logistycznym MLP Pruszków. Więcej- także na 19 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 16.03.2022.).

¨Dziennik Gazeta Prawna¨ zauważa natomiast: ¨Obrona przed inflacją częściowa i na krótko¨. Wzrost cen spowolnił i w lutym wyniósł 8,5 proc. w skali roku. W marcu może już przekraczać 10 proc. Za kupowane w lutym towary i usługi płaciliśmy średnio o 0,3 proc. mniej niż w styczniu ? podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny. Dzięki temu roczna inflacja obniżyła się do 8,5 proc., z 9,4 proc. w styczniu. Wskaźnik okazał się nieco wyższy, niż wynikało ze wstępnych szacunków, z uwagi na zmiany w strukturze koszyka towarów i usług, jaki jest brany pod uwagę przy wyliczaniu inflacji. Obniżki cen w lutym dotyczyły przede wszystkim paliw w związku z cięciem stawek VAT. Benzyna i olej napędowy potaniały o 7,5?7,6 proc., gaz o 12,8 proc. W przypadku żywności redukcja VAT dotyczyła towarów nieprzetworzonych. Pomogło to w obniżeniu cen w tej kategorii o 1,1 proc. Zdaniem ekspertów wiele wskazuje na to, że już w marcu lub kwietniu główny wskaźnik inflacji przekroczy 10 proc. w skali roku. Powyżej tego poziomu może utrzymywać się przez kilkanaście miesięcy. Więcej szczegółów-na piątej stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 16.03.2022.).

¨DGP¨ obszernie informuje też: ¨40 zł przez 60 dni za przyjęcie uchodźcy¨. 2400 zł to maksymalna kwota, jaką będzie można otrzymać za udzielenie noclegu jednemu uchodźcy przez 60dni. Okres ten będzie można przedłużyć, ale potrzebna będzie zgoda wojewody. Od początku wybuchu wojny w Ukrainie polskie rodziny, samorządy i firmy oferują schronienie osobom, które uciekły przed rosyjską agresją. Aby zrekompensować ponoszone przez nich koszty, w art. 13 ustawy z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa  zostało przewidziane specjalne świadczenie pieniężne. Wzór wniosku oraz zasady jego przyznawania określa projekt rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji oraz rozporządzenie Rady Ministrów, które dziś wchodzi w życie. Wysokość świadczenia dla osób fizycznych prowadzących gospodarstwo domowe ma wynosić 40 zł za osobę dziennie i będzie przysługiwać za 60 dni zapewniania zakwaterowania i wyżywienia. Ta kwota będzie mogła zostać podniesiona przez wojewodę, jeśli podmiotem udzielającym schronienia obywatelom Ukrainy jest jednostka organizacyjna, osoba prawna lub przedsiębiorca. Co ważne, pieniądze będą przyznawane za okres faktycznego pobytu uchodźców i płacone z dołu. To oznacza, że świadczenie będzie miało formę refinansowania poniesionych kosztów i jeśli dana osoba zamierza jeszcze przez jakiś czas gościć pod swoim dachem uchodźców lub użyczać im swoje mieszkanie, nie powinna od razu składać wniosku, tylko z tym poczekać. Chyba że chce szybciej otrzymać refundację poniesionych do tej pory wydatków. Potem będzie jednak musiała złożyć następny wniosek. Gmina będzie miała na jego rozpatrzenie 30 dni. Szczegóły- na pierwszej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 16.03.2022.).

¨DGP¨ zauważa w innym miejscu: ¨Preferencja dla kredytobiorców została ograniczona¨. Fiskus nie pobierze podatku, gdy w 2022 r. podatnik zawarł lub zawrze pozasądową ugodę z bankiem w sprawie kredytu hipotecznego. Będą jednak ograniczenia. Preferencja nie będzie dotyczyć osób, które kupiły za kredyt więcej niż jedno mieszkanie. Wynika tak z obowiązującego od wczoraj rozporządzenia w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów (przychodów) związanych z kredytem hipotecznym udzielonym na cele mieszkaniowe. Przepisy te mają zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych od 1 stycznia 2022 r. Preferencja dotyczy tylko kredytów mieszkaniowych zaciągniętych przed 15 stycznia 2015 r.  Zasadniczo nowe rozporządzenie przedłuża o rok dotychczasowe rozwiązanie. Różni się jednak od rozporządzenia z 27 marca 2020 r., które obowiązywało do końca 2021 r. Zgodnie z nowym brzmieniem rozporządzenia, preferencja nie przysługuje osobom, które zaciągnęły kredyt lub kredyty na lokal niesłużący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, na wiele odrębnych lokali lub nieruchomości (np. przeznaczonych na wynajem) czy też zaspokajających potrzeby różnych gospodarstw domowych. Szczegóły-na trzeciej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 16.03.2022.).

¨DGP¨ informuje również: ¨Jeden certyfikat zamiast sterty zaświadczeń¨. Firmy startujące w przetargach będą mogły się ubiegać o certyfikaty potwierdzające, że spełniają określone wymagania. Po wpisaniu do specjalnego wykazu przez rok nie będą musiały za każdym razem na nowo udowadniać, że nie podlegają wykluczeniu. Wprowadzenie systemu certyfikacji zapowiedziało we wtorek Ministerstwo Rozwoju i Technologii, jednocześnie publikując Zieloną Księgę z jego założeniami. Przez 30 dni będą one konsultowane z zainteresowanymi, a do końca roku ma zostać przygotowany projekt odrębnej ustawy. Zgodnie z harmonogramem wejdzie ona w życie w pierwszej połowie 2023 r.  Szczegóły-na piątej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 16.03.2022.).

Kolejny dodatek ¨DGP¨¨Samorząd i Administracja¨ zamieszcza obszerny tekst pod hasłem: ¨Wpływ kryzysu migracyjnego na gminne systemy gospodarki odpadami komunalnymi¨. Znajdziemy tu m.in. odpowiedź na pytanie: Czy osoby przybywające z Ukrainy należy ująć w deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi? Odpowiedź na to pytanie musi być zróżnicowana w zależności od charakteru poszczególnych nieruchomości, na których przebywają osoby przybywające z Ukrainy oraz w zależności od rozwiązań przyjmowanych dotychczas przez poszczególne jednostki samorządu terytorialnego. W przypadku nieruchomości zamieszkanych odpowiedź na powyższe pytanie zależeć będzie w szczególności od przyjętej metody ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. W przypadku tzw. metody powierzchniowej zmiana liczby osób przebywających na danej nieruchomości nie ma żadnego znaczenia dla złożonych uprzednio deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Z kolei przy tzw. metodzie wodnej ustalenie wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi zawsze odbywa się w oparciu o zużycie wody o charakterze historycznym (za okres określonych w uchwale rady gminy). Stąd zwiększone zużycie wody związane z większą liczbą osób przebywających na danej nieruchomości dopiero za jakiś czas wpłynie na wysokość opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi- czytamy. Więcej- na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 16.03.2022.).

Zobacz również