Środa, 15 grudnia 2021

¨Opłaty za media dzikiego lokatora dłużej ściągane¨
¨Covidowe ograniczenia na ostatnią chwilę¨
¨Wpływ zmian w Polskim Ładzie na amortyzację podatkową nieruchomości¨
¨Gaz drogi jak nigdy wcześniej¨
¨Kupić, rozebrać, wybudować nowe¨
¨Czujemy się odpowiedzialni za miejsca, które tworzymy¨
¨Zapomniana elektromobilność¨
¨Kontrakty tylko dla firm, które dysponują pojazdami na prąd¨
¨Tysiące osób w końcu zaczęło płacić za śmieci, ale znów przestanie¨
¨Odszkodowanie za utratę ekspektatywy jest bez PIT¨
¨Bez barier w budownictwie drewnianym po analizach¨
¨Trzy miesiące bez formalnych umorzeń¨
¨Proces w sprawie smogu jest w zasięgu każdego obywatela¨
¨Pracownik WIOŚ do zadań specjalnych¨

Więcej poniżej.

¨Prawo co dnia¨ w ¨Rz¨ odnotowuje: ¨Opłaty za media dzikiego lokatora dłużej ściągane¨. Roszczenia gminy wobec lokatorów zalegających z rachunkami za prąd, gaz czy śmieci nie są związane z działalnością gospodarczą, więc później się przedawniają. A więc nie po trzech latach, ale po sześciu. To sedno najnowszej uchwały Sądu Najwyższego, dyscyplinującej lokatorów bez umowy. Kwestia ta wynikła w sprawie, w której miasto Kraków domagało się od dwojga byłych lokatorów 10,2 tys. zł tzw. uzupełniającego odszkodowania za nieuiszczone opłaty za korzystanie z lokalu mieszkalnego. Zgodnie z art. 18 ustawy o ochronie praw lokatorów osoby zajmujące lokal bez tytułu prawnego są obowiązane do dnia opróżnienia lokalu co miesiąc uiszczać odszkodowanie (które odpowiada wysokości czynszu), ale jeśli nie pokrywa ono poniesionych strat, właściciel może żądać od zajmującego lokal odszkodowania uzupełniającego. Krakowski Sąd Rejonowy oddalił roszczenie miasta jako przedawnione, gdyż w jego ocenie było ono związane z prowadzeniem działalności gospodarczej gminy w zakresie gospodarki mieszkaniowej i jako takie przedawnia się, jak wszelkie roszczenia gospodarcze, z upływem trzech lat od dnia, w którym stało się wymagalne. Rozpatrując apelację gminy krakowski Sąd Okręgowy powziął co do tego wątpliwości, które zawarł w pytaniu prawnym do SN: Czy roszczenie gminy wobec byłego najemcy o odszkodowanie tzw. uzupełniające (opłaty za media) jest związane z prowadzeniem działalności gospodarczej i przedawnia się w terminie trzech lat, czy sześciu? W orzecznictwie są rozbieżności w tej kwestii. SN podjął uchwałę, że uzupełniające roszczenie odszkodowawcze obejmujące opłaty dochodzone przez gminę przeciwko osobie zajmującej lokal bez tytułu prawnego za okres po ustaniu tego tytułu nie jest związane z prowadzeniem działalności gospodarczej w rozumieniu art. 118 kodeksu cywilnego. A co za tym idzie, roszczenia takie później się przedawniają- czytamy na 10 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 15.12.2021.).

¨Prawo co dnia¨ zauważa też: ¨Covidowe ograniczenia na ostatnią chwilę¨. Każdy, kto chce wejść poza limitem do kina, pubu czy restauracji ma pokazać certyfikat. Bez tego nie wejdzie. To najnowszy pomysł posłów na weryfikację. Od 15 grudnia zaczynają obowiązywać nowe obostrzenia związane z epidemią Covid- 19. Wprowadzające je rozporządzenie pojawiło się dopiero 14 grudnia po południu, na kilka godzin przed wejściem w życie. Na jego mocy pojawią się limity wejść np. do kin, teatrów czy restauracji. Powyżej limitu wejdą tylko ci, którzy okażą certyfikat. Część obserwatorów zwraca jednak uwagę, że zapis o kontroli certyfikatów covidowych pozostanie martwy, bo właściciele hoteli czy restauracji nie maja podstaw prawnych umożliwiających kontrolowanie gości. Nie sposób także wyegzekwować dozwolonego limitu osób. Więcej szczegółów- na 10 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 15.12.2021.).

Dodatek ¨Rachunkowość¨ w ¨Rz¨ zwraca z kolei uwagę: ¨Wpływ zmian w Polskim Ładzie na amortyzację podatkową nieruchomości¨. Zmiany ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wprowadzone przez Polski Ład w zakresie amortyzacji mogą spowodować, że projekty nieruchomościowe przygotowane do realizacji lub prowadzone, będą przynosić mniejszą rentowność. Mowa o zmianach, dotyczących zaliczania do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych środków trwałych zaliczonych do grupy budynków i lokali. W znowelizowanych przepisach CIT ograniczono wysokość amortyzacji m.in. budynków i lokali w spółkach nieruchomościowych w każdym roku podatkowym do wysokości odpisów amortyzacyjnych wynikających z przepisów ustawy o rachunkowości. Więcej- na drugiej i trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 15.12.2021.).

¨Rz¨ informuje w innym miejscu: ¨Gaz drogi jak nigdy wcześniej¨. Horrendalnie wysoki kurs błękitnego paliwa uderza przede wszystkim w firmy będące jego dużymi odbiorcami. W znacznie lepszej sytuacji wydają się być gospodarstwa domowe. We wtorek na holenderskiej platformie TTF, czyli z najpłynniejszych w UE rynków, kurs kontraktów z dostawą na styczeń wynosił chwilami nawet ponad 122 euro za 1 megawatogodzię. Za notowaniami na zachodnioeuropejskich platformach podążają także ceny w Polsce.. Na TGE kurs w dostawa spotowych osiągną we wtorek wartość 567,7 zł. W dotychczasowej historii giełdy wyższych notowań nie było. Wysokie ceny gazu negatywnie odbijają się na producentach nawozów, a także branżach: energetycznej, rafineryjnej, petrochemicznej, szklarskiej, ceramicznej, hutniczej, spożywczej, handlowej i usługowej. W Polsce odbiorcami chronionymi przed gwałtownie rosnącymi cenami gazu są gospodarstwa domowe. Dodatkowo niedawno tak zmieniono prawo energetyczne, aby taryfy dla tej grupy zwyżkowały wolniej niż chcieliby dostawcy. Co do zasady ustalono, że sprzedawcy gazu mogą przedkładać wniosek o nową taryfę detaliczną skalkulowaną na podstawie tylko części kosztów zakupu gazu. Pozostałe będą mogli odzyskać w kolejnych taryfach obowiązujących od początku 2023 r. do końca 2025 r.  Nowelizacja prawa energetycznego wprowadza  maksymalny próg podwyżki taryfy detalicznej w najbliższych 12 miesiącach- 25 proc. tego, o ile wzrosłaby cena surowca, gdyby uwzględniono całość uzasadnionych kosztów danego sprzedawcy. Jakie będą podwyżki taryf detalicznych, powinien wkrótce ustalić URE. Szczegóły- na 16 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 15.12.2021.).

¨Rz¨ zamieszcza również tekst: ¨Kupić, rozebrać, wybudować nowe¨. Wartość transakcji na polskim rynku terenów inwestycyjnych może wynieść w tym roku nawet 8 mld zł. Deweloperzy decydują się na zakup coraz trudniejszych działek, także już zabudowanych. Bo pustych parceli dramatycznie brakuje. Rynek obiegła informacja o zakupie budynku z 21 mieszkaniami przy ul. Towarowej w Warszawie przez firmę Ghelamco. W miejscu bloku miałby stanąć biurowiec. Firma na razie nie podaje szczegółów. Niektórzy deweloperzy decydują się na zakup zabudowanych gruntów z intencją zmiany funkcji budynków bądź ich wyburzeniem. Taka praktyka nie jest jednak nowością. Od lat zabudowywane są tereny poprzemysłowe, bądź stare budynki biurowe zmieniane są w nowoczesne, funkcjonalne obiekty. Cytowana w tekście analityk Cenatorium potwierdza, że deweloperzy decydują się na zakup coraz trudniejszych gruntów, także z obiektami do rozbiórki. Ostro przy tym konkurują o ziemię. Padają rekordy. Colliers szacuje, że na koniec roku wartość transakcji na polskim rynku terenów inwestycyjnych może wynieść nawet 8 mld zł, o ponad 3 mld zł więcej niż w najlepszych dotychczas latach 2017- 2019. Tak imponującej liczby transakcji nie notowano od 20 lat. Szczegóły- na 20 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 15.12.2021.).

¨Rz¨ zamieszcza też rozmowę pod hasłem: ¨Czujemy się odpowiedzialni za miejsca, które tworzymy¨.  W świecie idealnym miasta i deweloperzy rozmawiają po partnersku- mówił w programie #RZECZoNIERUCHOMOSCIACH Piotr Mechecki, dyrektor zarządzający pionem inwestycji w Polskim Holdingu Nieruchomości. Jak zauważa rozmówca ¨Rz¨ PHN czuje się odpowiedzialny za miejsca, które tworzy. Chce dostarczać projekty spełniające najwyższe kryteria jakości, co przejawia się choćby poprzez prowadzenie konsultacji ze społecznością lokalną, ale istotny jest również zrównoważony rozwój. Holding pracuje tak, by jego inwestycje były zgodne z obecnymi trendami, ale także aby sprzyjały np. ochronie środowiska. SKYSAWA- a więc duży biurowiec, które PHN realizuje właśnie w centrum Warszawy przy rondzie ONZ- jest budowany właśnie w tym duchu. Nie będzie to budynek odseparowany od otoczenia. Chcemy, aby ta przestrzeń po oddaniu do użytkowania żyła. Przed budynkiem znajdować się będzie plac sprzyjający krótkiemu relaksowi, a na parterze budynku usługi typu kawiarnie czy sklepy. Jak podkreśla rozmówca ¨Rz¨, PHN stara się z miastami, czy szerzej jednostkami samorządu terytorialnego rozmawiać na wczesnym etapie. Prezentuje swoje plany, będąc otwartym na uwagi i komentarze. To, jak bardzo te jednostki chcą zmieniać inwestycyjne plany PHN, zależy już od miejsca. Pełny tekst rozmowy- także na 20 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 15.12.2021.).

¨Dziennik Gazeta Prawna¨ informuje natomiast: ¨Zapomniana elektromobilność¨. Od nowego roku zamówienia na rzecz samorządów muszą być realizowane z wykorzystaniem aut ekologicznych. Nawet jeśli urzędnicy zapomnieli zapisać to w dokumentacji. Z początkiem 2022 r. samorządy liczące więcej niż 50 tys. mieszkańców będą mogły powierzać zamówienia publiczne wyłącznie firmom, w których co najmniej 10 proc. floty stanowią pojazdy elektryczne lub na gaz ziemny. Choć obowiązek ten uchwalono w 2018 r., a termin jego wejścia w życie już raz był przesuwany, spora część zamawiających nie uwzględniła go w dokumentach trwających w tej chwili przetargów. Nie zmienia to jednak faktu, że ustawa obowiązuje. Jeśli więc umowa będzie zawierana po nowym roku, przedsiębiorcy realizujący takie zamówienia muszą wymóg ekopojazdów spełnić. Z początkiem roku pojawi się więc poważny problem, z którego mało kto chyba zdaje sobie sprawę. Problem tym większy, że korzystanie z pojazdów przyjaznych środowisku nie należy w Polsce do łatwych: brakuje stacji paliw z gazem ziemnym, a samochody elektryczne nie są dostępne od ręki- czytamy na pierwszej stronie głównego wydania.  ¨DGP¨ szerzej wraca do sprawy w kolejnym tekście: ¨Kontrakty tylko dla firm, które dysponują pojazdami na prąd¨. Firmy startujące dziś w przetargach nie zdają sobie sprawy, że będą musiały mieć pojazdy elektryczne lub na gaz ziemny. Wiele specyfikacji o tym nie wspomina. Szczegóły- na czwartej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 15.12.2021.).

¨DGP¨ informuje też: ¨Tysiące osób w końcu zaczęło płacić za śmieci, ale znów przestanie¨. Korzyści z uszczelnienia systemu odpadowego dzięki metodzie wodnej gminy liczą w milionach złotych. W niektórych dochody z opłat śmieciowych w końcu zaczęły pokrywać wydatki. Sytuacja jednak wkrótce się zmieni- na niekorzyść samorządów. Od 2022 r. będą bowiem obowiązywać nowe zasady dla metody wodnej (wprowadza je nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach). W efekcie w gminach, które zdążyły właśnie załatać dziurę w budżecie na odpady, znów pojawia się widmo deficytu. Radość z uszczelnienia systemu, dzięki czemu ¨wyłapywano¨ uchylających się od opłat za śmieci trwała więc długo. Ostatnia nowelizacja ustawy namieszała w rozliczeniach gminy z właścicielem nieruchomości według metody wodnej. Nałożyła ¨cenową czapę¨: od 1 stycznia 2022 r. gospodarstwo domowe nie może zapłacić miesięcznie więcej niż 7,8 proc. przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na osobę, czyli 149,68 zł. Ministerstwu Klimatu chodziło w ten sposób o ochronę dużych rodzin, którym rachunki za śmieci znacznie wzrosły. Sęk w tym, że z gminą nie rozliczają się gospodarstwa domowe, ale właściciele nieruchomości, czyli m.in. spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe na podstawie wskazań licznika głównego (a nie liczników indywidualnych). Problem z kategorii ¨jak to policzyć?¨ to jedno. Gorzej, że przedstawiciele gmin podkreślają, iż ¨kaganiec¨ nałożony na metodę wodną rozszczelnia system- czytamy na pierwszej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 15.12.2021.).

¨DGP¨ zauważa również: ¨Odszkodowanie za utratę ekspektatywy jest bez PIT¨. Odszkodowanie zasądzone za utratę prawa do wykupu mieszkania z bonifikatą to wyrównanie szkody rzeczywistej w majątku- orzekł NSA. Spór z fikusem toczył emerytowany pracownik, który był najemcą lokalu mieszkalnego wybudowanego z zakładowych funduszy mieszkaniowych. Na podstawie zakładowego pakietu gwarancji socjalnych oraz regulaminu ¨w sprawie zasad i trybu sprzedaży mieszkań¨ mężczyźnie przysługiwało prawo do wykupienia tego mieszkania z 90- proc. bonifikatą. Zobowiązanie to nie zostało jednak wypełnione ani przez pracodawcę, ani przez jego następcę prawnego. Mężczyzna wygrał w sądzie odszkodowanie w wysokości 90 proc. wartości mieszkania na podstawie wyceny sporządzonej przez biegłego sądowego rzeczoznawcę, wraz z odsetkami za opóźnienie. Nie było sporu co do opodatkowania odsetek za zwłokę. Mężczyzna uważał natomiast, że nie zapłaci podatku od zasądzonej na jego rzecz kwoty odszkodowania, bo ma tu zastosowanie przepis ustawy o PIT, który zwalnia z podatku odszkodowania i zadośćuczynienia. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził jednak, że nie ma tu zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT, bo wysokość odszkodowania nie wynika z przepisów odrębnych ustaw, ale z ustaleń poczynionych przez biegłego na zlecenie sądu. WSA w Warszawie rozstrzygnął spór na korzyść podatnika, podkreślając, że zasądzone na jego rzecz odszkodowanie stanowiło wyrównanie rzeczywiście poniesionej szkody- w potraci utraty ekspektatywy nabycia odrębnej własności lokalu. Ekspektatywa ta bowiem wchodziła w skład majątku podatnika. Wykładnię tę podzielił NSA. Stwierdził, że roszczenie o wykup mieszkania stanowiło składnik majątku podatnika o ukształtowanej treści i wartości, a jego utrata stanowiła rzeczywistą krzywdę, którą naprawiło zasądzone odszkodowanie. Więcej szczegółów- na trzeciej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 15.12.2021.).

W ¨DGP¨ czytamy też: ¨Bez barier w budownictwie drewnianym po analizach¨. ¨Z tegorocznych danych Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) wynika, że niemal 40 proc. globalnych (bezpośrednich i pośrednich) emisji CO2 przypada na sektor budownictwa¨- wskazuje w odpowiedzi dla ¨DGP¨ Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Przyznaje też, że promocja ekobudownictwa to istotny element zmniejszania negatywnego oddziaływania tego sektora na środowisko. Jak dodaje, drewno to materiał, który może zostać wykorzystany do budowy w formie nieznacznie przetworzonej, co wraz ze zdolnością wiązania dwutlenku węgla pozycjonuje je wśród najbardziej ekologicznych rozwiązań.  Jednak, jak pisała ¨DGP¨ pod koniec listopada, spółka Polskie Domy Drewniane skarży się, że tego rodzaju prawo w Polsce nie nadąża za tempem rozwoju technologii w tym sektorze. Zauważa, że podczas gdy na świecie powstają kilkudziesięciometrowe wieżowce z drewna, w naszym kraju przepisy zezwalają na maksymalnie cztery kondygnacje. Zdaniem spółki to ogranicza tempo rozwoju budownictwa drewnianego. W tym kontekście wskazuje na potrzebę zmiany rozporządzenia dotyczącego warunków technicznych, m.in. korektę współczynnika U dla przegród drewnianych, co pozwoli na zmniejszenie grubości termoizolacji w drewnianych budynkach oraz zmodyfikowanie zapisów dotyczących ochrony przeciwpożarowej drewna jako materiału konstrukcyjnego. Więcej szczegółów- na piątej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 15.12.2021.).

¨DGP¨ zauważa w innym miejscu: ¨Trzy miesiące bez formalnych umorzeń¨. Choć nowelizacja kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie we wrześniu, część spraw nadal nie została zakończona jakimkolwiek rozstrzygnięciem. Część organów administracji publicznej (m.in. SKO w Gdańsku) jako formę umorzenia postępowań z zakresu nowelizacji k.p.a. wybiera decyzję administracyjną. Uzasadnia to m.in. koniecznością zapewnienia stronie prawa do ewentualnego zaskarżenia rozstrzygnięcia do sądu i poddania go w ten sposób kontroli. Organy interpretują więc przepisy inaczej niż Ministerstwo Rozwoju i Technologii, które stoi na stanowisku, że o umorzeniu z mocy prawa wystarczy informować zwykłym pismem. W organach administracji nie ma jednak jednomyślności w kwestii formy rozstrzygnięć. Więcej- na szóstej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 15.12.2021.).

¨DGP¨ zamieszcza również tekst: ¨Proces w sprawie smogu jest w zasięgu każdego obywatela¨. Radosław Górski, radca prawny prowadzący sprawy w ramach akcji #pozywamsmog: W procesie należy wykazać, że pozwana gmina nie wywiązuje się ze swoich obowiązków, np. dlatego, że w sferze ochrony powietrza działa nieskutecznie, a jest to w Polsce- niestety- dość łatwe. Sąd Okręgowy w Gliwicach uznał, że mieszkaniec Rybnika powinien otrzymać zadośćuczynienie od Skarbu Państwa w wysokości 30 tys. zł. Są drugiej instancji przychylił się do jego pozwu (w odróżnieniu od sądu pierwszej instancji), mimo że Sąd Najwyższy w maju uznał, że prawo do życia w czystym środowisku nie jest dobrem osobistym. Uchwała SN miała jednak tu znaczenie, ponieważ wynika z niej jednocześnie w sposób jasny, że oddychanie zanieczyszczonym powietrzem może naruszać takie dobra osobiste, jak: zdrowie, prywatność czy wolność. Wystarczy zatem wykazać, że w związku ze złą jakością powietrza dochodzi do naruszenia innych dóbr osobistych. Uchwała SN jest więc bardzo korzystna da obywateli, choć na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać inaczej. Całość rozmowy- na ósmej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 15.12.2021.).

W ¨DGP¨ czytamy też: ¨Pracownik WIOŚ do zadań specjalnych¨. Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska będą mogły utworzyć wydziały lub samodzielne stanowiska do zwalczania przestępczości środowiskowej. Zakłada to projekt ministra klimatu i środowiska zmieniający rozporządzenie w sprawie zasad i sposobów organizacji wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska oraz ich delegatur. Zmiana rozporządzenia umożliwi przeniesienie do jednej jednostki  pracowników zajmujących się przestępczością środowiskową, pozwalając im zajmować się jedynie zwalczaniem przestępstw przeciwko środowisku, bez obciążania ich innymi zadaniami. Ma to podnieść efektywność tych działań- czytamy. Szczegóły- także na ósmej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 15.12.2021.).

Zobacz również