Środa, 12 sierpnia 2020

¨Bank ma sposób, by podważyć pominięcie jego hipoteki¨
¨Słona kara za nadgorliwość¨
¨Ucieczka od hipoteki bez podatku¨
¨Klienci banków skarżą się na wakacje kredytowe¨
¨Zadłużeni wobec gminy też mogą być zwolnieni z podatków lokalnych¨
¨Energa- Operator zwolniona spod przepisów o zamówieniach publicznych¨
¨Poprawianie klimatu należy dostosować do lokalnych potrzeb¨
¨Bonusy za książeczkę¨

Więcej poniżej.

¨Prawo co dnia¨ w ¨Rzeczpospolitej¨ odnotowuje: ¨Bank ma sposób, by podważyć pominięcie jego hipoteki¨. Mającemu zastrzeżenia do decyzji referendarza wieczystoksięgowego wierzycielowi hipotecznemu przysługuje najpierw sprostowanie, a potem zażalenie. Wydawałoby się, że w tak ważnych sprawach jak kupno mieszkania, zwłaszcza w ramach upadłości (egzekucji), wszystko jest jasne, a kupujący nabywa je bez obciążeń. Otóż nie jest to takie pewne. Nie wiadomo nawet, jak postępować, gdy wątpliwości budzi ustanowiona na nieruchomości hipoteka. Sąd Rejonowy w Trzebnicy odrzucił skargę banku na decyzję referendarza. Nie przepisał on z księgi macierzystej nieruchomości, na której deweloper budował mieszkania na sprzedaż, hipoteki łącznej zabezpieczającej kredyt na inwestycję o wartości 3,5 mln zł do księgi założonej dla wyodrębnionego lokalu. Sprzedawał go syndyk, bo deweloper zbankrutował. Nie wiadomo dlaczego referendarz tak postąpił. Być może uznał, że zgodnie z prawem upadłościowym hipoteka nie przechodzi na zbytą część nieruchomości. Rozpatrujący sprawę Sąd Najwyższy, zastrzegając, że nie wypowiada się, czy hipoteka winna być przeniesiona czy nie, wskazał, że bank ma interes, by kontrolować decyzję sądu wieczystoksięgowego. Więcej szczegółów- na 12 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 12.08.2020.).

¨Prawo co dnia¨ zauważa też: ¨Słona kara za nadgorliwość¨. Sąsiad, który zamiast przyciąć tuje, na co miał zgodę właściciela posesji, zniszczył je, zapłaci karę w wysokości 17 tys. zł. Spór przed WSA w Gdańsku dotyczył zniszczenia kilku tui poprzez ścięcie ich pni. Osoby, które ścięły tuje, tłumaczyły, że bezskutecznie zwracały się o zgodę na przycięcie żywopłotu, zacieniającego sąsiednie posesje. Ostatecznie wystąpili z takim żądaniem do straży miejskiej. W obecności funkcjonariusza właściciel działki wyraził zgodę na przycięcie tui. Ostatecznie prezydent miasta wymierzył administracyjną karę pieniężną w wysokości 17 tys. zł sąsiadowi za zniszczenie dwóch żywotników zachodnich oraz odroczył termin płatności 70 proc. kary na pięć lat. Sąd, oddalając skargę na decyzję prezydenta podkreślił, że zebrany materiał dowodowy nie budzi wątpliwości, iż właścicielka działki wyraziła zgodę wyłącznie na przycięcie drzew. Nie upoważniała ani do usunięcia, ani też do takiego  ¨przycięcia¨, by doprowadziło do ich zniszczenia- czytamy także na 12 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 12.08.2020.).

¨Prawo co dnia¨ informuje również: ¨Ucieczka od hipoteki bez podatku¨. Przeniesienie własności nieruchomości, żeby uwolnić się od kredytu bankowego, nie powoduje żadnego przysporzenia po stronie dłużnika i nie stanowi dla niego źródła przychodów. NSA oddalił skargę kasacyjną fiskusa, nieustająco mającego chrapkę na podatek od osób, które znalazły sposób, by uwolnić się od kredytu na dom czy mieszkanie. Chodziło o przeniesienie własności nieruchomości w zamian za zwolnienie z długu. Podatniczka we wniosku o interpretację wyjaśniła, że w 2013 r. dostała w darowiźnie nieruchomość obciążoną hipotekami zabezpieczającymi na kredyt zaciągnięty przez darczyńców. Rok później za zgoda banku przystąpiła do długu do wysokości oszacowanej wartości nieruchomości i zdecydowała się przenieść na rzecz banku swoją własność. Dzięki temu uwolniła się od długu. Chciała się upewnić, czy taka operacja nie stanowi odpłatnego zbycia w świetle przepisów ustawy o PIT. Podatniczka była przekonana, że w jej przypadku nie można mówić o odpłatnym zbyciu nieruchomości, tj. czynności opodatkowanej. Inaczej sprawę widział jednak fiskus. Stwierdził, że przeniesienie prawa własności nieruchomości na rzecz banku celem zwolnienia z zapłaty długu hipotecznego, stanowi formę odpłatnego zbycia. Podatniczka zaskarżyła interpretację i wygrała. Rację przyznał jej WSA w Poznaniu, a także- mimo uporu fiskusa- NSA, który przypomniał, że nie dochodzi do odpłatnego zbycia nieruchomości, kiedy po stronie wyzbywającego się własności nie wzrasta wartość aktywów, lecz zmianie ulega jedynie ich rodzaj i struktura. Więcej szczegółów- na 14 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 12.08.2020.).

¨Rz¨ zauważa też: ¨Klienci banków skarżą się na wakacje kredytowe¨. Rzecznik finansowy i UOKiK sprawdzą, czy banki rzeczywiście utrudniają klientom zaciągnięcie moratoriów na spłatę kredytów. Klienci narzekają na to, jak banki podchodzą do przyznawania wakacji kredytowych. Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu skierowało wniosek do rzecznika finansowego o podjęcie działań w sprawie praktyk, mogących naruszać zbiorowe interesy konsumentów. Zarzuty SBB dotyczą utrudnień uzyskania wakacji kredytowych i odrzucania wniosków z nieznanych powodów. Sprawie przygląda się także UOKiK, który wszczął właśnie postępowanie wyjaśniające wobec 26 banków celem sprawdzenia, czy podczas oferowania ustawowych wakacji kredytowych nie dochodzi do nieprawidłowości. Banki informowały niedawno, że zainteresowanie ustawowymi wakacjami jest jednak znikome, do końca lipca napłynęło tylko ok. 1 tys. wniosków. Klienci już wcześniej korzystali z wakacji, ale tych oferowanych przez banki od końca marca. Złożyli do czerwca ponad 1 mln wniosków o tego typu moratoria- czytamy na 16 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨-12.08.2020.).

¨Dziennik Gazeta Prawna¨ zauważa natomiast: ¨Zadłużeni wobec gminy też mogą być zwolnieni z podatków lokalnych¨. Firma działająca w specjalnej strefie ekonomicznej nie może tracić prawa do preferencji w podatku od nieruchomości z powodu zalegania z opłatą innej daniny- orzekł wczoraj NSA. Sąd uznał, że radni nie mają prawa do wprowadzania zwolnień podatkowych o charakterze podmiotowym ani podmiotowo- przedmiotowym. Uchwałę rady jednego z miast Pomorza Zachodniego zaskarżyła spółka działająca w podstrefie specjalnej strefy ekonomicznej. Nie zgadzała się z zapisem o zwolnieniu z podatku od nieruchomości wyłącznie tych przedsiębiorców, którzy nie są zadłużeni wobec gminy. WSA w Szczecinie zgodził się z argumentacją spółki, wskazując na ukształtowaną już w tej kwestii linię orzeczniczą. Wynikało z nich m.in., że prawotwórcze kompetencje organu uchwałodawczego gminy ograniczają się do wprowadzania zwolnień podatkowych o charakterze przedmiotowym. Wszystkie te argumenty podzielił NSA, orzekając, że spółka nie mogła tracić prawa do zwolnienia w daninie od nieruchomości, wyłącznie z uwagi na niezawinione przez siebie zadłużenie wobec gminy. Więcej- na trzeciej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 12.08.2020.).

¨DGP¨ informuje również: ¨Energa- Operator zwolniona spod przepisów o zamówieniach publicznych¨. Krajowa Izba Odwoławcza uznała, że po zmianach własnościowych dystrybutor prądu nie musi już organizować przetargów. Chodzi o jednego z pięciu największych operatorów systemu dystrybucyjnego w Polsce. Dotychczas udzielał on zamówień publicznych jako tzw. zamawiający sektorowy. Pod koniec kwietnia akcje należące do Skarbu państwa (ponad 51 proc.) przejął PKN Orlen. W nim zaś Skarb Państwa ma k. 27 proc. akcji. Dlatego Energa- Operator uznała, że przestała należeć do państwa, a tym samym nie podlega już pod przepisy o zamówieniach publicznych- czytamy. Szczegóły- na czwartej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 12.08.2020.).

¨Samorząd i Administracja¨ w ¨DGP¨ zamieszcza z kolei obszerny tekst pod hasłem: ¨Poprawianie klimatu należy dostosować do lokalnych potrzeb¨. Co zrobić, żeby ograniczyć uciążliwości związane ze zmianami klimatycznymi w mieście? Jednej dobrej odpowiedzi nie ma. Czasem potrzebne są wielkie tamy kosztujące miliardy złotych, kiedy indziej pomocne może okazać się zwykłe pomalowanie elewacji obiektu. Niekiedy celowe jest rzadsze koszenie trawników, co wręcz przynosi oszczędności. Jednak zanim miasto zdecyduje się na konkretne przedsięwzięcia, powinno dobrze poznać swoje potrzeby i uwarunkowania. Coraz częściej samorządy decydując o inwestycjach w poprawę klimatu, działają na podstawie rzetelnie przygotowanych raportów- konkretnie planów adaptacji do zmian klimatu. W nadchodzącej perspektywie unijnej posiadanie takiego dokumentu może wręcz okazać się koniecznością, bo już dzisiaj przy staraniach o wsparcie na niektóre przedsięwzięcia związane z klimatem, taki plan jest wymagany- czytamy w ramach wstępu. Szczegóły- na czwartej i piątej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 12.08.2020.).

¨Gazeta Wyborcza¨ informuje natomiast: ¨Bonusy za książeczkę¨. Będzie więcej możliwości, aby skorzystać z premii z książeczki mieszkaniowej. Rząd właśnie przyjął ustawę w tej sprawie. Pod koniec lipca Rada Ministrów przyjęła projekt ¨ustawy o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa¨. To tzw. pakiet mieszkaniowy przygotowany przez ministra rozwoju. W pakiecie znalazły się m.in. dopłaty do dodatku mieszkaniowego dla osób, które nie mają pieniędzy na opłacenie czynszu, bo z powodu pandemii utraciły dochody. Duża część pakietu zawiera też regulacje dla właścicieli książeczek mieszkaniowych. Około miliona Polaków wciąż ma książeczkę, z której nic nie wypłacili. Wartość ich wkładów to blisko 600 mln zł. Gdyby jednak podliczyć wkład razem z premią gwarancyjną, państwo ma do oddania Polakom ok. 9 mld zł. Dotąd rodzajów inwestycji objętych premią jest bardzo niewiele. Można ją uzyskać m.in. w związku z poniesieniem jednorazowo znaczących wydatków na zakup mieszkania lub budowę domu, wniesieniem wkładu własnego do kredytu hipotecznego lub partycypacji w TBS, oraz wymiana okien, instalacji gazowej lub elektrycznej. Rząd postanowił rozszerzyć listę inwestycji objętych premią. Dodatkowo będzie można uzyskać premię gwarancyjną na wniesienie opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. W nowym kształcie premię będzie można otrzymać również na nowe przedsięwzięcia remontowe (poszerzone o instalację wodn.- kan., c.o. i wymianę źródeł ciepła), na wydatki związane z zawarciem najmu instytucjonalnego z opcją dojścia do własności. Właściciele książeczek mieszkaniowych będą także uwzględniani w kryteriach pierwszeństwa przy przeprowadzaniu naboru wniosków o zawarcie umowy w programie ¨Mieszkanie na Start¨- czytamy na 15 stronie ¨Gazety¨.

(Źródło: ¨Gazeta Wyborcza¨– 12.08.2020.).

Zobacz również