Środa, 11 grudnia 2024

„Prawo co dnia” informuje: „Rekord wyłudzeń kredytów. A jeszcze ich przybędzie”. Ujawniamy zbyt wiele informacji o sobie w internecie – twierdzą bankowcy i prawnicy. Dodatkowe ryzyka wywoła rozwój nowoczesnych technologii, w tym sztucznej inteligencji. W trzecim kwartale 2024 r. odnotowano rekordową liczbę 3,4 tys. prób wyłudzenia kredytów na łączną sumę 81,7 mln zł. Policja prowadzi każdego roku ok. 2 tys. spraw tego typu (tylko z art. 297 kodeksu karnego), a w prokuraturze takich spraw jest ok. 3 tys. Oszuści działający w internecie wyłudzają dane logowania do konta bankowego lub kody autoryzacyjne albo telefonicznie podszywają się pod firmy usługowe, informatyczne lub policję. Więcej szczegółów- na 11 stronie głównego wydania.

(Źródło: „Rzeczpospolita”– 11.12.2024.).

Niżej „Prawo co dnia” informuje: „Rozłożenie zaległości ZUS na raty. Ważny wyrok SN”. Można skarżyć do sądu odmowę rozłożenia na raty należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne – uznał we wtorkowej uchwale Sąd Najwyższy. Zagadnienie prawne powstało na kanwie sprawy przedsiębiorcy, który wniósł o rozłożenie na raty zaległości składkowych. Układ ratalny to w praktyce umowa zawarta między ZUS a płatnikiem składek, dotycząca długu, czyli należności, które powinny być pokryte, a nie zostały. ZUS weryfikuje, czy wnioskodawca będzie miał możliwości finansowe, aby spłacić zadłużenie, oraz czy podjął jakieś działania restrukturyzacyjne. Do tego dostosowuje układ ratalny. W opisywanym przypadku ZUS jednak odmówił takiego rozwiązania przedsiębiorcy. Więcej- także na 11 stronie głównego wydania.

(Źródło: „Rzeczpospolita”– 11.12.2024.).

„Prawo co dnia” zauważa też: „Nie ma przychodu z wynajmu, skoro właściciel lokalu jest nieznany”. Jeśli nie wiadomo, czy osoba powołana w testamencie do spadku jest faktycznie spadkobiercą, to nie można uznać, że uzyskuje przychód z mieszkania wynajmowanego przez wykonawcę testamentu. W opisywanej sprawie wszczęte zostało postępowanie o nabycie w spadku mieszkania po zmarłym bracie. Tymczasem mieszkanie zostało wynajęte przez wykonawcę testamentu. Lokatorzy płacą regularnie czynsz. Wpływa on na rachunek bankowy utworzony przez wykonawcę testamentu do celów rozliczania najmu. Pieniądze nie są nikomu wypłacane. Wnioskodawca pytał o to, czy musi płacić podatek od przychodów z czynszu. Jak wskazuje, nie można uznać, że stanowią dla niego korzyść majątkową, dopóki nie skończą się postępowania sądowe i dopóki nie rozstrzygnie się, czy dziedziczy mieszkanie. Co na to fiskus? Potwierdził, że czynszu nie można uznać za przychód, ponieważ nie wiadomo, kto będzie uprawniony do zgromadzonych na rachunku środków. Nie mamy więc do czynienia z definitywnym przysporzeniem majątkowym- czytamy na 14 stronie głównego wydania.

(Źródło: „Rzeczpospolita”– 11.12.2024.).

„Rz” informuje w innym miejscu: „Polacy obojętnieją na argumenty dotyczące zmian klimatycznych”. W ciągu roku spadła liczba osób zaniepokojonych zmianami klimatu i to aż o 7 pkt proc. U nas spadek jest wyraźny, ale widać go też globalnie. Obecnie 74 proc. Polaków jest zaniepokojonych zmianami klimatycznymi, jednak przed rokiem było ich 81 proc. – wynika z międzynarodowego badania sieci firm Iris, reprezentowanej w Polsce przez ARC Rynek i Opinia. „Rzeczpospolita” poznała wyniki jako pierwsza. W ujęciu globalnym widać spadek o 3 pkt proc., do 80 proc. Szczegóły- na 16 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: „Rzeczpospolita”– 11.12.2024.).

W „Rz” czytamy również: „Adam Glapiński złamał naszą dżentelmeńską umowę”. Prezes Glapiński złamał naszą dżentelmeńską umowę, abyśmy trzymali się marca 2025 r. jako początku dyskusji o obniżkach stóp procentowych (w swojej wypowiedzi odroczył ten termin do października przyszłego roku). Nie wiem, dlaczego to zrobił – mówi w rozmowie z „Rz” dr Ludwik Kotecki, członek RPP. Rozmówca „Rz” odpowiada najpierw na powtarzane stale pytanie: Kiedy stopy procentowe w Polsce mogą zostać obniżone. I dlaczego do dyskusji o tym wrócimy w marcu. Jak wskazuje, Wtedy zobaczymy, czy potwierdzą się nasze oczekiwania o szczycie inflacji. Będziemy też wiedzieć, co wydarzyło się z cenami administrowanymi (np. woda, śmieci, kanalizacja), które zwykle są podnoszone w styczniu. W marcu będzie też nowa projekcja inflacyjna NBP. Będziemy wówczas pewnie wiedzieć też więcej o działaniach Donalda Trumpa w zakresie wojen celnych. Pełny tekst rozmowy- na 23 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: „Rzeczpospolita”– 11.12.2024.).

„Dziennik Gazeta Prawna” odnotowuje z kolei: „Trudny start w dorosłość. Młodzi Polacy zagrożeni ubóstwem”. Grupą najbardziej dotkniętą przez ubóstwo i wykluczenie społeczne w Polsce są obecnie tzw. “młodzi dorośli” ( w wieku 18- 24 lata). Eksperci zwracają uwagę na konieczność systemowego wsparcia najbardziej potrzebujących. Istnieje koncepcja międzypokoleniowej transmisji ubóstwa i nierówności, która szczególnie dotyka bardzo ubogie rodziny z różnymi problemami. Ubóstwo wywołuje stres w rodzinie, który wpływa na zachowanie i rozwój dzieci, ich wyniki w edukacji, zdrowie fizyczne i psychiczne. W efekcie dzieci mają mniejsze szanse na zdobycie wykształcenia, znalezienie dobrej pracy i poprawę swojej sytuacji w dorosłości – mówi „DGP” prof. Ryszard Szarfenberg z UW i EAPN Polska. Więcej szczegółów- na łamach „DGP”.

(Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”– 11.12.2024.).

„DGP” odnotowuje w innym miejscu: „Obowiązki gmin w zakresie szamb. Jak samorządy mogą uniknąć kar?”. Nie wiadomo, czy w planach kontroli szamb powinny się znaleźć wszystkie nieruchomości niepodłączone do kanalizacji, czy tylko wybrane. A od tego zależy, czy samorządy unikną wysokich kar. Od 10 tys. do nawet 50 tys. zł może zapłacić gmina, która raz na dwa lata nie skontrolowała odpowiedniej liczby właścicieli nieruchomości wyposażonych w zbiorniki bezodpływowe (szamba) albo przydomowe oczyszczalnie ścieków. Chodzi o to, aby nieczystości ciekłe z nieruchomości niepodłączonych do kanalizacji nie zanieczyszczały środowiska. Pierwszy cykl kontroli prowadzonych przez lokalne władze zakończył się w sierpniu br. Teraz to gminy są sprawdzane przez wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska, czy dopełniły swoich obowiązków. Nie jest jednak jasne, jakie to obowiązki. Więcej- na łamach „DGP”.

(Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”– 11.12.2024.).

„DGP” informuje również: „Bezpłatne przekazanie nakładów na drogę jest z odliczeniem kosztów i VAT”. Wydatki na przebudowę drogi, które spółka nieodpłatnie przekaże gminie, można jednorazowo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Spółka może też odliczyć związany z nimi VAT naliczony, mimo że samo ich nieodpłatne przekazanie nie będzie opodatkowane. Potwierdził to dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w dwóch interpretacjach indywidualnych: z 2 grudnia 2024 r.  i z 27 listopada 2024 r.

(Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”– 11.12.2024.).

„DGP” zauważa w innym miejscu: „Milion Polaków mieszka na nieuregulowanych gruntach. Największy problem jest w Warszawie”. Spółdzielnie mieszkaniowe są wykreślane z ewidencji. Na razie dotyczy to Warszawy, ale spółdzielcy boją się, że pomysł zostanie podchwycony przez urzędy innych miast.  Z interpelacji posła Kamila Wnuka (Polska 2050), przewodniczącego parlamentarnego zespołu ds. spółdzielni mieszkaniowych, wynika, że Biuro Geodezji i Katastru w Warszawie na podstawie rozporządzenia z 27 lipca 2021 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków wykreśliło z ewidencji gruntów i budynków (EGIB) Spółdzielnię Mieszkaniową „Na Skraju” z pozycji władającego 39 działkami, których stan prawny dotychczas nie został uregulowany. Jest to obszar trzech osiedli mieszkaniowych, na których znajduje się 60 budynków zamieszkanych przez 4 tys. mieszkańców. Grunty pod ich budowę zostały przekazane w PRL przez państwo poprzedniczce prawnej SM „Na Skraju”. W opinii spółdzielców rozporządzenie z 2021 r. nie może dotyczyć prawa władania gruntami nabytymi w stanie prawnym obowiązującym w PRL. 

(Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”- 11.12.2024.).

Zobacz również