Środa, 10 czerwca 2020

¨Zamówienie publiczne w trybie telekonferencji¨
¨Frankowicze ponownie górą¨
¨Komornicy się odmrażają: powrót do licytacji i wycen¨
¨Nowy lokal w kosztach¨
¨Banki apelują o zmiany w wakacjach kredytowych¨
¨W mieszkaniówce czas oczekiwania¨
¨Spółka z Podlasia w szwedzkim odpowiedniku Mieszkania+¨
¨Rolnicy uziemieni na pięć lat¨
¨Każda instalacja i urządzenie mogą być odrębnie amortyzowane¨
¨PIT jest także od kosztów płaconych za niechcianych lokatorów¨
¨Nie jest łatwo zachować ulgę mieszkaniową w podatku od spadków i darowizn¨

Więcej poniżej.

¨Prawo co dnia¨ w ¨Rzeczpospolitej¨ odnotowuje: ¨Zamówienie publiczne w trybie telekonferencji¨. Będzie można kupić działkę od gminy lub Skarbu Państwa na przetargu w sieci. Takie zmiany chce wprowadzić rząd, ale tylko na czas pandemii. Chodzi o projekt nowelizacji rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania przetargów oraz rokowań na zbycie nieruchomości. Właśnie trafił do uzgodnień publicznych. Przewiduje on formę internetową tylko ustnych przetargów ograniczonych oraz nieograniczonych, dotyczących zbycia nieruchomości samorządowych lub SP. Do przetargów pisemnych nowe zasady komunikacji nie będą miały zastosowania. Jednak większość nieruchomości sprzedaje się dziś ustnie. Według szacunków rządu, w ub.r. było tak aż w 90 proc. przypadków. Informacja o przetargu będzie publikowana na stronie Biuletynu Informacji Publicznej na siedem dni przed jego otwarciem. Powinna zawierać m.in. zasady uczestnictwa. Przed rozpoczęciem przetargu będą również weryfikowane dane i dokumenty przekazane przez uczestników. Ponadto organizator, np. urząd miasta, będzie miał obowiązek zapewnić transmisję przetargu w czasie rzeczywistym. Musi też zadbać o kontakt między uczestnikami przetargu a członkami komisji przetargowej. Rozstrzygnięcie przetargu będzie publikowane w BIP. Nowe przepisy umożliwiają przeprowadzenie online przetargu ogłoszonego przed wejściem ich w życie. Więcej szczegółów- na 10 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 10.06.2020.).

¨Prawo co dnia¨ zauważa też: ¨Frankowicze ponownie górą¨. Prawie 2 miliony ¨oszczędności¨ zyskali kredytobiorcy w poniedziałkowym wyroku. Sąd Okręgowy w Warszawie uwzględnił powództwo dwojga frankowiczów i ustalił nieistnienie stosunku prawnego wynikającego z umowy kredytu hipotecznego indeksowanego do franka szwajcarskiego na kwotę 2,4 mln zł zaciągniętego w Raiffeisen Bank International. Wyrok jest jednak nieprawomocny. Sąd ponadto zasądził im 31 tys. zł tytułem zwrotu kosztów sądowych. W razie uzyskania prawomocności wyroku umowa będzie nieważna. Łączna korzyść powodów w tej sprawie wyniesie ok. 1,9 mln zł- wyliczają ich pełnomocnicy. Powodowie kredyt w wysokości 2,4 mln zł zaciągnęli w czerwcu 2008 r. na okres 30 lat na zakup mieszkania w Warszawie. Do chwili wytoczenia pozwu przez 12 lat spłacili ok. 1,1 mln zł, ale do oddania zostało im nadal 3,2 mln zł. Wyrok ten pokazuje nie tylko korzystny trend dla frankowiczów w sądach, ale i to, że niektóre sądy cywilne od dwóch trzech tygodni dość sprawnie orzekają mimo epidemii. Więcej szczegółów- na  11 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 10.06.2020.).

¨Prawo co dnia¨ informuje też: ¨Komornicy się odmrażają: powrót do licytacji i wycen¨. Kancelarie komornicze powoli wracają do tradycyjnej pracy- mówi prezes Krajowej Rady Komorniczej. Do tej pory kancelarie ograniczyły przyjmowanie stron. Większość spraw można było załatwić mailowo lub telefonicznie. Komornicy na nowo będą podejmowali czynności, m.in. by ustalić majątek dłużników służący zaspokojeniu wierzycieli. Kancelarie zaczynają wyznaczać terminy licytacji zajętych wcześniej ruchomości i nieruchomości. Czynności nie były realizowane od połowy marca 2020 r. Szczegóły- także na 11 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 10.06.2020.).

¨Prawo co dnia¨ zauważa również: ¨Nowy lokal w kosztach¨. Przedsiębiorca, który zainwestował w wykończenie swojego mieszkania ponad 30 proc. jego wartości, może zastosować indywidualną stawkę amortyzacji. Odliczy nawet do 10 proc. rocznie. Prowadzenie firmy w domu może przynieść spore korzyści podatkowe. Fiskus zgadza się na indywidualną stawkę amortyzacji od nowego lokalu w stanie deweloperskim. Dzięki temu podatnik odliczy nawet 10 proc. wartości nieruchomości rocznie, zamiast 1,5 proc. Szczegóły- na 12 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 10.06.2020.).

¨Rz¨ informuje również: ¨Banki apelują o zmiany w wakacjach kredytowych¨. ¨Rz¨ dotarła do pisma, które Związek Banków Polskich wysłał w połowie ubiegłego tygodnia do szefa KNF, oraz prezesa NBP, ministra finansów i prezesa BFG. Sprawa dotyczy wakacji kredytowych, które ustawowo ureguluje tzw. tarcza antykryzysowa 4.0. W przyszłym tygodniu zajmie się nią Senat. Prezes ZBP, w podpisanym przez siebie liście skierował do przewodniczącego KNF prośbę o zwrócenie się do Senatu o korekty przepisów w wakacjach. Wskazuje na krytyczne zastrzeżenia o charakterze systemowym i operacyjnym, przez które nie jest możliwe wdrożenie przez sektor rozwiązania w formie zaproponowanej w projekcie. ZBP zwraca uwagę, że nie powinno się doprowadzić do przeciążenia sektora bankowego, który i tak będzie borykał się z kryzysem, a już wcześniej był mocno obciążony obowiązkami regulacyjnymi. Pandemia spowodowała spadek stóp procentowych, obniżających tylko w tym roku wynik z odsetek o ok. 20 proc., a na dodatek wzrośnie poziom kredytów zagrożonych- czytamy. Więcej- na 15 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 10.06.2020.).

¨Rz¨ odnotowuje też: ¨W mieszkaniówce czas oczekiwania¨. Jesteśmy gotowi, by rosnąć, zobaczymy, czy rynek pozwoli- mówi Michał Melaniuk, prezes Cordia Polska i Polnordu. Rozmówca ¨Rz¨ ocenia, że w maju sytuacja jest lepsza niż się spodziewano, widząc, co działo się pod koniec marca i w kwietniu. Jest jednak za wcześnie, by przesądzać, że rynek wraca na właściwe tory. Pierwszych ocen będzie można dokonać we wrześniu lub październiku. Okaże się, czy będzie druga fala zachorowań, jak będzie wyglądał rynek pracy, jakie będą efekty działań rządu. To naturalne, że w maju sprzedaż odbiła, skoro pod koniec marca i w kwietniu kupno mieszkania było tak naprawdę technicznie niemożliwe. Więcej szczegółów- na 21 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 10.06.2020.).

Niżej w ¨Rz¨ czytamy: ¨Spółka z Podlasia w szwedzkim odpowiedniku Mieszkania+¨. Grupa Unibep jako jeden z trzech graczy będzie dostarczać prefabrykowane budynki na potrzeby sześcioletniego programu budownictwa komunalnego. Notowana na warszawskiej giełdzie spółka Unibep- m.in. producent modułów w technologii drewnianej- jest jedyną firmą spoza Szwecji, która podpisała umowę ramową na udział w programie. Inicjatywa, w której uczestniczy około 300 szwedzkich gmin, zakłada budowę 25 tys. tanich mieszkań na wynajem. Cena została z góry ustalona na 20 tys. koron szwedzkich (ok. 8,5 tys. zł) za mkw. bez posadowienia i robót towarzyszących. W przypadku rodzimego programu Mieszkanie+ widać już pewien przełom, niedawno PFR Nieruchomości podpisał umowę z giełdowym Pekabeksem na budowę dużego osiedla w Toruniu z prefabrykatów betonowych- czytamy także na 21 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 10.06.2020.).

¨Dziennik Gazeta Prawna¨ odnotowuje z kolei: ¨Rolnicy uziemieni na pięć lat¨. Brak możliwości zbycia przez pięć lat dotyczy nie tylko dokupionych działek, ale również tych, które rolnik posiadał wcześniej, i to mimo że po zbyciu areał nadal jest większy niż 11 ha. Tak uważa dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. To absurd- mówią eksperci. Ich zdaniem fiskus wprowadza ograniczenie, które wcale nie wynika z przepisów. Wiecej- na drugiej stronie drugiej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 10.06.2020.).

Niżej w ¨DGP¨ czytamy: ¨Każda instalacja i urządzenie mogą być odrębnie amortyzowane¨. Można wyodrębnić z budynku poszczególne instalacje i urządzenia, traktując je jako odrębne środki trwałe- potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Spytała o to spółka, która zainwestowała w budowę centrum biurowo- konferencyjno- hotelowego. W budynku znalazły się liczne instalacje. Dyrektor KIS potwierdził, że mogą to być odrębne środki trwałe. Szczegóły- także na drugiej stronie głównej wkładki prawnej.

¨DGP¨ przypomina też: ¨PIT jest także od kosztów płaconych za niechcianych lokatorów¨. Właściciel mieszkania zajętego wbrew jego woli płaci podatek nie tylko od czynszu najmu, ale i zasądzonych od gminy opłat za media i od spółdzielni- stwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Co do zasady opłaty eksploatacyjne nie są przychodem u wynajmującego. Z umowy musi jednak jasno wynikać, że do ich ponoszenia zobowiązany jest najemca. W takiej sytuacji przysporzeniem wynajmującego jest tylko określony w umowie czynsz najmu. Fiskus wielokrotnie to potwierdzał. Wynajmujący może przy tym płacić od przychodu 8,5- proc. ryczałt ewidencjonowany, jeśli jest to najem prywatny. W przypadku odszkodowań natomiast w grę wchodzi tylko PIT według skali podatkowej. Problemów z opodatkowaniem odszkodowań za niedostarczenie lokalu socjalnego przez gminę jest więcej, niż szczegółowo omawiany w tekście. Jeden z nich bierze się stąd, że sądy zasądzają je w kwocie netto (bez należnego podatku). Więcej- na trzeciej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 10.06.2020.).

¨DGP¨ zauważa obok: ¨Nie jest łatwo zachować ulgę mieszkaniową w podatku od spadków i darowizn¨. Skorzystanie z preferencji przewidzianej w art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn blokuje działania podatnika na pięć lat, nawet gdy objęta nią była tylko niewielka część odziedziczonego mieszkania. Potwierdza to interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Szczegóły- także na trzeciej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 10.06.2020.).

Zobacz również