Środa, 1 kwietnia 2020

¨Deweloperzy mieszkaniowi łowią klientów w sieci¨
¨Frankowicze boją się wakacji¨
¨Magazyny to dziś zielona wyspa?¨
¨Na razie klienci zachowują spokój¨
¨Minister zaniechał w końcu poboru PIT¨
¨Spółdzielnie mieszkaniowe zdalnie zarządzane¨

Więcej poniżej.

¨Rzeczpospolita¨ odnotowuje: ¨Deweloperzy mieszkaniowi łowią klientów w sieci¨. Firmy ułatwiają zawieranie umów rezerwacyjnych online, które- po przejściowym paraliżu związanym z pandemią- mają być przekształcone w umowy deweloperskie. Zawarcie umowy deweloperskiej musi nastąpić u notariusza, co w okresie lockdawnu oznaczać będzie spadek sprzedaży mieszkań. W oczekiwaniu na rozwój sytuacji spółki starają się ułatwić potencjalnym klientom przygotowanie do zakupu lokalu, wprowadzając m.in. możliwość zdalnego zawierania umów rezerwacyjnych. Dom Development wprowadził procedurę zawierania deklaracji rezerwacyjnych oraz umów przyrzeczeń sprzedaży na odległość. Dokumenty sygnowane są podpisem elektronicznym. Na jeszcze prostsze rozwiązania stawiają Robyg, Develia czy Murapol: wystarczy przesłanie skanu podpisanej umowy. W 2019 r. w sześciu największych aglomeracjach deweloperzy sprzedali 65,4 tys. lokali, o 0,8 proc. rok do roku. I warto ten wynik zapamiętać? Więcej szczegółów- na 18 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 01.04.2020.).

¨Rz¨ zauważa też: ¨Frankowicze boją się wakacji¨. Zapisy dotyczące potwierdzenia wysokości długu, wprowadzone przez niektóre banki we wnioskach o wstrzymanie spłat rat kredytów, nie muszą oznaczać, że w przyszłości frankowicze chcący iść do sądu znajdą się na straconej pozycji. Banki komercyjne w Polsce oferują już wakacje kredytowe, czyli możliwość zawieszania spłaty rat kapitałowych lub kapitałowo- odsetkowych na trzy- sześć miesięcy, ale niektóre we wnioskach czy aneksach wymagają potwierdzenia wysokości pozostałego do spłaty kredytu. To wzbudziło niepokój frankowiczów, obawiających się, że składając podpis pod takim dokumentem, zablokują sobie możliwość prowadzenia postępowania sądowego związanego z abuzywnością niektórych zapisów umów. Z przeglądu ofert banków wynika, że wspomniane zapisy dotyczące wakacji kredytowych znajdują się m.in. we wnioskach Santander Bank Polska (potwierdzenie wysokości zadłużenia z tytułu kredytu ¨wynikającej z dotychczasowej obsługi kredytu wg. stanu na dzień złożenia wniosku¨) czy BNP Paribas Polska (¨prośba o podanie aktualnej wartości zadłużenia¨). Zdaniem prawników specjalizujących się w sprawach frankowych, nie można przesądzić, że zawarcie takiego aneksu pozbawi kredytobiorców możliwości dochodzenia roszczeń na drodze sądowej. Przede wszystkim to abuzywność umowy należy zbadać, i to na dzień jej zawarcia. Więcej szczegółów- na 19 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 01.04.2020.).

¨Rz¨ zastanawia się w innym miejscu: ¨Magazyny to dziś zielona wyspa?¨. Rozpoczęte budowy magazynów nie są zagrożone. Na znaczeniu zyskują miejskie obiekty, dzięki którym towar dociera do klientów możliwie szybko. Zamknięci w domach klienci coraz częściej zaglądają na internetowe półki sklepowe. Rekordowe obroty mają e- sklepy spożywcze. Zyskują firmy kurierskie, np. InPost pracuje także w weekendy. Jednocześnie rośnie popyt na krótkoterminowy najem powierzchni. Zapotrzebowanie zgłaszają branże związane z e- commerce, żywnością, ale i automotive, które muszą znaleźć rozwiązania na chwilowe problemy wynikające z zatrzymania produkcji. Nowa organizacja łańcuchów dostaw poprzez zwiększenie liczby magazynów i fabryk bliżej rynków docelowych będą sprzyjać rozwojowi sektora magazynowo- produkcyjnego w Polsce i naszej części Europy. Na znaczeniu zyskają inwestycje związane z tzw. logistyką ostatniej mili. Jeszcze większa będzie presja szybkich dostaw. W tej sytuacji rozpoczęte budowy magazynów i parków logistycznych nie są zagrożone. Jest to co najmniej 1,9 mln mkw.- tyle było w budowie pod koniec 2019 r. Więcej szczegółów- na 20 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 01.04.2020.).

¨Rz¨ także krótko: ¨Na razie klienci zachowują spokój¨. Z zakupu mieszkania z powodu pandemii koronawirusa chce zrezygnować niespełna 12 proc. klientów. Ankietę wśród użytkowników przeprowadził portal Obido.pl. Zebrano 5 tys. odpowiedzi. Klientów pytano, czy zmieniają plany związane z epidemią. Z zakupem chce się wstrzymać 41 proc. ankietowanych. Poszukiwania kontynuuje, choć wstrzymuje się ze spotkaniami, niespełna 31 proc., a prawie 17 proc. nie sądzi, by pandemia miała wpływ na zakup. Z kupna zrezygnuje nieco ponad 11 proc. Przeprowadzający ankietę oceniają, że nastroje klientów są stabilne. Zdają sobie sprawę z wyjątkowości sytuacji, akceptując ograniczenia. Branża mieszkaniowa powinna się jednak wystrzegać utraty czujności. Sytuacja ulega bowiem dynamicznym zmianom. Kluczowe jest więc elastyczne działanie i skupienie na rozwiązywaniu problemów- czytamy na 20 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 01.04.2020.).

¨Dziennik Gazeta Prawna¨ informuje z kolei: ¨Minister zaniechał w końcu poboru PIT¨. Podatnicy, którym banki w 2019 r. umorzyły kredyt mieszkaniowy lub naliczyły ujemne oprocentowanie, nie muszą odprowadzać podatku od tego przychodu. Minister finansów podpisał 27 marca 2020 r. długo oczekiwane rozporządzenie w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów (przychodów) związanych z kredytem hipotecznym udzielonym na cele mieszkaniowe. Preferencja dotyczy umorzonych kwot kapitału, odsetek i prowizji a także ujemnego oprocentowania. Ma zastosowanie do kredytów zaciągniętych przed 15 stycznia 2015 r. na własne cele mieszkaniowe. W tym roku minister bardzo długo zwlekał. W efekcie banki musiały wykazać ten przychód w informacjach PIT- 11 za 2019 r. i przesłać je fiskusowi oraz podatnikom. Podpisane w końcu rozporządzenie oznacza, że kredytobiorcy nie muszą uwzględniać tego przychodu w zeznaniu PIT za 2019 r. Ci, którzy już się rozliczyli, powinni teraz złożyć korektę. Szczegóły- na trzeciej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 01.04.2020.).

¨DGP¨ informuje też: ¨Spółdzielnie mieszkaniowe zdalnie zarządzane¨. Zarządy oraz rady nadzorcze będą mogły obradować przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość- przewiduje specustawa nazywana tarczą antykryzysową. W jej ramach znowelizowano m.in. prawo spółdzielcze. Dla wielu kooperatyw to doskonała wiadomość. Prezesi spółdzielni alarmowali bowiem, że muszą podejmować istotne decyzje, a w świetle prawa organy kolegialne nie mogą obradować. To się właśnie zmienia. W wielu spółdzielniach mieszkaniowych w ostatnich tygodniach postanowiono zmienić plan finansowy. Ten uchwalany kilka miesięcy temu stał się bowiem bezużyteczny. Epidemia koronawirusa oznacza z jednej strony mniej wydatków z funduszu remontowego (wiele przetargów zostało odwołanych, a zaplanowane roboty są przekładane nawet o kilkanaście miesięcy), a z drugiej większe wydatki na dezynfekcję powierzchni. Do tego dochodzi rozpatrywanie wniosków spółdzielców o zapomogi i zwolnienia z opłat lokalowych, których w najbliższych tygodniach będzie więcej niż do tej pory. Więcej- na czwartej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 01.04.2020).

Zobacz również