Poniedziałek,6 czerwca 2022

¨Kupujący pod ścianą. Ceny powinny spaść¨
¨Wynajęte mieszkanie wolno rozliczyć w biznesie¨
¨Pełne magazyny maskują spowolnienie¨
¨Frankowiczów też dotkną wyższe stopy¨
¨Wynajmujesz dom z fotowoltaiką? Uważaj na akcyzową niespodziankę¨
¨Stały obrót nieruchomościami,z wany flipowaniem, to biznes¨
¨Zakup zabytku w 2021 r. bez ulgi, nawet jeśli remont jest teraz¨
¨Dyrektor KIS potwierdza niekorzystną zmianę dla spółek nieruchomościowych¨
¨Skokowy wzrost liczby przetargów. Przyczyn co najmniej kilka¨
¨Opieka, nauka, zakwaterowanie- gminy oczekują ułatwień¨

Więcej poniżej.

Poniedziałkowa ¨Rzeczpospolita¨ odnotowuje: ¨Kupujący pod ścianą. Ceny powinny spaść¨. Rynek zamarł. Klientów nie stać na coraz droższe nieruchomości na coraz droższe kredyty. Czas sprzedaży mieszkań się wydłuża, nawet dwukrotnie. Ceny mogą zacząć spadać pod koniec roku. Z rynku odpływają klienci kredytowi. Na zadłużanie się w banku po podwyżkach stóp procentowych i wprowadzeniu rekomendacji KNF nakazującej restrykcyjną ocenę kredytobiorców stać coraz mniejszą grupę klientów. Emmerson Evaluation szacuje, że grupa ta może się zmniejszyć nawet o dwie trzecie. A ci, którzy już kredytu mają, muszą liczyć się z drastycznym wzrostem rat. Tymczasem mieszkania wciąż drożeją. Metrohouse podaje, że średnie ceny transakcyjne na rynku wtórnym w Warszawie wzrosły z ponad 9,9 tys. zł za mkw. w I kw. 2020 r. do niemal 11,8 tys. zł w I kw. tego roku. W Krakowie- z niespełna 8,1 do ponad 10,1 tys. zł. Na kupca czeka się coraz dłużej. SonarHome podaje, że przeciętny czas ekspozycji ofert w Gdańsku wydłużył się  z 78 do 86 dni (marzec- maj). O tydzień dłużej czeka się na kupca we Wrocławiu. O 12 dni wydłużył się czas sprzedaży w Lublinie. W Szczecinie- o 10 dni. Mimo że raty kredytów rosną, panicznych wyprzedaży mieszkań nie ma. Lokali nie pozbywają się też inwestujący w nie na kredyt, choć czynsz od najemcy nie wystarczy na ratę. Jak podkreśla cytowana w tekście analityczka WGN, sytuacja na rynku nieruchomości jest przedziwna, nieporównywalna z żadną z ostatnich dwóch dekad. Odnotowywane w ostatnich miesiącach zwyżki cen mieszkań deweloperskich miały charakter kosztowy, wynikający głównie ze wzrostu cen materiałów budowlanych i robocizny. Malejący w dłuższym okresie popyt może wpłynąć na obniżki cen, pod warunkiem że spotka się z wysoką podażą. Więcej szczegółów- na 13 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 06.06.2022.).

Kolejny dodatek ¨Rz¨¨Podatki i księgowość¨ zamieszcza tekst: ¨Wynajęte mieszkanie  wolno rozliczyć w biznesie¨. Lokal do nocowania w podatkowych kosztach? Tak, jeśli jest w miejscowości, w której mamy klientów. Skarbówka się na to zgadza. Przedsiębiorca może rozliczyć w firmie wydatki na mieszkanie wynajęte przez przedsiębiorcę po to, by mieć blisko do kontrahentów. Fiskus nie ma nic przeciwko. Pokazuje to interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 6 maja 2022 r. Wystąpił o nią przedsiębiorca zajmujący się doradztwem technicznym. Obecnie najwięcej zleceń ma w miejscowości oddalonej ponad 100 km od jego miejsca zamieszkania. Musi w niej przebywać przez kilka dni w tygodniu. Dlatego wynajął mieszkanie. Podkreślił, że przebywa w nim tylko wtedy, gdy wykonuje pracę u klientów. Nie zamierza przenosić się do niego na stałe. Skarbówka potwierdziła, że w takiej sytuacji wydatki na wynajem mieszkania mogą być podatkowym kosztem. Więcej- na drugiej i trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 06.06.2022.).

Inny dodatek ¨Rz¨¨Prognozy gospodarcze¨ zauważa z kolei: ¨Pełne magazyny maskują spowolnienie¨. Bezprecedensowy przyrost zapasów przedsiębiorstw utrudnia ocenę, w jakiej kondycji jest polska gospodarka i jakie ma perspektywy. Na pierwszy rzut oka polska gospodarka w pierwszych miesiącach tego roku była w doskonałej formie. Spowolnienia, a nawet stagflacji, którą ekonomiści przepowiadali po wybuchu wojny na Ukrainie, w statystykach trudno było się doszukać. PKB wzrósł w I kw. o 8,5 proc. rok do roku. To oczywiście konsekwencja niskiej bazy odniesienia sprzed roku- wtedy gospodarkę paraliżowała kolejna fala pandemii. Ale wzrost PKB w stosunku do IV kw. 2021 r., również był pokaźny. To rozgrzanie gospodarki w pewnym stopniu jest jednak pozorne, a w danych makroekonomicznych z I kw. oraz kwietnia widoczne były zalążki spowolnienia. Jednym z procesów, który najbardziej zaburza obraz gospodarki i komplikuje prognozy, jest bezprecedensowy wzrost zapasów w firmach. To odpowiedź przedsiębiorstw na zaburzenia w łańcuchach dostaw, które wywołała pandemia, a wojna w Ukrainie nasiliła. Obawiając się trudności w dostępie do materiałów i komponentów oraz tego, że wkrótce będą dużo droższe, firmy zamawiają ich więcej niż zwykle przy takim samym poziomie produkcji- czytamy. Szczegóły- na pierwszej i drugiej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 06.06.2022.).

¨Dziennik Gazeta Prawna¨ zapowiada z kolei: ¨Frankowiczów też dotkną wyższe stopy¨. W Szwajcarii inflacja jest najwyższa od 14 lat. Zbliża się do 3 proc. Era ujemnych stóp w alpejskim kraju zbliża się ku końcowi. W Szwajcarii zbliżają się podwyżki stóp procentowych ? oceniają ekonomiści. Od 2015 r. alpejski kraj ma najniższy koszt pieniądza na świecie: główna stopa banku centralnego wynosi -0,75 proc. Sytuacja zmienia się jednak za sprawą rosnącej inflacji. W maju, jak wynika z ostatnich danych, za towary i usługi konsumpcyjne trzeba było płacić o 2,9 proc. więcej niż rok wcześniej. To jeden z najniższych wskaźników w krajach rozwiniętych, ale w kraju o długiej tradycji stabilności cen zwraca się uwagę, że inflacja znalazła się na najwyższym poziomie od niemal 14 lat. Po publikacji wstępnych danych za maj  prezes Narodowego Banku Szwajcarii, nie zabierał jeszcze głosu. W połowie maja zadeklarował, że helwecki bank centralny ¨nie jest zakładnikiem¨ polityki pieniężnej w innych krajach i podejmuje decyzje w taki sposób, by zapewniać niską inflację w swoim kraju. Umocnienie franka w połączeniu ze wzrostem stóp procentowych to złe wiadomości dla klientów polskich banków, którzy spłacają kredyty w szwajcarskiej walucie. Dotychczas na ich niekorzyść działał tylko mocny frank. Czy będzie to zachęta do przewalutowywania kredytów? Część banków oferuje swoim klientom ugody, w ramach których kredyty są zamieniane na złotowe przy umorzeniu części kwoty pozostającej do spłaty. Bankowcy już od kilku miesięcy zwracali uwagę, że do przewalutowania zniechęcały rosnące stopy procentowe w naszym kraju. Główna stopa NBP została podniesiona z 0,1 proc. na początku października ub.r. do 5,25 proc. na majowym posiedzeniu rady polityki pieniężnej. Ekonomiści spodziewają się, że biorąc pod uwagę niemal 14-proc. inflację, na najbliższym posiedzeniu ? w środę ? RPP znów podniesie koszt pieniądza. podstawowa stopa NBP może dojść do 6 proc. Oznacza to, że przeciętne oprocentowanie kredytów w złotych znajdzie się w okolicach 9 proc. Więcej szczegółów- na dziewiątej stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 06.06.2022.).

¨DGP¨ zwraca również uwagę: ¨Wynajmujesz dom z fotowoltaiką? Uważaj na akcyzową niespodziankę¨. Właściciel nieruchomości z panelami słonecznymi powinien płacić akcyzę od sprzedaży na rzecz najemcy wyprodukowanego w ten sposób prądu- wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Eksperci nie kryją zaskoczenia. Stanowisko fiskusa uważają za oderwane od rzeczywistości.  Dyrektor KIS nie tylko nakazuje płacić podatek od świadczenia będącego integralną częścią usługi najmu. Zgodnie z jego stanowiskiem właściciela wynajętej nieruchomości z instalacją fotowoltaiczną czeka akcyzowa biurokracja, m.in. obowiązek składania co miesiąc deklaracji podatkowych ? wskazuje Jacek Arciszewski, doradca podatkowy. Jeśli wynajmującym byłby osoba prawna, np. spółka, musiałaby też zarejestrować się w Centralnym Rejestrze Podatników Akcyzowych i prowadzić ewidencję ilościową energii elektrycznej. Chodzi o interpretację dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 25 maja 2022 r.  Pytanie zadała spółka zajmująca się wynajmem i zarządzaniem nieruchomościami, która

na jednym z budynków zamontowała instalację fotowoltaiczną. Prąd,   który produkowała, miał być zużywany przez najemców lokali    użytkowych w tej nieruchomości. Jeśli lokal miał podlicznik, najemcy   płacili za faktycznie zużytą energię elektryczną, a gdy podlicznika nie   było, byli obciążani zryczałtowanymi kosztami. Więcej szczegółów- na   pierwszej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 06.06.2022.).

¨DGP¨ informuje też: ¨Stały obrót nieruchomościami,z wany flipowaniem, to biznes¨. Powtarzalność, systematyczność zakupu i sprzedaży nieruchomości, charakter zarobkowy i inne działania świadczą łącznie o tym, że podatnik prowadzi działalność gospodarczą, a nie zarządza własnym majątkiem ? potwierdził NSA. Chodziło o podatniczkę, która w latach 2011?2017 zajmowała się tzw. flipowaniem. Kupowała lokale na licytacjach komorniczych, a po wykwaterowaniu lokatorów sprzedawała je z zyskiem (zarabiała od 7 do 40 tys. zł na jednym mieszkaniu). Nie założyła jednak działalności gospodarczej. W tym samym okresie sprzedała też dwa lokale, które sama użytkowała. Naczelnik urzędu skarbowego uznał, że kobieta prowadzi działalność gospodarczą, a nie obraca nieruchomościami w ramach zarządu majątkiem prywatnym. Podejmuje bowiem działania w sposób zorganizowany i ciągły. Powinna więc zapłacić podatek jak od dochodów z działalności gospodarczej, czyli źródła przychodów, o którym mowa art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT. Sądy zgodziły się z fiskusem. WSA w Łodzi przypomniał, że o tym, czy określone działania podatnika mieszczą się w ramach działalności gospodarczej, nie decyduje ani zarejestrowanie tej działalności (lub brak rejestracji), ani wewnętrzne przekonanie podatnika. Kluczowe jest to, czy działania podatnika są powtarzalne, uporządkowane, są nastawione na osiągnięcie zysku. W tym wypadku ? jak orzekł WSA ? działalność podatniczki, a w szczególności wielokrotne zakupy nieruchomości, ich przygotowanie do sprzedaży, sprzedaż w krótkim czasie od nabycia, wykraczały poza zwykły zarząd mieniem prywatnym- czytamy na drugiej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 06.06.2022.).

¨DGP¨ odnotowuje również: ¨Zakup zabytku w 2021 r. bez ulgi, nawet jeśli remont jest teraz¨. Podatnik, który kupił zabytek w grudniu 2021 r., nie ma prawa do ulgi na zabytki, nawet jeśli w 2022 r. poniesie wydatki na jego remont- stwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Wątpliwości w tym zakresie wynikają z brzmienia art. 26hb ust. 7 pkt 2 ustawy o PIT. Przepis ten mówi, że wydatki na zakup zabytku odlicza się w zeznaniu rocznym, ale nie za rok, w którym doszło do nabycia, tylko za rok, w którym po raz pierwszy na rzecz nabytego zabytku poniesiono wydatki na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane. Wniosek o interpretację tych przepisów złożył podatnik, który w grudniu 2021 r. kupił działkę z budynkiem mieszkalnym wpisanym do rejestru zabytków. Planował, że prace budowlane, renowacyjne i konserwatorskie przeprowadzi w 2022 r. i kolejnych latach (zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków). Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej  w interpretacji z 19 maja 2022 r. wyjaśnił, że ulga na zabytki dotyczy wydatków poniesionych po 31 grudnia 2021 r. Skoro więc podatnik kupił nieruchomość w grudniu 2021 r., to nie może skorzystać z odliczenia, nawet jeśli wydatki remontowe poniesie już w okresie obowiązywania ulgi, a więc w 2022 r. i w kolejnych latach. Więcej- na trzeciej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 06.06.2022.).

¨DGP¨ odnotowuje również: ¨Dyrektor KIS potwierdza niekorzystną zmianę dla spółek nieruchomościowych¨. Spółka, która nie amortyzuje nieruchomości dla celów bilansowych, nie może ich również amortyzować do celów podatkowych ? potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Problem powstał wskutek wejścia w życie Polskiego Ładu, czyli nowelizacji z 29 października 2021 r. Zgodnie z nią od 1 stycznia br. spółki, w których nieruchomości stanowią ponad 50 proc. aktywów, mogą co prawda potrącać od przychodu odpisy amortyzacyjne, ale amortyzacja podatkowa nie może przekraczać bilansowej. Ograniczenie to wynika z art. 15 ust. 6 ustawy o CIT oraz art. 22 ust. 8 ustawy o PIT. Więcej szczegółów- także na trzeciej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 06.06.2022.).

¨DGP¨ zauważa w innym miejscu: ¨Skokowy wzrost liczby przetargów. Przyczyn co najmniej kilka¨. W I kw. 2022 r. opublikowano prawie trzykrotnie więcej ogłoszeń o zamówieniach niż w tym samym okresie ub.r. Co nie oznacza, ze rynek tak bardzo urósł. Dane z polskiego rynku zamówień publicznych za I kw. tego roku są wyjątkowo optymistyczne. Ogłoszono prawie 34 tys. zamówień, co oznacza wzrost o ponad 20 tys. ogłoszeń w stosunku do analogicznego okresu w 2021 r. Jest ich też o prawie 6 tys. więcej niż w pierwszych trzech miesiącach 2020 r. To oczywiście doskonała wiadomość dla przedsiębiorców ubiegających się o publiczne zamówienia ? będą mieć więcej zleceń. Powody tego skokowego wzrostu nie muszą już jednak napawać aż tak dużym optymizmem- czytamy w ramach wstępu. Więcej szczegółów- na szóstej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 06.06.2022.).

¨DGP¨ informuje również: ¨Opieka, nauka, zakwaterowanie- gminy oczekują ułatwień¨. Wyższa wycena kursów językowych, uproszczona procedura remontów pustostanów także dla spółek, opieka dziennego opiekuna nad ukraińskimi dziećmi aż do objęcia ich obowiązkiem szkolnym- takich m.in. poprawek domagają się samorządowcy. Jutro sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych będzie pracowała nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw (dalej: specustawa). Projekt zakłada m.in. ułatwienia  w dostosowaniu pustostanów na cele mieszkaniowe, jeżeli są one w posiadaniu jednostek samorządu terytorialnego. Eksperci postulują uzupełnienie katalogu podmiotów, które będą mogły stosować uproszczoną procedurę przekształcenia budynków użyteczności publicznej (należących do Skarbu Państwa czy gmin) w obiekty mieszkalne dla uchodźców. Chodzi o to, by mogły z nich korzystać również np. samorządowe osoby prawne, w tym spółki kapitałowe, w których JST ma powyżej 50 proc. akcji lub udziałów, a także związki i stowarzyszenia JST. Więcej- na dziewiątej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 06.06.2022.).

Zobacz również