Poniedziałek, 9 sierpnia 2021

¨Nasila się bunt podatkowy samorządów¨
¨Na podwyżkę stóp zostało niewiele czasu¨
¨Zyski banków rosną¨
¨Gwarancje kredytowe w wykazie prac rządu¨
¨Rząd odkrył karty w sprawie ROP¨
¨Nie trzeba mieć konta, by zobaczyć obwieszczenie¨
¨Senat czyści nowelę ustawy czystościowej¨
¨Senatorowie nie zgadzają się na specustawę leśną¨
¨W Szczecinie przez ostatni rok najbardziej zdrożały mieszkania małe- aż o 18 proc.¨

Więcej poniżej.

Poniedziałkowa ¨Rzeczpospolita¨ w dodatku ¨Życie Regionów¨ odnotowuje: ¨Nasila się bunt podatkowy samorządów¨. Liczymy na to, że  rząd zrezygnuje ze zmian w podatkach, które biją w nasze budżety, albo przygotuje rekompensaty. Bez tego nie przeżyjemy- mówią samorządowcy. Związek Miast Polskich i Unia Metropolii Polskich przygotowały specjalny spot, skierowany przede wszystkim do mieszkańców, w którym przekonują, że to oni zapłacą za Polski Ład. Jest też specjalny kalkulator, dzięki któremu każdy może sprawdzić, ile jego miejscowość straci na zmianach w podatkach przygotowanych przez rząd. Związek Miast Polskich wydał oświadczenie, w którym stwierdza m.in., że dochody samorządów z udziału w podatku PIT rosły nieprzerwanie od 2010 r., co było wynikiem korzystnej koniunktury gospodarczej. Wzrost ten został jednak zahamowany w wyniku przygotowanych przez rząd w 2019 r. zmian w PIT. W efekcie w 2020 r. dochody samorządów spadły o 2 proc. Do tego dojdą teraz ogromne uszczuplenia związane ze zmianami w podatkach w ramach Polskiego Ładu. Samorządy domagają się więc rekompensaty ze strony budżetu centralnego, która pokryje ich straty. Rząd o takiej rekompensacie wprawdzie wspomina, ale miałyby to być pieniądze na inwestycje. Samorządy potrzebują tymczasem dodatkowego zasilenia dochodów bieżących- czytamy na pierwszej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 09.08.2021.).

¨Rz¨ zauważa w innym miejscu: ¨Na podwyżkę stóp zostało niewiele czasu¨. Czterech na pięciu ekonomistów uważa, że RPP powinna rozpocząć zaostrzanie polityki pieniężnej we wrześniu albo w IV kwartale. Ale większość wątpi, że Rada się na to faktycznie zdecyduje. Banki centralne w Europie Środkowo- Wschodniej kontynuują zaostrzanie polityki pieniężnej. W czwartek na drugą z rzędu podwyżkę stóp zdecydował się Narodowy Bank Czech (CNB). Swoją główną stopę podniósł z 0,50 do 0,75 proc. i zapowiedział, że takie same zmiany są możliwe na wszystkich trzech posiedzeniach decydentów CNB. Tydzień wcześniej na drugą z rzędu podwyżkę głównej stopy procentowej o 0,3 pkt proc., do 1,2 proc. zdecydował się Narodowy Bank Węgier (MNB). Wśród ekonomistów coraz silniejsze jest przekonanie, że także w Polsce nie należy zwlekać z podwyżkami stóp w obliczu inflacji, która w lipcu sięgnęła najwyższego od dekady poziomu 5 proc. rocznie, po 4,4 proc. w czerwcu. Jednocześnie większość z nich nadal wątpi, ze RPP tych rad posłucha. Więcej szczegółów- na 13 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 09.08.2021.).

¨Rz¨ informuje też: ¨Zyski banków rosną¨. Dużo niższe niż rok temu odpisy kredytowe i wzrost wyniku z opłat i prowizji okazały się głównym źródłem wzrostu zarobku kredytodawców w II kwartale. ING Bank Śląski ma za sobą najlepszy kwartał w historii. Między kwietniem a czerwcem zarobił netto 615 mln zł. Zysk w II kw. był prawie dwa razy wyższy niż rok temu i przebił oczekiwania rynku o niemal 20 proc. Dobrze poradziły sobie także inne banki, które do tej pory opublikowały wyniki za II kwartał. Wyjątkiem były te, zmuszone do zawiązywania dużych rezerw na ryzyko prawne hipotek frankowych. Mowa o Millenium i Santanderze, które tylko w II kw. zawiązały dodatkowe rezerwy na ten cel warte po ponad 500 mln zł. Zysk mocno poprawiły Pekao (urósł o prawie 70 proc., do 605 mln zł) oraz Alior, który zanotował 124 mln zł dodatkowego wyniku w porównaniu z ponad 585 mln zł straty netto w II kw. 2020 r. Więcej szczegółów- na 19 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 09.08.2021.).

¨Dziennik Gazeta Prawna¨ informuje natomiast: ¨Gwarancje kredytowe w wykazie prac rządu¨. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii w ubiegłym tygodniu wpisało do wykazu prac rządu projekt ustawy o kredytach hipotecznych objętych gwarancją zastępującą wkład własny kredytobiorcy oraz o spłatach tych kredytów dokonywanych w związku z powiększeniem gospodarstwa domowego. To realizacja jednego z punktów Polskiego Ładu. Tego samego dnia premier zdymisjonował odpowiedzialną za przygotowanie projektu wiceminister Annę Kornecką. Według informacji ¨DGP¨ oznacza to, że nie będzie zapowiadanej przez Kornecką ustawy dotyczącej bonu mieszkaniowego. Zastrzeżenia do tej propozycji, ze względu na roczny koszt 1,2 mld zł, ma m.in. Ministerstwo Finansów. Priorytetem są, zakładane w Polskim Ładzie, projekty dotyczące gwarancji kredytowych i budowy domów do 70 mkw. Co do bonów- jak czytamy- trwa dyskusja w rządzie. Kredyt bez wkładu własnego ma być udzielany na zakup lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, na wkład budowlany albo finansowanie kosztów budowy domu jednorodzinnego, w tym kosztów nabycia działki. Minimalny okres jego spłaty to 15 lat. Łączna wysokość gwarantowanej kwoty kredytu oraz wkładu własnego wnoszonego przez prowadzącego gospodarstwo domowe kredytobiorcy nie będzie mogła przekroczyć 20 proc. ceny nieruchomości. Maksymalna kwota objęta gwarancją BGK to 100 tys. zł. Szczegóły- na szóstej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 09.08.2021.).

¨DGP¨ informuje również: ¨Rząd odkrył karty w sprawie ROP¨. Operatorem systemu będzie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nadzór sprawować będą Instytut Ochrony Środowiska i minister klimatu. Ten drugi określi stawki opłaty opakowaniowej. Ministerstwo Klimatu i Środowiska w czwartek skierowało do konsultacji projekt ustawy w sprawie nowego systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP). Ma on wdrożyć unijne regulacje dotyczące odpowiedzialności producentów za wprowadzane na rynek opakowania. Chodzi o znowelizowaną dyrektywę odpadową. Wejście ustawy w życie planowane jest na 1 stycznia 2023 r. Wśród zadań NFOŚiGW jako operatora systemu ma być m.in.: gromadzenie środków z tytułu opłaty opakowaniowej (pobieranej przez marszałków województw), a także ich podział i przekazywanie 80 proc. z nich do gmin oraz 2 proc. do nadzorujących system. Instytut Ochrony Środowiska będzie natomiast odpowiedzialny za analizy, na podstawie których minister określi wysokość opłat opakowaniowych. Te będą uiszczać firmy.  Więcej szczegółów- także na szóstej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 09.08.2021.).

W ¨DGP¨ czytamy również: ¨Nie trzeba mieć konta, by zobaczyć obwieszczenie¨. Obwieszczenie o elektronicznej licytacji nieruchomości będzie udostępniane nie tylko użytkownikom, którzy zalogują się na koncie w internetowym systemie, lecz także na koncie Krajowej Rady Komorniczej. Przewiduje to projekt rozporządzenia skierowany w piątek do konsultacji przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Akt ten określi też czynności związane z udziałem w przetargu. Zainteresowanemu, który zgłosi chęć przystąpienia do tej procedury, zostanie przypisany unikalny identyfikator licytanta. Warunkami dopuszczenia do udziału w przetargu będą: odnotowanie złożenia rękojmi, podanie danych niezbędnych do wydania postanowienia o przybiciu oraz wskazanie informacji, czy dana osoba zabiega o zakup we własnym imieniu, czy jako pełnomocnika kogoś innego. Możliwość zbywania nieruchomości w trybie e- licytacji wprowadziła obowiązująca od 3 lipca br. nowelizacja kodeksu cywilnego. Więcej szczegółów- na siódmej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 09.08.2021.).

¨DGP¨ zauważa też: ¨Senat czyści nowelę ustawy czystościowej¨. Senatorowie chcą, by opłata maksymalna za śmieci w metodzie od zużycia wody została usunięta z nowelizacji. Uchwalona w połowie lipca ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wprowadziła cenowy kaganiec na opłaty za wywóz śmieci ustalane za pomocą metody od wody (ten rodzaj rozliczeń stosują m.in. Warszawa i wiele gmin turystycznych). Zgodnie z tym bezpiecznikiem gospodarstwo domowe nie mogłoby płacić miesięcznie więcej niż 150 zł (7,8 proc. przeciętnego dochodu rozporządzalnego na jedną osobę ogółem)- niezależnie od wskazań wodomierza. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało to rozwiązanie niedługo po tym, gdy metoda wodna zaczęła obowiązywać w Warszawie, a część mieszkańców (zwłaszcza w gospodarstwach wieloosobowych) zaczęła się skarżyć na znaczne podwyżki. Senat wyrzucił do kosza to rozwiązanie. Podobnie jak przepis umożliwiający gminom dopłacanie do systemu gospodarki odpadami z własnych budżetów (obecnie system ten można finansować tylko z opłat mieszkańców). Samorządy zwracały uwagę, że to rozwiązanie przenosi na nie odpowiedzialność za wysokie ceny na rynku odpadowym i grozi wyścigiem między gminami o jak najniższą opłatę. Senat chce także, aby gminy mogły obciążać przedsiębiorców wyższymi opłatami za odbiór odpadów. Więcej- na 10 stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 09.08.2021.).

Niżej w ¨DGP¨ czytamy również: ¨Senatorowie nie zgadzają się na specustawę leśną¨. Senat podjął decyzję o dorzuceniu w całości ustawy o specjalnym przeznaczeniu gruntów leśnych. Zakłada ona możliwość zamiany gruntów pod zarządem Lasów Państwowych na cele inwestycyjne. Projekt budzi wiele wątpliwości- zarówno co do treści przepisów, jak i sposobu jego procedowania. Pojawiają się również pytania o zgodność tych rozwiązań z konstytucją i prawem unijnym. Więcej- także na 10 stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 09.08.2021.).

¨Głos Szczeciński¨ odnotowuje: ¨W Szczecinie przez ostatni rok najbardziej zdrożały mieszkania małe- aż o 18 proc.¨. Ceny mieszkań rosną coraz szybciej. Z raportu Expandera i Rentier.io wynika, że małe lokale w II kwartale kosztowały o niemal 10 proc. więcej niż przed rokiem, a średnie i duże o 9 proc. To średnia cen mieszkań w całym kraju. Okazuje się, że w Szczecinie ceny małych mieszkań, tych do 35 mkw. powierzchni, wzrosły nawet o 18 proc. w stosunku do ub.r. A tylko w ciągu ostatniego kwartału cena zwiększała się aż o 6 proc. W tej chwili takie małe mieszkanie to średni koszt 8719 zł za mkw. czyli już ponad 300 zł. Za mieszkanie średnie, czyli od 35 do 60 mkw. powierzchni, trzeba dziś zapłacić średnio za mkw. 7663 zł. To daje sumę ok. 460 tys. zł. Mieszkania te zdrożały w stosunku do ub.r.  o 14 proc., a przez jeden kwartał o 4 proc. Najmniej zdrożały mieszkania o powierzchni ponad 60 mkw. W Szczecinie w tej chwili średnio za takie lokum trzeba zapłacić 6767 zł za mkw. To o 10 proc. więcej niż wynosiła cena rok wcześniej i o 4 proc. więcej niż trzy miesiące temu. W tej chwili w siedmiu miastach roczne tempo wzrostu jest już dwucyfrowe. Więcej szczegółów- na 13 stronie ¨Głosu¨.

(Źródło: ¨Głos Szczeciński¨– 09.08.2021.).

Zobacz również